|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

 

 4 janar 2004 / TN


 

 

 
Pėrmbajtja e librit:
 
PARATHENIE
 
KAPITULLI I PARĖ
 
- Letra, vlerėsime, promovime tė librit tė parė
- Akademik Mark Krasniqi me rastin e promovoimit tė librit tė parė, "Kėshtu Foli Tahir Zemaj" nė Prishtinė.
- Prof.Dr. Zekeria Cana, Fragment nga Pasthėnia e "Ditarit tė Robėrisė"
- Fjala e z. Rrok Berisha nė pėrurimin e librit " Kėshtu foli Tahir Zemaj"
- Personazhet e kėtij libri jemi ne...
- ME PENĖ KUNDĖR KALLASHNIKOVIT - "Le Nouvelliste"
- Njė shėnim rreh librit: "Kėshtu Foli Tahir Zemaj" nga Michel Pichon
- Njė ndriēim i veēantė mbi konfliktin nė Kosovė, qė bėri tė lindin dhe luftėrat pėr pushtet.
 
 
KAPITULLI I DYTĖ
 
- PARA HYRJES SONĖ NĖ KOSOVĖ NUK KA PASUR NJĖSI TĖ ORGANIZUARA NĖN  HIERARKINĖ USHTARAKE
- Kjo ėshtė njė e vėrtetė qė duhet ta pranojnė tė gjithė
- MEKANIZMAT MBROJTĖS QĖ KEMI GJETUR NĖ RRAFSHIN E DUKAGJINIT, KANĖ QENĖ RUDIMENTARE
- AHMET KRASNIQI: LUFTOJ KUDO QĖ TĖ MĖ KĖRKOHET DHE NĖN KOMANDĖN E  KUJTDO VEĒ QĖ TĖ MOS KETĖ VĖLLAVRASJE 
- DILEMA E TĖRHEQJES: KOHA PROVOI SE VEPRUAM DREJT!
- "Shpėtimi i te plagosurve- prioritet i punės se grupit tonė"
 
 
KAPITULLI  I TRETĖ
 
- TAKIMI ME AHMET KRASNIQIN NĖ TIRANĖ, RAPORTIMI IM PĖR GJENDJEN NĖ TERREN, RAPORTI I MINISTRIT PĖR ĒFARĖ KISHTE NDODHUR NĖ NDĖRKOHĖ
- Kush i bllokonte armėt qė nevoiteshin pėr ēlirimin e Kosovės?
- Qenė krijuar pesė baza stervitore, katėr brigada tė reja dhe dy njėsi speciale
- Nė Ministri u afruan njerėz tė dyshimtė kombėtarisht por tė besueshėm nga ana ideologjike
- A e ka ditur H.Bicaj se ka po ia mbante Ministria e Mbrojtjes?
 
 
KAPITULLI I KATĖRT
 
- PĖRSHKRIMI MĖ I HOLLĖSISHĖM I REZISTENCĖS NĖ DISA FSHATRA TĖ RRAFSHIT TĖ DUKAGJINIT
- Shėnime nga Ditari i Major Nazif Ramabajės
- Vlerėsimet pėr betejėn e Loxhes
- Ofensiva e armikut nė Lugun e Beranit
- PRANIA E  UĒK-sė NĖ ISNIQ
- STRELLCI DHE PĖRPJEKJET E TIJ PER ĒLIRIM
- RUGOVA – ISHULL SHPĖTIMI PĖR MIJĖRA BANORĖ TĖ ZHVENDOSUR NGA E GJITHĖ KOSOVA
- Tėrheqja nga Rugova
 
 
KAPITULLI I PESTĖ
 
- KUSH ĖSHTĖ GJENERAL ISMET ALIU DHE CILAT ISHIN KONTAKTET E  MIA ME TE?
- „Loja qė ua bėmė rusėve“
- FORMIMI DHE VENDOSJA E BRIGADĖS « MĖRGIMI »
- Nisja e brigadės pėr nė Kosovė
- Hyrja e Brigadės nė Prizren
- Hyrja e Brigadės nė Gjakovė
- Hyrja nė Pejė
- NJĖ REALITET I VĖSHTIRĖ, POR JO I PASHPRESĖ...
- ...Shpresė qė buron nga puna
 
 
DOKUMENTE DHE FOTOGRAFI

 
U kushtohet fėmijėve tė mi dhe tė gjithė fėmijėve tė bukur tė Kosovės
Kolonel Tahir Zemaj
Prishtinė, tetor 2001
 
 
Autorė:
Ahmetaj, Arbėr
Krasniqi, Sefedin
 
KĖSHTU FOLI TAHIR ZEMAJ
(pjesa e dytė)
 
Redaktor
Jashari Strofci, Shefqet
 
Kopertina
Fahredin Spahija
 
Lektor
Dr. Hasan Mujaj
Copyright ©-Tahir Zemaj 2001
 
Botues "Mergimi" Prishtinė 2001
Libri botohet me ndihmėn e miqve tė Kolonel Tahir Zemės

 


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.