|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Kėndi i talentėve shqiptarė

 
 

SHBA: Vesa Vuniqi - sportistja kosovare qė fitoi bursėn presidenciale

 
 

 
5 shkurt 2004 / TN
   
   

Mė herėt ėshtė shkruar pėr sukseset nė karate tė Vesės dhe motrės sė saj Bletės.  Ato perveē sukseseve ne sport janė nxėnėse shumė tė dalluara edhe nė mėsime.

Vesa Vuniqi fitoi bursen presidenciale dhe shkolllimin falas pėr katėr vitet e ardhshme. Shumė Univerzitete janė tė interesuara ta kenė Vesėn ne gjirin e vet sportiv. Oferta tė ndryshme i bėhen nga shumė Univerzitete anekėnd SHBA-sė.

Eshtė ky pranim i vlerave tė tė rinjėve shqiptarė, tė cilėt dėshmohen vazhdimisht me rezultate nė tė gjitha fushat. Ajo nga Univerziteti Wayne u njoftua se i ėshtė dhėnė bursa presidenciale dhe shkollimi pėr katėr vite falas.


Ajo  do tė jetė nė grupin e studenteve tė avancuar, me program te posaēėm qė dallohet nga studentėt tjerė tė rregulltė. Ajo ka fituar tė drejtėn e regjistrimit para kohe, dhe gjatė kohės sė studimeve nga grupi i studentėve nė tė cilin gjindet Vesa do tė kėrkohen kėshilla pėr ēdo risi programore apo reforma nė Univerzitet.

Programi nė tė cilin gjindet ajo do tė jetė mjaft i vėshtirė, por do tė ketė ēasje nė laboratoret e Univerzitetit nė ēdo kohė. Ajo deri me tash ka notėn mesatare maksimale 4.0 qe do te thote pėrqindje maksimale nė tė gjitha lėndėt, edhe pse shumicėn e tyre i ka pasur klasė tė avancuara.
 
Perveē suksesit nė mesime ajo ka qenė aktive ne sport. Pėrmbledhur tė gjitha rezultatet nė mėsime, nė sport dhe nė aktivitete tjera tė lira, bordi i Univerzitetit i ka ndarė Vesės bursėn presidenciale.
 
 
 
  
 
BIOGRAFI
 
Shkolla nė Prishtine: “Meto Bajraktari”
Suksesi: shkėlqyeshėm (te gjitha 5-she)

Karate nė Prishtine:
Nxenese e Ramadan Krasniqit e Besim Hasanit dhe Mustafė Statovcit
Klubi " Rrufeja" dhe "Besa Impex"
 
9 vjet
Vendi i parė nė Kampionatin e Kosovės 1997
Vendi i tretė nė Kampionatin Botėror 1997, nė Mishkolci tė Hungarisė.

Ne SHBA:
Nxėnėse e shkėlqyeshme: te gjitha A (te gjitha 5-sa)
Shkolla: "Harrison High School"
 
Karate:
Shkalla e 2-tė ( 2 DAN)

J.S.K.A 2000 Championship (Michigan)
Vendi i parė nė luftėra edhe nė kata ekipore
 
J.S.K.A 2001 Championship (Michigan)
Vendi i parė nė luftėra dhe i treti nė kata ekipore

Nė "Windy CIty USA"  National Tournament nė karate, Chicago
5 vende tė para dhe 1 tė dytė
Kampione absolute ne luftėra dhe e dyta ne kata pėr vitin 2003 ne "Windy City USA" National
Tournament

Aktive nė asociacionet (Organizations):

"Varsity Soccer" ( lojtare e ekipit tė parė tė shkolles nė futboll) -- viti i katėrt
"Senior Board" (Bordi i nxenesve senior"0 - 1 vjet
"National Honor Society" -- 2 vjet (Asociacioni Nacional i nxėnėsve tė nderuar)
"Unity Commity" -- 3 vjet (Komiteti i Bashimit)

Voluntere nė kampanjėn e kongresmenit Aldo Vagnozzi pėr vitin 2002.
Voluntere nė shkollė ndihmon nxėnėsit tjerė nė mėsime

Bursi presidencial nga Wayne State University" per 4 vjet dhe $1,000 pėr konvikt.

 


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.