|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Recension pėr librin e Ali Podrimjes "Tkurrja e atdheut"

 
 

REVOLTA DHE GUXIMI NĖ VEPRĖN LETRARE

 
 

 
17 dhjetor 2003 / TN

Halil HAXHOSAJ

Mbresa pas njė leximi
 
“Kush punon pėr atdhe, kryen njė vepėr tė nderuar e tė shenjtė” Ovidi
 
Qė nė kohėn e Rilindjes sonė Kombėtare ka qenė e lansuar thėnia e njohur “Me pushkė e penė pėr lirinė e atdheut”. Dhe kjo thėnie hepohej nėpėr kohėrat e historisė sonė kombėtare herė mė zėshem e herė mė shurdhėr. E gjithė kjo ndodhte pas caktimit tė fatit dhe lirisė sė atdheut tonė, atdheut tė shqitarėve, nga tė tjerėt.
 
Kėto fate janė tė njohura nė historinė tonė dhe tė Evropės qė lėnin vėrragė tė thella e tė pashėruara nėpėr kohėrat dhe hapėsirat shqiptare, sepse atdheu i ynė pėr lirinė e tė cilit luftonin bijtė mė trima, ishte i detyruar qė nėpėr tryezat e kancelarive tė Evropės t’i rrudhte kėmbėt, shikimet dhe gjymtyrėt aq sa nuk mund t’ia prente trupin ndonjė vijė e tmerrit tė quajtur kufi. Dhe pėr tė gjitha kėto padrejtėsi u derdh gjak, u shkruan libra, u krijuan kėngė dhe vargje poetike.
 
Andaj edhe krijimtaria e shkrimtarėve tė Rilindjes Kombėtare ishte njė program i Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit. Dhe koha ecte pėrpara. Dikur atdheu i ynė “lindi” (1912), u rrit dhe ia caktuan trollin nė 28 mijė metra katrorė. Kjo ishte Shqipėria e “Vitit tė mbrapshtė”, tė Kadaresė, kjo ishte Shqipėria “xhuxhe” e vargjeve tė poetit Ali Podrimja.
 
Dhe e tillė mbeti deri nė ditėt e sotme, xhuxhe, e tkurrur, e vogėl, me bijtė dhe bijat e saj tė degtisur meridianeve tė botės, tė shpėrndarė nė pesė shtete, me pesė qeveri, pushtete, kufij, pasaporta, e pse jo edhe ideologji tė ndryshme. Tė gjitha kėto padrejtėsi u pasqyruan edhe nė veprat e shkrimtarėve tanė, qoftė nė prozė, dramė, poezi, operė, etj., pa ngurrim, por me guxim dhe trimėri.
 
Aktualiteti eseistik i veprės
 
Edhe poeti ynė i njohur Ali Podrimja shkroi pėr tmerrin e atdheut xhuxh me vargje poetike duke thirrur: Xhuxhe je moj/Xhuzhe je ti/ pa mua/. Kjo thirrje emblematike iu duk pak poetit Podrimja, iu duk paksa vetėm poetike, andaj e ndėrroi formėn e shprehjes sė vet, e pse jo edhe tė protestės, pėr kėtė padrejtėsi me anė tė shkrimit tė “Eseve dhe tė paharruarave”, duke filluar qė nga vitet e ’80-ta tė shekullit XX dhe tė pėrmbledhura mė pastaj nė veprėn “Tkurrja e atdheut” tė botuar nė Tetovė qysh nė vitin 1996. Dhe libri doli, u botua, u shpėrnda dhe bėri mbase punėn dhe efektin e vet, nė kohėn e vet.
 
Por, kur lexohen dhe analizohent sot esetė dhe tė  paharruarat e kėtij libri, vėrehet se ende disa rrėfime, bėma, teke, ndodhi e marrėdhėnie tonat, pra tė  shqiptarėve, janė prezente dhe mbase edhe mė aktuale se kurrė. Libri ka 31 shkrime nė formė esesh dhe ndahet nė tre kapituj qė janė: “Pa atdhe nuk ka emėr”, “Mos kemi tepėr atdhe” dhe “Tkurrja e atdheut”. Vepra hapet me eseun apo tė paharruarėn me titull “Atdheu prej 5x5 m”.
 
Duke u nisur nga titulli i veprės qė ėshtė njėherit edhe titull i eseut tė fundit tė tij “Tkurrja e atdheut”, mbase mund tė konstatohet njė gjendje e atillė edhe sot me tė gjitha karakteristikat qė ishin edhe nė dhjetėvjetshin e fundit tė shekullit tė kaluar. Pra atdheu i shqiptarėve ende ėshtė i tkurrur, ėshtė xhuxh, ėshtė i copėtuar, ėshtė i ēarė. Edhe pse pėr lirinė e pjesės tjetėr tė tij, pra tė atdheut tė jashtėm, (nė Kosovė, Kosovė Lindore dhe Maqedoni) janė bėrė luftėra ēlirimtare nga ushtri ēlirimtare, kanė rėnė dėshmorė e heronj kombėtarė, janė fituar miq tė rinj (NATO,UNMIK-u), janė bėrė koalicione qeverisėse, ende nuk ėshtė fituar pavarėsia, ende nuk ėshtė ēliruar atdheu. Andaj pėr ta vizituar varrin e tė afėrmit, pra tė shqiptarit, duhet tė kalohen kufij, qė autori i quan Muri i Arbėrit. Ky mur, mbase tash nuk ėshtė aq i rrezikshėm, por duhet kaluar nėpėr tė dhe shqiptarėt prapė duhet t’ia tregojnė njėri - tjetrit pesė pasaporta.
 
Por, atdheu i shqiptarėve, atdheu i Podrimjes dhe atdheu i Arbėrit nė Gadishullin Ilirik ende ėshtė xhuxh, ende ėshtė ishull, ende ėshtė i tkurrur. Nė tė ende duhet pasur kujdes me cilėn parti je, me cilėn qeveri, me cilėn shoqėri dhe me cilin dialekt e gjuhė letrare komunikon. Nė atdheun e sotėm tė shqiptarėve tė Gadishullit Ilirik ndodhin gjėra qė duken edhe mė tragjike tash, sepse thehen norma, zakone, adete, etj. Normat zakonore tė “Kanunit tė Lekė Dukagjinit” mė nuk janė tė papėrshtatshme ideologjikisht e partiakisht, por nėpėrkėmben, devijohen dhe keqpėrdoren. “Pėrmes qėrimit tė hesapeve dhe intrigave nė mes partive e intelektualėve, populli nuk mbrohet. Kjo ėshtė filozofi e ca kėrmijve dhe profitėrve tė nahijeve tona qė ēėshtje kombėtare e kuptojnė vetėm interesin e vet.
 
Por kombi ėshtė diē e shenjtė dhe i vetmi nocion, qė na trego se kush jemi e ē’jemi”, shkruan Ali Podrimja nė eseun “Dielli lind nė perėndim” nė faqen 128 tė veprės sė tij “Tkurrja e atdheut”.
 
Realiteti qė dhemb ende

Pena e shkrimtarit Ali Podrimja nė esetė dhe tė paharruarat e veprės “Tkurrja e atdheut” zbret thuajse nėpėr tė gjitha poret e zeza tė asaj kohe. Ajo i gėrvish plagėt tė cilat kullonin dhe ishin tė pashkruara. Por, ishte ajo kohė kur nė atdheun e tkurrur gjithēka vėlonte. Pėrtej Murit tė Arbėrit bėheshin ndodhi aq tragjike qė mund tė ndodhnin vetėm nė vendet e prapambetura tė Globit, por jo nė Evropė. Ndėrsa nė pjesėn tjetėr tė atdheut, nė Kosovė, ende sundonte pushteti i egėr serb, i cili shqiptarėt i konsideronte vetėm si “gjallesa”. Dhe, kėtu, pra nė kėtė pjesė tė atdheut, nuk mund tė bisedohej pėr kurrfarė lirie dhe pavarėsie pėr shqiptarėt.

Edhe bisedimet e politikajve evropianė dhe botėrorė me krerėt serbė ishin tė kota. Por, shqiptarėt e kėsaj pjese tė atdheut ishin mė unikė, mė hemogjenė, mė tė bashkuar. Zėri i tyre shpesh bashkohej dhe jehona e tij ishte e madhe. Dhe faleshin gjaqe, ngatėrresa, mospajtime dhe mosdurime. Kjo ishte njė ngjarje e madhe historike, sepse kėshtu ka ndodhur gjithmonė kur shqiptarėt janė pėrgatitur pėr tė zhvilluar ndonjė luftė ēlirimtare qė nga koha e Skėnderbeut e kėtej. Kurse nė Atdheun e pėrtej Murit tė Arbėrit rehabilitoheshin shkrimtarė, poetė e intrelektualė tė anatemuar. Agim Gjakova e boton pėrmbledhjen e poezive qė ishte refuzuar pėr shkak tė frymės sė errėt, pėr shkak tė papartishmėrisė nė artin poetik. Madje edhe eshtrat e atyre qė preheshin nė Atdheun e tretė tė shqiptarėve, nė Diasporė, filluan tė kthenin nė dheun e vet.

Edhe eshtrat amanet tė Faik Konicės i gjetėn dy metra vend nė Dheun e Shqipėrisė pėr t’u prehur nė amshim. Por, fatkeqėsisht, ende e kishin aromėn e pritjes gjashtė vjeēare nė frigoriferin e Amerikės. Edhe Lamjes iu dekorua varri dhe iu vunė kurora mbi tė. Nė atdheun xhuxh tė pėrtej Murit tė Arbėrit filloi tė fryjė era e demokracisė, qė nė fillim ishte bukur e furishme. Dhe pena e shkrimtarit Ali Podrimja zbret nėpėr tė gjitha poret e saj dhe e gjen artin, mbase artin qė shprehė realitetin shqiptarė nė atdheun xhuxh, pra nė Ishullin Albania tė Gadishullit Ilirik.

Duke e shprehur kundėrshti pėr nacionalizmin shqiptar, Ali Podrimja nė eseun “Makrotėrmeti” shkruan: “Pėr fat, ne shqiptarėt moti jemi liruar nga nacionalizmi. As nuk dijmė ē’ėshtė e si duket ai”, pėr tė vazhduar edhe mė tutje me gjėra reale qė shpesh janė akuza pėr situatėn dhe gjendjen tonė kombėtare nė tė cilėn ishim katandisur. Mė tutje, nė tė njėjtin vend, ai shkruan: “Ai qė fut pėrēarje nė popull, nuk punon pėr ēėshtjen shqiptare, ai rren se e don Lirinė dhe Kosovėn”, qė nė tė vėrtetė ėshtė njė modifikim i njė distihu tė Brehtit i cili thotė: “Pėr ēėshtjen e armikut do tė luftojė, Ai qė s’lufton pėr ēėshtjen e vet ..” 

Nė vend qė tė pėrfundohet

Dhe e pėrfundova sė lexuari veprėn e Ali Podrimjes « Tkurrja e atdheut » duke thėnė se e kishte mirė Platoni qė nė Shtetin e tij nuk i futi poetėt. Dhe bėri mirė, sepse ata janė vizionarė nė njė anė dhe tė papėrmirėsueshėm nė anėn tjetėr. Atyre iu dalin tė vėrteta disa krijime tė tyre, sepse e bėjnė trasnformimin artistik tė realitetit. Dhe, mė besoni, se gjatė leximit, sidomos nė pauza tė vogla, kujtoja se jashtė dhomės sime ende ėshtė situata e dekadave tė fundit tė shekullit tė kaluar, ėshtė koha e shkrimit tė eseve dhe tė paharruarave tė kėtij libri.

A nuk ėshtė ky njė vizion: “Nė shekullin e ri, ndoshta, nuk do tė ekzistojnė as kufijtė. Po kaēakllėku? Babai im ishte kaēak me dhjetra vite. Baci Bajram i kishte thėnė: Ndryshe nuk bėhet atdheu”. Dhe ndodhėn luftėrat ēlirimtare nė Atdheun e Jashtėm nė Kosovė, Iliridė, Kosovė Lindore dhe u formuan UĒK-tė, luftėtarėt e tė cilave u bėn tmerr pėr armikun. Shumė herė, madje shumė shpesh edhe nga disa tanė, luftėtarėt e UĒK-sė janė quajtur jo vetėm kaēakė, por edhe banda, kriminelė, tė shitur. Pas fitores disa prej tyre u burgosen, madje edhe u derguan nė Hagė, kurse disa tė tjerė u denuan kėtu me shumė vjet heqje lirie. Por, qofshin tė harruara e tė shkuara, sepse, mbase, ka ardhur koha qė ta bėjmė edhe njė pajtim.

Pėrveē me vargje poetike, Ali Podrimja bukur ia thotė edhe kėshtu. I lumtė! 

 

 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.