11/08/2002 - Trepēa.net  

Resolution 1244 in English

Rezoluta 1244 (1999)

 

Miratuar nga Kėshilli i Sigurimit nė mbledhjen e tij tė 4011-tė mė 10 qershor 1999


 
     

Kėshilli i Sigurimit,

Duke patur parasysh parimet dhe qėllimet e Kartės sė Kombeve tė Bashkuara, pėrfshirė pėrgjegjėsinė parėsore tė Kėshillit tė Sigurimit pėr ruajtjen e paqes dhe tė sigurisė ndėrkombėtare,

Duke iu rikthyer rezolutave tė tij 1160 (1998) tė datės 31 mars 1998, 1199 (1998) tė datės 23 shtator 1998, 1203 (1998) tė datės 24 tetor 1998 dhe 1239 (1999) tė datės 14 maj 1999.

Duke shprehur keqardhje qė kėrkesat e kėtyre rezolutave nuk u respektuan plotėsisht.

I vendosur pėr tė zgjidhur situatėn e rėndė humanitare nė Kosovė, Republika Federale e Jugosllavisė, si dhe pėr tė garantuar njė kthim tė sigurt e tė lirė tė tė gjithė refugjatėve dhe personave tė shpėrngulur nė shtėpitė e tyre,

Duke dėnuar aktet e dhunės kundėr popullsisė sė Kosovės si dhe tė gjitha aktet terroriste nga cilado palė,

Duke iu rikthyer deklaratės sė bėrė nga Sekretari i Pėrgjithshėm mė 9 prill 1999, nė tė cilėn shprehet shqetėsimi pėr tragjedinė humanitare qė po zhvillohej nė Kosovė,

Duke rikonfirmuar tė drejtėn e tė gjithė refugjatėve dhe tė personave tė shpėrngulur pėr t'u kthyer nė shtėpitė e tyre nė siguri,

Duke patur parasysh juridiksionin dhe mandatin e Gjykatės Ndėrkombėtare pėr Ish-Jugosllavinė,

Duke pėrshėndetur parimet e pėrgjithshme pėr njė zgjidhje politike tė krizės sė Kosovės tė miratuara mė 6 maj 1999 (S/1999/516, aneksi 1 i kėsaj rezolute), duke pėrshėndetur edhe pranimin qė Republika Federale e Jugosllavisė u bėri parimeve tė parashtruara nė pikat nga 1 gjer mė 9 tė dokumentit tė paraqitur nė Beograd mė 2 qershor 1999 (S/1999/649, aneksi 2 i kėsaj rezolute) si dhe miratimin e kėtij dokumenti nga Republika Federale e Jugosllavisė,

Duke rikonfirmuar zotimin e tė gjitha Shteteve anėtare pėr sovranitetin dhe integritetin tokėsor tė Republikės Federale tė Jugosllavisė dhe tė Shteteve tė tjera tė rajonit, siē pėrcaktohet nė Aktin Final tė Helsinikit dhe nė aneksin 2,

Duke rikonfirmuar thirrjet e rezolutave tė mėparshme pėr njė autonomi substanciale dhe pėr njė vetadministrim vlerėplotė pėr Kosovėn,

Duke pėrcaktuar se situata nė rajon vazhdonte tė pėrbėnte njė kėrcėnim pėr paqen dhe sigurinė ndėrkombėtare,

I vendosur pėr tė garantuar sigurinė dhe mbrojtjen e personelit ndėrkombėtar si dhe implementimin e pėrgjegjėsive tė tė gjithė tė interesuarve nė bazė tė rezolutės aktuale dhe duke vepruar nė emėr tė kėtyre qėllimeve nė bazė tė Kapitullit VII tė Kartės sė OKB,

       

1. Vendos se zgjidhja politike pėr krizėn e Kosovės duhet tė mbėshtetet nė parimet e pėrgjithshme tė aneksit 1 si dhe nė pėrpunimin e mėtejshėm tė parimeve dhe tė elementeve tė tjera tė detyrueshme nė aneksin 2;

2. Mirėpret pranimin, nga ana e Republikės Federale tė Jugosllavisė, tė parimeve dhe tė elementeve tė tjera tė detyrueshme qė pėrmenden nė paragrain 1 mė sipėr dhe kėrkon bashkėpunimin e plotė tė Republikės Federale tė Jugosllavisė pėr implementimin e menjėherėshėm tė tyre;

3. Kėrkon nė veēanti qė Republika Federale e Jugosllavisė t'i japė fund menjėherė dhe nė mėnyrė tė verifikueshme dhunės dhe represionit nė Kosovė dhe tė fillojė tėrheqjen graduale, tė plotė e tė verifikueshme, tė tė gjitha forcave ushtarake, policore e paraushtarake nga Kosova nė bazė tė njė grafiku tė shpejtė me tė cilin do tė sinkronizohet dislokimi i pranisė ndėrkombėtare tė sigurisė nė Kosovė;

4. Konfirmon se njė numėr i miratuar forcash ushtarake e poliore serbe e jugosllave do tė lejohet tė kthehet nė Kosovė pas tėrheqjes pėr tė kryer funksionet nė pajtim me aneksin 2;

5. Vendos pėr dislokimin e njė pranie ndėrkombėtare civile dhe tė njė pranie tė sigurisė nė Kosovė nėn kujdesin e OKB-sė me pajisje tė pėrshtatshme dhe me personel tė nevojshėm si dhe mirėpret pėlqimin e Republikės Federale tė Jugosllavisė pėr kėto prani;

6. I kėrkon Sekretarit tė Pėrgjithshėm qė nė konsultime me Kėshillin e Sigurimit tė caktojė njė pėrfaqėsues tė posaēėm pėr tė kontrolluar implementimin e pranisė civile ndėrkombėtare si dhe po Sekretarit tė Pėrgjithshėm i kėrkon qė ta udhėzojė Pėrfaqėsuesin e tij tė Posaēėm tė bashkėpunojė ngushtė me praninė ndėrkombėtare tė sigurisė pėr tė siguruar qė tė dyja pranitė tė operojnė nė emėr tė qėllimeve tė njėjta dhe nė njė mėnyrė reciprokisht mbėshtetėse;

7. Autorizon Shtetet Anėtare dhe organizatat pėrkatėse ndėrkombėtare qė tė vendosin njė prani ndėrkombėtare tė sigurisė nė Kosovė, siē pėrcaktohet nė pikėn 4 tė aneksit 2, me tė gjitha mjetet pėr tė pėrmbushur pėrgjegjėsitė e saj nė bazė tė paragrafit 9 mė poshtė;

8. Konfirmon nevojėn pėr njė dislokim sa mė tė shpejtė tė pranive tė efektshme civile dhe tė sigurisė nė Kosovė dhe kėrkon qė palėt tė bashkėveprojnė plotėsisht pėr dislokimin e tyre;

9. Vendos se prania ndėrkombėtare e sigurisė qė do tė dislokohet e do tė veprojė nė Kosovė do tė ketė pėrgjegjėsitė e mėposhtme:

(a) Tė frenojė rifillimin e armiqėsive, tė ruajė, dhe, atje ku ėshtė e nevojshme, tė imponojė zjarrpushimin, tė sigurojė tėrheqjen e forcave ushtarake, policore e paraushtarake tė Republikės Federale tė Jugosllavisė si dhe tė parandalojė rikthimin e tyre, me pėrjashtim siē parashikohet nė pikėn 6 tė aneksit 2;

(b) Tė demilitarizojė Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės (UĒK) dhe grupet e tjera tė armatosura shqiptare kosovare, siē kėrkohet nė paragrafin 15 mė poshtė;

(c) Tė krijojė njė mjedis tė sigurt nė tė cilin refugjatėt dhe personat e shpėrngulur tė mund tė kthehen nė shtėpi nė siguri, nė tė cilin prania civile ndėrkombėtare tė mund tė operojė, administrata e pėrkohshme tė mund tė vendoset dhe ndihma humanitare tė mund tė shpėrndahet;

(d) Tė garantojė sigurinė dhe rendin publik derisa pėrgjegjėsinė pėr kėtė detyrė tė mund tė marrė prania ndėrkombėtare civile;

(e) Tė mbikėqyrė ēminimin derisa prania ndėrkombėtare civile, kur tė jetė e pėrshtatshme, tė mundė tė marrė pėrgjegjėsinė pėr kryerjen e kėsaj detyre;

(f) Tė mbėshtetė praninė ndėrkombėtare civile dhe, kur tė jetė e pėrshtatshme, tė bashkėrendojė ngushtė punėn e saj me tė;

(g) Tė kryejė detyrat e monitorimit tė kufirit nė pėrputhje me kėrkesat;

(h) Tė sigurojė mbrojtjen dhe lirinė e lėvizjes pėr veten e saj, pėr praninė ndėrkombėtare civile dhe pėr organizatat e tjera ndėrkombėtare;

10. Tė autorizojė Sekretarin e Pėrgjithshėm qė me ndihmėn e organizatave pėrkatėse ndėrkombėtare tė vendosė njė prani ndėrkombėtare civile nė Kosovė pėr tė siguruar njė administrim tė pėrkohshėm pėr Kosovėn nėn tė cilin populli i Kosovės tė mund tė gėzojė njė autonomi substanciale brenda Republikės Federale tė Jugosllavisė, prani qė do tė sigurojė njė administrim kalimtar ndėrkohė qė edhe do tė themelojė institucionet e pėrkohshme demokratike vetėqeverisėse si dhe do tė mbikėqyrė zhvillimin e tyre pėr tė krijuar kushtet pėr njė jetė paqėsore e normale pėr tė gjithė banorėt e Kosovės;

11. Vendos qė pėrgjegjėsitė kryesore tė pranisė ndėrkombėtare civile tė pėrfshijnė:

(a) Derisa tė arrihet njė zgjidhje pėrfundimtare, tė nxitė themelimin e njė autonomie dhe vetėqeverisjeje substanciale nė Kosovė duke patur plotėsisht parasysh aneksin 2 dhe marrėveshjen e Rambujesė (S/1999/648);

(b) Tė kryejė funksionet themelore administrative civile pėrsa kohė qė kjo do tė jetė e nevojshme;

(c) Tė organizojė dhe tė mbikėqyrė zhvillimin e institucioneve tė pėrkohshme pėr njė vetėqeverisje demokratike dhe autonome derisa tė arrihet njė zgjidhje politike, pėrfshirė edhe zhvillimin e zgjedhjeve;

(d) Ndėrkohė qė do tė themelohen kėto institucione do t'u transferojė atyre pėrgjegjėsitė e saj administrative duke mbikėqyr e mbėshtetur edhe konsolidimin e institucioneve tė pėrkohshme vendore si dhe veprimtaritė e tjera paqendėrtuese tė Kosovės;

(e) Tė lehtėsojė procesin politik tė projektuar pėr t'i caktuar Kosovės njė status tė ardhshėm duke patur parasysh Marrėveshjen e Rambujesė (S/1999/648);

(f) Nė stadin pėrfundimtar, tė mbikėqyrė kalimin e autoritetit nga institucionet e pėrkohshme tė Kosovės, nė institucionet e ndėrtuara nė bazė tė njė zgjidhjeje politike;

(g) Tė mbėshtetė rindėrtimin e infrastrukturės kyēe si dhe rindėrtimet e tjera nė ekonomi;

(h) Nė bashkėrendim me organizatat ndėrkombėtare humanitare, tė mbėshtetė ndihmėn humanitare dhe ndihmėn e emergjencės tė rasteve tė fatkeqėsisė;

(i) Tė ruajė rendin civil, pėrfshirė vendosjen e forcave policore vendore, por ndėrkohė rendi do tė ruhet nėpėrmjet dislokimit tė personelit ndėrkombėtar tė policisė qė do tė shėrbejė nė Kosovė;

(j) Tė mbrojė dhe tė lartėsojė tė drejtat njerėzore;

(k) Tė sigurojė kthimin e sigurt dhe tė papenguar nė shtėpitė e tyre nė Kosovė tė tė gjithė refugjatėve dhe tė personave tė shpėrngulur;

12. T'i japė rėndėsi nevojės sė bashkėrendimit tė operacioneve humanitare tė emergjencės, kurse Republika Federale e Jugosllavisė tė lejojė hyrjen pa pengesa nė Kosovė tė organizatave tė ndihmės humanitare dhe tė bashkėpunojė me kėto organizata nė mėnyrė qė tė sigurohet shpėrndarja e shpejtė dhe e efektshme e ndihmave ndėrkombėtare;

13. T'i nxitė tė gjitha Shtetet Anėtare dhe organizatat ndėrkombėtare qė tė kontribuojnė nė rindėrtimin ekonomik dhe shoqėror si dhe nė kthimin e sigurt tė refugjatėve dhe tė personave tė shpėrngulur si dhe thekson, nė kėtė kontekst, rėndėsinė pėr mbajtjen e njė konference ndėrkombėtare donatorėsh, veēanėrisht pėr qėllimin e pėrcaktuar nė paragrafin 11 (g) mė sipėr nė njė datė mundėsisht sa mė tė hershme;

14. Kėrkon bashkėpunimin e plotė tė tė gjithė tė interesuarve, pėrfshirė edhe atė tė pranisė ndėrkombėtare tė sigurisė, me Gjykatėn pėr Ish-Jugosllavinė;

15. Kėrkon qė UĒK-ja dhe grupet e tjera tė armatosura shqiptare kosovare t'u japin fund menjėherė tė gjitha aksioneve sulmuese dhe tė zbatojnė kėrkesat e ēmilitarizimit, tė cilat pėrcaktohen nga kreu i pranisė ndėrkombėtare tė sigurisė nė konsultim me Pėrfaqėsuesin e Posaēėm tė Sekretarit tė Pėrgjithshėm;

16. Vendos se ndalimet e imponuara nga paragrafi 6 i rezolutės 1160 (1998) nuk do tė zbatohen pėr armėt dhe materialet qė lidhen me to dhe qė do tė pėrdoren nga prania ndėrkombėtare civile dhe nga ajo e sigurisė;

17. Mirėpret punėn qė ėshtė duke u zhvilluar nga Bashkimi Evropian dhe nga organizatat e tjera ndėrkombėtare pėr tė ndėrtuar njė metodologji tėrėsore pėr zhvillimin ekonomik dhe stabilizimin e rajonit tė prekur nga kriza e Kosovės, pėrfshirė implementimin e njė Pakti Stabiliteti pėr Evropėn Juglindore me njė pjesėmarrje tė gjerė me qėllim qė tė nxitet demokracia, prosperiteti ekonomik, stabiliteti dhe bashkėpunimi rajonal;

18. Kėrkon qė tė gjitha Shtetet e rajonit tė bashkėpunojnė plotėsisht pėr zbatimin e tė gjitha aspekteve tė rezolutės;

19. Vendos qė prania ndėrkombėtare civile dhe ajo e sigurisė tė vendosen pėr njė periudhė fillestare prej 12 muajsh pėr tė vazhduar edhe mė tej nėse Kėshilli i Sigurimit nuk vendos ndryshe;

20. I kėrkon Sekretarit tė Pėrgjithshėm qė nė intervale tė rregullta tė raportojė pėrpara Kėshillit rreth implementimit tė kėsaj rezolute, pėrfshirė edhe paraqitjen e raporteve tė liderėshipėve tė pranisė ndėrkombėtrare dhe tė asaj tė sigurisė, ku raportet e para do tė paraqiten brenda 30 ditėve pas miratimit tė kėsaj rezolute;

21. Vendos qė tė qėndrojė aktivisht i angazhuar me kėtė ēėshtje.

 

Aneksi I

Deklarata e Kryetarit lidhur me vizionin pėrfundimtar tė mbledhjes sė Ministrave tė Jashtėm tė G8-ės e mbajtur nė Qendrėn Petersburg mė 6 Maj 1999

Ministrat e Jashtėm tė G8-ės miratuan parimet e pėrgjithshme tė mėposhtme pėr zgjidhjen politike tė krizės sė Kosovės:

-- Pėrfundim i menjėhershėm dhe i verifikueshėm i dhunės dhe i represionit nė Kosovė;

-- Tėrheqje e forcave ushtarake, policore dhe paraushtarake nga Kosova;

-- Dislokim i njė pranie tė efektshme ndėrkombėtare civile dhe i njė pranie tė sigurisė nė Kosovė, tė miratuara dhe tė aprovuara nga Kombet e Bashkuara, tė afta pėr tė garantuar arritjen e objektivave tė pėrbashkėt;

-- Vendosje e njė administrimi tė pėrkohshėm pėr Kosovėn qė do tė pėrcaktohet nga Kėshilli i Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara pėr tė siguruar kushtet pėr njė jetė paqėsore dhe normale pėr tė gjithė banorėt e Kosovės;

-- Kthim i sigurt i tė gjithė refugjatėve dhe tė personave tė shpėrngulur dhe hyrje pa pengesa nė Kosovė e organizatave tė ndihmės humanitare;

-- Njė proces politik drejt arritjes sė njė marrėveshjeje pėr njė kuadėr politik tė pėrkohshėm qė do tė sigurojė njė vetėqeverisje substanciale pėr Kosovėn duke marrė plotėsisht parasysh marrėveshjen e Rambujesė dhe parimet e sovranitetit dhe tė integritetit tokėsor qoftė tė Republikės Federale tė Jugosllavisė, qoftė tė vendeve tė tjera tė rajonit, si dhe ēmilitarizimin e UĒK-sė;

-- Njė metodologji e gjithanshme pėr zhvillimin ekonomik dhe stabilizimin e krizės nė rajon.

  

Aneksi 2

Marrėveshja qė do tė ēonte drejt zgjidhjes sė krizės sė Kosovės duhet tė arrihet mbi bazėn e parimeve tė mėposhtme:

1. Ndalim i menjėhershėm dhe i verifikueshėm i dhunės dhe i represionit nė Kosovė,

2. Tėrheqje e verifikueshme e tė gjitha forcave ushtarake, policore dhe paraushtarake nga Kosova nė bazė tė njė grafiku tė shpejtė,

3. Dislokim nė Kosovė i njė pranie tė efektshme ndėrkombėtare civile si dhe i njė pranie tė efektshme tė sigurisė nėn kujdesin e Kombeve tė Bashkuara qė do tė veprojnė mbi bazėn e Kapitullit VII tė Kartės, tė afta pėr tė garantuar arritjen e objektivave tė pėrbashkėt.

4. Prania ndėrkombėtare e sigurisė me pjesėmarrjen substanciale tė Organizatės sė Paktit tė Atlantikut tė Veriut duhet tė dislokohet mbi bazėn e njė komande dhe kontrolli tė unifikuar, e autorizuar pėr tė krijuar njė mjedis tė sigurt pėr tė gjithė popullin e Kosovės si dhe pėr tė lehtėsuar kthimin e sigurt tė tė gjithė refugjatėve dhe tė personave tė shpėrngulur nė shtėpitė e tyre.

5. Vendosja e njė administrimi tė pėrkohshėm pėr Kosovėn si pjesė e pranisė ndėrkombėtare civile nė bazė tė tė cilit populli i Kosovės tė mund tė gėzojė njė autonomi substanciale brenda Republikės Federale tė Jugosllavisė, autonomi qė do tė vendoset nga Kėshilli i Sigurimit tė OKB-sė. Gjatė kohės qė do tė vendoset dhe do tė mbikėqyret krijimi i institucioneve tė pėrkohshme demokratike vetėqeverisėse, administrimi i pėrkohshėm do tė sigurojė njė administrim kalimtar pėr tė siguruar kushtet pėr njė jetė normale dhe paqėsore pėr tė gjithė banorėt e Kosovės.

6. Pas tėrheqjes, njė numėr i miratuar forcash jugosllave dhe serbe do tė lejohet tė kthehet nė Kosovė pėr tė kryer funksionet e mėposhtme:

-- Ndėrlidhje me misionin ndėrkombėtar civil dhe me praninė ndėrkombėtare tė sigurisė;

-- Pėrcaktim/pastrim i zonave tė minuara;

-- Mbajtje e njė pranie nė qendrat trashėgimore serbe;

-- Mbajtje e njė pranie nė kalimet kyēe nė kufi.

7. Kthim i sigurt dhe i lirė i tė gjithė refugjatėve dhe i personave tė shpėrngulur nėn mbikėqyrjen e Zyrės sė Komisariatit tė Lartė tė OKB pėr Refugjatėt dhe hyrje e papenguar nė Kosovė e organizatave tė ndihmave humanitare.

8. Njė proces politik drejt arritjes sė njė marrėveshjeje pėr njė kuadėr tė pėrkohshėm politik qė do tė sigurojė vetėqeverisjen substanciale pėr Kosovėn duke patur parasysh plotėsisht marrėveshjen e Rambujesė dhe parimet e sovranitetit dhe tė integritetit tokėsor qoftė tė Republikės Federale tė Jugosllavisė, qoftė atė tė vendeve tė tjera nė rajon, si dhe ēmilitarizmin e UĒK-sė. Negociatat midis palėve pėr gjetjen e njė zgjidhjeje nuk duhet tė vonojnė ose tė prishin vendosjen e institucioneve demokratike vetėqeverisėse.

9. Njė metodologji e gjithanshme pėr zhvillimin ekonomik dhe pėr stabilizimin tė rajonit pas krizės. Kjo do tė pėrfshijė implementimin e njė pakti stabiliteti pėr Evropėn Juglindore me njė pjesėmarrje ndėrkombėtare tė gjerė me qėllim qė tė nxitet demokracia, prosperiteti ekonomik, stabiliteti dhe bashkėpunimi rajonal.

10. Pezullimi i veprimtarive ushtarake do tė kėrkojė pranimin e parimeve tė parashtruara mė sipėr plus pranimin e elementeve tė tjera tė domosdoshme tė pėrcaktuara mė parė, tė cilat specifikohen nė shėnimin e mėposhtėm. Pas kėtij pranimi duhet tė arrihet menjėherė njė marrėveshje ushtarako-teknike e cila, ndėrmjet tė tjerash, do tė specifikojė modalitetet shtesė, pėrfshirė rolin dhe funksionet e personelit jugosllav/serb nė Kosovė:

 

Tėrheqja

-- Procedurat pėr tėrheqjen pėrfshijnė njė grafik tė detajuar pėr njė tėrheqje graduale si dhe pėrcaktimin e njė zone tampon nė Serbi, matanė sė cilės duhet tė tėrhiqen forcat serbe.

  

Rikthimi i personelit

-- Pajisjet qė bashkėshoqėrojnė personelet qė do tė rikthehen;

-- Referenca e kushteve pėr pėrgjegjėsitė e tyre funksionale;

-- Grafiku kohor i rikthimit tė tyre;

-- Konturimi i zonave gjeografike pėr operacionet e tyre;

-- Rregullat qė qeverisin raportet e tyre me praninė ndėrkombėtare tė sigurisė dhe me misionin ndėrkombėtar civil.

 

Elemente tė tjera tė nevojshme:

-- Njė grafik i preēizuar pėr tėrheqje tė shpejta, gjė qė do tė thotė, p.sh., shtatė ditė pėr njė tėrheqje totale, kurse armėt kundėrajrore duhet tė tėrhiqen deri nė 25 kilomatra jashtė njė zone sigurie tė ndėrsjelltė brenda 48 orėve;

-- Rikthimi i personeleve pėr tė katėr funksionet e specifikuara mė sipėr do tė bėhet nėn mbikėqyrjen e pranisė ndėrkombėtare tė sigurisė dhe do tė jetė i kufizuar nė njė numėr tė vogėl tė miratuar (me qindra, jo mijėra);

-- Pezullimi i veprimtarisė ushtarake do tė kryhet pas fillimit tė tėrheqjeve tė verifikueshme;

-- Diskutimi dhe arritja e njė marrėveshjeje ushtarako-teknike nuk duhet tė zgjatet pėrtej kohės sė caktuar pėr pėrfundimin e tėrheqjeve.

  

Marrė nga Kosova-Info 1999

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė drejtat e rezervuara.