|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

U MBAJTĖ PROMOVIMI I LIBRIT “AGIMI NE MESNATE”

 
 

 
   
Gjakovė, 23 nėntor 2003 / TN
 
Nga, Prof. Hazyr DERVISHI
  
Dje (tė  shtunėn mė 22 nėntor) nė njė ambient tė kėndshėm artistik , nė lokalet e restaurant  U R A nė Gjakovė u bė promovimi i librit  “ Agimi nė Mesnatė “  tė autorės sė re  Nita Bardhi, nxėnėse e klasės sė VIII -  tė Shkollės Fillore “ Mazllum Kėpuska ” nė  Gjakovė. Tė pranishėm nė kėtė akt solemn ishin shumė figura tė njohura tė letrave shqipe nga Gjakova dhe me gjerė.
 
Nė diskutimet e Xajė Nurės, Bardhyl Osekut, Mexhid Yvejsit,  Qemajl Junikut, Halil Haxhosaj … dhe shumė njohėsve tjerė tė letėrsisė shqipe, dominoj njė entuziazėm dhe gėzim i madh pėr kėta talent tė rrallė, tė cilėt do tė vazhdojnė  kontinuitetin dhe traditen e kėsaj veprimtarie nė  Gjakovė dhe mė gjerė.
 
Autorja e re,  poetesha Nita Bardhi edhe njė herė dėshmoj se pjekuria artistike dhe ajo biologjike nuk shkojnė krahas  nė zhvillim. Po shkėpusim disa nga mendimet  nė kėtė manifestim si dhe nga parathėnia e librit.
 
Nita Bardhi, poetesha ynė e gurgullimės sė valėve lozonjare tė lumit Krena, heret, shumė heret, e mėsoi rrugėn e agut tė men-gjesit. Rrezet e para tė Diellit  poetik duke zbritur bregut tė lumit; pėrballė shtėpisė sė Nitės, e sjellin gjėlbrimin nė dritarėn e poete-shes sonė tė re.
 
Poezitė e para tė Nitės sonė na joshin tek njė ēupėlinė – vesė e shpėrndarė nėpėr lulet mengjesore pėr tė mugėlluar aq shpejt nė poeteshė serioze. Serioziteti filozofik, melankolia, nė fytyrėn e poeteshės sonė - Nitės, na rėndon sikur vapullima e gushtit mbi lulen e bukur.
 
Rruga e vrullshme poetike e poeteshes sonė - Nitės behet shpejtė, gati marramenthi, nga ēupelina e deri tek filozofi; nga fėmija i mėsueses sė parė e deri tek poeti.
 
Nė poezitė e para tė Nitės sonė vrapon fėmija kambėzbathur deri tek kėnga ngulmuese e bretkocės nė lumin para derės, tek vala lozonjare si vet poetesha. Aq heret i ndodhi shqetėsimi shtrėngator nė shpirt siē shqetėsohet Krena nė vjeshtėn shianike e nė pranverėn e hershme borake.
 
Nė poezitė e para tė Nitės sonė rravgojnė: mėsuesja e parė, shokėt, shoqet e klasės, hujet e stinėve. Pastaj poetesha jonė e re  aq shpejtė e zė shtegun e poezive tė mvrejtura, nė kufi me filozofinė.
 
Duke e bėrė tė veten kėtė tė shtėrgut tė hershėm  tė mėngjesit tisor, nga gurgullima e valės lozonjare tė lumit, poetesha ynė e re kėtė buqetė poezishė dehėse e ndanė nė cikle tė vogla,aq tė qėlluara:
 
- Embrioni
- Filizat
- Dilemat
- Shtegu
 
Ciklet e buqetės poetike, tė titulluar “AGIMI NĖ MESNATĖ”, sipas vallėzimit tė valėve tė lumit, e prijnė njera tjetren nė rrathet filozofikė:
          
Agimi hynė nė midis tė Natės; Nata hyn nė midis tė Agimit.
            Qetėsia hyn nė midis tė Krismės e Krisma hyn nė midis tė Qetėsisė.
            Jeta hyn nė midis tė Vdekjes e Vdekja hyn nė midis tė Jetės.
            Frika hyn nė midis tė Trimėrisė e Trimėria hyn nė midis tė
Frikės.
 
Kjo prerje bėhet shpirti i poezisė:
 
“Do tė lulėzosh – Kur ta kuptosh
Ēka je,ashtu me rrėnjė, dhe nė fund
Do tė kuptosh ēka ėshtė Zoti e ēka ėshtė Njeriu”
 
Me fat poetesha jonė e Re!
Me fat NITA BARDHI!
                                                                            


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.