|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Pėrse shkruan Ali Podrimja?

 
 

Ai ėshtė i dominuar nga tema e atdheut, njė poet simbol i identitetit kombėtar.

 
 

 
7 dhjeroe 2003 / TN
 
Dua tė qėndroj te njė libėr i Podrimjes, “Lum Lumi”. Vetėm nė dyvjetshin e fundit e ka ribotuar dy herė dhe gjithmonė vjen i ndryshuar dhe i pasuruar. Duket se ky ėshtė libri i jetės pėr poetin. Njė tragjedi personale ėshtė sublimuar nė art tė madh.
 
Sadik BEJKO
 
Ali Podrimja tashmė ėshtė njė poet me emėr tė madh. I ēiltėr, me njė buzėqeshje tė ėmbėl, i vetėdijshėm pėr sa ka bėrė, ai do ta pranonte njė epitet tė tillė. Aliu ka njė karrierė tė shkėlqyer letrare. Ai ėshtė nga ata qė  kanė fituar sigurinė e njė embleme: pėrfaqėson njė vlerė tė shenjtė pėr shqiptarėt, them nė veēanti pėr shqiptarėt, ėshtė njė emblemė e poezisė. Nė biseda me tė ma ka shtjelluar gjatė temėn e vėshtirė: pėrse shkruaj, por nė pėrmbledhjen me ese Tkurrja e atdheut ai i jep njė pėrgjigje, si tė thuash, me shkrim kėsaj pyetjeje. Duhet veēuar qė ai ėshtė njė eseist i hatashėm dhe kohėt e fundit dhe njė antologjist (hartues antologjish).
 
Esetė e tij kanė nervin e poetit, thuktėsinė dhe ngjeshjen e stilistit, ngėrthejnė faktin dhe pathosin, kanė dramatikėn e udhėtimit nėpėr njė gjeografi tė dhembjeve qė kullojnė gjak e tymojnė shkrumb eshtrash, sjellin dėshmi ngjethėse dhe refleksione tronditėse. Ato ushtojnė ankth e rrevoltė bashkė, kanė tingėllimėn e kėmbanės lajmėtare pėr atė kob qė po i pėrgatitej Kosovės. Kanė pezmin se veshėt e dyllosur janė ku e ku mė tė mirė se veshėt e atij qė e ka paravendosur kurrė mos tė tė dėgjojė. Por kambanat duhet tė bjenė. Deri ne qiell siē di ai t’u bjerė. Aliu, nė vazhdėn e poetėve tanė qė se ka filluar poezia ndėr ne, ėshtė i dominuar nga tema e atdheut, njė poet simbol i identitetit kombėtar.
 
 
Nderi i poezisė
 
Qė nė vargun e parė me idenė e atdheut ia nis Iliada, kėnga e njėrit prej etėrve tė poezisė botėrore, e plakut Homer. Etnia nė Ballkan ėshtė njė brengė, ėshtė dhe njė paranojė. Pėr ne shqiptarėt ajo mbeti njė brengė. Pėr poetėt e popujve pėrreth nesh qė na sollėn aq dhembje, ajo u kthye nė njė sėmundje tė zezė. Nė fund tė fundit, shumė ndėr poetėt e Ballkanit u vunė tė bashkėjetojnė me xhelatin. Nė se poezia rreh nga absolutja, nga njė ėngjėllizim i botės dhe i njeriut, poetėt nė Ballkan u vunė nga situatat tė luajnė njė rol publik duke u vėnė nė shėrbim tė politikave shfarosėse.
 
Ka poetė qė nga shpėrdorimi i fjalės, humbasin nderin. Nderhumbėsit janė nder i humbur i poezisė.Tek ne nėn diktaturė ndodhi qė shkrimtari tė ēojė nė burg shkrimtarin nė emėr tė shėrbimit ndaj njė kuaze, njė bote tė re. Tė tjerė tė ballkanas duke i shėrbyer shtetit, frymėzuan nacionalizmin, liturgjinė e zezė tė gjenocidit tė atyre qė do tė luanin futboll me koka tė prera njerėzish. Aliu dhe poetėt e Kosovės i shpėtuan kėtij kurthi tė zi. Tema e atdheut aty dhe se mori thekset programatike e tragjike tė njė thirrjeje-britmė qė, pėr rrethanat, ēdo poet do t’ia kishte zili: Kosova ėshtė gjaku im qė muk falet, u pėrtėri nė forma tė stėrholluara e mė shumė tė nėkuptuara, pėrēoi nga qėndresa individuale dhe kolektive. Nė kohė tė vėshtira ujiti rrėnjėt e thara tė njė identiteti nė grahmėn e fundit. Kjo poezi ėshtė e mbushur me respektin pėr njeriun, pėr vlerat e tij.
 
Kėshtu Aliu dhe poetė tė tjerė tė Kosovės i shpėtuan nderin dhe njė ēėshtjeje tė madhe siē ėshtė vetė poezia. Ajo nuk degjeneroi nė njė magji tė zezė tė propagandės pėr kauza tė dėshtuara. Ajo mbeti vlerė se i qėndroi pranė njeriut, i forcoi nderin atij, i forcoi dinjitetin atij, i dha zemėr qė tė mos humbasė e tė mos tjetėrsohet. Poezia duhet tė jetė e ndershme, si njeriu. Kjo ėshtė njė ēėshtje e madhe pėr njė institucion themelor siē ka qenė poezia pėr shqiptarėt, por dhe siē ėshtė njė vlerė e shenjtė kudo nė botė (Kundera). Kėndej, nė anėt tona, figura e poetit lolo qė i vargėzonte propagandės, vaj mė det, ka ēuar sot tek Mazllėmi, qė, pėr pesė para, del nė pikė tė mėngjezit e bllamurit vargje (ē’t’i vijė nė mend) nga ekrani i njė kanali tė njohur televiziv. Aliu dhe pak si ai i dolėn pėr zot jetės, njeriut, kombit, poezisė. Fjalės.
 
 
Katėr nivele leximi pėr  “Lum Lumin”
 
Pėr tė thelluar sa thashė mė lart, dua tė qėndroj te njė libėr i Podrimjes, Lum Lumi. Vetėm nė dyvjetshin e fundit e ka ribotuar dy herė dhe gjithmonė vjen i ndryshuar dhe i pasuruar. Duket se ky ėshtė libri i jetės pėr poetin. Njė tragjedi personale ėshtė sublimuar nė art tė madh. Do tė shfletoja katėr nivele leximi tė kėtij libri tė tragjikės universale qė i ka shokėt tė rallė nė poezinė tonė duke u vėnė pėrkrah me libra tė mėdhenj tė saj si: Milosao, Lulet e verės, Baba Tomorri, Juvenilja, Psalme murgu, Vargjet e lira, Lahuta e malcisė, Vallja e yjeve. .
 
a. Refuzimi i vdekjes. Nė nivelin e parė do tė shihja temėn e ikjes nga vdekja, njė temė e lashtė sa bota, e inicuar qė nė epin e akado-sumerėve, epin e Gilgameshit. Gilgameshi, qytetndėrtuesi, ati i qytetėrimit botėror, me dy tė tretat hyjni e vetėm njė e tretėn njeri, nė saje tė kėsaj tė fundit, nė atė qė ėshtė njerėzor, i duhet tė vdesė. Ia thonė perėnditė. E aty nis udhėtimi i tij i lemerisur nga qė nuk do ta pranojė vdekjen, kėrkon dhe nėn tokė barin e pandekėsisė. Te ky libėr i Aliut, nė jehonė tė Gilgameshit, ati endet nė koridoret e spitaleve, nė tunelet e metrotė nga Beogradi, nė Moskė, nė Paris, nė fshatin e vendlindjes, udhėton me njė fėmijė nė krahė qė t’ia shpėtojė vdekjes sė paralajmėruar nga kanceri. Aliu nuk do ta pranojė vdekjen se si Gilgameshi i lashtė njė fėmijė ėshtė dyfish hyjni: ėshtė fėmija, e ardhmja, ėshtė biri, njė hyjni pėr prindėrit, ėshtė dhe njeri vetėm pėr veten e tij, po njeri qė ikėn e s’ vjen mė. Kėtu poeti me tė drejtė e refuzon fatalitetin dhe rend t’i shpėtojė vdekjes. Lėnda rrėnqethėse qė e mbush librin ėshtė dhėnė nė hollėsi tė dridhshme nė ecurinė e sėmundjes, nė pafuqinė njerėzore pėrpara rrufesh tė tilla tragjike. Pafuqi qė na shtang e na bėn tė luajmė mendsh aq mė tepėr ndaj njė fėmije qė kėrkon mbrojtje. Poeti nuk abuzon si arti i lehtė i shumė filmave e librave me kėtė temė. Tonet tragjike mbahen nė njė solemnitet tė pėrzishėm.
 
b. Vizioni biblik. E kjo qė thamė lidhet me nivelin e dytė tė leximit. Pafuqia njerėzore ndaj tragjedive tė tilla na bėn mė tė thellė, na ēon nga katarsi, na pastron si kalimet nėpėr zjarret dlirėsuese. E nga kjo lartėsi poeti sheh botėn, shoqėrinė nė aq pisllėk e shnjerėzi. Po ėshtė njė hedhje nė lartėsi tė tilla qė kėrkon pastrimin e krejt njerėzimit, e metropoleve, e shoqėrisė njerėzore nė prerjen e sė sotme dhe tė sė djeshmes, njė njerėzim qė bashkėpunon e bashkėjeton me tė keqen. Ky ėshtė njė vision biblik i librit. Ky ėshtė vėshtrimi pa kohė e pa hapsirė. Ne jemi njė qytetėrim i rrezikuar pėrderisa e kemi shtuar tė keqen dhe e pėrtypim si bukėn nė tryezėn e pėrditshme. Thashė njė vision biblik, jo njė kritikė sociale siē do tė duket nė plan tė parė. Dhimbjet e bukura e pasurojnė botėn.
 
c. Bota shqiptare. Niveli tretė ėshtė ai i zbulimit tė rrėnjėve, i rėnies nė themel tė identitetit vetiak e kolektiv. Nė tė keqe secili nga ne rend tė gjejė rrėnjėt e veta, fijet e holla tė qėndresės, rend nė brendėsitė e historitė e gjakut e tė vendlindjes. Do njė taban tė fortė dhe intim qė tė mbahet e tė burrėrohet. Dhe Aliu shkon e nga nuk shkon pėr t’u mbushur me botėn shqiptare, me bukuritė e historitė, me mitikėn e hiret e saj. Duke u burrėruar, duke marrė lėndė force e dinjiteti pėr vete ai ne i jep edhe ne qė e lexojmė atė. E kėtu vij tek ēka thashė mė lart se ky poet i etnisė e ka mbrujtur kėtė lėndė nė disa nivele: nga thirrja deri te kolonat ku mbahesh i rrethuar nga uji i zi i vdekjes. Kosova doli pėrtej Ujit Tė Zi. Fjala e shenjtėruar (Lasgushi) e shpėtoi Kosovėn.
 
d. Mjeshtėri e lartė   Niveli i katėrt ėshtė ai i mjeshtėrisė poetike. Ky ėshtė i tillė qė ndonjėherė tė lė shtang. E tė bėn tė mendosh me ē’ forcė demoniake a ėngjėllorė ia ka dalė t’i thotė, t’i mbrujė vargjet. Aliu ėshtė poeti qė rrėfen, analizon, qė kalon nga intimja te e pėrgjithshmja, nga dhimbja tragjike te e madhėrishmja me lehtėsi e mrekulli gjuhe, vargu e fjale. Ky regjistėr i gjerė ndjenjash e situatash ėshtė nė pėrshtatje me njė arsenal artistic mjeshtėror qė do tė donte njė analizė mė vete. Po ėshtė ky taban arti qė i mban nė kėmbė tri nivelet e mėsipėrme. Nga libri del me ndjenjėn e shėndetshme tė gjallėrisė e tė thellėsive njerėzore tė cilave duhet t’u pėrulesh si tempujve. Kėto cilėsi dhe lartėsi artistike e kanė bėrė atė poetin tonė mė tė pėrkthyer e mė tė njohur ndėrkombėtarisht.
 
Njė poet qė ka arritur lartėsi tė tilla mund ta shtrojė pyetjen: pėrse shkruaj?  Si duket kjo ėshtė pyetja torturuese pėr ēdo poet tė vėrtetė. Nė rastin e Aliut kėsaj nuk mund t’i shpėtosh.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.