|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

POLITIKĖ

Shqyrtohen masa pėr ambasadorėt « azilantė »

Moisiu : « Tė ekstradohen tė gjithė diplomatėt qė kanė dezertuar nga detyra »

 

15 shtator 2002 - TN
 
« Braktisja e detyrės sė disa diplomatėve apo qėndrimi i tyre nė vendet e huaja pas mbarimit tė detyrės i ka shkaktuar shumė dėm Shqipėrisė, pėr kėtė arsye ndaj kėtyre diplomatėve duhen marrė masa ligjore tė cilat duhet tė pėrcaktohen nga qeveria », ka theksuar kryetari shqiptar
 
Tiranė, 30 gusht 2002 / Manjolla Tėrshana "Koha ditore" fq. 5
 
Presidenti shqiptar, Alfred Moisiu, gjatė njė takimi me diplomatė shqiptarė nė botė ka kėrkuar hartimin e njė ligji pėr tė bėrė tė mundur ekstradimin e tė gjithė ish-diplomatėve shqiptar tė cilėt kanė qėndruar nė vendet e huaja pėr interesat e tyre personale.
 
Presidenti ka kėrkuar qė tė forcohen masat ligjore ndaj tė gjithė atyre diplomatėve tė papėrgjegjshėm tė cilėt jo vetėm qė i shkaktojnė dėm diplomacisė shqiptare por nė tė njejtėn kohė dėmtojnė me qėndrimin e tyre edhe imazhin e Shqipėrisė nė botė.
 
Braktisja e detyrės sė disa diplomatėve apo qėndrimi i tyre nė vendet e huaja pas mbarimit tė detyrės i ka shkaktuar shumė dėm Shqipėrisė, pėr kėtė arsye ndaj kėtyre diplomatėve duhet marrė masa ligjore tė cilat duhet pėr pėrcaktohen nga qeveria”, ka theksuar ai.
 
Deri mė tani asnjė diplomat shqiptar qė ka qėndruar ilegalisht nė vendin ku ka qenė i caktuar me detyrė nga shteti nuk ėshtė dėnuar apo nuk ka mbajtur pėrgjegjėsi pėr veprimin qė ka bėrė.
 
Ka shumė prej funksionarėve tė ambasadave shqiptare nė botė tė cilėt pasi mbarojnė mandatin e tyre diplomatik vendosin tė qėndrojnė pėr tė zhvilluar biznes nė kėto vende.
 
Presidenti Moisiu u bėri tė ditur diplomatėve shqiptarė se shumė prej tyre janė tė shkėputur nga komunitetet e shqipėtarėve tė cilėt trajtohen prej selive diplomatike shqiptare si shtetas tė huaj. Presidenti kėrkoi ndryshimin e menjėhershėm tė kėsaj situate.
Edhe kryeministri Fatos Nano lėshoi vėrejtje tė mėdha nė drejtim tė punės sė diplomatėve shqiptarė nė botė. Shumė prej diplomatėve tha kryeministri vegjetojnė nė pritje, me njė mungesė tė ēuditshme iniciative dhe fantazie.
 
Shumė herė kėta diplomatė nuk kanė infornacion as mbi atė se ēfarė ndodh nė vendet ku ata pėrfaqėsojnė Shqipėrinė. Nano deklaroi se edhe mbi diplomatėt do tė ushtrohet presioni antikorrupsion dhe do tė dėnohet rreptsisht ai qė abuzon me detyrėn.
 
Po kėshtu Nano kritikoi ambasadorėt shqiptareė tė cilėt kanė bėrė shumė pak pėr t’i dhėnė njė shtysė marrėveshjes sė pėrbashkėt tė Shengenit ballkanik apo krijimit tė  Asamblesė parlamentare tė vendeve tė Ballkanit Perėndimor.
 
Ndėrkaq kryeministri Nano ka gjetur rastin nė mbledhjen me diplomatėt shqiptarė nė botė pėr tė bėrė tė ditur qėndrimin e tij rreth prezencės dhe funksionimit tė organizatave tė huaja nė Shqipėri.
 
Kryeministri tha se ai ėshtė i mendimit se roli i disa misioneve tė huaja tė ridimensionohet duke bėrė qė partneriteti midis tyre dhe Shqipėrisė tė rritet dhe tė bėhet mė interaktiv.

 

Copyright©2000-2002 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.