|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

"Rektorati" i tanishėm i UP nėn udhėheqjen e Prof. Bajramit vepron pa legjitimitet

 
 

 
Shkruan: Georg L.F. Woeber

I ashtuquajturi "Rektorat" i UP ka lėshuar njė deklaratė pėr procesin e reformave nė UP, i operacionalizuara nga unė qė nga vjeshta e vitit 2004. Unė jam i njohur si njė nga ekspertėt e parė nė kėtė mosmarrėveshje. Me sukses kam pėrpiluar Statutin e UP nė pranverė 2004 si ndėrmjetėsues nė mes UP dhe MASHT.

Reformat momentale tė projektit pėrfitojnė nga pėrvoja e gjerė si ekspert ndėrkombėtar pėr arsimin e lartė. Kam punuar 7 vite si kėshilltar special nė katėr Ministritė Austriake tė Arsimit, duke zhvilluar strategjitė pėr arsimin e lartė.
 
Si kėshilltar unė kam vazhduar me sukses disa projekte riorganizuese qė nga viti 200l me Rektoratet e Universiteteve Evropiane (p.sh. Universiteti i Insbrukut, Universiteti i Klagenfurtit). Nė vitin 2004 jam shpėrblyer me ēmimin "Ēmimi pėr Konsultim Evropian" pėr kompletimin me sukses tė projektit tė reformave nė Kosovė.

Unė veproj nė bazė tė kontratės valide nė mes qeverisė Austriake (Agjencionit Austriak pėr Zhvillim) dhe Ministrisė sė Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė dhe Universitetit tė Prishtinės. Dhe nuk ka pasur ndonjė ndryshim nė kėtė marrėveshje nga ndonjė prej partnerėve legal.

"Rektorati" i tanishėm nėn udhėheqjen e Prof. Bajramit vepron pa legjitimitet, pasi qė procesi i zgjedhjeve nuk ka qenė nė pajtueshmėri me legjislacionin e aplikueshėm tė Kosovės, respektivisht statutin e Universitetit.
 
Pėr kėtė arsye Prof. Bajrami, i cili padyshim ėshtė personalitet i shquar me kredencialitet tė lartė, fatkeqėsisht shihet si rektor ilegal. Mosmarrėveshja ėshtė krejtėsisht materiale dhe nė asnjė mėnyrė nuk e shqetėson personalitetin e Prof Bajramit nė kontekstin politik.

Sipas vendimeve zyrtare "Rektorati" nuk ėshtė i autorizuar tė flasė, vendosė apo nėnshkruajė nė emėr tė UP.
 

Faktet e mėposhtme e shpjegojnė kėtė:

Sipas letrės sė MASHT-ti dėrguar UP-it, me datė 3 dhjetor 2004, rektori Kelmendi ende njihet si rektor legal dhe si zyrtarė pėrgjegjės i UP. MASHT-i thekson joligjshmėrinė e ēdo keqpėrdorimi tė pozitės sė Rektorit apo autoritetit nga secili anėtarė i UP.

Nė letrėn e UNMIK Zv.PSSP Bastagli drejtuar Asociacionit tė Universiteteve Evropiane me datė 8 ehjetor 2004, ai shpjegoi qė zgjedhja e Prof. Bajramit pėr Rektor nuk ishte nė pėrputhshmėri me ligjin dhe pėr kėtė arsye UNMIK e konsideron Prof. Kelmendin si Rektor legal tė UP.

Nė letrėn e Ministrit Veliu dėrguar Asociacionit tė Universiteteve Evropiane tė datės 1 shkurt 2005, ai kėrkon nga AUE pėr mision tė gjetjes sė fakteve pėr procedurat e zgjedhjes diskutabile nė UP. Duke theksuar qė Sekretari i Pėrgjithshėm i UP ėshtė personi i vetėm i autorizuar pėr tė nėnshkruar dokumente nė emėr tė UP.

4. Nė njė e-mail tė AUE dėrguar UP, me datė 15 Mars 2005, Projekt Menaxheri i Lartė David Crosier deklaroi: "Pas leximit tė vendimit tė (Gjykatės Supreme tė Kosovės) dhe pas kėshillimit nga UNMIK-u, unė kuptova qė mosmarrėveshja nė mes Ministrisė dhe Universitetit ende nuk ėshtė zgjidhur.
 
Duke pėrcjellė vendimin e Gjykatės Supreme tė Kosovės i cili nuk ėshtė organ i duhur pėr tė vendosur pėr kėtė mosmarrėveshje, AUE mbetet nė pozitėn e cila i ėshtė shprehur mė shkrim nga Lewis Purser. Kjo nėnkupton qė, derisa nuk rregullohet njė pjesė e mosmarrėveshjes ne nuk do tė jemi nė gjendje tė njohim rezultatet e procesit tė zgjedhjes sė (Rektorit)".
 

Rezyme

1. Asnjė institucion, as UNMIK-u e as MASHT-i dhe as ndonjė agjencion pėr arsimin e lartė si: AUE nuk e njeh Prof. Bajramin si Rektor tė UP-sė dhe as tė emėruarit tjerė nga ai. Ky pozicion nuk ėshtė ndryshuar edhe pas vendimit tė gjykatės supreme. Respektivisht asnjė zyrė apo agjencion ndėrkombėtar nuk i njeh deklaratat e lėshuara nga i ashtuquajturi "Rektorati".

Analizat e detajizuara pėr mua dhe ekspertėt tjerė tė arsimit tė lartė nuk kanė lėnė asnjė dyshim qė gjatė implementimit dhe procesit tė zgjedhjeve nė UP ka pasur ndonjė shkelje relevante tė ligjit mbi arsimin e larte tė Kosovės dhe tė statutit tė UP- sė. Unė njihem si njė nga ekspertėt e parė nė kėtė kontekst pasi qė kam pėrpiluar me sukses statutin e UP-sė nė pranverė tė vitit 2004 si ndėrmjetėsues midis UP-sė dhe
MASHT-it;

Sipas statutit kushtet e punės sė Prof. Bajramit si Zv.Rektor i UP-sė kanė kaluar me 9 tetor tė vitit 2004. Qė nga atėherė Prof. Bajrami nuk ėshtė i pėrfshirė nė progresin e mėtutjeshėm tė procesit tė reformave. Pa dyshim bashkėpunimi i suksesshėm dhe frytdhėnės mė Prof. Bajramin mund tė rifilloj menjėherė kur ai tė rizgjidhet si zyrtar qeverisės nė UP nė pajtueshmėri me Rregulloret e Statutit;

Pėrparimet e projektit dhe bashkėpunimet e mia me zyrtarėt qeverisės legjitim tė UP-sė janė tė shkėlqyera. Edhe pse zbatimi i statutit ėshtė vonuar pėr shkak tė jolegjitimitetit tė Rektoratit. Projekti mbėshtetet plotėsisht nga AUE dhe Kėshilli i Evropės;

Ky ėshtė pėrkushtimi im i vetėm si njėri nga ekspertėt mė tė njohur ndėrkombėtar tė arsimit tė lartė pėr tė pėrcjellur nė mėnyrė strikte kornizėn ligjore tė Kosovės. Kjo mund tė jetė e padėshirueshme pėr individėt tė cilėt e shkelin ligjin, mirėpo ėshtė e nevojshme pėr sistemin e Universitetit tė Kosovės nė mėnyrė qė tė arrijė njohje dhe respekt Evropian.

Populli i Kosovės do tė kuptojė qartė qė Universiteti nuk mund tė arrij standarde Evropiane pasi qė udhėheqėsi e tij nuk respekton standardet pėr Kosovėn. Me njė shkallė tė lartė tė papunėsisė dhe me njė popullsi tė re, Arsimi i lartė i bazuar nė funksionimin e pėrgjithshėm ėshtė investimi mė i mirė pėr tė ardhmen e Kosovės. Pėr kėtė arsye, reformat e suksesshme nė UP janė njėra nga detyrat mė tė rėndėsishme tė Kosovės;

7. Nė kėtė moment mė sė shumti pėsojnė studentėt dhe personeli nga kjo situatė e papranueshme. Ėshtė njė fatkeqėsi e madhe qė ambiciet personale tė individėve tė vendosin nė rrezik, zbatimin e suksesshėm tė standardeve tė pėrgjithshme nė Kosovė, tė cilat janė si parakusht pėr negocimin e statusit tė ardhshėm tė Kosovės.

Kjo deklaratė e z. Georg L.F. Woeber ėshtė shpėrdarė pėrmes postės elektronike shqip dhe anglisht

 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.