|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

POLITIKĖ

  

   
 

Dr. Ibrahim Rugova rizgjedhet President i Kosovės

 
 

 
Prishtinė, 3 dhjetor 2004 - Presidenti aktual i Kosovės Dr. Ibrahim Rugova me vota tė fshehta u rizgjodh edhe nė mandatin e ardhshėm nė krye tė vendit, pas tri raundeve tė votimeve. Nė dy raundet e para kundėrkandidat i Ibrahim Rugovės nga radhėt e LDK-sė, ishte Ramė Buja nga PDK, i cili nė raundin e tretė u tėrhoq nga votimi i mėtejshėm nga partia e tij.

Presidenti Ibrahim Rugova duke u falenderuar pėr besimin e dhėnė, tha:

I nderuar Kryetar Daci,

Deputetė tė nderuar,

Ju falėnderoj pėr besimin e dhėnė qė edhe nė mandatin e ardhshėm tė udhėheq vendin tonė tė dashur Kosovėn, nė cilėsinė e Presidentit.

Tė nderuar deputetė,

Betohem solemnisht se do tė ruaj e mbroj integritetin territorial tė vendit tonė Kosovės, dhe unitetin e popullit, do tė angazhohem pėr zhvillimin ekonomik dhe demokratik, stabilitetin, prosperitetin dhe mirėqenien e tė gjithė qytetarėve, do tė punoj pėr njohjen sa mė tė shpejtė tė pavarėsisė e tė integrimit tė Kosovės nė BE dhe nė NATO si dhe forcimin e miqėsisė permanente me SHBA.

Zonja dhe Zotėrinj,

Mė lejoni qė nga kjo Seancė pėruruese solemne e Kuvendit tė Kosovės tė pėrshėndes Presidentin Bush, Kryeministrin Blair, Presidentin Chirac, Kancelarin Schröder, Kryeministrin Berlusconi dhe Sekretarin gjeneral Anan qė po e pėrkrahin Kosovėn.

Si gjithmonė pėrshėndetje tė ngrohta i bėjmė Atit tė Shenjtė Papa Gjon Pali II qė gjithmonė kujdeset pėr Kosovėn, - tha nė fund tė fjalės sė tij Presidenti Rugova.

Nė raundin e parė votuan gjithsej 108 deputetė. Ibrahim Rugova fitoi 65 vota, kundėrkandidati Ramė Buja fitoi 34 dhe njė votė ishte e pavlefshme. Ndėrkaq nė raundin e dytė pėr Ibrahim Rugovėn votuan 63 deputetė, pėr Ramė Bujėn 34 dhe tri vota ishin tė pavlefshme. Sipas Kornizės Kushtetuese nė dy raundet Presidenti duhet tė marrė dy tė tretat e votave, atėherė u kalua nė raundin e tretė.

Nė raundin e tretė, pas tėrheqjes sė kandidatit tė PDK-sė, votuan 99 deputetė. Pro Ibrahim Rugovės votuan 64, kundėr ishin 32 dhe tri vota ishin tė pavlfeshme.


                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.