LETRA TĖ HAPURA

24/12/2002 - Trepēa.net

Veprimet e matura tė presidentit Rugova


24 dhjetor 2002 / Arben Ēokaj
 
Cili ėshtė ai shtet qė ka president dhe nuk ėshtė i pavarur? Cili ėshtė ai shtet, ku parlamenti i zgjedhur me votėn e lirė tė qytetarėve duhet tė zbatojė ligjet e bėra nga tė tjerėt?
 
Radha e pyetjeve mund tė jetė e gjatė, dhe kėto pyetje shqetėsojnė gjithėsecilin prej nesh, nė kėtė fazė tė ndėrmjetme tė Kosovės, nė rrugėn e saj drejt pavarėsisė.
 
Nuk ka asnjė dyshim, se para numrit njė tė politikės kosovare pikėpyetjet janė mė tė shumta dhe detyrimet mė tė mėdha. Presidenti i Kosovės, Dr. Ibrahim Rugova po hedh kohėt e fundit hapa tė matura e tė domosdoshme, nė drejtim tė pavarėsisė sė vendit tė vet. Dihet qė ēdo shtet i pavarur, ka simbolet e tij tė shenjta dhe se pavarėsia e njė vendi ka nevojė edhe pėr vizione tė qarta, qė shoqėrohen me simbolet e veta. Pra, edhe pavarėsisė sė Kosovės i duhet simboli i saj, shtėpia e saj, dhe kėshtu presidenti Rugova me mjaft dinjitet, i frymėzuar nė njė stil amerikan, pėruroi Shtėpinė e Pavarėsisė sė Kosovės, pikėrisht me 23 dhjetor 2002, nė 13-vjetorin e krijimit tė LDK-sė - rezistencės politike paqėsore tė shqiptarėve, pėrkundėr makinės vrasėse e ēnjerėzore tė regjimit serb.
 
Duke qenė se Dr. Rugova ka patur njė njohje tė mirė tė diplomacisė sė re evropiano-perėndimore dhe mentalitetit politik nė perėndim, ai ėshtė pėrpjekur gjithnjė t'ia drejtojė rrugėn popullit tė vet drejt fitimit tė arsyes politike e paqėsore shqiptare, mbi pasionet e egra tė politikės pushtuese serbe. Dhe jo pa simpati janė parė veprimet politike tė z. Rugova nga politikanė amerikanė e evropianė nė kėto 13 vjetėt e fundit, ndonėse z. Rugova nuk ka mbetur edhe pa u kritikuar nga disa koka tė nxehta tė bashkėatdhetarėve tė tij.
 
Me karakteristikat e njė politikani largpamės e paqėsor, me sensin e hollė politik e kulturor, Dr. Rugova e di mirė se ēfarė i duhet popullit tė vet. Ai ka udhėhequr me sukses njė politikė disa vjeēare drejt pavarėsisė sė Kosovės, dhe kohėt e fundit po shfaqen lėvizjet e tij tė matura e tė shtrira nė kohė, mė larg sesa mendimi i shumėkujt, dhe nė pėrputhje e harmoni tė plotė me interesat e shtetėsisė sė Kosovės.
 
Procesi i gjatė i pavarėsimit tė njė vendi ėshtė i mbushur me ngjarje rrėmbyese, me luftė e gjakderdhje rrėnqethėse, me thėnie e kundėrthėnie, mė pėrkrahės e kundėrshtarė. Ka rėndėsi qė rezultantja e tė gjitha forcave qė veprojnė mbi njė vend, i cili shkon drejt pavarėsisė, tė ketė nė radhė tė parė njė kahje pozitive. Pastaj forcat vepruese duhet tė mblidhen dhe tė dominojnė tryezėn e bisedimeve, nė mėnyrė qė nė kohėn e vendosjes, pavarėsia tė bėhet realitet. Pavarėsisht vėshtirėsive tė fillimit, nė kėtė rrugė tė gjatė, Kosova e ka dhėnė provėn e saj tė pavarėsisė, qoftė me popullin e saj vital qė kėrkon pavarėsi, me zgjedhjet e lira e demokratike, qė janė zhvilluar nė mėnyrė paqėsore nė Kosovė, dhe me klasėn politike tė matur, qė ka krijuar kulturė politike pėr njė kohė mjaft tė shkurtėr.
 
Politika kosovare sot, me pėrjashtim tė disa rasteve tė veēanta, nuk ėshtė pėrjashtuese. Mendimi politik qė sundon nė Kosovė, ėshtė mendim i pjekur, sidomos nė pikėpamjet kombėtare, dhe nė marrėdhėnie tė mira e reciproke me fqinjėt. Nė politikėn e brendėshme, Kosova synon tė ketė si themel kryesor njė politikė tolerante e moderne ndaj etniciteteve e minoritetve tė ndryshme.
 
Presidenti i Kosovės, Dr. Ibrahim Rugova, i cili sot ndodhet nė njė gjendje pritjeje, derisa tė konsiderohet zyrtarisht edhe nga tė tjerėt si Presidenti i Republikės sė Kosovės, po ecėn nė vazhdėn e veprimeve tė matura tė tij, duke ruajtur gjithmonė tė paprekshėm vizionin e tij tė pavarėsisė. Nė ēdo bisedė me politikanė e zyrtarė tė lartė tė perėndimit, ai u kėrkon atyre me politesė, qė ta njohin edhe formalisht pavarėsinė e vendit tė tij. Nga ana tjetėr, ai me diplomacinė amerikane, sillet si amerikan. Pra tregohet pragmatist, i vendosur e vepron hapur. Emėron me tė drejtė ish-senatorin e nderuar Bob Doll si ambasador nderi tė Kosovės nė Washington, gjė qė pritet pozitivisht nga z. Doll.
 
Pothuajse nė tė njėjtėn kohė, nė njė intervistė pėr gazetėn "Bota Sot", me 28 nėntor 2002, Dr. Rugova hedh idenė e tij pėr simbolet e reja tė Kosovės, qė janė tė domosdoshme nė rastin e pavarėsisė. Himni i ri i flamurit tė Kosovės, ekzekutohet pėr herė tė parė solemnisht me rastin e pėrurimit tė Shtėpisė sė Pavarėsisė sė Kosovės, me 23 dhjetor 2002, nė prag tė kėshėndellave.
 
Dr. Rugova e pėrdor mirė simbolikėn politike dhe orientimin e tij drejt perėndimit, nga shkon edhe mendimi i popullit shqiptar - drejt integrimit nė strukturat evropiano-perėndimore. Qė pavarėsia tė vijė, ajo ka nevojė edhe pėr shtėpinė e vet. Dr. Rugova nuk dėshiron qė politika e ndjekur nė Kosovė tė bjerė viktimė e ndryshimit tė vogėl qė ekziston ndėrmjet mentalitetit politik amerikan dhe atij evropian, por pėrpiqet tė shfrytėzojė anėt pozitive tė tė dyja kėtyre mentaliteteve politike, pėr qėllimin e tij pėrfundimtar, pavarėsinė e Kosovės. Diplomacisė amerikane i pėlqejnė veprimet e matura, ndėrkohė qė diplomacia Evropiane pas njė akti tė kryher drejt e nė pėrputhje me vullnetin e njė populli, pranon tė tolerojė. Dr. Rugova hedh kėshtu hapat e tij tė menēura drejt pavarėsisė, duke mėnjanuar njėkohėsisht edhe zėrat kundėrshtarė, tė cilėt nga mosdija politike apo nga ndonjė arsye tjetėr kundrapedali, po synojnė gjithmonė t'i bėjnė jehonė sė keqes.
 
Pavarėsia e Kosovės ėshtė nė fakt njė realitet, por ajo duhet tė njihet edhe zyrtarisht nė radhė tė parė nga shtetet mė tė fuqishme tė botės, dhe nga OKB-ja. Nė kohėn kur administrata amerikane, pas ngjarjes tragjike tė 11 shtatorit 2001, u preukupua me luftėn kundėr terrorizmit nė Afganistan, e tani me problemin e Irakut, dhe kur politika evropiane nuk ėshtė e konsoliduar sa duhet nė njė mendim tė vetin, pasi Bashkimi Evropian ėshtė nė organizim e sipėr dhe nuk ka marrė akoma iniciativa nė vetvete, problemi i Kosovės duket se del nė hije, ndėrkohė qė UNMIK-u kryen detyrimet e tij nė pėrputhje me rezolutėn 1244 tė OKB-sė.
 
Qė pavarėsia e Kosovės - ky akt i shenjtė pėr popullin e Kosovės, tė mos injorohet apo banalizohet nė diskutime kafenesh, apo rangje politikanėsh tė kategorisė sė dytė, dikush duhet tė dalė e t'i prijė kėtij procesi. E kush mė mirė se presidenti Rugova da ta mbronte tė drejtėn e popullit tė vet pėr pavarėsi?
 
I ndėrgjegjshėm pėr rolin e tij historik, pas njė pune tė gjatė e plot sakrifica, presidenti i Kosovės po tregon kohėt e fundit, se nuk ėshtė kori i zėrave tė mekur qė do mund tė instrumentalizojė politikėn kosovare, nė kundėrshtim me verdiktin e popullit tė Kosovės pėr pavarėsi. Por duhet tė jetė pikėrisht presidenti i zgjedhur me votėn e lirė tė kėtij populli, pėrfaqėsuesi politik mė dinjitoz i Kosovės, ai qė duhet t'i paraprijė kėtij procesi e tė veprojė pėr jetėsimin e pavarėsisė sė Kosovės edhe nga ana formale, pra juridike. Dhe Dr. Rugova duket se ka menduar qė koha pėr veprim ka ardhur.
 
Tė mendojnė ēfarė tė duan tė tjerėt, Kosova duhet tė jetė njė shtet i pavarur! Ky akt duhet tė bėhet fakt i kryer.
 
Shtėpia e Pavarėsisė sė Kosovės u pėrurua. Nė emėr tė popullit shqiptar tė shumėvuajtur tė Kosovės, le tė bėjmė njė urim tė madh nė kėtė prag festash: Mirėsevjen o Pavarėsi nė Shtėpinė Tėnde!
   

Copyright©2000-2002 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.