KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  | 

 

 

   
 

Santa Maria

 
                 (tregim)

 

25 dhjetor 2003 / TN

Valbona BOZGO

Ishte dita e Shėn Mėrisė. Drita i bleu Marisė njė tufėlule margarita tė bardha, pikėrisht siē i pėlqenin asaj. Kishte vite qė punonte nė atė shtėpi dhe ishte bėrė pjesė e saj. Ia dinte shijet, hallet dhe haretė tė gjithėve. Tė zotin e shtėpisė e quanin Jorgo, emėr qė mund t’a gjeje nė ēdo pesė grekė. Por edhe nė ēdo pesė greke njera do tė ishte me domosdo “Maria”. Ishin ēift i kėndshėm dhe tė mirėkuptueshėm. Me Marien, Dritėn e kishte njohur njė fqinjė greke, disa muaj pas ardhjes nė Greqi, nė 1977, atė vit tė tmerrshėm. Donte tė regjistronte Gentin tri vjeēar nė kopėsht, por po e sorollatnin me sigurimin e dokumentave. Nė fund i kishin kthyer pėrgjigje negative, pasi nė zonėn e mbipopulluar me fėmijė, ku ata banonin, nuk kishin vende pėr fėmijėt vendas. E mėrzitur me vogėlueshin nė njėrėn dorė dhe tė bijėn nėntė vjeēare, Mirelėn nė tjetrėn, ishte kthyer nė shtėpi. Nuk do tė mundej tė punonte pa siguruar kujdesin e tė birit. Mirela shkonte nė klasė tė dytė dhe paraditen e kalonte nė shkollė.

I shoqi, Perlati rropatej tėrė ditėn me njė rrogė tepėr tė ulėt, e cila me zor u dilte pėr tė paguar qiranė e shtėpisė dhe faturat e tjera, qė zinin njera-tjetren. Ushqimin e siguronin me tė lirė nė tregun popullor, tė cilin e vizitonin mundėsisht afėr drekės, kur ēmimet uleshin ndjeshėm.

Pak minuta pas ardhjes nė shtėpi, kishte trokitur fqinja e moshuar greke, me fytyrė tė ėmbėl dhe zė tė ngrohtė. Mbante nė dorė njė pjatė tė mbuluar me letėr alumini.

”Pak ėmbėlsirė pėr fėmijėt”, i kishte thėnė duke u pėrpjekur tė mos i jepte rėndėsi veprimit qė kryente. Drita ishte munduar t’a falenderonte, duke e zbutur hidhėrimin nė zė e nė pamje. E kotė! Tjetra e kishte kuptuar menjėherė dhe si njė nėnė e dhembshur i kishte fėrkuar duart duke e shtyrė t’ia tregonte marazin. Ky i fundit, sė pari, i ishte ēliruar nga sytė. Pastaj i kishte zbritur tek hundėt, duke e detyruar tė vraponte nė kuzhinė pėr tė marrė peceta e tė fshihej. Kur ngashėrimi i ishte qetėsuar disi, i kishte treguar pėr mospranimin e tė birit nė kopėsht. ”S’do mundem tė punoj”- i kishte thėnė pėrmes njė dėnese tė lehtė.

 “Ka zot”, i ishte pėrgjigjur fqinja e mirė, do t’a rregulloj unė kėtė punė”, e kishte qetėsuar me zė tė vendosur.

Mbasdite ajo kishte telefonuar tek tė afėrmit dhe tė njohurit e saj. Sė fundi, njė mbesė e siguroi se nėpėrmjet njė tjetėr shoqeje, qė njihte drejtoreshėn e kopėshtit, do t’a ndihmonin nevojtaren. Pėr fat, ndihma qėlloi e dyfishtė. Genti u pranua nė kopėsht dhe Dritėn e kėrkoi t’a punėsonte nė shtėpinė e saj, pėr tėrė javėn, pikėrisht, mbesa e fqinjės ndihmėdhėnėse. Dhe kjo ishte Maria, qė sot festonte ditėn e emrit, sė bashku me qindra Marie tė tjera nė tė tėrė Greqinė, njė ndėr pesė qė merrnin urime gojore apo telefonata nga tė afėrm e tė njohur, ku, pjesėn mė tė madhe e zinin Jorgot! Edhe Jorgoja i saj duke qenė se Marisė sė tij i pėlqenin shumė margaritat, i kishte blerė njė tufė, tė cilat i kishte vendosur nė dhomėn e gjumit. Drita e mėsoi kėtė nga Stela, e bija e tyre, moshatare me Mirelėn e saj, e cila atė ditė nuk kishte shkuar nė shkollė, pėr punė seminari qė kishin mėsuesit.

Lule-margaritat e saj Drita i vendosi nė njė vazo me ujė dhe u gjeti njė vend nė sallon.

Lėre Stelėn tė flejė sa tė dojė, me qėnėse s’ka shkollė, i tha duke u larguar, pas pėrqafimit falenderues qė i bėri Dritės. Pėrshėndeti dhe qarkoi flokėt e verdhė dhe tė hollė pas veshit, aq tė holla e tė drejta, a thua ishin menduar pėr t’a pyllėzuar atė krye femre. Bashkėshortėt, ekonomistė, punonin tė dy nė tė njėjtėn firmė. Dy herė nė javė, Drita shkonte pėr t’u pastruar zyrėn.

Tek pinte kafenė e mėngjesit, Drita po mendohej ē’tė gatuante atė drekė. Kur Maria nuk e porosiste menynė, duhej tė mendohej ajo vetė. Vendosi t’u bėjė njė picė, ushqimi mė i pėlqyer pėr Stelėn. Vajza e donte shumė Dritėn. Vitet e qėndrimit tė kėsaj nė shtėpinė e tyre, e kishin kthyer nė pak dado. Aq mė tepėr afėrsia nė moshė e dy vajzave e pėrforconte kėtė. Kėshtu qė, qortimet e gruas, vajza nuk i merrte kur pėr ters, madje, shpesh u llastohej atyre.

Do vi tė pastroj ballkonin. Nė njė cep tė tij, Jorgoja kishte lėnė njė thes tė madh tė mbushur me dhe pėr t’ua ndėrruar luleve nėpėr vazo. U mundua tė ndotėte sa mė pak dyshemenė, pėr tė mos i vėshtirėsuar punė vetes.

 Nė ballkonin e pallatit pėrballė, e pėrshėndeti Baku, i ngjashėm me njė qen ujk. Sa herė qė Drita pėrkulej majtas e djathtas duke dhėnė e marrė me thasė e dhera, aq herė e shoqėronte koka e Bakut, e cila dilte nga njė kuadrat kangjellash. Kur Drita hyri brenda, ai protestoi me tė lehura, pėr braktisjen qė i bėri mikja e pėrditshme.

Nė kohėn qė vuri ujin pėr t’u ngrohur, e tė zinte brumin, hyn Stela.

- Mirėmėngjes, pėrshėndeti duke vazhduar tė shtriqej e kujdesuar tė mbahej pas orendive mė tė afėrta, pėr tė mos humbur ekuilibrin. -Ē’do gatuash sot?

- Ajo qė tė pėlqen ty, i tha tjetra me kėnaqėsinė e pėlqimit qė do shkaktonte tek vogelushja.

- Zemra ime, i tha e vogla dhe e pėrqafoi. - Sa mirė qė jemi tė dyja sot nė shtėpi! Do tė kėnaqemi!

Drita buzėqeshi e pėrkėdhelur dhe e urdhėroi me tonin e dados, qė s’pranonte kundėrshtim, tė lahej, vishej e krihej, e tė mos dembelosej mė tepėr.

Stela pohoi me kokė dhe vazhdoi tė ndėrronte kanalet e televizionit. Befas vuri re margaritat nė vazo.

- Sa tė bukura! Ti i prure? pyeti Dritėn.

 Tjetra pohoi me kokė.

 - Pėr festėn e mamasė tėnde, shtoi.

 - Tė tilla i bleu edhe babi, vecse i ka vendosur nė dhomėn e gjumit.

 - S’kam hyrė ende atje.

 - Drita, (i thėrriste nė emėr, se kėshtu kishte dashur vetė ajo). E di ēfarė i tha babi mamit kur i dhuroi lulet?

 - Hė, -kureshtoi tjetra, me kėnaqėsinė e dėgjimit tė ndonjė pjese paksa teatrale, mbushur me shprehje dashurish e pėrkushtimesh.

 -Dua tė tė shoh gjithnjė tė lumtur, vazhdoi Stela. -Kurrė nuk do lejoja, nė ēfarėdo ēasti, tė tė shihja tė bėje tė tillė punė, si Drita e gjorė!

 Dritės iu kthye marazi i zi. Mė i zi se atė dite kur nuk ia pranuan tė birin nė kopėsht dhe iu pre shpresa pėr tė punuar. Rrallė herė ishte ndierė kaq keq. Lėndesa ishte mė e madhe se sa pritjet shumorėshe nga kapriēiot e doganiereve grekė apo shfryrjet mesjetare, tė qėna e tė paqena tė kanaleve televizive ndaj shqiptarėve.

Stela shkoi tė lahej nė banjo, kurse ajo u plas nė njė nga karriket, qė qarkonin tavolinėn e kuzhinės. Ktheu kafenė qė kishte ngelur nė fund tė filxhanit. Donte tjetėr! Uji po ziente.

- Drita, kur bėhet gati pica? pyeti vajza.

Ajo vuri re ujin qė ziente. Se mos vetėm uji! Tė gjitha orenditė e shtėpisė, e gjithė bota!

Do t’ia thoshte dy fjalė Marisė, kur tė kthehej! Kurrė nuk i kishte kthyer njė fjalė, jo mė dy! Ajo, nuk u drejtohej atyre me “zotėrinj”, sepse ata vetė nuk kishin dashur, pėr t’a bėrė Dritėn tė ndjehej mė e shpenguar. Por, sot, vėrtetė do t’ia thoshte Maries dy fjalė! E para, qe do tė paralajmėronte stuhinė, do tė ishte “zonjė”! “Zonja Marie”! A e di ti, se…etj. etj.

Stela nuk u kėnaq me shoqėrinė e Dritės atė ditė. Rreth orės njė duhej tė vinte Maria. Ajo vinte gjithnjė para Jorgos. Pėr fat tė keq atė ditė arriti ai i pari nė shtėpi. Maria do tė vonohej dyqaneve. Po e mbysnin ato dy fjalė. E pse tė mos i’a thoshte Jorgos? A nuk kishte qenė ai, qė i kishte lėshuar ato fjalė?

 - Si ia kalove Drita? U lodhe? -pyeti ai me shprehjet e pėrditshme.

 - Tjetėr gjė mė ka lodhur sot, zoti Jorgo!- i tha ajo me seriozitet tė zymtė.

 Burri u step. E kishte parė Dritėn shpesh herė tė mėrzitur, nga hallet qė kanė zakonisht njerėzit dhe ata tė dy, burrė e grua, i kishin afruar gjithnjė ndihmėn kur kishin mundur. Por, kjo e sotmja ishte tjetėr gjė. Tek “zoti, Jorgo”, ai pa akuzėn.

 - Ēfarė, Drita? -pyeti sėrish me zė shfajsues dhe sqarues njėkohėsisht.

 Ajo vėshtroi vazon me margarita, qė ia kishte sjellė Maries.

 - Ju, nuk do t’a linit gruan, sido qė tė ishin rrethanat, tė punonte si unė?

 Stela dicka rrėzoi nė dhomėn e saj. Jorgoja kuptoi pėrse bėhej fjalė dhe u gatit tė shpjegohej. Por, Drita foli para tij.

Kam lindur pas pesė vėllezėrve. Prindėrit gati nuk besuan, qė u lindi vajzė pas aq djemve. Ime mė, sė bashku me njė teze beqare, deri vonė nuk mė linin tė zija punė me dorė. Mė mėsuan tė brishtė dhe tė pėrkėdhelur. Pas mbarimit tė pedagogjikes, mė caktuan arsimtare nė njė shkollė fillore, jo larg shtėpisė. Nė emėrimin e afėrt, ndihmoi njė mik i babait, qė punonte nė komitet. Tim shoq, Perlatin e njoha nė punė. Mėsues edhe ai, nė tetėvjecare, jepte fizikė. Kur u martuam, m’u betua, se do tė mė bėnte gruan mė tė lumtur nė botė. E lumtur isha me tė !

 Ndėrrimi i sistemeve, n’a e vėshtirėsoi gjendjen ekonomike. Kishim Mirelėn tė vogėl dhe rrogat e arsimtarėve mbetėn nga mė tė ulėtat e buxhetorėve. Por, Perlati, me kishte premtuar, se gjithė jetėn do tė isha e lumtur me tė!

Ngriti njė dyqan tė vogėl, nė pjesėn e parme tė shtėpisė, nga i cili, nxirrnim fitim jo tė ankueshėm. Njėrėn dhomė tė shtėpisė e kishim kthyer nė depo, pasi dyqani ishte i pėrmasave tė vogla. Cfarė nuk shisnim! Qė nga artikujt ushqimorė e deri tek ato industriale. Punonim me radhė, herė ai e herė unė, deri nė atė vit tė llahtarshėm, 1997-tė, kur u rrėmbyen armėt.

 Nė njė nga ditėt e cmendurisė, kur plumbat hidhnin valle, me vjen djali i fqinjės tetė vjec, pėr tė blerė sheqer. Nuk kisha nė dyqan!I thashė tė mė priste, sa t’a nxirrja nga shtėpia. Nė kohėn qė do tė hyja brenda, dėgjoj zhurmėn e njė makine, qė afrohej me shpejtėsi. Instiktivisht, kthej kokėn, qė tė sigurohesha pėr djalin, pas largimit tė saj. Kushedi, c’tė rinj tė cmendur qėllonin nga ajo! Disa krisma tė forta armėsh, nė ajėr, dhe vogelushi u shtri pėrtokė. E kishin qėlluar pa dashje! Vrapova mes thirrjeve dhe kėmbėt mė dridheshin si gjethe nga era mė e lehtė.

 E shihja cdo ditė nė oborr, tek imitonte heronje tė filmave me aksione, Batman, Superman, e ku t’a di unė!

 E kujt mund t’ia merrte mendja, qė njė ditė, mbi trupin e tij do tė luhej njė skenar i vėrtetė?!

 I ke vėnė re sytė e fėmijėve, me dhimbjen e zhgėnjimit, kur goditen gabimisht nga te rriturit?Atė dhimbje kishin sytė e tij, kur u pėrkula tė ngre trupin e qėlluar.

Atė natė, sė bashku me tim shoq, vendosėm tė largoheshim nė rastin mė tė parė nga vendi. Donim tė ruanim jetėn e dy fėmijėve tanė. Genti dhe pak mbushte vitin.

Pėrvec kėsaj, Perlati, mė kishte dhėnė fjalėn, se do tė mė bėnte tė lumtur! S’ka lumturi nėn frikė!

Dhe ju, zoti Jorgo, thoni se s’do t’a linit gruan tė punonte si unė?!

Erdhėm nė Greqi, me ndihmėn e disa tė afėrmve tė tij. Punonte ku tė mundej, pėr pak para rropatej tėrė ditėn. Unė rrija nė shtėpi e kujdesesha pėr fėmijėt. E ndjenim se ai vit n’a kishte plakur edhe dhjetė vjete tė tjera. Vajza filloi klasėn e parė dhe unė i kėrkova tė rregullonim djalin nė cerdhe a kopėsht, pėr tė punuar edhe unė. Ai ngurronte. Nuk i pėlqente tė mė fuste nė punė tė tillė! Njė ditė e kundėrshtova ashpėr, duke i thėnė, se kjo mosdashje e tij, nuk mė bėnte aspak tė lumtur.

Ishte njė ditė e ftohtė dhjetori, prag krishtelindjesh, kur mė tha, se do tė kthehej vonė atė ditė, pasi do tė shtronte pllakat e njė apartamenti. Kėtu e mėsoi kėtė zanat. Ėshtė shumė i lodhshėm, pasi tėrė kohėn duhet tė rrish ndenjur nė gjunjė. Pronari i shtėpisė do t’i paguante njė pagė qesharake, prej gjashtė mijė dhramish, nė dymbėdhjetė orė! Megjithatė, pranoi tė shkonte. Me dymijė dhrami do t’u blente nga njė lodėr fėmijėve pėr festėn, qė n’a e kishin kėrkuar me kohė. Me tė katėrtat qė do tė n’a tepronin, do zinim hallet e pazėnshme.

Kur u kthye, i tejlodhur me kurrizin e pėrkulur nga qėndrimi shumėoresh gjunjėsh, gati sa nuk qava. E shoqja e pronarit i kishte kėrkuar t;a ndihmonte nė ngarkim-shkarkimin e disa mobiljeve tė rėnda, andaj e kishte vonuar akoma mė shumė ardhjen. Nė mes tė falenderimeve tė shumta ata i dhanė paratė tė futura nė njė zarf. Atij i kishte ardhur turp t’i nxirrte e t’i shihte nė sytė e tyre. Mbase pėr punėn e tepėrt, tė hamallit, qė i kishte kėrkuar zonja, mund t’I kishin future dicka mė tepėr. Pėr tė shmangur cdo diskutim, ata ia futėn nė atė zarf.

Fėmijėt iu hodhėn tė atit nė qafė dhe i kujtuan dhuratėn e premtuar pėr krishtelindjet. Tėrė kėnaqesi, ai hapi zarfin, pėr t’u treguar, se aty brenda ndodhej “ēelėsi” qė do t’u siguronte lodrat. Brenda gjeti vetėm katėr mijė dhrami!

Dhe mė thoni, se s’do t’a linit gruan tė punonte si unė, zoti Jorgo…?!

Im shoq mė do!Por dhe unė e dua shumė atė…!


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.