|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 
Gjirokastritėt e Konstancės
 
 

ATDHEDASHURIA E SHENJTĖ E VĖLLEZĖRVE  GJINI

 
 

 

 

4 dhjetor 2003 / TN

Baki YMERI, Bukuresht

(Bukuria e njeriut pėrbėhet nga bukuria e fjalėve qė flet)

“Edhepse kemi lindur nė Rumani, shpirti na flet shqip. Askush nuk e ka dashur, mė shumė se ne Shqipėrinė. Para disa vitesh, shkuam nė Shqipėri, ku ndenjėm pesė javė. Shkuam nė kėmbė, rrugėve dhe fshatrave tė Shqipėrisė, pėr ta pėrjetuar dashurinė ndaj saj.

Morėm guralecė nga fshatrat e prindėrve tanė, dhe nga rrugėt nėpėr tė cilat kaluam, sollėm edhe truall nga varret, dhe i vumė mbi varret e prindėrve tanė nė Konstancė, nė shenjė kujtimi pėr dėshirėn e tyre tė madhe, pėr ta parė Shqipėrinė”. Janė kėto kujtime pėrmallimi, tė shprehura nė njė moshė tė respektuar, qė tė ēojnė t’i ftosh krejt qendrat televizive shqiptare, tė xhirojnė dokumentarė pėr ta, ngase edhepse kanė lindur larg Shqipėrisė, shpirti u flet shqip.

  
  
Mos e harroni shqiptarin Luka nga Gjirokastra!
 
Duke shfletuar katalogun telefonik tė Bukureshtit, njihemi nė kantierin Primavara (Pranvera) tė kėsaj metropole, me familjen shqiptare tė  Jorgji Gjinit, ndėrsa nė njė zonė tjetėr, gjejmė vėllaun e tij, zotin Luka.
 
Emri i kėtij tė fundit, u bė i njohur nė gjirin e komunitetit, pėrmes telefonatės sė tij pėrmalluese, qė i kish  bėrė para dy vitesh, ambasadorit tė Shqipėrisė nė Bukuresht: ”Nesėr mund tė mė operojnė, zoti Ambasador, por po qe se vdes, mos e harroni  shqiptarin Luka nga Gjirokastra!”. Edhpse duket ende i ri, Luka Gjini sivjet i kremtoi 90 pranverat e lindjes sė tij.
 
Ėshtė i biri i Fotit dhe Eufrosinės nga Gjirokastra. U lind nė Konstancė, mė 1913, nė vitin kur fqinjėt ia krasitėn Shqipėrisė  krahinat mė tė bukura, e mė tė pasura: Kosovėn dhe Ēamėrinė. E flet me njė admirim tė veēantė gjuhėn shqipe, tė cilėn e ka mėsuar nga prindėrit dhe nga shqiptarėt e Konstancės. Kur ia pėrkujtuam Skraparin me vargjet: “Nė Tomor qėmoti,/ Thotė Herodoti,/ Rrinte vetė Zoti”, e kapluan emocionet, dhe filloi tė na flasė shqip. Po ta dėgjonte Kadareja, do tė krijonte njė roman nga rrėfimet e tij.
 
“Kam patur njė jetė tė pėrbujshme dhe traumatike. I kam ndihmuar edhe tė tjerėt, por nuk mė janė mirėnjohės. Ja, mė ka kapluar pleqėria e thellė dhe rrallėkush mė pyet pėr moshėn, pėr hallet, pėr shėndetin. Sikur tė isha nė Shqipėri, ndoshta nuk do vuaja kaq shumė nga pleqėria, nga vetmia e pėrmallimi. Gjyshi im, Luka, u nis nga Gjirokastra pėr nė Turqi, nė vitin l887. Ndenji dy vjet nė Stamboll dhe u dashurua nė vashėn e njė gjenerrali turk. E kuptoi kėtė gjė nėna e saj, dhe i vajti gjyshit tim e i tha tė largohet sa mė parė nga Turqia, ngase po qe se e merr vesht gjenerali kėtė lidhje, do ta vrasė nga xhelozia. Dhe iku gjyshi im nga Stambolli e shkoi nė Odesė, ku ndenji shtatė vjet. Atje vazhdoi e njėjta lidhje: njė bukuroshe ruse u dashurua marrėzisht nė tė. Nuk ishte ndonjė bukurosh i madh pėrnga pamja e parė, por e kishte shpirtin e florinjtė. Ajo insistonte me tė madhe, qė tė martohet me tė. Por, gjyshi im kish gruan nė Gjirokastėr: Marien, dhe djalin Foti. Mos harroni tė shtoni ju lutem, se unė jam i biri i Fotit. Gjyshi im bėri tri fėmijė, me bukuroshen e Odesės. Dhe ra nė duart e saj njė ditė, letra e vėllaut tė tij nga Gjirokastra.
           
Thomai i shkruante gjyshit tim tė vijė sa mė parė nė shtėpi, ngase e pret gruaja dhe i biri. Dashnorja e tij nga Odesa, Natasha, nė vend qė tė hakmerret, pregadit njė drekė festive, dhe pasi hėngrėn, ia tregon letrėn dhe i thot: Tani e kuptova pse nuk deshe tė martohesh me mua. Ti ke njė djalė nė Shqipėri, dhe ke nusen e re. I i ke braktisur qe nėntė vjet, ndaj tė detyroj tė kthehesh te ta. Pėrndryshe, po qe se s’mė dėgjon mua, tė fus diēka nė gjellė, dhe tė helmo! Me tė parė si qėndrojnė punėt, gjyshi im i kėrkon falje bukuroshes ruse, dhe ndahet  prej saj. Merr vaporin nga Odesa, dhe nė vend qė tė vazhdojė rrugėn pėr nė Shqipėri, ndalet nė Konstancė. Kur zbret nga vapori dhe del nė rrugė, zatetet me njė rumune. Ishte zonja Parashqeva. E pyet pėr do bashkėvendas tė tij nga Shqipėria, qė banonin nė Konstancė. Ajo i thot se i ka vdekur burri, dhe se ka njė kafene nė komunėn Kanare, dhjetė km.tejmatanė Konstancės. Dhe ja kėshtu, vendoset gjyshi im te Parashqeva, duke i marrė pėrsipėr, mbarėvajtjet e punėve, nė kafenenė e saj”
 
Ja pra, kjo ishte odisejada e shqiptarit tė shekullit nėntėmbėdhjetė: Gjirokastėr-Konstantinopojė-Odesė-Konstancė. Me tė ardhurr kėtu, si shumė bashkatdhetarė tė tjerė, mbeti pėrgjithmonė nė Rumani. Nė vitin 1900, i vjen gruaja nga Shqipėria. Maria faktkisht, ishte gruaja e Lukės sė atėhershėm dhe gjyshja e Lukės sė tanishėm,. Sėbashku me te, erdhi edhe i biri i saj, Foti, i ati i Lukės pėr tė cilin shkruajmė. Foti erdhi nė vittin l905. Zoti Luka, qė u lind mė 1913, ka dhe njė vėlla, Jorgji Gjinin, profesor universitar, i martuar me njė shqiptare tė kėtushme, me zonjėn Marika, edhe kjo bijė rilindasish me  prejardhje nga Pėrmeti. Edhe njėri, edhe tjetri flasin me admirim, pėr Shqipėrinė dhe Rumaninė.
 
Askush s’e ka dashur mė shumė se ne Shqipėrinė
  
Nė Konstancė, sipas tyre ka patur shumė shqiptarė, mbi pesėmijė familje. Shifra na duket e ekzagjeruar, por ku ta dish, edhe rrenė sikur tė jetė, gjysma e rrenės mund tė jetė e vėrtetė. Kėshtu thot populli. Zėri i popullit ėshtė zėri i Zotit. Tė gjithė ishin tė pasur. Vetėm i ati i tyre ishte fukara. Ka patur trregtarė tė shumtė, me prejardhje korēare. Kishte edhe ėmbėltorė, me prejardhje nga  trojet e Albano-Maqedonisė. Kishte mjekė, artistė, shkrimtarė, por kishte edhe shqiptarė tė varfėr. Sipas zotit Jorgji, ishte njė zengjin i madh, e quanin Sava Pesava. Ay ishte nuni im. Te ky, babai im kishte kafene. Kur erdhi nė Rumani, e ndihmoi shumė. Neve ishim tetė fėmijė, pesė rojnė akoma. Vetėm unė e Luka dimė shqip, ngase ishim mė afėr me prindėrit. Kėta tė tjerėt u martuan me rumune. Vetėm unė mora shqiptarkė. Askush s’e ka dashur mė shumė se ne atdheun. Mbaj korrespondencė me Amerikėn, dhe Shqipėrinė. Nė kohėn e Ēausheskut kam shkruar dhe botuar disa libra. Kam qenė edhe bashkautor. Kam dhjetra studime shkencore nėpėr revista profesionale, juridike e politike. Kam botuar poashtu, rreth tridhjetė artikuj. Dyzet vjet kam ushtruar profesionin e profesorit universitar.
 
Vėllezėrit Luka dhe Jorgji Gjini,  flasin me simpati  edhe pėr shqiptarėt e Galacit. Atje ka jetuar edhe njėri nga kushėrinjtė e tyre: Stavri. Pjesa dėrmuese e shqiptarėve tė Galacit dhe Brailės, janė asimiluar. Konstanca sipas tyre, ka qenė njė qytet kosmopolit. Mė tė shumtė ishin grekėt, pastaj vinin shqiptarėt, hebrenjtė, turqit, armenėt, vllehėt, romėt. Armenėt shkuan, turqit mbetėn, grekėt shkuan, shqiptarėt humbėn, pleqtė vdiqėn, fėmijėt u shkrinė nė rumunė. Shpirtin e komunitetit tė kėtushėm shqiptar, tani ėshtė duke e mbajtur zonja Xhemile Susliu. Vjen nga njė familje  e motshme shqiptare, e cila i bėri ballė, asimilimit dhe shkombėtarizimit. E kemi zgjedhur nė vend tė zotit Maksuti: presidente e Bashkėsisė Kulturore tė Shqiptarėve tė Rumanisė.
 
Asimilimi u realizua pėr shkak tė martesave tė pėrzjera. Zoti Gjini na flet mbi takimet qė bėnim, pėr ta ruajtur identitetin kombėtar, traditat, gjuhėn, kulturėn. Mblidheshim nga 4-5 familje shqiptare dhe bashkė me specialitete, me kėngė e me instrumente muzikore, delnim nė natyr. Hanim, pinim, zbaviteshim, dhe kėndonim shqip. Mė kujtohen si sot kėngėt “Jam e vogėl-o,/ shum’ e bukur-o…”. Ishte gėzim i madh asokohe, para se ta shkretėrojė komunizmi, shpirtin demokratik tė tolerancės, tė relacioneve interetnike. Shqiptarėt ishin mė tė organizuar se sot. Kolonia e Konstancės ishte kolonia mė e madhe e shqiptarėve tė Rumanisė. Ata vinin e shkonin nga deti, duke e ndėrrlidhur Adriatikun me Detin e Zi.
 
Shkuam nė kėmbė rrugėve e fshatrave tė Shqipėrisė, pėr ta pėrjetuar dashurinė ndaj saj
 
“Edhepse kemi lindur kėtu, ne e kemi mėsuar shqipen, I kemi ruajtur traditat, e kemi ruajtur shpirtin shqiptar, ngase, siē ka thėnė edhe Kadareja, shqiptarėt janė ndėr popujt mė tė menēur tė botės, apo siē keni thėnė ju: shqiptarėt janė krenaria e Balkanit. Pas 23 gushtit tė vitit 1944, u krijua shoqėria Bashkimi Shqiptar i Konstancės (Uniunea Albaneza din Constanta), ku u njoha me shoqen time. Ishte atje njė komitet, ku mė ushtruan, dhe mė shtynė tė shkruaj artikuj. Kishte edhe gazeta muri. E motra e shoqes sime, quhej Vasilika. I ati i saj, kishte shtatė lokale nė Konstancė. Ishte njėri nga korēarėt mė tė pasur tė kėsaj qendre bregdetare. Pastaj ishte Vangjel Nikolla. Erdhi nga Grabova dhe e zgjodhi Konstancėn. Para disa vitesh ishim nė Shqipėri, ku ndenjėm pesė javė. Askush nuk e ka dashur mė shumė se ne Shqipėrinė. Shkuam nė kėmbė, rrugėve dhe fshatrave tė Shqipėrisė, pėr ta pėrjetuar dashurinė ndaj saj.
 
E ndjenim se njė rrugėtim i kėtillė, na jepte fuqi dhe na e shtonte dashurinė ndaj mėmėdheut. Morėm guralecė nga fshatrat e prindėrve tanė, dhe nga rrugėt nėpėr tė cilat kaluam. Sollėm edhe truall nga varret, dhe i vumė mbi varret e prindėrve tanė nė Konstancė, nė shenjė kujtimi pėr dėshirėn e tyre tė madhe qė kishin, pėr ta parė Shqipėrinė. Dhe ishte njė korēar tjetėr nė Konstancė: Sotir Kristoja, pastaj familja Kota, Konstantin dhe Vasilika Kota, me motrėn Florika Dojēesku, si dhe i ati i tyre,  Nikolla. Ishte edhe njė zonjė fisnike, aktore e shquar: Antoneta Papapavli. E motra e shoqes sime, Vasilika, qante nga pėrmallimi, kur u shkruante shqiptarėve tė Konstancės,  letra pėr nė Shqipėri. Janė kėto kujtime pėrmallimi, qė tė shtyjnė ta riftosh TV Artin e Tetovės, tė vijė e t’i imortalizojė, ngase edhepse kanė lindur larg atdheut, shpirti i tyre flet shqip.  
 
Jorgji Gjini u lind nė Konstancė, nė vitin 1924. Fakultetin e Drejtsisė e kreu nė Universitetin e  Bukureshtit, ku e mbrojti doktoratėn, duke vepruar 45 vjet si kuadėr didaktik, pranė kėtij universiteti. Nė ndėrkohė, nė kuadrin e Editurės Shkencore, botoi dy libra: 1. “Ideja e republikės te rumunėt” , 1972 dhe “Mendimi social-politik antimonarhik dhe republikan i Rumanisė”, 1979. Ėshtė autor dhe bashkautor studimesh tė shumta, pėr tė cilat nė vitin 1975, ka pėrfituar Ēmimin e Akademisė Rumune, duke qenė shqiptari i parė i kėtij vendi, qė merr njė ēmim tė kėtillė. Ėshtė ekspert i hulumtimeve shkencore, nė fushėn politikologjisė. Njihet nė Bukuresht me emrin Gheorghe Ghimesh, por pėr fat tė keq, si pasojė e pleqėrisė, ka filluar ta braktisė kujtesa. Ka udhėhequr njė kolektiv hulumtuesish nė kuadrin didaktik, nė fushė tė sociologjisė, nė ndėrmarrje tė ndryshme industriale, dhe atė, lidhur me konceptin, funksionalitetin dhe metodologjinė e perfeksionimit tė sistemit tė vetėqeverisjes punėtore. Njė nga dėshirat e tij tė mėdha, ishte hapja e kurseve tė shqipes, nė universitetet rumune, dhe ato tė rumanishtes, nė universitetet shqiptare. Nė vitin l983, boton nė revista historike e juridike, studime mbi demokracinė. Ishte njė orator i pėrsosur. Ndėrmjet viteve 1949-54, paralelisht me obligimet universitare, ka qenė funksionar edhe i Ministrisė sė Punėve tė Jashtme, duke patur pėr objekt hulumtimi, doktrinėn politike. Zoti Jorgji ėshtė njėherit, edhe autor i njė studimi albanistik: “Kontribute bibliografike pėr njohjen e Shqipėrisė”, qė ia botoi  vjetari “Shqiptari”, para disa vitesh.
 
Konstanca ishte e mbushur me shqiptarė
 
Vėllau i tij, zoti Luka Gjini, qė kurrė s’ka qenė nė Shqipėri, por qė e flet me njė admirim tė veēantė gjuhėn shqipe, shpreh keqardhje, pse pėr shkak tė diktaturės komuniste, nuk ka patur mundėsi ta vizitojė atdheun e prindėrve tė tij. Ishte njėri nga shqiptarėt mė tė bukur tė Konstancės. Vdisnin bukuroshet e atjeshme pas tij. I vjen keq pse nuk i pat gjetur pėr djalin, njė nuse shqiptare, dhe njė burrė shqiptar pėr ēupėn. Tregon gjėra interesante pėr shqiptarėt e Konstancės, pėr shtypshkronjėn “Albania”, pėr shoqėritė e atjeshme shqiptare, pėr xhelozitė qė krisnin nė familje si pasojė e botėkuptimeve politike apo ndarjeve pronėsore. Tejmatanė Galacit, nė rrethin e Bolgradit, gjenden tri fshatara shqiptare tė Ukrainės, njė zonė etnikisht e pėrzjerė, qė dikurė i pėrkiste Besarabisė. Zoti Luka na flet pėr shqiptarėt e Galacit, pėr kushėrinjtė Luka Stavri dhe Vangjel Tefa, tregtarė qė kishin mishtoret e tyre: njėri nė tregun e qytetit, ndėrsa tjetri nė Strada Roshior. Njėri prej tyre nuk kishte familje, ndėrsa tjetri vdiq nė Bukuresht, nė vitin 1973. Ata patėn ardhur nga Shqipėria nė vitin 1920, dhe qenė vendosur nė Galac, ku mirreshin edhe me tregti vjetash, tė cilat i eksportonin me vapor, pėr nė Greqi. Nė vitin 1934 pat ardhur edhe vėllau i Vangjelit, Sokrati dhe me tė gjitha intervenimet qė bėnė nė ministri, pėr tė mbetur pėrgjithmonė kėtu, nuk u realizua kjo dėshirė e tij. Qe detyruar qė pas dy vitesh, tė kthehet prap nė Shqipėri.
           
Nė Konstancė, sipas zotit Luka, funksiononte shoqata shqiptare Flaga, qė kishte degėt e saja kulturore, sportive, muzikore dhe artistike. Valonte flamuri, kėndoheshin kėngė, hidheshin valle, organizoheshin edhe ballo dhe shfaqje pėr shqiptarėt. “ Mbaj mend njė pjesė teatrale, kur isha njėzetvjeēar. Njė shqiptar qė kish ikur nga turqit, rrinte fshehur nė njė pyll, dhe njė ditė kalon njė grua me armė nė brez,  nga njėri nė tjetrin fshat dhe ulet nė hijen e njė lisi, nė njė zabel, tė pushojė. Dhe e sheh shqiptarin qė kish ikur nga turqit, e tė cilin e kish zėnė gjumi nėn hijen e njė lisi tjetėr. Dhe shkon gruaja me ngadalė, ia merr koburen nėn krye, ia heq plumbat dhe ia vė pėrsėri nėn jastėk, dhe vazhdon rrugėn: “Kaq e mbaj mend, atė shfaqje shqiptare tė atėhershme nė Konstancė”. Dhe me kaq, e pėrfundon rrėfimin duke heshtur. Edhe vėllaun e tij, e kaplonte heshtja nganjėherė. Heshtim ne dhe heshtin ata. Heshtja ėshtė ar, pas pėrkujtimit tė njė jete tė zjarrtė. Mė mirė te heshtim ne, e t’i mbajmė mend fjalėt e tyre tė bukura, pėr bukuritė e atdheut, ngase siē kanė konstatuar edhe tė tjerėt, bukuria e njeriut pėrbėhet nga bukuria e fjalėve qė flet. “Po a hesht shqiptari, mor vėlla!”, na thot Luka nė moshėn e tij 90 vjeēare, dhe bėn ēmos, duke u nisur madje edhe nė kėmbė, pėr tė vajtur dhjetra kilometra tejmatanė zonės sė tij, qė tė marrė pjesė, nė kremtimin e Ditės sė Flamurit.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.