|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Tregim

 
 

IRENE

 
         - ngjarje e jetuar -

 
23 dhjetor 2003 / TN
 
Nga Vasil QESARI
 
... Ajo qe ulur pėrballė meje. Ishim tė dy nė njė bar pranė pyllit, nė qytezėn e qetė e plot gjelbėrim tė Gradignan-it dhe unė, ndjehesha i trullosur e s’u besoja syve. Vėrtet, para meje qe ajo, Irena ? Vėrtet a mė benin sytė ? Ajo mė shihte e pėrqendruar dhe buzėqeshte lehtė. Pa thenė asnjė fjalė. E mua, ajo atmosferė meditimi dhe heshtje, mė dukej se shpėrndante pėrreth nesh njė dritė tė ngrohtė mirėsie, pėrzier me plot kujtime tė largėta mjaft ngazėllyese. Megjithė moshėn paksa tė kaluar, dukej se ajo s’kish ndryshuar shumė. Po ata sy. E, brenda tyre, po ajo ngjyrė e dritė vezulluese. E kaltėr. Ajo prerje fytyre. Nordike. E shihja e herė pas here pa ja ndarė sytė. E pastaj, pėr tė mos t’a tepėruar, hidhja shikimin pėrtej vetratave prej xhami, aty jashtė ku rridhte qetėsisht njė pėrrua me ngjyrė tė gjelbėr e ku, njė tufė rosash borė tė bardha, rrėshqisnin butėsisht e nė paqė. Irenė ?! Ajo ish, vėrtet, Irenė ? Nuk u besoja syve. Vėrtet, ajo, e cila ndodhej nė ato ēaste para meje qe Irenė ? ...
    
S’kish kaluar veē gjysėm ore qė ajo kish mbritur nė aeroportin e Merignac-ut. Qe nisur qė pa gdhirė nga Kopenhagen e, pasi kish bėrė njė pushim tė shkurtėr nė aeroportin Charles de Gaulle nė Paris, kish vazhduar udhėtimin me avionin e linjės drejt Bordosė. Aty ku e prisja unė. Nė njė takim tė pa imagjinuar kurrė. Nė diēka tė ngjajshme me ato historitė e rralla qė kemi lexuar dikur nė librat tona tė rinisė e qė, kur i kujtojmė tani, na duken thjesht sajime tė bukura tė fantazisė.
     
Prej Irenės, nėpėrmjet internetit kisha marrė njė mesazh para njė muaji ku, fare shkurt, ajo mė shkruante : Vij nė datėn 5 tetor. Nė orėn 15 do tė mbrij nė aeroport. Adresėn tende e kam por, po munde, hajde tė mė presėsh vetė. Mezi pres tė takohemi. Tė pėrqafoj, Irenė. Pas kėsaj, nuk di pse ajo s’ish bėrė mė e gjallė e, tė them tė drejten, nuk di pse kisha krijuar njė farė dyshimi se mund tė kish ndodhur qė edhe t’a kish shtyrė pėr mė vonė udhėtimin.
    
Dhe ja, para tridhjetė minutash, isha nė aeroport. Nė datėn dhe orėn e caktuar. Nxitova tė isha aty sa mė parė, me dyshime e parandjenja jo edhe aq tė mira. Nė ekranin e madh tė hollit tė tij qendror pashė me nxitim listat e avionėve tė cilėt sa kishin mbrritur e, pastaj, u drejtova drejt portės B ku ndodhej edhe dalja e pasagjerėve tė cilėt vinin nga Parisi. Matanė xhamave ndarės tė sallės sė pritjes, pranė elipsit rrotullues qė sillte bagazhe tė pafund, pashė njė grumbull tė madh pasagjerėsh qė zgjateshin pėr tė marrė valixhet, ēantat e torbat e tyre. Ishin shumė njerėz e, mes tyre, qe pothuajse e pamunduar tė shquaja se kush ishte mikja ime, Irenė. Pėr mė tepėr qė, fotografia tė cilėn ajo m’a kish dėrguar para njė viti, ish njė fotokopje e dobėt e njė shkrimi shoqėruar me portretin e saj, botuar diku nė njė gazetė apo revistė daneze. Por megjithatė, thashė me vehte, ndoshta kėshtu do tė ishte edhe mė mirė. S’do tė doja, jo, s’do tė preferoja nė asnjė menyrė qė takimi ynė i parė tė bėhej thjesht me njė shikim tė largėt. Mes pėr mes xhamave tė trashė e tė ftohtė. Ashtu nė distancė...
     
Jo!... Mė mirė do tė qe tė prisja aty, pėrballė morisė sė pasagjerėve qė delnin jashtė me nxitim tė paduruar, duke tėrhequr pas tyre valixhe e ēanta me rrotėza. Dhe zura vend nė njė kend tė dukshėm, ndeza njė cigare e u mbėshteta mbi njė shtyllė reklamash prej duralumini. Kėshtu, i ndodhur nė atė pozicion do tė kisha mundesi qė tė vėzhgoja edhe mė mirė gjithė portretet e grave qė linin sallėn e bagazheve, aty mes turmės gri ku mbizotėronin burrat. E teksa rrija ashtu, pashė njė vajzė me kokė tė qethur e cila vrapoi drejt meje e pastaj, pasi bėri njė kthesė tė vogėl, i’u hodh nė gjoks njė djali me mjekėr i cili priste pėrbri meje. Ai e kapi atė fort, e ngriti lart me krahėt e tij gjithė muskuj, e pastaj e puthi gjithė epsh pa ja shqitur buzėt. Bien !... thashė me vehte nė frengjisht.
    
Po Irenė ?... Ku ishte Irenė?
    
U pėrhumba pėr njė ēast i kapėrthyer nga copėza kujtimesh kur, ashtu si njė figurė filmike flu e cila pak nga pak merr trajtat e saj normale sapo mbi tė bie fokusi i saktė i projektorit, u shkunda e pashė tė vinte drejt meje njė grua e  qeshur. Nė raste tė tilla, kur pėrreth teje ka me dhjetra persona qė presin njerėz si puna ime, do tė mė duhej njė sforco pėr tė kuptuar nė se ajo buzėqeshje mė drejtohej mua apo e kundėrta. E, nė atė ēast stepje, i cili nuk zgjati veē dy-tri sekonda ndjeva se truri im me njė shpejtėsi tė hatashme, morri informacionin e duhur, e analizoi e pasi bėri  verifikimin e Dyshimit nxorri konkluzionin e dha verdiktin :
     
Po !... Ajo ishte Irenė !
     
Shkova drejt saj, pa as mė tė voglin hezitim dhe e pushtova nė krahėror. Nė fakt, nuk e di nė se isha unė apo ajo, e cila bėri e para njė gjest tė tillė. Nė fund tė fundit kjo nuk kish rendėsi. Di vetėm se, ne ishim pėrqafuar fort nė krahėt e njeri-tjetrit e unė, nė ato momente, ndjeva shumė gjėra njėherėsh. Pėr sa kohė ishim ashtu tė bashkuar, nė atė pėrqafim tė gjatė e tė pėrmallshėm, mė kaluan para syve tridhjetė vjet ndarje. Fotografitė e albumit tim tė viteve tė rinisė. Letrat tona tė pa fund. Shkrimi i saj i zgjatur e i pėrdredhur. Emri i saj i bukur, Irenė. Qyteti i saj Kopenhagen, Sirena e Andersenit e shumė gjėra tė tjera. E, pėrveē kėsaj, brenda meje, ndjeva edhe gjithe qenjen e saj. Shpirtėrore e fizike. Flokėt, faqet, frymėn, trajtat e gjoksit e njė pjesė tė barkut qė cikte lehtaz, por me ngulm, trupin tim... O Perendi, kėtė nuk e kisha menduar kurrė. Jo, jo kurrė! Tė takoja njė njeri aq tė dashur pas tridhjetė vjetėsh? ... Pas njė jete tė terė ?! ...
 
- Irenė ? - pyeta.
Ajo u shkėput pėr njė ēast prej meje e bėri “po” me kokė.
- Irenė ? - pyeta unė pėrsėri.
- Oui ! C’est moi ! - qeshi ajo.
  
E pėrsėri njė pėrqafim tjetėr. I gjatė. Mes asaj pėrhumbje tė embėl e tepėr tė pėrmallėshme, ndjeva qė dikush u pėrplas me ne, duke lenė pas njė murmėritje zemėrimi. Kjo gjė, mė shtrėngoi t’i propozoj Irenės tė uleshim nė njė stol, pėrbri nesh. Shkuam aty. Tė heshtur. Pa folur asnjė fjalė. Vetėm duke parė njeri-tjetrin. Nė njė heshtje qė desh tė thoshte qindra fjalė. Pas pak i fola :
- On y va ?
- Oui ! - m’u pėrgjegj ajo, me fytyrėn qė i kish marrė aty kėtu, ca njolla tė kuqe.
      
Jashtė, ajri i freskėt m’a hoqi disi zjarrin e emocioneve dhe gjeta mundėsi e i dhashė kurajo vehtes, pėr tė mos e humbur mė tej torruan. Hodha valixhet nė sediljen e pasme tė veturės e, me pamje tė shkujdesur ndeza makinėn, futa biletėn nė portėn e parkimit dhe prita njė ēast qė trari i daljes tė ngrihej pėr tė vazhduar rrugėn. Pastaj, ashtu, pothuajse pa folur pėrshkuam rreth 15 kilometra nė autostradė e, unė, qėllimisht e drejtova makinėn drejt Le cheval blanc, njė bar nė periferi tė komunės sė Gradignan-it. Kėtė gjė e kisha menduar qysh mė parė. Pra qė t’a ēoja Irenėn sė pari aty e, pastaj, nė shtėpi. Sepse, natyrisht, fillimsht, dėshiroja tė isha vetėm me tė. E ndjeja tė nevojėshme qė sė pari, tė rrinim me njėri tjetrin. Vetėm. Sa e kisha pritur atė ēast ! Tė qendronim pėr herė tė parė sė bashku pėr tė plotėsuar sado pak, atė boshllėk tė madh qė kish krijuar ajo ndarje prej 30 vjetėsh e ky takim fantastik, i paimagjinuar kurrė ...
 
*  *  *
 
... Irenėn e kisha takuar vetėm njė herė nė jetėn time. Nė vitin 1969. Atėhere kur isha student. Pikėrisht nė Xibrakė, teksa ndodheshim nė aksionin e ndėrtimit tė hekurudhės Elbasan - Prrenjas. Qe korrik e dielli digjte. Mbi trasenė e saj qė vijėzohej si njė pistė e verdhė pluhuri e balte pėrbri lumit Shkumbin, “vlonte“ puna. Njė punė e lodhėshme, sidomos pėr shkak tė vapės e cila mbas orės dhjetė tė mengjesit, bėhej e padurueshme. E, mua, mė vinte plasja qė duke qenė nga njė qytet bregdetar ku plazhi ish nė kulmin e tij, mė duhej tė punoja “vullnetarisht“ e t’i kaloja pushimet nė ca kapanonė si gazerma ushtarėsh, nė njė vend pune tė detyruar...
      
Nė aksion ishim katėr shokė tė ngushtė. Vėrtet njė grup kompakt. “Grupi blu“. ( Na quanin kėshtu nga qė mbanim kėmisha blu ). Tė pabindur e “rrebelė“, ne krijonim aty jo pak rrėmujė e mendjen e kishim mė tepėr pėr tė tjera gjėra, se sa pėr punė. Unė, gjithsesi e mbaja vehten, pėr tė qenė pak mė i urtė se tė tjerėt. Kjo sepse, njė vit mė parė, isha pėrjashtuar nga aksioni i ndėrtimit tė hekurudhės nė Gradishtė tė Lushnjės, pėr shkak se pata bėrė zgjimin e mengjezit duke dhėnė nepėrmjet Qendrės sė Zėrit, kengėn Dalila tė Tom Johnes. Por edhe tė tjerėt qė benin pjesė nė kėtė ”grup”, nuk ishin mė tė pakėt ...
   
Nė njė ditė tė tillė tė zakonshme e me njė diell si saē pėrvėlues, ishim si zakonisht duke punuar nė trase. Primo, shtynte mundueshėm karrocėn mbushur plot dhé mbi ca dėrrasa qė ēonin drejt trasesė, duke kenduar nenė zė refrenin e kengės sė Bitėllsave Let It Be:
And when the broken hearted people
Living in the world agree
There will be an answer,
Let it be ...
 
Ndėrkohė qė me tej, njė shok tjetėr, Ylli, sapo gjente rast shkėputej nga vendi i punės pėr t’u fshehur diku pas trasesė aty ku, nė njė fletorkė hidhte poezi pa fund pėr tė dashurėn e tij, nxenėse nė Liceun Artistik. Pra, nė njė ditė tė tillė monotone pamė qė mes rrepeve, nga rruga plot pluhur qė sillte drejt sheshit nė qendėr tė kapanoneve, po vinte njė autobus fringo i ri nga ata tė Albturizmit. Kthyem sytė nė atė drejtim e pamė me kėrshėri :
- Janė tė huaj - tha Primo - Shkojmė t’i shohim?
- Shkojmė - i’u pėrgjegja.
    
U drejtuam nga qendra, ndėrkohė qė prej autobuzit nisėn tė zbrisnin njė grup tė rinjsh tė huaj. Njė takim me tė huaj?... Ky po qė ishte njė variacion i rrallė... Por, mė tepėr se kėrshėria pėr ata qė vinin nga jashtė, them se tek ne qendronte e fshehtė dėshira pėr tė parė nga afėr njerėz qė vinin nga njė “planet tjetėr”. Djem e vajza te reja, veshjet e tė cilėve edhe pse tė thjeshta, na benin tė endėrronim. Pantallonat e tyre bluxhins tė cilat pėr ne qenė diēka e parritėshėme e qė nuk mendonim kurrė se mund t’i vishnim ndonjėherė.
    
Grupi i tė huajve u shpėrnda mes studentėve aksionistė e, sidomos, mes atyre tė gjuhėve tė huaja, tė anglishtes e frengjishtes tė cilėt me ndrojtje, pėrfituan nga rasti pėr tė venė nė sprovė njohuritė e marra nė leksione. U futa mes tyre edhe unė qė me njė frengjishte tė ēalė, nisa tė pyes djathtas e majtas nė se ndonjė prej tyre fliste nė atė gjuhė.
- Parlez-vous franēais? - i’u drejtova fare rastėsisht njė vajze me trup tė hollė, flokė tė verdhė e fytyrė tė bardhė e tė lėmuar.
- Oui !... Un petit peu ... - u pėrgjegj ajo me buzėqeshje tė embėl. E pyeta nga qe dhe si e kish emrin. Quhej Irenė e vinte nga Danimarka me njė grup marksistė-leninistė. Por, s’patėm kohė tė bisedonim gjatė sepse, pa kaluar as dhjetė minuta, nga autobuzi i tyre dikush thirri :
- Grupi tė hypė nė autobuz se do shkojmė pėr tė ngrenė drekė ...
- Irenė ?... Dėshiron tė kėmbesh letra me mua?... Mund tė mė japėsh adresėn ?... - nxitova t’a pyes vajzėn e porsa njohur.
- Sigurisht - tha ajo me me njė shprehje kenaqėsie.
- Oh, djall ! - thashė nė ēast me vehte - Po unė s’kam as laps e as ndonjė copė letėr.
- Ej, ti !... M’a jep pak lapsin ! - i’u drejtova dikujt aty pranė qė, me sa dukej, po bente tė njejtėn gjė qė doja edhe unė. Po letėr ? Letėr ku tė gjeja ?
- Kush ka njė copė letėr? - thirra.
- Njė copė letėr ?... Ja merr njė copė nga “Zėri i Popullit”... tha dikush aty pranė duke mė shpėtuar kėshtu nga situata. Irena vendosi letrėn mbi gjunjė e me vėshtirėsi shkroi adresėn e saj. Pastaj, duke kėrkuar ndjesė ajo mė pėrshendeti, mė dha miqėsisht dorėn e u drejtua nga autobuzi.
- Au revoir, Irčne ! - pėrshendeta e, teksa ajo po largohej dhe unė e ndiqja nga pas me sy, mendova: Irenė... Sa vajzė e kendėshme !
     
Pastaj, i’u afrova autobuzit, pikėrisht pranė sediljes ku ajo zuri vend. Irenė nxorri trupin nga dritarja e mė kėrkoi edhe njė herė tė falur qė s’kishim mundur tė flisnim pak mė gjatė edhe pse ajo e dėshironte njė gjė tė tillė. Unė s’i fola, por shihja sytė e saj tė kaltėr, flokėt e derdhur mbi supe e profilin tipik nordik.
- Au revoir ! - tha ajo me zė delikat si puhize ere, teksa autobuzi u tund e lėvizi nga vendi.
- Au revoir, Irenė ! - i fola edhe pse e dija qė pas kėsaj, s’do t’a shihja kurrė mė. Sepse, isha mė se i bindur, i sigurtė qė ai ishte takimi i parė dhe i fundit me tė. Porta e autobuzit u mbyll e ai u nis duke lėshuar pas njė re pluhuri. E ndoqa me dhe ngrita dorėn lart. Njė dorė tjetėr e njė trup i dalė pėrgjysėm jashtė dritares sė autobuzit, vazhdonte tė mė pėrshendeste gjersa imazhi i saj humbi dhe u tret tej, mes gjelbėrimit tė rrepeve, ashtu si njė shami e valvitur lamtumire.
 
*  *   *
 
... Irenės i’a dėrgova letrėn e parė mbas rreth njė muaji. Fill pas pushimeve verore. Me njė ankth padurimi pėr tė marrė sa mė shpejt njė pėrgjigje prej saj. E nisa me vrull atė letėrkėmbim e, kėtė e them tepėr sinqerisht, sepse kisha dėshirė tė kėmbeja letra me njė vajzė tė huaj e pastaj, sepse ajo shkruante frengjisht, njė gjuhė tė cilėn e adhuroja e qė i isha futur me shumė dėshirė e vullnet. E, pastaj i shkrova, sepse brenda meje kisha edhe atė dėshirėn time magjike qė tė ēaja njė shteg i cili, nė njė farė mėnyre mund tė mė lidhte sadopak me “botėn matanė“.
     
Por, kujdes!... Aso kohe, tė bėje diēka tė tillė qe vėrtet marrėzi e rrezik i madh. Unė dija diēka rreth atij rreziku, por nuk e vrisja edhe aq tepėr mendjen edhe pse kisha dėgjuar se korrespondenca me jashtė kontrollohej nga Sigurimi. Atehere isha i ri dhe shume gjera nuk i kuptoja ne thelbin e tyre. Por, nė fund tė fundit, justifikohesha unė, njė tė reje markiste-leniniste mund t’i shkruaja. E, ē’tė keqe, kish nė atė mes? Miqėsinė me ta, Partia, e propagandonte pėr ditė ... 
    
Irenė, m’u pėrgjegj pa vonesė. Me njė frengjishte korrekte. Shumė mė tė mirė se ajo e imja. Me njė shkrim tė hapur e tė pėrulur majtas. Me ca gėrma tė cilat s’e di pse, nga njė herė mė dukeshin si ujrat e njė lumi i cili, ēuditerisht, ikte mbrapsh e, herė tė tjera, si degėt e pemėve tė xhveshura e tė pėrthyera nga era e fortė e veriut nordik. Shkruaj ajo e shkruaj unė. Mė tregonte pėr qytetin ku jetonte, Kopenhagen, e mė pas edhe pėr jetėn private.
    
Mbasi kaluan disa kohė, nė njerėn prej letrave tė saj tė shpeshta, Irenė mė rrėfeu se kishte njė vajzė katėr vjeē e cila quhej Kamila. Hej dreq, thashė me vehte, s’e dija qė ajo ish e martuar! Kjo gjė me habiti dhe, pse jo, nė njė farė menyrė edhe mė pezmatoi. Ai lajm i trishtė, pėr shumė kohė, nuk m’u hoq nga mendja. I shkrova dhe e pyeta me takt se, pėrse nuk m’a kish thenė mė parė njė gjė tė tillė. E, pastaj, vijoi pėrgjigja e saj: Jo, s’jam e martuar, por bashkėjetoj me njė djalė. Bashėkjetoj ? E ēdo tė thoshte “bashkėjetoj“?... Si qe e mundur tė bashkėjetoje me dikė, e tė bėje bile edhe fėmijė, pa qenė i martuar ?... Jo, kėtė, nuk arrija t’a kuptoja aspak ...
      
Shkruaj unė e pėgjigju Irenė... Shkruaj Irenė e pėrgjigju unė... Letrat e mia i dėrgoja kryesisht me “kartelė“. Kjo do tė thoshte qė shpesh i nisja tė shoqėruara me njė lloj fletė-mandati ( avis de réception ), i cila i bashkangjitej letrės gjer nė destination dhe, pasi firmosej nga marrėsi, kthehej pėrsėri te dėrguesi pėr tė vėrtetuar kėshtu mbritjen e saj tė sigurtė. Edhe pse nė ngushticė ekonomike, me shumė shtrėngesė i’a lejoja vehtes njė luks tė tillė. Kurseja nga buka, nga vajtjet nė kinema apo nga ndonjė zbavitje tjetėr. Dhe, e bėja kėtė veprim nga qė e dija se ato kontrolloheshin imtėsisht aty ku duhej e duke vepruar ashtu, kisha njė farė bindje se ato mund mbrinin pa probleme nė dorėn e saj. 
    
Isha nė vitin e fundit tė studimeve e letrat qė shkėmbeja me Irenėn qenė bėrė pothuajse tė pėrjavėshme. Dhe, nė menyrė qė ato tė mos binin nė sy kur mbrinin nė fakultet, mendova diēka tė cilėn me krenari, e quajta njė gjetje krejt orgjinale. Mora vendimin e guximshėm tė hapja njė “kuti postare“ nė Postėn Qendrore nė Tiranė. Kuti postare?... Ai shėrbim postar qe krejt i panjohur pėr tė gjithė e, aso kohe, me sa morra vesh mė vonė atė e praktikonin kryesisht ambasadat e pėrfaqėsitė e huaja. Kutia ime metalike mbante numurin 45 e ndodhej nė fund tė sallės qėndrore, nė njė korridor tė vogel e tė erret, nė njė bllok tė veēantė ku qenė rradhitur si kasaforta tė vogla, rreth 70-80 tė tilla. Kisha edhe njė ēelės fare tė vogėl, tė cilin m’a kishin dhenė nė zyrėn postare e qė e mbaja gjithmonė me vehte, nė njė portofol qė m’a kish dėrguar dhuratė njė shoqja ime nga Malta.
    
Nė fakt, korrespondenca edhe pse ish njė nga pasionet e mia tė mėdha, nuk qe kush e di se ēfarė pėr tė pasur edhe njė kuti postare. Letrat e mia kufizoheshin vetėm nė tre-katėr shokė qė mė shkruanin nga rrethet, pa pėrfshirė Irenėn e njė mike tjetėr tė ngushtė nga Malta, ( kjo e dyta ka njė histori tjetėr mė vehte). Megjithatė, s’bėnte vaki qė ēdo ditė tė mos shkėputesha nga shėtitjet e mia tė pafund rreth Pallatit tė Kulturės, ( nė njė rrugė tė zhurmėshme tė cilėn tė rinjtė e Tiranės nė zhargonin e tyre e quanin Broduej ), pėr t’i hedhur njė sy kutisė. Fusja kyēin e vogėl nė bravė e shihja brenda saj me dridhje nė trup e njė ndjenjė qė pėrmbante brenda saj: pritje, padurim, ankth e tepėr emocion. Kjo qe ana sentimentale e asaj ēka pėrjetoja unė e qė ishte tepėr e fortė. Por, ana tjetėr, tė cilėn e harroja dhe e nenvleftėsoja qe fakti se, njė kuti e tillė postare ish mė e rrezikėshme se sa vetė korrespondenca me njė tė huaj e se, duke bėrė njė veprim tė tillė, nė vend qė t’i shpėtoja shiut kisha renė nė breshėr. Por, megjithatė, i vendosur dhe pa frikė vazhdoja ...
 
... Njė ditė vjeshte, Irenė mė dėrgoi pėr herė tė parė njė fotografi tė saj. Njė portret bardhė e zi, stampuar nė letėr tė hollė e tė ndritėshme. Ajo buzėqeshte lehtė e pėrmbajtur. Kish njė shikim tė butė, tė lehtė, tė pastėr, tė cilin unė e gjeja si pakėz tė trishtuar. Me flokėt qė i mbulonin gjysmėn e fytyrės, nenė grafikėn vezulluese tė kartės fotografike e planeve e sfumuara prapa portretit tė saj, ajo mė ngjante si njė sirenė pėrrallash nordike. S’di pse, atė foto tė parė tė saj, do tė nxitoja t’a fusja nė albumin e familjes, aty ku ndodhet edhe sot e kėsaj dite. Thuajse ajo tė ishte jo njė mikja ime, por e tė gjithėve...
    
Por, periudha mė e vėshirė pėr korrespodencėn time tė adhuruar erdhi atėhere kur mbarova studimet e kur, si shpėrblim pėr ”meritat” e mia, u emėrova mėsues nė njė fshat tė humbur tė Skraparit ku, natyrisht, mundėsia pėr tė vazhduar mė tej letėrkėmbimin me Irenėn qe pothuajse krejt e pamundur. Kjo, ndėr tė tjera edhe pėr faktin se zyra postare mė e afėrt ndodhej njė orė larg nė kembė e ku jo vetėm nga fshati ku jetoja unė por nga gjithė zona pėrreth, askush s’merrte e dėrgonte kurrė letra jashtė shtetit. Ish kjo arsyeja pse, pėr shumė kohė vrava mendjen se qysh do t’i a bėja e, mė nė fund, gjeta njė rrugė zgjidhje orgjinale. Letrat, do t’i a nisja njė shokut tim tė ngushtė nė Tiranė i cili do t’i fuste ato nė njė zarf tjetėr e do i dėrgonte pastaj, nė adresėn e Irenės nė Danimarkė. Kėshtu bėra e, nė njė farė mėnyre vazhdimi i letrave edhe pse u rrallua mjaft, nuk u ndėrpre ...
 
... Por, mė vonė gjithėēkaje do t’i vinte fundi e kjo, ndodhi pikėrisht nė qytetin tim tė lindjes. Isha me pushimet e verės kur, njė ditė, im atė erdhi gjithė nerva nė shtėpi e tha:
- Dėgjo, ti, djalė! Tė kam thenė dhe herė tė tjera tė mos dėrgosh mė letra jashtė shtetit. Por ti s’ke degjuar. Unė gjer tani tė kam toleruar. Tani s’ka mė ... Hiq dorė nga ajo shoqja jote, se do tė na futėsh tė gjithėve nė burg...
   
E, ai  mė rrėfeu se si njė i njohur i cili punonte nė Sigurim, i kish thenė se duhej tė ndėrprisja urgjentisht letrat qė dėrgoja jashtė shtetit, ndryshe do tė kisha pasoja jo vetėm unė por edhe gjithė familja. Ishte viti 1974, viti i Pleniumit tė Zi tė KQ tė Partisė mbi “shfaqjet e huaja” e, njerėzit, tė tmerruar nga frika dhe kėrcėnimet nuk guxonin tė benin as gjestin mė tė vogėl qė nuk pėrputhej me “moralin komunist”. Kėtė herė kish ardhur fundi. S’kisha mė asnjė rrugėdalje. Kėshtu qė letrave tė Irenės, desha s’desha, u shtrėngova tė mos u pėrgjigjem mė. Ajo qe njė goditje e fortė pėr mua. E shoqėruar me plot dhembje e pezm. Pas kėsaj, ajo mė shkrojti disa herė e pastaj duke mos marrė pėrgjigje prej meje, pėrfundimisht, heshti. Por, megjithė atė ndalim tė detyruar e brutal, tė cilin e quaja krim, humbje e padrejtėsi tė madhe, nė rrjedhėn e shumė viteve qė pasuan, unė nuk e harrova kurrė Irenėn deri sa ...
 
 
*  *  *
 
... Dy fjalėt deri sa tė cilat deri diku, ndofta mund tė intrigojnė lexuesin e kėtyre rradhėve, nuk zgjatėn as pesė e as dhjetė, por plot tridhjetė vjet. E, ngjarja, ndodhi kėshtu:
        
Nė vitin 2001, u ktheva sėrish nė qytetin tim, pas shumė vitesh nė egzil. Isha i dehur nga malli i ndarjes dhe mungesės sė gjithėēkaje qė kish tė bente me jetėn time tė mėparėshme. Mė kish marrė malli pėr miqtė, rrugėt, detin dhe kodrat me ullinj. Nė ēdo kend tė shtėpisė, shihja sende e objekte tė cilat mė ngjallnin kujtime tė largėta, por tė paharruara. Sidomos nga vitet e rinisė. Mes tė tjerash, baulja prej druri e “arkivave”, e cila fshihte sekretet e mia e qė, aty e tetėdhjtė vjet tė shkuara, kish qenė arka e pajės sė gjyshes sime. Ajo ndodhej aty ku e kisha lenė prej vitesh, nė njė kend tė dhomės sė vogėl ku dikur flinin prindėrit e mi. Nena ime e shtrenjtė e kish ruajtur atė me kujdes, pėr sa kohė qė kisha munguar, duke e mbuluar atė me njė stivė batanijesh, jorganė e shtroje tė tjera.
      
Kisha menduar disa herė t’i hapja “arkivat” e mia, por pastaj kisha ndėrruar mendje. Doja t’i lija tė preheshin aty, tė pangacmuara, ashtu si njė varrezė ku ėshtė mbyllur trupi i njė njeriut tonė tė shtenjte. Por, nje paradite u mbylla nė shtėpi dhe, mes mėdyshjes pėr t’a hapur a pėr t’a lenė tė mbyllur ashtu siē kish qendruar pėr vite tė tėra, nisa tė heq me pėrdėllim e dhembje, njera pas tjetrės, shtrojet e vena mbi baule. Pastaj ngrita kapakun e arkės dhe hapa atė ku ndėr vite tė shkuara, kisha vendosur reliket mė tė zgjedhura e mė tė shtrenjta tė rinisė. Baulja qe plot kuti kartoni ku ishin sistemuar me kujdes: blloqe shėnimesh, togje letrash tė lidhura me fjongo tė holla tė dalė boje, fotografi, kartė-postale, fatura, pusulla, poezi, pėrkthime, shenime tė mbajtura nė copa letrash, negativė filmash, koleksione pullash e monedhash e lloj-lloj sendesh tė tjera.
     
Nisa t’i prek ato njėra pas tjetrės me dorė e t’i shihja me vemendje. Dhe, m’u duk se ato nuk ishin sendet e mia, por tė dikujt tjetėr i cili s’egzistonte mė e qė kish lenė pas vetėm hijen e egzistencės sė tij. Prej togut tė letrave e pusullave tė lidhura me kujdes, nxorra njė bllok tė vogėl e tė zverdhur nga koha. Ishte njė lloj “Agende“, nga ato ku mund tė shkruhen jo mė tepėr se katėr a pesė rrjeshta e ku shenohen ngjarjet mė tė veēanta tė ditės. Hapa faqen e parė tė tij dhe pashė shkrimin tim tė imtė. Me gėrma dore, kisha shkruar mbi tė, emrin rrenqethės : “Golgota” e poshtė tij shprehjen pėrdėlluese “Eli, Eli, lama sabacathani” ( Jesus Christ ). Ishte ai, blloku im i shėnimeve, ku kisha hedhur mbresa nga jeta ime. Jeta e njė djaloshi nė malet e Skraparit, gjatė viteve 1971 - 1972.
     
Vazhdova tė shfletoj disa nga faqet e tij. Me gishta si tė mpirė e sy tė lodhur, lexova fraza tė cilat, pastaj, mė ktheheshin nė imazhe tė lėvizėshme. Nėpėrmjet shenimeve, pashė se emri Irenė ishte i pranishėm shpesh herė. Nė disa nga fletėt e bllokut lexova:
13 janar 1971 - Bie borė. Prej dy ditėsh, jemi pa drita, pa korrent elektrik. Spleen. Mėrzitje. Sot i dėrgova njė letėr Irenės...
2 mars 1971 - Mbasdite vazhdova leximet nga diksioneri“Larousse“ tė cilin m’a kanė dėrguar nga Tirana. Mes tė tjerash, aty pashė edhe njė foto tė statujės sė “Sirenės“ nė Kopenhagen. Nė mbremje, nė njė stacion francez ndoqa nė radio emisionin “Non, je ne regrette rien ...“, dedikuar kengėtares sė shquar, Edith Piaf.
28 mars 1971 - Ditė pranvere. Aty afėr shkollės pashė qė kanė ēelur vjollcat. I dėrgova letėr Irenės.
31 mars 1971  - Jam me pushime nė Vlorė. I dėrgova letėr Irenės.
3 prill 1971 -  Sot i nisa njė paketė tė vogėl Irenės. Brenda saj futa njė libėr me poezi tė Migjenit nė frengjisht, njė album mbi artet figurative shqiptare si dhe njė pjatė artizanale druri me motive tė punuara nė pirografi ...
 
... Pėr njė ēast, ndala leximin dhe aty nė dhomė siē isha, i hutuar, i vetmuar e mes imazheve tė kujtimeve tė largėta, pyeta :
- Irenė, Irenė ?!... Ku ndodhesh tani, ti, Irenė ?... Ku ?...
 
Irena kish humbur pėrgjithmonė. Pa lenė gjurmė. Ose, mė saktė, kisha humbur unė. Isha ndarė prej saj. Me shume dhimbje. E, qysh atėhere, kishin kaluar shumė vite e, natyrisht, unė s’dija asgjė pėr tė. S’dija nė se ishte gjallė a  vdekur. Irenė i pėrkiste sė kaluarės e ajo kish marrė fund, sė bashku me atė vendimin e dikurshėm, tė egėr e tė imponuar, pėr tė mos i shkruar kurrė mė. Po, ku ishte tani, Irena ? Ku ?... E, kur pak mė pas hodha pėrsėri sytė mbi bllok e mes faqeve tė tij pashė adresėn e dikurėshme tė saj, rashė nė mendime. Me sy tė ngulur mbi tė, nuk e di pse ēuditėrisht, mė shkoi nė mendje njė ide qė s’e kisha menduar mė parė. Po, sikur, tė provoja t’i shkruaja njė letėr ?
 
Ti shkruaja mbas 30 vjetėsh?... Po ku ?... Nė adresėn e saj tė dikurėshme ? Po ajo ish marrėzi. Njė veprim sa i kotė, aq edhe absurd. Jo, jo, nuk i’a vlente tė bėja diēka tė tillė ! Po mirė, po sikur t’a provoja ?... E ēdo humbja?... Letra do tė mbrinte nė adresėn e shėnuar, s’do gjente njeriun e duhur e, ndofta, do tė kthehej pėrsėri me shenimin: ”Person i panjohur nė kėtė adresė“. Por, po sikur tė bėja diēka tjetėr? T’i shkruaja njė letėr familjes qė banonte nė atė adresė e t’i lutesha tė interesohej tė gjente se ku ndodhej personi qė kėrkoja. Natyrisht, duke i shpjeguar mirė se kontaktet me tė i kisha humbur jo nga mungesa e dėshirės apo pakujdesia, por se kisha qenė i detyruar ?...
 
... Pas u ktheva nga pushimet nė qytetin tim tė lindjes, pėr tė rifilluar pėrsėri jetėn nė egzil, aty ku isha i shtrėnguar tė vazhdoja tė qendroja pėr njėqind e njė arsye, njė ditė vendosa t’i shkruaj. Natyrisht, jo Irenės, sepse nuk besoja kurrė se ajo vazhdonte tė jetonte nė tė njėjtin vend prej tridhjetė vjetėsh, por familjes sė panjohur, e cila banonte nė atė adresė. Po ku ?... Nė njė vilė, nė njė rezidencė, nė shtėpi private apo nė njė karavanė ? Unė dija vetėm adresėn e saj tė dikurėshme, por asgjė mė tepėr rreth vendit e kushteve tė saj tė banimit... Po, sikur, shtėpia ku ajo pat jetuar dikur tė qe prishur e tė mos egzistonte mė... Po sikur, po sikur ? Kot i bėja ato hamendje. Nė fund tė fundit, pse t’a zgjasja ? Unė kisha vendosur. Do t’a shkruaja atė letėr tė bekuar. Tė bėhej ē’tė bėhej. Tė paktėn, ashtu do t’a ndjeja vehten tė qetė e do thoshja: Pra, e bėra dhe atė pėrpjekje tė fundit pėr tė  ngushėlluar vehten edhe pse, thellė nė qenjen time e ndjeja se Irena kish humbur pėrgjithmonė. Por, pėrfundimisht, letrėn e shkrova dhe e nisa ...
 
... S’vonoi shumė dhe, ajo qė nuk mė kish shkuar nė mendje kurrė, ajo qė nuk shpresoja e s’e prisja, ndodhi. Nė adresėn time elektronike nė internet, mbrriti njė mesazh me incialet IWG. Teksti i tij, i cili mė la pa frymė, ishte ky : “ I dashur Simbad... Ti nuk mund t’a marrėsh me mend se ē’farė si une kam mbetur pa frymė, se ē’dridhje e ka pėrshkruar trupin tim, se ē’farė vibracioni kam ndjerė thellė nė shpirt kur, mbremė, njė zonjė e cila banon nė shtėpinė ku unė kam qenė para tridhjetėvjetėsh, mė telefonoi duke me njoftuar se nė adresėn e saj, kish mbritur njė letėr tė cilen ajo e kish hapur dhe  kish mėsuar se dikush, njė mik i vjetėr, kėrkonte tė dinte se ku ndodhesha unė. E pyeta atė se kush ishte dėrguesi i saj e, sapo ajo shqiptoi emrin tend, mua sa s’mė ra receptori nga dora. Nuk mund t’a besoja dhe ende nuk e besoj qė ti mund tė jesh aty e mė kėrkon. Jo, nuk mund t’a besoj ! Unė pėr vite tė tėra tė kam quajtur tė humbur, nė mos tė zhdukur pergjithmonė. Diku nė ndonjė kamp pune a nė hapsanat e regjimit tuaj tė egėr. Ndofta edhe pėr shkak tė letrave tė mia... Mė shkruaj... Mė shkruaj... M’u pergjigj sa mė shpejt qė t’a di, tė bindem se ti egziston vėrtet. Qė je ti, ai, i cili m’a ke dėrguar atė letėr...”.
 
 *   *   *
 
... Irenė qe ulur pėrballė meje. Ishim tė dy nė njė bar pranė pyllit, nė qytezėn e Gradignan-it e, unė, ndjeja brenda meje diēka tė papėrcaktuar, njė ndjenjė tė ndarė mes lumturisė dhe trullosjes. Dhe, edhe pse ajo ndodhej para meje, e gjallė e jo nė endėrr, prapė s’u besoja syve. Vėrtet, ajo grua, me atė shikim e ngjyrė sysh qė mė sillte ndėr mend detin e vendlindjes sime, ujrat e kaltra pėrballė ishullit grek tė Korfuzit, ishte Irena ? Vėrtet a mė benin sytė ? Vėrtet ishim bashkė, aty nė "Le cheval blanc", nė atė bar i cili mbante njė emėr i cili mė krijonte imazhin e njė kalėrimi fantastik nė kujtimet e sė shkuarės? Sa e kisha pritur atė ēast ! Tė qendronim ashtu sė bashku, pėr tė plotėsuar sado pak atė boshllėk tė madh qė kish krijuar ajo ndarje prej 30 vjetėsh e pėr tė pėrjetuar gjer nė infinit atė takim fantastik e tė paimagjinuar kurrė ...
 
Bordeaux (FRANCĖ), 10 dhjetor 2003


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.