|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
  17 nėntor 2003 /TN                                                      Nita   BARDHI  
                                                  JAM BIJĖ E SHEKULLIT TĖ RI  
 

 
 

   

  

 

   

 

   

  

   

  

     

   

    

   

   

    

   

Tokė e rimun nga lotėt qė skanė tė ndalur
Djersė dhe gjak derdhen shkaku yt qė s’ke falur.
Vargje tė lira shkruhen nga njerėz tė mjerimit.
Pahir ta ofruam dhe ti i dhe shqelm besimit
 
S’tė afrohem mė ty  qė ke gjak dhe zdrale.
Unė fshahur pas culesh e ti po si farisejt me pale.
S’i futem kthetres sate si pėr qesendi
S’mė joshin reliket e tua as fjalėt kinse plot ėmbėlsi.
 
Njohė ėmbėlsinė tėnde – ngjan nė farmak;
Nuk mė tret uria – ushqehem me t’imin gjak.
S’i frikėsohem kobures sate edhe po ma humbi jetėn!
           - Nderin s’do ma tretesh, historia e ruan tė vėrteten
 
Nuk tė shkojnė pėr shtat gjithė kėto male e pyje.
           - Stolisur nga mė tė bukrat pemė – gjethe e fije
Nuk tė lagė ky ujė qė ėshtė si loti i kthjellur.
           - Nuk tė ushqen gruri nė kėto ara i mbjellur
 
Nuk duroj tė ma vrerėsh qiellin qė mė mbulon.
           - Ti birė i nėnės dinake qė me shekuj mundohesh tė mė sundon.
S’derdhet djersa jote mbi barin e bagėtive.
S’dikon gjaku yt nė folen e shpendive.
 
Si zė dhe eshtrat e tua ky i imi dhe.
Ndėr kalthrin tė detit gjakun ti s’e shtie.
Se edhe zotėroj nė kėtė botė njė fe
E, edhe me lutje pa pra ty drejt ferrit tė shpie
 
Ē’ke qė ma kundron vendin me kaq shumė lakmi?
Mos pandeh se njė dit do ta zotėrosh ti?
Nė e mundėsh tė gjallin – i vdekuri udhėn ta ndalon
Sepse shpirti i shqiptarit edhe pas vdekjes jeton.
 
Nė mos e besosh kėtė, sjell kryet nga unė.
           - Tė bindi – nė dash me fjalė – tė bindi edhe me dhunė
E para nuk filloj, e para nuk dorėzohem
Tė parėt mė kanė thėnė nga ti  tė mos flijohem.
 
Pas fenerėve hijen tani mos e fsheh.
Me akull kurmin pėr dhe do tė ta shtrijė
Tė tuve menjėherė se ē’ndodhi u rrėfe
E unė po vete ta shėnoj me tė mitė kėtė ditė lumnije
 
Jam bijė e shekullit tė ri!
Nuk mbetem kurr e pa shtėpi
Sepse qelsin e saj ty nuk ta besoj
Nėpėr  udhėt e historisė mbi gjak s’do tė lundroj
 
NITA   BARDHI
( Poezi e zgjedhur nga libri:  AGIMI NĖ MESNATĖ  )
 
  
 
 
Shenim pėr autoren:
 
Nita Bardhi lindi nė Gjakovė me 12.08.1990. Vijon klasen e shtatė tė shkollės fillore “ Mazllum Kėpuska “ nė  Gjakovė. Ėshtė nxėnėse me sukses tė shėlqyeshėm.
 
Poezia ėshtė pasion i saj qė nga klasa e dytė. Ka tė botuar, nė revista shkollore dhe nė ato ditore, njė mori poezishė. Nė garat e organizuara nga Forumi Rinor i Gjakovės zuri vendin e pare me poezinė “ Pse e zhveshe fustanin tend  tė ka hije ? ”
 
Libri “ AGIMI NĖ MESNATĖ ” ėshtė botimi i saj i pare i cili po sa doli nga shtypi dhe kėtė fundjavė do tė bėhet promovimi.
 

 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.