21.09.2003 - Trepca.net

Ēerēiz Loloēi

Hiret e prostitutave

Tregime dhe novele - Botoi: Media Enter - Qershor 2003


Romancė studentore
Letra e parė
 
Shumė njerėz e kanė tė lehtė tė flasin pa letėr dhe ata pėrherė respektohen. Sigurisht kur flasin me mend. Unė e kam tė vėshtirė, njė pėrrua mendimesh vorbullane mė vijnė aty pėr aty dhe nuk di nga t’ia nis. Madje edhe kur mendoj fjalė tė bukura, ato ēuditėrisht asnjėherė nuk dalin tė tilla, po nė tė shumtėn e herėve mezi shqiptohen e pa asnjė lėndim. Herėn e parė tė pashė kalimthi mes studentėve tė Inxhinierisė Elektrike, tek ngjisje me ngut shkallėt e mermerta tė Korpusit Qendror. Ecje qetėsisht, pa i detyruar tė tjerėt tė tė kqyrnin. Po edhe qetėsia e prajshme ka ngacmimet e veta te brendshme, shumė herė mė torturuese.
Unė rrotullova prapa pedalinat e biēikletės dhe ndjeva njė fėrfėllimė mornicash. Isha fatlum qė tė pashė: tash e kėtej do tė tė kėrkoja tė tė shihja pėr njė gjė fare tė thjeshtė, njohjen. Isha edhe fatkeq se vajzat si ty i gjėmojnė plot tė rinj dhe, siē themi ne, nuk i lėnė tė bien kollaj nė shesh. Thonė se maji ėshtė muaji qė bashkon njerėz. Mundet. Ku ka zė, s’ėshtė pa gjė. Po eja e dėgjo njė shokun tim meteorolog: asnjė pėrpjekje mashkullore nė dy stinėt e ngrohta ku femrat bėhen tė hijshme edhe me do veshje krejt tė thjeshta, tė holla filigram dhe... janė mospranuese. Andaj po pres vjeshtėn qė ėshtė e rrallė nė Tiranė; ajo lėshon butė-butė gjethet e verdha, heq pak nga pak fustanet cipėholla e qibarsinė e vajzave.
Unė gati fluturoj me biēikletė dhe mendimet e mia pėrndahen tė hallakatura sa andej-kėtej. Kam nė xhep njė bllokth tė vogėl ku kam shėnuar citate nga mė tė larmishmet prej dituranėve mė tė shquar e deri te ēapkėnllėnqet e djemve tė pashpenguar tė rrugės. Gocė, tė lutem njė minutė! Mė fal pak sa tė tė them diēka. A jeni e zėnė dhe a dėshironi tė ziheni nga dikush? Vėshtroj si i ēmendur njė shall pis tė zi!
Kalojnė ditė-netė duke u sjellė dhe u risjellė nė kujtesėn time, me dialogė tė kryer dhe tė imagjinuar ku nė tė shumtėn e herėve fiton vetėm ty, ndėrsa unė pėrpėlitem nė gjetje tė tjera sa mė ndikuese.
 
 
 
Letra e dytė
 
Kaloi vjeshta, ranė gjethet e verdha e tė kuqėrreme, ranė shirat e mjafta te paradimrit. Erdhi zoti dimėr me tekat e zakonshme: shi e suferinė, diell i vakėt e furtunė ne qytet, disa pleq tė groposur e ndonjė fėmijė i mbytur, borė e sėrish borė nė malin e Dajtit. Brenda fijeqerpikėve tė mi rri fytyra e ēelur si ēokollatė, me reflekse vibruese. Lėvizjet dhe gjestet femėrore mė rishfaqen papritur nėpėr faqet e librave dhe nė fletoret e leksioneve. Ndjehem i vetmuar para bukurisė sate, raskapitės, mė mpihen gjunjėt, mė priten fuqitė.
                Jam nė orėn e fundit tė kimisė. Kėtu qėndroj sa pėr formė e mezi ē’pres tė dal jashtė. U mėshoj fort pedaleve si tė jem nė garė finalistėsh olimpikė. Pedagogu natyrisht shqetėsohet pėr ikjet e mia tė befta, po unė ia di tė fshehtėn e tij, statujat e vogla tė vajzave tė gdhendura nė dru. Sikur tė pėrballej me ty, me siguri, do tė mungonte shpesh nė leksion dhe tėrė statujat e pėrfytyruara nė mijėra silueta (ai trembet pėr shumė arsye tė vėrejė femra nga afėr), do i hidhte nė Lanė! Ai bėhet gati tė mė qortojė dhe unė i mėrmėrit skena femrash, projekte statujash dhe ai pėrlotet zėheshtur.
                Vij pėrsėri pėr tė tė parė. Veē mė i informuar; kam disa tė dhėna: je vajza e njė funksionari tė rėndėsishėm tė nomenklaturės sė lartė, nuk fle nė konvikt po diku nė periferi tė qytetit “Studenti”, te shtėpia e dajės, njė vilė dykatshe me oborr, rrethuar me gardh hekuri ku shpėrvishen njė mori ligustrash e bimėsh dekorative si nė Senatorium. Pėrpara vilės janė tri kolltukė me hasra dhe njė tavolinėz e vogėl ku, nė ditė me mot tė ngrohtė, pėrgatit mėsimet.
 
 
 
Letra e tretė
 
                Tri ditė me radhė tė shoqėrova pas e larg me biēikletė nga vila dykatshe e deri nė fakultet; tė vija nga prapa dhe tė kqyrja me kujdes. Ti mė vure re, po sėrish ecje prajėsisht si njė re puplore qė shfaqet e zhduket sakaq. Ditėn e katėrt tė erdha te shtėpia e dajės. Atė shtėpi e kam parė me vėmendje disa herė dhe nuk kam dėgjuar kurrfarė truzme. Tė them tė drejtėn, nuk e pėrfytyroj dot njė banesė pa tinguj e zhurmė.
                U bėra i guximshėm pėr ta ndarė kėtė punė: ose tė tė bėja mikeshė dhe tė ecja me njė farė veneracioni udhėve tė kryeqytetit, ose tė tė lėja tė qetė nė punėn tėnde.
                Trokita te porta e hekurt e oborrit dhe ti u ngrite si me pėrtesė nga kolltuku me hasra.
                - Ēfarė kėrkon, mė the.
                - Kam diēka.
                - Hė, fol!
                - Prit tė marr frymė, vij nga larg.
                Ti sikur fėrfėllove pak, t’u shpėrvesh disi buza e poshtme si rigė e kuqe dhe mė ftove tė ulesha  pranė teje.
                - Sa e qetė kjo shtėpi,- thashė jo pa drojė.
                - Ashtu ėshtė, familjet me pak fėmijė i pahitin zhurmat.
                - Edhe tash shtėpia e qetė ėshtė, e vetmuar?
                - Daja ka vetėm njė vajzė 17-vjeēare.
                - Ndoshta e ka simpatike; bukuria ėshtė njė farė ngushėllimi.
                - E bukur, po ama fle shumė gjumė,  the me mėrzi.
                - Dhe nuk sheh asnjė ėndėrr?
                - Kushedi...
                - Edhe nė Akademinė tonė tė Shkencave nuk shohin ėndrra, ose ata qė shohin janė tė rrallė.
                - Ju, me siguri, shikoni mjaft?
                - Unė ndihem keq, kur nuk shoh tė tilla.
                - Po mua, pse mė ndjek?
                - Eshtė vazhdim i njė ėndrre; mė dukesh si diē e bardhė, e bardhė, pafundėsisht..., nuk e pėrfundova fjalėn.
                Prapa meje erdhi njė fėshfėrimė  ajri. Ishte vajza e vetme e vilės, me sy tė mbufatur prej gjumit tė pasdrekes dhe me njė fustan tė tejdukshėm si lėkurė e tharė gjarpri, nderur nė barinat e sapokorrura, ku gjithēka e trupit dukej si nėnliqen.
- Bon jour monsieurs, pėrshėndeti ajo dhe mua m’u trembėn qepallat. Njė femėr pa trazim ėndrre ėshtė pothuaj e vdekur, aq mė tepėr kur s’ka asnjė mister pėr t’i zbuluar. Kėtė ndjesi provoi edhe e njohura ime qė shikoi veten e pėrskuqur dhe u drodh siē bėjnė vajzat kur rrėzohen papritur ose  kur u zbulohen gjunjėt nga njė vrushkull i fortė ere. Vajza e dajės u ul mes nesh, tepėr e shkujdesur e kėmbė mbi kėmbė.
                M’u drodhėn muskujt. Ndėrkohė mė vėrtitej rrėmujshėm se ajo belbėzonte vetėm ato dy fjalė frėngjisht, pėr tė cilat ka vėnė nė siklet mbikqyrėsen apo ndonjė mėsues privat. Qėndrimi im nė kėto ēaste tė vuri nė pozitė tė vėshtirė dhe unė dola.
 
 
 
Letra e katėrt
 
                Njė autobus me tridhjetė studentė tė inxhinierisė nisėn rrugėtimin pėr nė Razėm tė Shkodrės; do shikonin fillimisht njė zonė industriale e mandej do tė qėndronin dy ditė nė shtėpinė e pushimit, e rrallė dhe e pashoqe nė krejt vendin. E gjeta edhe unė njė shkak pėr t’ju shoqėruar, reporter i gazetės “Studenti”. Si ata kronikanėt e qėmotshėm, unė qėndrova nga fundi i autobusit pėr t’i vėzhguar ngjarjet gjakftohtėsisht. Ti ktheheshe pas si rastėsisht ose rregulloje ndonjė krelė floku pėr tė me parė disa sekonda. Pastaj drejtoheshe para e merrje qėndrimin e zakonshėm.
                Larg qėndruam edhe natėn e parė nė Razėm; atje ish njė mrekulli mė vete: anash kordoni me ahishte si tempuj tė pafjetur, brenda shkallare tė blerta me vila tė hijshme pėr pushuesit, me pisha majuce aty-kėtu, tėrė pamja e Razmės si njė amfiteatėr i blertė e modern.
                Unė bėra njė zjarr tė madh me shkarpa pishe e dru tė thata ahu. Ti nuk dole fare, po unė seē kisha njė ndjesi se rrije e pėrgjoje tundueshėm nga grilat e dhomės sė hotelit.
Tė nesėrmen puna ndryshoi. Qysh herėt nė mėngjes, erdhe e mė trokite lehtė  te dhoma. Ishe veshur me tuta sporti ngjyrė shegė, me atlete tė bardha e me njė bluzė tė hollė.
                Dolėm tė dy pėrjashta pa folur.
                - Ku do shkojmė? tė thashė jo pa ngazėllim.
                - Te shpella e Erės.
                - E dini ju ku ėshtė?
                - Diē dėgjova mbrėmė, po do ta gjejmė me tė pyetur.
                U futėm tė dy nė pyllin me ahishte. Ēfarė qetėsie! Edhe kundėrmim. Askund nuk dukej kėmbė njeriu. Poshtė hapave tona kėrcisnin lehtė gjethe tė thata, aty-kėtu fėrfėrinin zogj tė trembur nga fjollat e bardha tė agut.
                - A ke frikė? tė pyeta.
                - Nga kush?!
                - Malėsorėt qė s’kanė hyrė nė kooperativė, rrinė tė fshehur me armė kėtyre pyjeve.
                - Ata s’kanė gjė me ne, e kanė me pushtetin, vrasin kryetarė, brigadierė, sekretarė partie... Zbresim diku kėtej, kam qejf tė eci nė rrugė tė pahapura.
                Pastaj qeshe me hov.
                Dreqi vetė je, thashė me vete dhe u ulėm poshtė duke i dhėnė dorėn njeri-tjetrit. Ti e mbėshtete parakrahun tėnd mbi dorėn time, edhe gishtrinjtė i shalove njė mė njė mbi gishtat e mi.
                Mė kapluan ndjenja tė shumta dhe trupi mė fėrgėllonte. Tashmė mė dukej se tė kisha nė dorė, isha sundimtari yt i vetėm, ti barisje pėrkrah meje, puthitur me supin tim duke bėrė oh-ih, prit se rashė; mund tė tė pėrfshija pėr beli dhe te shkoja nga tė mė hanin kėmbėt.
                Si pėr t’u vėne fre mendimeve, tė shtrėngova fort dorėn dhe nisėm tė vraponim. Ishte njė vrapim i ngadaltė pėr tė mos rrėshqitur nė tokėn e pjerrtė tė ahishtes dhe pėr tė parė hijeshinė e drurėve kryelartė. Isha i lumtur e po aq i papėrmbajtur pėr tė rendur kėshtu deri nė fund tė botės, pa ditur ku  dhe pa u bėrė merak se ē’fshihej pėrpara. Diku nė jetė ndodhin episode tė veēanta qė nuk i sheh as nė ėndrrat mė tė guximshme. Edhe ti ishe e shpupluar. Dukej silur kishe fituar diēka tė munguar, njė farė lirie, njė ikje kontrolli nga pėrkujdesjet qė s’tė mungonin nga mėngjesi nė mbrėmje.
                Ne vraponim duke thithur aromėn e luleve dhe pylli hapaj para nesh i mugėt e i freskėt, i paanė dhe me gjithfarė zhurmėsh,  tingujsh e lėvizjesh- mbretėria e pyllit ngriti  nė ēast orkestrinat e ditės. Kush tha se i kėndoi pyllit, tė gjerė si deti (kėqyreni po deshėt nga lart dhe do tė shihni ngjasimin me valėt e detit) dhe qėndroi indiferent, nuk u mahnit? Kush tha se natyra nuk fisnikėroka njerėz tė ēdo moshe, nuk i rrėmbeka nė ēdo pjesė tė saj? Pėrherė e kam parė jo si trill endjen e pėrjetshme te ciganėve drejt natyres! Ehehee!
                Ti dihasje furishėm: ai trup fosforeshent gufonte e ulej nė krahun tim, me qindra sytha tė bukur kishin buisur gjithandej nė shtat. Pranė meje ish njė pasuri qė s’ndėrrohej me asgjė, me askėnd, as me pasurinė e sheik-sulltanėve tė kohėve tona!
                Unė ndalova e tė hodha duart nė qafėn e hollė. Ti pėrsėri dihasje me njė erė tė pjalmuar lulesh. Pakuptuar, dikush tė kish hedhur nė krye njė skufje tė vesuar. Ti u mrekullove pėr kėtė dhe mė pyete e habitur. Unė tė spjegova pastaj misterin e drurėve tė pyllit qė ēdo kalimtari, nė shenjė mirėsjelljeje, i japin pak nga pak fije pezhishkash duke e mbuluar me njė tis tė bardhė. Ky ėshtė spjegimi mė i saktė shkencor, mė the dhe nise tė mė hiqje edhe mua fijet e holla.
Mė pas mė pėrfshive rreth shtatit si tė shpėtoje nga njė tronditje e fortė, pastaj erdhe nė vete e mė lėshove duke mė vėrejtur me sy pėrpirės. Kaq duhej qė unė tė tė ngrija lart e tė tė vėrtisja rretherreth, i paduruar nga kėnaqėsia; mė dukej se mbaja nė krahėt e mi njė peshė tė rėndė, tė madhe, por mė bėhej se edhe mund tė tė humbisja si njė re pulore qė shkon kudo dhe asgjėkundi.
                Tė ula nė tokė si tė zbrisja njė pupėl zogu dhe ti u mbėshtete nė brinjė. Eh, tė mjerėt njerėz, pas njė vit makthi sulen nga tė gjitha anėt me mizėri mjetesh astronomike, mikroskopė, teleskopė, dylbi pėr tė parė sadopak njė kometė bishtverdhė qė shfaqet njė herė nė 76 vjet, sa pėr siklet tė gjithmbarshėm. Unė e kam kometėn kėtu, me tė kuq e me tė verdhė, njė hap larg meje, e kqyr nga tė gjitha anėt, krejt nudo e me njė bukuri kozmike.
                - Ē’do bėjmė? mė the.
                - Njė proces-verbal tė vogėl.
                Ti brofullite sė qeshuri, u shkunde me krejt kurmin duke lėshuar tinguj tė ngrohtė femėrorė.
                -Po, po. Njė proces-verbal me disa firma. Kėtu nė njė rruginė tė fshehtė dhe tė pazhurmshme u pėrqafuan dy shtegtarė ardhur nga vise tė largėt. Kaq se pylli ėshtė fjalėpak dhe nuk i duron tepricat e fjalėve. Nga vėrshimet e shumta, ėshtė bėrė mė i matur, fikson shkurtas kronikat e tė dashuruarve tė ēdo dite... Nė fund do tė firmojmė ne tė dy, do ngjyejmė gishtin me kėtė tis verdhosh dhe do i vendosim nė trung. Pylli ka kodet e veta, kėdo shtegtar e pret me tė gjitha nderet, ndėrsa kundėrshtarėve u mbyll shtigjet: ul degėt e gjera, nxjerr nje mori ferrash e gjembash dhe dėrgon lajm pėr t’i kapur...
                Kėtė radhė mė fute fytyrėn mes shuplakave tė lėmuara dhe mė vėshtrove si prej njė gjendjeje ekstazi. Befas rrobat e mia ishin diku tutje e po aq befas edhe ti ishe krejt lakuriq. Mė kap po deshe, the dhe u lėshove poshtė. Natyrisht, erdha pas teje dhe sa pėr tė tė kapur e kisha mė se tė lehtė po kurrsesi nuk doja tė binte perdja. Shtatė apo shtatėmbėdhjetė mrekullitė e botės, ishin njė hiē para kėtij trupi femėror, njė bukuri marramendėse qė zor se e gjeje kund! Kėtu ėshtė vendi mė i bukur, the dhe u hodhe sipėr meje; dy trupat tanė tė zhveshur u rrokullisėn njė monopati derisa morėn ēka mund tė merret nė njė dashuri tė parė. Ehehee! Mbaj mend se tė kam puthur nga majat e gishtrinjve tė kėmbės e deri te fije e flokut; ne diē kėrkonim te sho-shokut pėr mė tepėr se njė orė. Kishim flakur mė nė fund turpin nė njė shurdhėri pemėsh dhe dukej se asgjė s’na besohej nga ato ēka po bėnim. Nuk kishim parasysh asnjė stacion tė ndaluar me “elektrik blu”, asnjė shfaqje kinemaje me skena eksituese, por dru tė virgjėr qė shkonin tė vetmuar lart.
                Papritmas, u tėrhoqe prapa e thirre pa zė: dy njerėz!
                Ktheva kryet andej dhe shqova njė njeri tė shkurtėr, ulur mbi njė sukė qė shihte nga ne. Pastaj edhe nje femėr.
                Pėr pak minuta, tė turbulluar, ne gjetėm rrobat dhe u sajdisėm si mundėm. Ti u ngjeshe te unė dhe pate frikė. Doja tė tė thoja disa fjalė qetėsuese, po ndihesha i tunduar. Mendoja se kishim shkuar shpejt aty ku nuk shkohet, sakaq dashuria jonė nuk ish mė e fshehtė. Nė socializėm familja ka rregullat e veta: fejohesh e qėndron dy-tri vjet deri sa tė tė njoh ēereku i shqiptarėve, pastaj do martohesh pa njė pa dy nė njė tė dielė e tė nesėrmen do provosh virgjėrinė, nė fund do jesh tė paktėn gjysmė shekulli vetėm me gruan tėnde.
                - Burri atje, ėshtė Riku D., -mė ēuēurite te veshi. -Sa qejf kam tė rri me tė!
                - Ai ėshtė ndėr miqtė e mi, tė thashė me mburrje.
                Nxituam hapat.
                - Oh, kush na qenka! na uroi mireseardhjen Riku D.
                - Tė ishe mjekėrparruar, do tė tė merrnim pėr eremit, -thirra unė dhe desha ta pėrqafoja.
                - Tako njėherė Dylqinjėn time dhe unė mikeshėn tėnde, -tha Riku D. dhe u ngrit me mundim nė kėmbė. - Si quhesh moj burrneshė?
                - Matilda, the ti e skuqur.
                - Nusja ime quhet Ana, jo Ana Karenina, tė kuptohemi.
                Qeshėm.
                Bashkėshortėt na qerasėn me fiq tė tharė.
                - Si tė shkon kėmba? thashė unė.
                - Ja, nė prehrin e nuses, -Riku D. qeshi. -Tė gjithė mė ngushėllojnė, mė qajnė hallin, mė japin ilaēe. Unė dal rrallė e mė rrallė nė skenė dhe kėmba ime si e lejlekut, dikur ulet e dikur ngrihet. Dashamirėsit e mi mė duket se mė duartrokasin vetėm pėr kėtė tė mallkuar kėmbė. Pra, po vdes... Riku D. i tha me keqardhje fjalėt e fundit, megjithse nė to kish diē tė vėrtetė. Ai vuante prej kohėsh nga njė paralizė e pjesshme.
-  Ke bėrė shumė ilaēe? i the ti.
-  Aq sa s’mbahen mend. Kam  ndėrprerė nja dy herė furnizimin e Shkodrės.
Ti nuk qeshe po shikove nga e shoqja sikur edhe ajo tė ish fajtore.
-  Ndoshta, duhet tė shkosh jashtė shtetit?
- Ku di unė se ēfarė tė bėj. Mė vjen keq pėr njerėzit; nė ēdo shfaqje mė presin ngrohtėsisht. Tash duartokasin ende pa filluar rolin, nga mėshira, nga njė lloj keqardhje qė s’dihet prej kah u buron. U ndamė miqėsisht prej tyre. Unė tė fola pėr talentin e vėrtetė, pėr dobėsite e tyre njerėzore, tė fola pėr shtetin e kujdesin e tij tė pėrhershėm ndaj kėtyre krijesave qė mjerisht lindin rrallė, tė pėrmenda edhe thėnien e Bonapartit: tė ish gjallė Kornej do e bėja princ!
 
 
 
Letra e fundit
               
                Pas eskursionit magjepsės tė kėrkova vazhdimisht nė fakultet dhe u bėra tepėr merak; s’mund tė rrija gjatė pa tė tė parė. Kujtova dhe rikujtova tė gjithė skenėn e pyllit tė vetmuar qė ishte i bukur ngaqė nuk kishte vėnė dorė kush. Njė ditė erdha te shtėpia e dajės.
                Ishte pasdite kur prita pas gardhit tė hekurt derisa tė ngrihej zonjusha “ bon jour monsieurs”. Ajo u ēua si pėrherė vonė, me sy tė plogėt dhe u ul nė kolltukun e mesit. Ish pėrsėri me atė fustanin e tejdukshėm, si lėkurė e tharė gjarpri. Fola qė andej:
                - Ku ėshtė Matilda?
                - Oh, mami sa mė trembe! Hyr brenda.
                - Nxitoj, po ku ka shkuar ajo?
                - Nė Paris, nė Francė.
                - Pse iku aq larg?
                - E zuri njė dhimbje veshi e padurueshme. Mjekėt ishin tė mendimit tė shkonte pėr kurim atje. U bė njė konsultė e gjerė.
                Qėndrova pa folur. Mė erdhi keq pėr mikeshėn time qė vuante. Nė Razėm ajo nuk mė tha asgjė. Atje takuam vėrtet njė tė sėmurė, Rikun qė nė spitalet e vendit nuk mund t’i bėhej asgjė pėrveē torturimit pa fund. Matilda paskish dhimbje veshi?! Edhe unė kam vuajtur nga kjo shqisė, po shumė-shumė dy ditė. Gjithė fėmijėt e botės, ankohen pėr veshin, po i pastrojnė, u venė pambuk me ilaē ose alkol e pastaj janė tė qetė.
                - Ēfarė do t’i bėjė veshit nė Paris? i thashė vajzės me inat.
                - Do ta kurojė pėr disa ditė.
                - Ashtu?!-isha bėrė me miza nė trup. -Ajo ka pasur shtrembėr edhe gishtin e madh tė dorės?
                - Mbase kuron edhe atė, tha ajo me debillėk.
                - Gishti i madh shėrohet kollaj, mjafton ta tundėsh nga mėngjezi nė darkė! pėrplasa derėn e llamarintė dhe ika.
                Brodha tėrė pasditen, deri nė orėt e vona tė natės dhe kujtova sėmundjen tėnde. Janė ca mjekė filistinė qė kanė pėrgatitur pėr ty njė diagnozė tė pakurueshme dhe tė nisėn fill jashtė shtetit. (Dhe udhėt pėr ti janė pėrherė tė hapura; ti nuk shkon nė Degėn e Brendshme, nė Ministrinė e Jashtme, nė Komitetin Qėndror, nė zyrėn konsullore). Janė po kėta mjekė qė lenė tė vuaj njė artist tė madh. Uf, sa inat i kam; mėrzi tė kam edhe ty qė shkon befas deri nė Paris pėr njė shuk pambuku nė vesh. Njė fjala  jote, jo sakrifica jote, mund ta shpinte Rikun edhe jashtė shtetit; kushdo me mend dhe me pak influencė mund ta bėnte kėtė. Oh, sa gjėra tė kėndshme na u zgjuan nė Razėm e nė takimet tona tė fshehta qė unė dua t’i fashit. Po s’qenka e lehtė, s’mund tė fshihet pėrdhunshėm ato ēka hynė mes nesh, e nė kėto ka edhe diē tė mugėt qė mė bėjnė tė dridhem e tė nxjerr shkumė nga goja. Edhe tash qė eci i vetmuar ndanė rrugės me rrepe tė televizionit, mė rishfaqen mbresat tona qė rihumbin nga zulmi im. Riku D. ėshtė i destinuar tė vuaj, kėshtu vijnė fatet. Pylli ėshtė miku im dhe i Rikut, pėr mohuesit ai mbyll shtigjet, fshin inicialet, ul degėt e gjera, nxjerr njė mori ferrash e gjembash dhe dėrgon lajm pėr t’i kapur.
 
 
 
Fat pėrmbys
               
                Plakushi mbi gjashtėdhjetė vjeēar kur fliste me tinguj tė rrokjezuar, pėrpėlitej e jargavoste: njė masė e squllėt, disi e tejdukshme, i rrėshqiste nė mjekrėn e mprehtė dhe unė mendoja thjesht pėr njė dobėsi ardhur nga fėmijnia apo e krijuar nga njė jetė munduese dhe ndjeja njė farė pezmatimi deri nė mėshirim. Plak- njeri, dhėmbėrėnė, i zhgėnjyer nga shumė gjėra pikėlluese, mbase edhe i nėpėrkėmbur! Jargavitja ish vėrtet e neveritshme, nė gropėn e mjekrės mbeteshin vazhdimisht grimca gėlbaze, megjithatė ti mund tė vėreje edhe diē tjetėr nė siluetėn e tij dhe  bėje ta harroje.
                Prapa derės, ai priste qė kryetari i njė partie tė re tė kryeqytetit ta ftonta brenda e ta pyeste pėr ndonjė mendim. Plakaruqi, i mbajtur jokeq, futej rrėmbimthi duke jargėzuar sė brendshmi e sė jashtmi, kėrrusej edhe mė, (mjaftonte ajo pėrthyerje shpinore pėr tė tė imponuar dhimbje) dhe priste marrjen e detyrės. Mė bėj njė formular pėr seksionet! Nė rregull, ja tash. Mė thuaj dy parrulla luftarake pėr tė shtuar anėtarėt e simpatizantėt! Si urdhėron, i kam gati.
                Dy muaj rresht ky zakon. Njeėzit u mėsuan ta shihnin prapa derės, disa e pėrshėndesnin, disa ngrinin supet duke kujtuar njė portret agresiv tė hershėm, dikush mėrmėriste: ēdo ky matuf kėtu, qė nuk bėnte kurrfarė pėshtypje po ama linte pezull njė fill dyshimi.
                Muaji i tretė e gjeti burrin e moshuar nė tavolinėn kryesore, nė krahun e djathtė tė kryetarit tė partisė, ēuditėrisht mė pak i kėrrusur, tepėr i kujdesshėm, i vrullshėm qė priste e pėrcillte njerėz, jepte porosi, mbante shėnim, merrte pėrsipėr probleme, lėvizte nė zyrat e tri kateve, kapte ēdo lėvizje e bisedė e nuk pėrtonte tė ndėrhynte hovaz. Ndoshta nga ky moment, ai dukej i rehatuar se merrte edhe njė shtesė mbipension, filloi te unė njė irritim i brendshėm.
                “Diktatura na pėrlau njerėzit mė tė mirė”, klithte plakaruqi dhe kryetari i partisė pėrlotej sinqerisht duke kujtuar njė pjesė tė familjes sė vet tė burgosur e tė internuar dhe kalvarin e gjatė tė sė quajturės luftė tė klasave. Kjo thėnie e vazhdueshme, si e lyer me copra jargėsh, nisi tė mė sjell krupė dhe mbase, shpėtimi i vetėm pėr mostorturim, ishte harresa, anashkalimi, lėnia nė punėn e tij. Bėja njė llogari tė thjeshtė: drejtuesit kryesorė tė partisė, ishin tė inkriminuar me njėmijė fije me tė shkuarėn, sozitė e tyre i gjeje tė shumuar nė rrethe, nė qarqe intelektualėsh flitej pėr njė shtab tė gatshėm tė ardhur nga qendra e Komitetit Qėndror dhe nė fund tė fundit plaku nuk zinte kushedi ēfarė peshe.
                Ajo zhaurimė pėshpėrimndjellėse pėr njeriun misterioz po davaritej hap-hapi, ai kryesonte tash partinė nė kryeqytet, merrej me sindikatat, drejtonte shtypin e propagandėn, delte mė tubime, kreshpėrohej me qėnie naive pėr punė dietash, zotėronte mbi dhjetė dėshmi.
                “Diktatura na shkatėrroi fisnikėrinė”, dėgjohej korridoreve  e nė mjedise kafenesh dhe atėhere, kush e njihte sadopak, belbėzonte: ēdo ky bajgė kėtu, nga hyri?!
                Kėto pyetje mėse tė thjeshta, nė orė vetmie e gjendje kaosi,  bėhen jashtėzakonisht tė papėrballueshme pėr siluetėn time; ato godasin parreshtur pėr ta marrė mė shtruar me plakushin gjatovinė, me disa stilolapsa, me diktofon, me dy palė syze e me atė jargavitjen e pėrēastme qė del jo nga mungesa e dy dhėmbėve ballorė po ngaqė sikur  mbllaēitet ndėr  gjendrra e nuk i rrihet pa folur.         
Nė njė cipė tė kores sė trurit ku gėrvėlisnin parandjenja keqardhjeje, fillojnė e renditen shkaravina fjalėsh: ai ėshtė i vuar, ka qenė komunist tėrė jetėn, partia e ka mėsuar tė bėhet spiun i gjithēkaje, ka punuar ku i kanė thėnė, ka marrė njė apartament nė zemėr tė qytetit, ka marrė edhe njė dhuratė simbolike prej diktatorit, i ka ikur pak fiqiri nga shfletimi e stėrshfletimi i klasikėve, tani pluralizmi, tridhjetė e ca parti me seli e pa seli, tė vjetra e tė reja, me kryetarė pa anėtarė a me drejtues pa vula - pėr t’i vėnė kapak ai mund tė thotė diēka, mund tė jap diku, i hanė duart pėr punė, grindet me gruan e fėmijėt po ndihet habitėrisht i qetė nė planetin e partive.
                Nėncipa tjetėr e kores sė trurit, ajo e pacipa, e pamoralshmja dhe e pamėshirshmja, lėshohet tėrė histeri: ai ka vuar nga ideologjia, partia i mėsonte tė gjithė tė bėheshin spiunė po jo kushdo e pranoi kėtė mision hardhucash, mirė pluralizmi po ē’duhen  tri duzina partish ku vula e  tyre ėshtė biznesi nė shkallėn e epėrme, njė ligj i vetėm i pėrjashton pėrfundimisht orakujt e kėnetave, ikėn bashkė me ta edhe plakaruqi jargavitės.
                Ky duel vazhdon pėrditė me tė thėna e tė stėrthėna, ndėrsa plaku me jargė ēurgėzuese mė ftonte te zyra e vet; ai dėshiron tė flas me mua, megjithėse e di pėrbuzjen time tė afishuar publikisht. Herė mė duket se unė ia kam shprazur tė gjitha, kam folur pak a shumė i kllapuar duke mos pranuar kurrsesi pėrgjigje prej tij:
                “Ke ardhur nė 1943 dhe ke spiunuar tre shokėt e tu”?
                “Ke qenė aktiv nė gjyqet e pasdyzetekatrės”?
                “Ke dėnuar njerėz pėr kurrgjė”?
                “Ke lyer duart me gjak”?
                Unė vazhdoj ta pėrflas me mori pyetjesh dhe ai lėshon pikėla jarge, heq syzet e shikimit e vė ato tė leximit, rrotullohet, pėrdridhet e mė fton sėrish nė zyrėn e vet. S’jam shumė i sigurt nėse kėto dialogė bėhen nė praninė apo nė mungesėn e tij; mė duket se dikur ia kam pėrplasur me gjithsej si pėr tė shpėtuar nga njė shkulm qė vetevjen brenda meje.
                - Unė e prishkam Shqipėrinė? kėmbėngul ai pėr tė mė tėrhequr nė bisedė.
                - Ke edhe ti pjesėn tėnde, dhe i lė tė kuptoj se biseda ka marrė fund.
                 Ai sėrish kėmbėngul pėr njė takim intim me mua, paēka se unė nxjerr tė tjera xhevahire pėshtirosėse nga jeta e tij.
                - Do tė tė sqaroj gjithēka, mė tha ai ngultas.
                - E meriton tė dėnohesh, i them prerė.
                - Unė jam i dėnuar.
                - Ti je person politik?
                - Unė jam kufomė... Prej tridhjetė vjetėsh, jetoj nė njė dhomė tė braktisur. Hetuesit qė unė u raportoja ditmėrisht, u bėra peshqesh edhe gruan time. Jo se e pėrdhunoi ata, po hakmorr gruaja ndaj meje: fjeti nė shtart me njėrin prej tyre, mė thoshte se sot do tė shkoj te ai dhe ashtu bėnte. Pastaj, njė vajzė e imja ėshtė ēmendur pėr shkakun tim, ajo thėrret mėngjes-mbrėmje: ti je hafije, dykėmbėsh, insekt dhe humbet nė zullumet e saj. Unė i kam lutur, grua e bijė, qė tė paktėn tė mė lenė nė njė dhomė e ato nuk mė kanė zbuar pėrjashta; tė paktėn tė ndjej erėn e tyre...
                - Ndoshta tė kam rėnduar, tė kam falur...
                Plakaruqi dridhet, njė fytyrė i vjen e njė fytyrė i ikėn, grimca pėshtyme vazhdojnė t’i shkėputen pavullnetshėm nga dhėmbėt ballorė-dobėsi kjo e krijuar jo nga fėmijėnia po nga diē tjetėr mjegullore.
                Nėnpunėsi i partisė opozitare vijon ritualin e pėrditshėm me tė gjitha gjestet krupsjellėse, paradite-pasdite vijon tė ndjekė tė gjithė pėrditshmėrinė e punėve organizative pėr tė shkuar nė mbrėmje nė kolibe-shtėpinė e tij tė vetmuar i shoqėruar nga thirrjet e gjithhershme: spiun, hafije, dykėmbėsh.
 
 
 
Rrėfim pėr Sonjėn              
               
                Nga rruga “Oktjabėrskaja” deri te apartamenti ku ne banonim, ishte jo shumė afėr: katėr stacione metroje, katėr stacione trolejbusi dhe njėqind e dyzet hapa me kėmbė.
                Dy netėt e para ne shkonim herėt nė mbrėmje dhe gjatė kėsaj kohe bisedonim me plakushen e shtėpisė, njė grua tipike ruse, e mbajtur hijshėm por qė nuk dėgjonte nga veshėt, si dhe me mbesėn e saj shtatėmbėdhjetė-tetėmbėdhjetė vjeēare qė nuk bashkėjetonte me prindėrit pėr shkak tė njė zėnke banale.
                Nina plakė ishte ndarė nga burri, njė ish gjeneral armate nė pension, por ēdo fundjavė shkonte te banesa e tij thjesht pėr ta parė a pėr tė ndėrruar erėn e njeri-tjetrit; pikėrisht kjo kohė vetmie pėr Sonjushėn e hirshme kthehej nė dy net tė kėndshme me tė dashurin apo tė fejuarin e saj. Pasditen e sė shtunės, Sonja bėnte pazarin e pėrgatiste darkėn; ajo diku punonte nė njė fabrikė tezgjahu me njėqind dollarė nė muaj.
Sa vinte mbrėmja, ia behte miku i saj, njė djalė i hajthėm, me buzė tė kuqta e vithe tė kėrcyera. Tė dy bashkė darkonin deri vonė dhe flinin nė njė krevat tė gjerė e tė rehatshėm. Ndoshta kishin kohė qė vazhdonin kėtė argėtim dashuror pak tė veēantė dhe ne nuk shfaqnim kurrfarė interesi kur dinim fare mirė se atė qė mund tė fitoje nė Moskė pa kurrfarė vėshtirėsie, ishte femra. Njė radhė e gjatė Tiranė-Durrės me vajza tė tė gjitha formateve, ēuditėrisht tė bardha, kalonin tetėorarshin pėr tė shitur njė send tė zakonshėm dhe shumėkush prej tyre do tė preferonte tė mos bėnte ritualin e pėrditshėm nė kėmbim tė njė flirti sidomos me njė tė huaj. 
                Tė shtunėn e 10 tetorit 1994, djali erdhi si zakonisht te Sonja ndėrsa ne dolėm pėr njė takim nė sheshin e Kremlinit. Ca nga kishat e mrekullueshme me kupolat e praruara, ca nga shoqėria e shpengimi me kolegėt tanė, orėt e pasdites i kaluam pa i ndjerė. Njė johanesburgas i pasur dhe qė e pėrjetonte rikthimin nė pushtet tė Mandelės si njė njollė kozmike, na krijoi shumė lehtėsi me makinėn e tij tip xhip nėpėr rrugėt e njė metropoli qė dilte nga komunizmi dhe shfrente pėr t’u bėrė sa mė parė njė kryeqendėr e sipėrmarrėsve tė lirė.
                Nė orėn njė pasmesnate, ne ēelėm derėn e apartamentit dhe hymė nė korridorin e ndriēuar.
                - Shiko andej, pėshpėriti shoku im.
                Nga dera e hapur e dhomės dukej qartė djaloshi i hajthėm, me tė mbathura tė bardha dhe sipėr tij, Sonja pothuaj lakuriq e me njė pozicion tepėr turbullues: gjinjtė me thithka pėrpjetė dhe shalėt me njė epsh gjithpėrpirės.
                Ne u futėm nė heshtje nė dhomėn tonė dhe e mbyllėm derėn me grep.
                - Ajo po na provokon, tha shoku im.
                - Sonja po flinte, thashė unė.
                - Ajo ėshtė njė femėr qė vuan.
                - Mė duket se tė ka dehur era e Moskės, thashė pėr ta mbyllur kėtė bisedė.
                - Asaj i ka vajtur ku s’mban mė...
                - Po sikur ajo ta ketė kėrkuar vetė kėtė lloj dashurie? Ka femra qė mjaftohen vetėm me tė fėrkuar qoftė me njė ēun, apo qoftė me njė gocė.
                - Nė qafėn time, po nuk erdhi vetė nė dhomėn tonė. Shėėt...,-shoku im ēeli derėn.
                Pėrpara nesh qėndronte vėrtet Sonja me njė shkundje tė tėrshme qė vinte poshtė robdėshambrit; ajo na kėqyri gati pėrbindshėm si tė ishim dy shtazė, ndėrsa pėrvete dridhej nga dhjetėra gulshe tė fshehta.
                - Vij pas pak, tha Sonja dhe bariti drejt banjės duke hedhur pėrtokė indiferente robdėshambrin.
                - Na doli shansi pėr t’i kėputur ndonjė teke, gati sa nuk klithi nėn zė shoku im, na erdhi zogu nė dorė. Kaluan disa minuta, aq sa i duheshin vajzės pėr t’u shplarė nė dush. Pastaj ajo hyri nė dhomė, vetėm me tė mbathura si tė na jepte tė kuptonim se deshte vetėm aktin e mbramė tė dashurisė.
                - Me mua apo me kėtė? -nxitoi tė fliste shoku im.
                - Kush tė dojė prej jush, mjafton qė tė mos jetė dikush si ai i dhomės matanė -Sonja dukej tepėr e sigurt nė ato ēka fliste.
                - Nuk shqetėsohet ai pėr ēfarė po bėn? pyeta instiktivisht.
                - Do ishte mirė tė shihte, po ai fle si i vdekur.
                Unė dola pėrjashta dhe u enda njė copė herė nė merkatot afėr apartamentit. Pas kthimit shoku im mė tregoi se ajo nuk e kish lėnė tė bėnte qoftė edhe njė puthje, kurrsesi prekje e fėrkime siē ndodh rėndom nė ndodhi tė njėjta, duke shpresuar se i fejuari apo dashnori i saj njė ditė do ta fitonte edhe cilėsinė e tė bėrit seks, veti kjo e humbur pėrjetėsisht te shumė meshkuj.
 
 
 
Shiu i pasmenatės
 
                Ajo ndodh vetėm njė here dhe nuk pėrsėritet mė. Gjithēka ish krejt e rastėsishme dhe njėherėsh e beftė. Pėrfytyroni njė mbrėmje feste (nuk di ēfarė batalioni apo brigate kish pėrvjetorin se ato ishin tė shpeshta e tė ngatėrrueshme), njė mjedis tė rinjsh e tė rejash, me ndriēim llambushkash tė varura nė njė kornizė teli tė harkuar po edhe me flakadanė zjarri ku secili mund tė pijė raki ose birrė, mund tė dansojė a mund tė shkojė me shoqen e vet  pak mė tej, nė errėsirėn e heshtur tė pyllit lisgjatė, dhe mund tė bėjė dashuri deri nė agim.
                Njė udhėtim i gjatė nga Frashėri i Pėrmetit deri nė Lirėz tė Skraparit, me rrugė gjarpėruese tė veshura me dushqe a me bimėsi tjetėr- pra ky rrugėtim krijon shanse pėr ndonjė aventurėz te vockėl, pėr njė puthje tė marrė rrėmbimthi apo pėr tė guxuar pėr mė tepėr nėse tė qėllonte ndonjė femėr qė nuk merrte leje nė kėshillin e lagjes apo nė mbedhjen e frontit dhe tė jepej nė lutjen mė tė parė.
                Tė lodhur siē ishim, u turrėm nė kioskat e ngritura rishtaz dhe blemė ēfarė mundėm. Pa shumė temena, se ishim edhe tė uritur disi, filluam tė hanim nė hesapin tonė. Gjithsej tri ēuna e tri goca; unė njė muaj student dhe pesė tė tjerėt punėtorė nė ndėrmarrje tė ndryshme. Dy shokėt e mi, Nandi me Rudin, qenė edhe alpinistė; ata kishin njė ēadėr krahėverdhė dyvendshe po me pak shtrėngesė  rrinin edhe mė tepėr.
                Mbrėmja rrodhi e zakonshme, ne pinim raki si pleqtė e zbėrdhylėt, shoqet tona rrėkėllenin birrė e hahuriseshin nė biseda tė kota, zallamahia e mjedisit festiv shkėpuste kohė pas kohe zėra tė ēartur, aq sa mund tė lejoheshin nė njė ceremonial tė kontrolluar feste.
                Vazhduam kėshtu derisa  errėsira e pyllit tė frikshėm fokusoi njė qark tė mbyllur dritėsor. I ngrohur nga pija e nga rruga e gjatė, pothuaj nuk ndjeja asgjė. Madje kisha harruar edhe planin e pėrbashkėt me dy shokėt e mi pėr tė shtėnė nė dorė ndonjė mendjelehtė, njė nga ato vajza qė ishte afishuar pėr mospasje turpi dhe qė mund tė tėrhiqej pak mėnjanė aty nga mesnata kur sekretarėt e rinisė humbnin vigjilencėn proletare tė kapitur nga gjumi.
                Njė nga shoqet, qė s’i rrihej pa gėrricur, po mė shponte me bėrryl pėr ta shoqėruar po unė taramam, nė lodhjen time. Njė gjendje deliri kish kaplluar tėrė qėnien time qė tjetėrsohej edhe me gaztimin mė tė vogėl.
                Ngjarja e papritur zuri fill nė mesnatėn e vonė kur njė shi i rrėmbyeshėm, erdhi befas e shkatėrroi shumė plane. Dhe ndėrsa tė gjithė tė tmerruar vraponin tė hynin nė ēadra ose nė rrėzpemė, unė prisja pikat e mėdha pa kurrfarė qederi. Atėhere, dy shokėt e mi mė kishin kapur kėmbė e duar e mė kishin rrasur nė njė ēadėr, nė atė mė tė afėrtėn, pa mundur tė mė pėrmendnin nga dremitja. Pastaj ata nuk dinin gjė tjetėr. Diē di unė, ashtu mjegulluar, pasi jam pėrmendur. Ndoshta nė atė ēadėr ka pasur edhe pesė apo gjashtė femra, ndoshta ato janė larguar sapo ka mbaruar rrebeshi i shiut dhe unė kam mbetur vetėm me vajzėn e panjohur. Tė dy nėn ēadrėn alpine, pothuaj tė shtrėnguar ngjitas. Nė njė moment, kur jam pėrmendur, kam ndjerė edhe njė gjoks tė gafrruar, tė kolmė, (tejdukshmerisht i hirtė) qė prehej mbi fytyrėn time.
                Ndoshta instiktivisht, ndoshta me gjysmėvetėdije, kam shkopsitur dy kopsa tė bluzės dhe kam ndjerė erėn e trupit femėror gjithaq dehėse e marramendėse.
                Diē pas kėsaj isha zgjuar, domethėnė isha nė vete. Kisha kuptuar se isha nė errėsirėn e plotė  dhe qė ndodhesha nė  njė ēadėr alpine qė mbyllej nga brenda me zinxhir. Porta e ēadrės ishte e puthitur dhe unė u sigurova pėr kėtė duke pėrshkuar me gishtrinj hermetizmin e saj. Pėrsėdyta sėrish prekjen e portės sė mbyllur  dhe preka trupin e hajthėm, kofshėt e nderura tė vajzės qė dukej se dremiste.
                Pėrbri njeri-tjetrit qėndruam disa minuta nė heshtje e pa kryer ndonjė veprim. Gjithsesi prania dhe dėshira ime ngjante me njė pėrdhunim tė pėshtirė qė vidhej nė njė ēast ėndrre. Mbase ėshtė i vetmi moment, nė ēast gjumi e mes ėndrrash, qė s’mund tė gėrgaset askush paēka se zjarrmia sa vinte dhe po mė pėrfshinte krejt trupin.
                Mė duket se nuk kam faj, arsyetova unė. Perėndia mė tha tė pija dhe duhet tė jem dehur pėr herė tė parė, perėndia hodhi shiun, rastėsia me ēoi nė ēadėr e po ajo mė la vetėm me njė femėr. Mė bukur nuk bėhej, mė ideale kurrsesi!
                Pa menduar gjatė se edhe tundimi ish i jashtėzakonshėm e i paparashikueshėm, hoqa si me faj fundin e saj; nė mendje pėrfytyrova tė linjtat dhe trupin lakuriq.
                Kuptohet, ish njė veprim vetėtime qė nuk tė lė kohė tė mejtohesh tepėr; gjithēka nga ajo siluete tronditėse ishte sipėr e poshtė meje, e sulmuar nga tė gjitha anėt. Pothuaj nuk kisha kurrfarė rezistence, pėrveē njė ngutje pėr tė disponuar gjithēka nga ai trup i mrekullueshėm. Tė puthurat fillonin nga thonjtė e kėmbėve, te pjesėt e brendshme ku pikėzohet misteri i madh e deri te fijet e flokėve, te qerpikėt, kudo. Kisha njė ngutje pėr tė rinisur nga e para: herė e lėmoja nė pjesėt eksituese tė trupit, herė i thithja thithkat qė mė dukej se bymeheshin brenda buzėve tė mia dhe herė zhytesha nė qėnien e saj me njė babėzi lodhėse. 
                Njė trokitje nė portėn e lėkurtė tė ēadrės alpine, mė pėrmendi nga dalldia e shfrenuar dhe unė i vesha rrėmbimthi ēmund tė gjeja pėrpara.
                - Unė jam prapė zbuluar, qeshi vajza.
                - Paske qenė zgjuar? mė kapi njė farė inati.
                - Sigurisht, qysh kur tė sollėn nė ēadėr dy shokėt e tu.
                E pėrfshiva sėrish vajzėn e panjohur dhe bekova njėmijė herė
batalionin partizan, shiun, dehjen e vogėl, perėndinė dhe ēadrėn alpine.
Qysh nga ajo natė, unė nuk e kam parė vajzėn e flirtimit tė papritur dhe as qė jam munduar pėr ta njohur me arsyen e thjeshtė: njė kėnaqėsi e jashtėzakonshme ėshtė e veshur ne njė vel misteri qė s’mund t’i jepet gjithkujt; ajo mund tė kishte qenė vajza mė e shėmtuar e botės, mund tė kishte qenė njė katundare qė ka mundur tė lahej pėr ditė festash, siē mund tė ishte njė prostitutė e sprovuar qė di se si mund tė pėrfitoj nga njė virgjėran i shėtitur por qė nuk e ka kryer ende kapėrcimin e madh.
 
 
 
Rrėmbimi i puthjes
 
                Diti ish njė vajzė truphollė qė flokėt e gjatė, derdhur si tyl, i theksonin hollimin. Sapo kish pėrfunduar gjimnazin dhe priste tė fillonte punė. Pėrherė rrinte e vetmuar dhe shoqėria e zhurmshme e trembte. Shėtitjet nė kodrat e liqenit artificial apo festimet rrokopujse tė ditėlindjeve qė kalonin zakonisht mesnatėn, i jepnin trazime dridhėse pėrzier me frikė. Rrallė shkonte nė teatėr a kinema, lexonte vazhdimisht dhe ēdo darkė shikonte familjarisht emisionet televizive qysh nga ora shtatėmbėdhjetė.
                Njė mbrėmje, pas ngrėnies, babai i tha tė shkonte nė institucionin N. tė punonte fillimisht si praktikante dhe mė pas ndoshta rregullohej pėrgjithmonė atje ose diku gjetkė.
                Shkoi tė nesėrmen nė institucion, takoi pėrgjegjėsen e llogarisė dhe filloi tė hedh gėrmat e para nė njė makinė shkrimi.
                Tak-tak-tak, kėtu ėshtė vend pune i mirė, tha vajza e gėzuar nė shpirt. Tak-tak-tėrrr, ki kujdes se kėtu vijnė lloj-lloj, vajza e tė rinj, bėhen spektakle, vijnė personalitete qė mbajnė ligjėrata, iu kujtuan fjalėt e pėrgjegjėses sė llogarisė.
                Po unė s’ndihem fare, iu pėrgjigj vetes ajo, ē’mė duhet mua me tė tjerėt. Mėsoj avash-avash tė shtyp qė tė shkathtėsohem. Rastis qė drejtori ka njė material urgjent dhe hop-dal pėrpara unė dhe ia bėj fėtefėt gati, gjej shkas edhe tė njihem.
                Punoi kėshtu deri nė orėn dhjetė paradite nė paradhomėn e gardėrobės pa gjetur qetėsi. Para saj kalonin valltarė, drejtues, koreografė, disa hiqnin rrobat e zakonshme e vishnin kostume popullore, balerinat bėheshin me krem e pudėr- brenda dhomės sė zhveshjes ndihej kohė pas kohe njė lėvizje fėrfėritėse.
                Ajo zbriti nė bar me njė farė hovtimi dhe mori njė pastė. Edhe kėtu do tė jem si zonjė shtėpije, tha ajo. Kush nuk vjen nė kėtė lokal komod; pėr pak minuta fiksova tėrė ato fytyra artistėsh.
                Nė drekė Diti doli nga institucioni, hipi nė autobusin e Porcelanit dhe u nis pėr shtėpi.
                Te pasqyra e portmandosė qėndroi gjatė duke shikuar veten. Herė afrohej nė ekranin e pasqyrės sa i dukej imtėsisht fytyra ezmere, sytė e shkruar e qerpikėgjatė dhe hunda e vogėl- dhe herė largohej duke vėrejtur konstruktin e rregullt tė trupit, kėmbėt e gjata e tė drejta, pak bel ku pėrthyhej bluza vishnjė dhe lart gjoksi i zhvilluar mė tepėr se mosha.
                Hoqi pantallonat terital dhe provoi njė palė kadife qė i rrinin puthitur. Edhe bluzėn e ndryshoi, veshi njė tjetėr mė tė tejdukshme dhe sipėr saj hodhi xhupin blu. Kjo veshje e tregonte tamam sa e gjatė ish dhe ia nxirrte mė nė pah tiparet trupore.
                Nisi tė fėshkėllejė njė motiv kėnge duke vallėzuar nė dhomė me duar tė hapura. Si nė revistė i kaluan njė varg daktilografistesh qė punonin ministrive e drejtorive qėndrore; ato i dukeshin tė bukura e mė tepėr se kaq, ēapkėne e tė shkathta. Nė tė vėrtetė Diti ėndėrronte tė ishte si ato me njė vend pune tė sigurt, me ngacmime miqėsore e pse joedhe me ndonjė lidhje mė tė qendrueshme.
                Ditėn e dytė tė punės, shkoi mė herėt se zakonisht pėr tė parė nga afėr mjediset e pallatit tė Kulturės. Pastrueset kishin hapur tė gjitha dyert e po pastronin me njė farė mėrzitie.
                Shkoi te makina e shkrimit dhe nė njė cep tė tavolinės la bukėn e mėngjesit. Ashtu e ulur shtyu derėn e garderobės dhe u mahnit, dhoma ish shtruar me parket, dollapė e sirtarė mbushur me veshje dhe njė mori pasqyrash tė mėdha qė pėrqeshnin njera-tjetrėn.
                Hyri brenda dhe ndezi dritėn; u turbullua nga vetja, portreti i saj u shfaq nė pozicione tė ndryshme, ishte mė e bukur nga ēfarė e mendonte veten.
                U ul sėrish nė karrike. Tak-tak-tak, nisi tė ēukiste nė makinė shkrimi. Tak-tak-tak, ja nė kėtė dhomė afėr meje zhvishen e vishen artistėt, bėjnė grimin, mgacmojnė njeri-tjetrin, ndėrrojnė miqėsitė, puthen e pėrqafohen sipas rastit, bėrtasin deri nė kupė tė qiellit. Tak-tak-tak, shkronjat qė hidhte me vėshtirėsi nė letėr i ngjanin si vemje. Tėrė kohėn do tė hedh nė letėr kėtė mizėri vemjesh!
                Erdhi kompozitori, njė natyrėftohtė qė fliste tepėr rrallė dhe i dha njė fletė programi.
                - Ma bėj tri kopje, tha ai.
                Diti tundi kryet.
                - Vjen tė lėvizim pak pianon, kompozitori ngutej.
                Ajo e ndoqi pas.
                Hynė nė njė dhomė nė kat tė tretė. E kapėn pianon lėvizėse dhe e zhvendosėn mė majtas; nė pjesėt e ndritshme tė saj u dukėn fytyrat e tyre.
                Vėshtrimi i vajzės ishin gllabėrues dhe sytė e kompozitorit u shtangėn dhe u ulėn poshtė. Tundues ish edhe gjoksi i saj ku i dalloheshin qartė dy thithkat e zinj e kryeneēė.
                Kompozitori shkėrmoqi dhėmbėt, ndėrsa Diti tha “mė falni” dhe shkoi kryeulur te vendi i vet. Tak-tak-tak, te ajo karrige ulet kompozitori, shfleton partet dhe lėviz gishtat mbi tast. Dhoma mbushet me tinguj tė ėmbėl, melankolikė dhe kėngėtarja bėn naze. Thonė se kompozitorėt mbajnė shumė dashnore, po ky s’duket aq agresiv. Njė kompozitor i shquar ishte martuar me ish nxėnėsen e tij, njėzet e kusur vjeē mė tė vogėl, dhe kishte pranuar nė kėmbim internimin nė njė qytet periferik ku tė pėrzhit vapa dhe ku intelektualė quhen dizenjatorėt e shtėpive tė kulturės.
                Dhjetra mendime i fugonin nė mendje, ndėrsa nė institucion ishte shtuar lėvizja; artistėt-amatorė hynin rrufeshėm dhe e pėrshėndesnin:
                - Mirėmėngjes!
                - Si ke fjetur mbrėmė?
                - Paske ardhur herėt sot, kjo ish vajza mė simpatike e asamblit tė valleve, ajo dilte shpesh nė TV dhe nėna e saj mėrmėriste: ėshtė aq e bukur sa t’i presėsh kryet!
                Diti tundi kryet.
                - Qenke bėrė e mirė, vijoi valltarja.
                - Falemnderit, Diti u skuq dhe nisi tė radhiste programin e kompozitorit mė njė farė drithėrimi nė trup. Me mendje kqyri siluetėn e vet dhe u lumturua. Nga gardėroba u ndje njė zhurmė fėrfėritėse, dikush ndoshta puthej dhe Diti pati sėrish drithėrim tė hontė.
                Drithėrima u shua. Valltarėt po delnin njeri pas tjetrit; ajo e ndjente se disa syresh po e vėrenin me admirim, njė valltar tundi kryet me nėnkuptim.
                Diti doli ēaplehtė dhe trokiti nė studion e kompozitorit me fletėn e programit nė dorė.
                - Hajdeni, tha ai butėsisht dhe i zgjati njė stol vezak.
                - Kam punė, Diti u purpurua.
                - Tė gjithė jemi me punė.
                Vajza u ul me njė ndjenjė turpi.
                - Keni vendosur tė punoni kėtu?
                - Tė shohim.
                - Tė pėlqen muzika?
                - Sigurisht.
                - Ju jeni shumė e mirė... a dini kėtė gjė?! -djaloshi filloi t’u bjerė tastave. Tingujt fėrgėrinė dridhtas, mė pas brafulluan, mė pas u luhatėn.
                Diti u mundua tė pėrqėndrohej duke iu dhėnė tingujve njė farė domethėnieje, por duart e kompozitorit e tėrhoqėn rreth vetes. Tri-katėr sekonda, njė puthje e beftė, e ripėrsėritur.
                - Kėshtu bėni me tė gjithė ju, mezi shqiptoi ajo.
                - Jo me tė gjithė, tė jesh e sigurt. Ju jeni femra mė e mrekullueshme,-ai desh ta pėrqafonte pėrsėri po ajo kundėrshtoi dhe doli me hapa tė matura.
                Do tė mė marrė lumi po tė mė puthin ēdo ditė, arsyetoi ajo.
                Nė orėn katėrmbėdhjetė vajza doli nga pallati i Kulturės dhe nė shtėpi hėngri drekė me qejf. Rikujtoi skenėn e sotme dhe iu duk diēka e kėndshme, nė fund tė fundit e kish puthur njė kompozitor i madh, ndoshta edhe njė kėngė mund t’i kushtohej asaj, artistėt janė tė krisur.
                Pasdite Diti bėri njė shėtitje te rruga ndanė parkut “Rinia”, kaloi kot nga pallati i Kulturės dhe hodhi njė vėshtrim lart nė studion e kompozitorit.
 
 
 
Prag pėrdhunie
 
                Nė fillim Keti e kish quajtur fatbardhėsi, emėrimin nė kėtė fshat tė humbur me tirdhjetė e ca shtėpi, tė shpėrndara sa andej-kėtej, me pyje tė dendura e tė frikshme qė e shndėrronin qiellin nė njė ēip mjeran, me pak diell dhe me muzg tė gjithhershėm. Tri shokėt e kursit, pikėrisht nė provimet e fundit, ishin arrestuar e qenė dėnuar me 35 vite burgimi sė toku. Dy djem dhe njė vajzė (ne mund tė ishim edhe katėr, do thosh mė vonė Keti), njė me “cen nė biografi”(miku i saj) e dy nga familje komunistėsh, u thirrėn si zakonisht brenda njė nate nga organet e punėve tė Brendshme dhe fill pas tri javėsh, dolėn nė gjyq. Ankthi i mosarrestit tė saj, e kish vėnė pothuaj pėrfund dhe ato ditė vere, e strukur nė vetminė dhe heshtimin  e vetvetshėm, i ngjanin tmerrėsisht tė gjata e pambarim.
                E hėnė, 8 korrik: jeni e arrestuar nė emėr tė popullit...
                E martė, 9 korrik: do tė shkoni deri nė hetuesi pėr njė formalitet tė vogėl.
                E mėrkurė,10 korrik: pėrse kėrkoni tė merrni arratinė nė njė botė tė qelbur (nga goja, nga xhepat, nga kindskutat e hetuesit del njė duhmė e kutėrbishme), kush ju financon, me kė mbani lidhje tė fshehta...?
                E enjte,11 korrik: keni qėnė me dy tė huaj nga Kosova qė ju kanė pyetur e kanė vėnė nė dyshim egzistencėn  e bulevardit “Dėshmorėt e kombit” qė simbolizohet nga dy dėshmorė joshqiptarė, po nga klasikė tė mėdhenj, Lenini e Stalini.
                Mė mirė mė arrestoni e mė dėnoni me njėqindenjė, klithte ajo pa zhurmė nė orėt e vona tė mosgjumit.
                Mė 15 gusht mbėrriti nė fshat, pasi kish pėrshkruar kilometra tė tėra, ish takuar me kryetarin e kėshillit, me kapon e Frontit e sekretarin e partisė (i pari- me njė sy tė vėngėr, i dyti- me njė kėmbė zvarrė dhe i treti-krejt pa dhėmbė); ish rregulluar disi nė njė dhomė pėrkrah depos sė armatimit qė ruhej nga tri burra me rrob-zhgune tė pista.
                Filluan ditėt monotone tė mėsimit, u bė plot njė vit dhe ajo mė nė fund e kuptoi se ish njė e burgosur qė nuk komunikonte me askėnd, qe duhej tė endej mes disa qėnieve mjerane qė thirreshin edhe katundarė.  E vetmja lidhje me botėn ish njė tranzistor xhepi qė kapte vėshtirėsisht valėt sllave apo italiane.
                Rinisi viti i dytė i punės me ngjyrat e mėparshme: reshje tė pafundme shiu, dėborė pėr disa muaj, kryetar-sekretarėt e fshatit qė do gazmonin jetėn e njerėzve, tri rojet e depos sė armatimit qė lanin shkel e shko vetėm pjesėt e zbuluara tė trupit e qė flenin gjithė natėn me gėrhima llokoēitėse dhe me ca armė tė gjata mes kėmbėve.
                Kėto rojet kurrsesi nuk mund tė flejnė, i vetėtiu djallėzisht nė mendje njė rrengė e mbrapshtė Ketit, mbrojtja e atdheut ėshtė detyrė e shenjtė, e lartė. Tridhjetė parulla, janė vetėm pėr ruajtjen e vatanit. Jeto si nė rrethim. Puno edhe ti pėr mbrojtjen. Mos ia kthe shpinėn armikun. Vra njėqind e pastaj mund tė plagosesh. Sulmo si era, zhduku si rrufeja...
                Atė pasdite ajo filloi tė konkretizonte idenė e saj: doli pakėz e shkujdesur nė dritare me sisė gjysmėzbuluar dhe me do veprime qė mund tė vinin nė lėvizje edhe meshkuj mė seriozė. Pak krahė tė zbuluar, ngitje e njėrės kėmbė nė parvazin e dritares si pėr t’u shkrythur...
                Rojet e depos sė armatimit e pikasėn pak me vonesė, po reaguan menjėhere: nė tėmthat eshtrore apo nė atė grumbuj kockash u sekretuan lėngjet e para epshndjellėse.
                Keti u fut nė dhomėn e saj pėr tė nisur sfidėn e dytė. Prapa katramave tė rrasur nė xhamin e dritares, ajo vėreu habi-alarmin e tri rojeve me moshė nė prag pensioni.
                Ajo doli sėrish nė dritare, kėtė herė duke deklamuar  shpinėn e bardhė e tė bukur. Diē si mornica apo diē tjetėr mjegullore iu pėrsoll rreth vetes.
                Rojet e depos sė armatimit u gjallėruan dhe u fshehėn brenda nė kolibe pėr ta kėqyrur paqėsisht.
                Keti u kthye gjokszbuluar dhe ata u zhytėn edhe mė nė kashtėn e ndyrė tė kolibes duke cakėrritur sytė nga birat e sapoēelura.
                Loja vazhdoi pėr tri javė (nė fshat ishte e pamundur tė dalloje lėkure femre; megjithėse zakonet prapanike dėnoheshin me ligj, gratė dilnin pothuaj tė mbuluar) dhe ata tė tre, tė jargosur nga epshi, vėzhgonin barkas tėrė kėnaqėsi.
                Mė nė fund vajza u lodh nga kėto skena komike. Tani mund tė jem e qetė, tha ajo, pasi i vura nė shėrbim tė vatanit. Mjafton tė dal zhveshur njė herė nė javė dhe ata gjenden syzgjuar e tė mbufatur prej tymit pėr tė gjitha ditėt.
                Nė kohėn e pėrfundimit tė lojės sė parė, ajo piu konjak dhe bėri njė gjumė tė rehatshem.
                Hakmarrja tjetėr, erdhi mė pas. Ajo do thėrriste Markun, njė djalė gjashtėmbėdhjetė-shtatėmbėdhjetė vjeēar qė vijonte klasėn e shtatė pėr tri vjet resht, do e ftonte tė flinte ne banesėn e saj me preteksin se ndjente frikė e pastaj gjithēka do shkonte sipas parashikimit.
                ...Marku hyri i drojtur nė dhomėn e Ketit.
                - A bėn dashuri, ti Mark?pyeti Keti paturpėsisht.
                - Jo, zonjush mėsuese, ėshtė marre.
                - A ke kėtu, Mark?-Keti shkoi mė tej duke e provokuar nė organin seksual.-Ehe, paske, po zakonisht pėrdorni ...dorėn. Tėrė meshkujt e fshatit sajdisen me dorė, dorėpėrdorues tė begatė. Ēfarė lumturie, ēfarė qejfi pa mundim!
                Djaloshi nuk foli, i shtangur nga fjalėt po edhe nga gjestet e mėsueses.
                - E di ti Mark se nė fshat bėhet njė farė orgjije,-Keti e shkopsiti djalin dhe i shtyu rrobat me kėmbė drejt pragut tė derės. - Kėtu bėn dashuri brigadieri, normisti, kryetari i kooperativės dhe po tė ankohet kush pėr ta, gjendet nė burg...Nejse, shko lahu dhe ec shpejt.
                Ndėrsa djaloshi u ēapit pėr nė banjė, Keti hoqi robdėshambrin dhe u shtri nė krevatin portativ. Ajo kujtoi diēka nga lidhjet e hershme me mikun e saj tashmė tė burgosur,  kujtoi trillet e tij tė pafundme: njė natė vere krejt lakuriq, njė vrap pylli gjithashtu lakuriq, pėrkujdesjet e tij, mėrmėritjet e deri te dridhjet..Mos po bėj njė mėkat kundėr tij, tha ajo. Po a mund tė dal ndonjėherė prej burgu?! E pamundur, nė kėto burgje dihet vetėm hyrja.
                Marku qėndroi te dera duke mbuluar me duar diēka tė zezė, aty ku puqen tė dyja kėmbėt.
                - Aty rri, - foli Keti. - Ne do tė bėnim dashuri pėr shumė gjėra tė lumtura, pėr kooperativėn, pėr drithrat e bukės, pėr pleniumin e katėrt tė KQ tė Partisė, por njė herė tjetėr...
                Marku s’bėzani.
                Vetė Keti ish pėrfshirė nga njė valė inati dhe, kurvėrimi me kėtė malėsor tė pagdhendur, i dukej si pak poshtėrues; tek e fundit veprimi i saj nuk kish asgjė tė njėjtė me aktet makabre at-bijė apo nėnė-bir. Kohė mė vonė ajo kujtohej se nuk kish shkuar deri te pėrdhunimi me nxėnėsin Mark, por kish arritur nė diēka tė ngjashme, nė njė farė lakuriqsie tė tė dy trupave, nė njė farė kundrimi tė dyanshėm dhe nė njė kuje tė lemerisshme tė saj nė shtratin portativ.
 
 
Hiret e prostitutave
              Novelė
 
Kryekrejė
           
            Gojėdhanat e moēme rrėfejnė se nė Gardhiqin e lashtė e tė ndritshėm, fshati ka qenė njė fis i madh, ndoshta mė i herti, me pari e zotėrimet e veta qė tashmė kishte ruajtur shumėpak nga moēmėsia pagane; sikundėr shumė katunde tė tjerė dikur merrte trajtėn e njė qytetthi me krejt infrastrukturėn e tij, me pajimet dhe objektet qė pėrmbante ky emėrtim dhe pas njė farė kohe kthehej nė formėn e njė garumbulli gėrmadhash duke u rikonturuar si qytezė e stėrmadhe. Shumė-shumė kohė mė vonė, pėr njė fjalė goje qė fyhen shpesh krenarėt, fisi u hapėrda nga i hanin kėmbėt e nga u puqej terezia, kryesisht afėr pėrrenjve apo buronjave me tė fshehtat livadhe e lėndina tokėkafenjta qė kthehen pa shumė mundim nė kopshte pjellshmore.
Njė degėz e vogėl e fisit ngriti shtėpi joaq larg prej trungut mėmė, pėrbri lumit Belicė, me shpresė se mėria e kotė e madhėshtisė paskaj do tė fikej ditėpasdite, si fitil i lagur, dhe ai do tė bashkohej sėrish me shtėpi njė e dykatėshe, me popullatė tė shumtė dhe me begati qė e ngrinte aty pėr aty.
Megjithatė kėtu qėndroi  gjatė, deri nė dekadat e mbrame tė shekullit tė nėntėmbėdhjetė, vuri gjendje e prokopi, shtoi parcelat e punueshme, rriti krerėt e bagėtive tė imta dhe u nder nė gjysmėkodrinė me ujė dhe pa ujė.
Fshati njohu shkatėrrimin e parė nė pėrpjekje me fillimsundimin e Ali Tepelenės dhe e mori veten ngadalė; nga strehė e sigurt e vezirit tė dy shteteve (nėna e pashait vinte shpesh nė kalanė e verimit tė freskėt), ai u kthye nė njė terren armiqėsor pėr shkak tė fjalėve qė ngarkonin me turp e marri familjen pashallore.
Thuhej se nėna e pashait kishte vėnė nė ngasje dy nga burrat mė tė pashėm gardhiqotė qė ishin tunduar pėr disa stinė tė rreshtrreshtme dhe mė nė fund e kishin pėrdhunuar njė tė premte tė mirė. Kishte qenė njė ditė e paformė kur nuk ndihej prania fizike e pashait, por as edhe hija e tij qė ishte po aq e frikshme sė bashku me njė shpurė besnike qė mund tė tė hiqte qafe edhe pėr dyshimnajėn mė tė vogėl.
Kėshtjella e ndėrtuar prej vetė Aliut tė Janinės, nė njė pikė dominuese siē bėheshin rėndom karabina tė tilla, teksa nuk kishte njohur asnjė humbje nga pėrtej kufirit ishte pėrdhosur nga zemėrimi i pashait qė nė pamje tė jashtme nuk falte pėr tradhti. Njė variant tjetėr pranonte se Aliu ishte hakmarrė pėr mosrrebelim tė mėvonshėm tė banorėve kėshtjellarė qė mbaheshin si kryeshkretė dhe tė patutur pėr t’u matur me kėdo.
 Njė cmirė fshatrash pėrreth pėr banorėt e gjatė e me fortesė, dukej se ishte njė hipotezė tjetėr nė mėrinė e pashait tė Janinė -Tepelenės; tre kryevendas kishin mundur tė takoheshin me vetė Zotin e  madh duke e vėnė nė dijeni pėr tradhtinė e gardhiqotėve ndaj nėnės sė tij; ajo ėshtė e pafajshme, ata pėrfituan nga rojet e kėshtjellės dhe e pėrdhunuan tek ishte nė fundperiodash, mund t’u kenė dhėnė bashkish rojeve dhe kanė kryer turpin e madh, dukej se i kishin kumtuar zėulėt duke i paraqitur edhe disa dėshmi tė tjera qė s’kėrkonin kundėrshahitė.
Pashai i ka dėgjuar me vėmendje por, ndryshe ngasi vepronte pėr raste tė tilla, urdhėroi t’i vritnin pas njė ore dhe shkoi vetė tė shihte trupat e pajetė. Pėrtej thashethemeve qė vejevinin nė zakonshmėrinė e vet, pashai kishte dyshuar nga kėrkesa e papritur e nėnės pėr t’i pasur dy kryeshkretėt e pėrdhunimit nė stafin e saj tė sigurisė, ēka kishte ndikuar edhe nė vendimin e madh: vrasjen enigmatike tė dy gardhiqotėve dhe zhdukjen e vrasėsve tė tyre.
Nė agimrendjen e kėtij shekulli, erdhi shkatėrrimi i dytė nga korofillakėt grekė qė u ndje joaq nė rrėnimin e shtėpive e shkretėtimin e tokave, sesa nė prerjen masive tė banorėve dhe nė vdekjen e muhaxhirėve brigjeve erėftohta e ullishtore tė Vlorės.
Pastaj ia behu lufta tjetėr qė pati sėrish tė vrarėt e vet, djegje e pėrzhitje tė pėrmasave tė mėdha, masakra dhe gjithfarė ndodhish tragjike qė dukej se edhe fshati ishte i pėrgatitur pėr hata tė tilla por edhe agresorėt nuk pėrtonin pėr ta sendėrtuar pėrgjatė ēdo lufte.
Nė luftėn e fundit fshati degė-fis u dogj dy herė nga okupatorėt nazi-fashistė pėr mosnėnshtrim dhe sidomos nga pamundėsia pėr tė tėrhequr rreth vetes qoftė edhe njė njeri tė lėkundur. U sheshuan shtėpi, kasolle e hajate; u vranė dhe u sakatuan njerėz e bagėti dhe fshati u ngjit mė lart sikur tė mos kish ndodhur gjėkafshė; u shkrumbua sėrish nga gjermanėt dhe hodhi rrėnjė aty ku ėshtė sot: nė gjunjėt kodrore tė njė mali gursertė, me ujė tė ftohtė nga tė katėr anėt, kryesisht pėr vaditjen e fushėzave, dhe me blerim tė pafund.
Kėto mote tė pazakonta, si pas ēdo fundlufte, u bėnė martesa tė mjafta nė moshė tepėr tė njomė (brendapėrbrenda fshatit, nė fshat - mademe po edhe pėrreth zonės) duke ndjekur parimin e rreptė tė kryepleqėsisė ku ēdo familje lypsej tė kishte mėse gjashtė fėmijė dhe qė ky limit mund tė shtyhej nėse vajzat pasonin njera tjetrėn.
Dielli i fshatit lindte mes dy malesh dhe perėndonte qetėsisht nė njė horizont tė paanė duke u shoqėruar me dhjetra punė tė pėrditshme, njė mori lajmesh turbullane, njė varg grindjesh tė lehta e tė rėnda (nė kėsi rastesh, katundarėt ndaheshin nė dy kampe jo tė barabartė) qė rrallherė pėrfundonin me gjak e humbje jete.
Fshati u bė i pjerrėt sa s’thuhet ku fare kollaj mund tė rrėzoheshe duke baritur mbi zallin e bardhė, mund tė shkiste rrufeshėm dėbora, (pėrjashtuar vendet e futura e sqetullat e kodrave), shiu, era ftohtane e Jugut dhe ai, tėrėdjallėzor e i vetėkėnaqur, ngrinte krifėn e kaftė tjegullore e tymoste pa merak me njė sėrė oxhakėsh bolldungė e kryeneēė.
Ky ishte njė fshat i zhurmshėm, poterexhi qė rrallė e gjeje nė vend tjetėr, nuk ka tė dytė nė botė, thoshnin tė gjejdisurit-mėrgimtarė nė Amerikė, Argjentinė e Australi kur bujtinin herėpashere nė vjeshtė tė ndryshme me dhurata dhe pako tė llojllojshme. Njė vizitori do t’i dukej jo e natyrshme paepja e tij si njė rit pagan qė mbijeton nga njė luzmė instiktesh marramendėse ku e shumta - e shumta mund tė rrije si shetitės vetėm njė javė, (asnjė minutė mė tepėr!); ai tė krijonte pėshtypjen e rreme se pėr pak ēaste mund ta njihje me gjithsej deri nė skutat mė tė fshehta, me tė pesėdhjetedy banesat e poaq oborre tė madhėsive tė ndryshme, me njė seri pemėsh frutore pėrqark, me njė varg rruginash tė pocaqisura midis, tepėr tė lexueshme, si damarė mavi nė qafėn e njė njeriu tė mjerueshėm tė brezit tė mbramė.
Ja, pėrpak kohė pėrqėndroheshe nė numėrimin e familjeve: Hakanajt  me kopshtin qersė e dy-tri pemė - vidhe mbushur me rrush e lerushqe, Ruskajt poshtė tyre, tri familjet Mersini, Mahmutajt me pesė shtėpi, Bellajt me shtatė banesa e tre vejusha tė kaluara nga mosha Brenda katėr mureve, Islamajt me dy shtėpi, Mufitajt, Hysajt, mėhalla e Dines me gjashtėmbėdhjetė konakė rrasur nguc e nguc, Muhametajt me gjashtė shtėpi, tre karakatinat e Makashajve, dy familjet Nora, tjetra Birbili e nė fund Hilajt.
Mjafton tė picėrroje sytė dhe do tė shikoje mėngjezin e hirtė, do tė vėreje si hapeshin lesat, portinat e kasolleve dhe hajateve nga ku dilnin duke blegėritur bagėtitė pėr kullotje, (bėėėrrrr - firoma e tyre nderej pezull mbi mjegull); nga oxhakėt blanja-blanja tė zeza ngriheshin lart vorbuj tymi si tė shtynin diku pas malit tisin e ftohtė mėngjezor.
Nė mbrėmje do tė kėqyrje gjithashtu se si kjo masė e madhe kafshėsh, qingjash, kecrash, dhensh e dhish ndahej vetvetiu pėr nė shtrojet e veta - tėrė ajo vrazhdėsi e njerėzve dorėzohej pikėrisht nė marrėdhėniet me gjėnė e gjallė qė i mbante po ashtu me frymė.
Nė kėtė fshat me shumė ndodhi u linda unė, pa qenė aq i lidhur me tė kaluarėn e tij trimėrore e tė frikshme. (Babai kish lindur nė qytet dhe ish larguar nė njė moshė tė pjekur pėr tė administruar sinoret e tokave e tė pyjeve tė shumta tė tė atit  e xhaxhallarėve, vdekur gjatė luftės me grekun e Parė). Natyrisht nė pėrfytyrimin tim, pėrmasat e vendlindjes sė prindėrve sfumonin pa mėshirė jo mė njė fshat, po disa tė tillė tė marrė sė toku. Para meje qyteti i prindėrve ngrihej si njė aureolė e zdritshme ku nuk i fironin njerėzit e shquar, megjithėse nė fshatin pėrandej lumit kish lindur njė kapedan i dėgjuar e i paepur ndaj turqve, pak mė tutje e kish bėrė me famė truallin e vet arkitekt Sinani me minaretė e hijshme e tė Bukurėn kishė Sulejmanie dhe vetė fshati kish tėrbuar e hazdisur pėr disa vjet me radhė deri mė 1812-ėn njė Ali krenar Tepelenė.
Ky fshat me vend tėrėsisht sertan, me njė simbiozė tė hatashme vrazhdėsie e butėsie, s’mund tė krahasohej me askėnd e ndėrkohė mund tė matej me tė gjithė pa iu tutur syri.
 
 
 
Fillimi i muranės
                       
Kompania partizane e njė zone tė Jugut ndodhej ende e rreshtuar, ndėrsa pėrpara qėndronin trembėdhjetė luftėtarė tė Ballit Kombėtar, tė kapur robėr pas njė spiunimi nga vetė radhėt e tyre.
- Merrini e pushkatojini! - urdhėroi komandanti i kompanisė, njė burrė i gjatė e fytyrėbardhė. – Toga e parė do tė bėjė ndėshkimin, do t’i nxjerri pak matanė dhe do t’u japė dėrmėn, t’u fusė nga njė koqe plumbi dhe t’i mbulojė nė njė rrėpirė pėrroi.
- Po ata u dorėzuan qė me thirrjen e parė, - ndėrhyri zėvendėskomandanti i kompanisė, Kismet Hakani.
- Pushkatojini tė gjithė; ata janė armiqtė tanė, janė mė tė rrezikshėm se italianėt.
- Ne jemi nė aleancė, kemi bėrė edhe njė konferencė, kemi njė pakt...
- Eshtė urdhėr nga lart, ca i dini e ca nuk i dini ju.
- Tė falurit nuk vriten. Ne e njohim dhėmbė e dhėmballė sho - shokun; ata janė burra si ne e nuk mund tė poshtėrohen pabesisht, janė nga fshatrat tona dhe nga zona pėrreth  krahinės.
- Tė pushkatohen dhe pikė! - u hakėrrye komandanti i kompanisė. - Nėse vazhdon tė kundėrshtosh, ti do tė jesh i katėrmbėdhjeti.
- Provoje po ta mbajti zava e rrypit, - Kismet Hakani hoqi siguresėn e automatikut. - Mė kėtė karikator, do tė t’i hedh trutė nė erė!
- Do ta shohim kėtė provokacion, - komandanti i kompanisė qe tėrhequr pėrpara vendosmėrisė sė tjetrit. Ballistėt shpėtuan nė kėtė rast, por u ndodh njė kompani tjetėr qė, me njė grup pushkatarėsh, realizoi ekzekutimin e tyre dhe qė familjet nuk u lejuan pėr t’i pėrcjellė mortisht pėr nė banesėn e fundit.
Ngjarja nuk mbaroi me kaq. Kismeti u thirr dhe u kėshillua pėr tė qenė mė i bindur. Ata do tė silleshin mė ashpėr me mua, po nuk kanė se ēfarė t’i bėjnė babės, baba ėshtė kryeplak, po ėshtė edhe komit. Nė fshat erdhėn nė shpejt ata tė Partisė dhe gjithė banorėt u kthyen me ta; po tė kishin ardhur krerėt e Ballit do tė ndodhte e njėjta gjė, mendoi Kismeti.
Edhe herė tė tjera, nga disa komanda partizane kish patur njė si njė etje pėr terror. Nė fshatin Arianitas robėrit italianė tė kapur, ishin hedhur tė gjallė nė njė gropė tė madhe dhe ishin mbuluar me dhe; pėr ditė me radhė fshati kish dėgjuar ulėrimat lebetitėse tė tyre po askujt nuk ia mbante t’u shkonte pėr ndihmė. Tė gjallė e tė vdekur kapėrtheheshin e ndaheshin, ia nisnin pėr tė disatėn herė pėrpjekjes pėr tė shpėtuar nga masivi i dheut por ēdo stėrmundim nuk mundi t’i nxirrte pėrsipėr. Urdhri i mbulimit tė gjallė tė robėrve italianė u mbajt pėr njė kohė i fshehtė, por njė prej partizanėve tė plagosur, nė kllapi e sipėr, kishte pėrmendur dy emra qė shkonin nė kupolėn e Shtabit tė Pėrgjithshėm tė LNĒ-sė; njė gjeneral i burgosur dinte mė shumė detaje rreth kėsaj masakre ku emri i urdhėruesit rrinte nė tri palė dosje dhe nė tri emra tė besuar, si njė kumt kėrcėnues, qė mund tė rrezikonte nė karrierėn e mėtutjeshme. Pa kryer njė vrasje, pa dhėnė prova, vėshtirė se mund tė ngjitje hierarkinė e drejtimit, kujtonte gjenerali i burgosur qė kishte fituar lirinė pas viteve nėntėdhjetė tė shekullit tė shkuar.
Tė kryeje njė masakėr, akoma mė mirė, mund tė ngjiteshe shumė lart, nė krye tė brigatės, tė divizionit, tė korparmatės; kjo dihej nga numri Njė i shtetit dhe ishte njėheri fat dhe kob. Dosja pėrkatėse ruhej nė njė nga tunelet sovjetike, nė njė zgafellė mali qė vėzhgohej periodikisht, bash te rrėnjėt e atij krimi e kishte tė siguruar nje aureolė drejtimi nė nivele mjaft tė larta siē edhe mund tė tė kthehej nė njė pistė mortore ku mund tė largoheshe me gjithsej.
Pak kundėrshtim nga vija e partisė, pak respekt pėr botėn tjetėr qė skllavėronte klasėn punėtore, pak popullaritet dhe befas gjendeshe i pėrjashtuar nga gjithkrejt; pėrjashtim nga partia, pra pushkatim politik, shkarkim nga posti i ministrit apo i kryeministrit, shpallje armik nė kulm tė njė grupi armiqėsor, ekzekutim fizik, burgim i bashkėshortes dhe i familjes, transferim kockash nga njė skutė nė njė periferi tjetėr dhe pushkatim i njerėzve qė dinin pikėvendosjen e fundit…
 
 
 
Tė vetmuarit vdesin
           
Nėna mė shkundi pėr supesh pėr tė disatėn herė dhe pėrmendi njė emėr qė ende gjysmėpėrgjumėsh nuk po e fiksoja dot. Mė bėhej se koka mė vėrriste nga lajmet e shumta prej morti qė lindnin qysh nė pikun e zbardhjes sė ditės (disa i kishin fillesat andej nga mesnata kur qelizat e trurit rrijnė syēelėt e pėrpunonin krahėpėrthyer materialin e bollshėm) dhe vėrshonin gojėve tė plakave, belbėzoheshin te fėmijėt (ha tė keqen se ka ndodhur aksh hata!), merrnin trajtė tė plotė nė bisedat e burrave, peripatonin plot lėng fshatrave tė tjera tė zonės dhe ktheheshin prapė si mė tė besueshme e pėr t’u fiksuar pėrjetėsisht. Pastaj koha bėnte seleksionin e vet, nguliste nė kryet e njerėzve lajmet mė tronditėse, mė tė bukura, mė ankthpėshpėritėse duke u plotėsuar nė ditė gėzimi a zymtie, po edhe nė ēaste zėnkash. Nuk mund tė rrohej pa lajme, njė ditė pa to ishte qėndrim nė vend, trullosje masive, vuvitje vdekėse!
- Ngrihu, - mė tha nėna, - nė kėsoll duhesh edhe ti.
Fėrkova sytė dhe shikova pėrhumbshėm.
- Tė ikim shpejt se ra dita. Ta krehim e ta lajmė. Iku nė ēika tė kordhėve, e shkreta, - nėna sikur bisedonte me veten.
- Pse ma prishe gjumin? - e pyeta.
- Ka ikur Sajmeja nė tė dalė tė sabahut. Tėrė natėn ka rėnė shi  me gjyma, ka vetėtirė e bubullirė, ka fryrė erė e marrė qė tė pastronte zullumet e asaj tė mjerės. Sajmeja dha e mori me shpirtin dhe vdiq. Njeri pa njeri, fukaresha. Pa pėrkrahje, je njė hiē, njė xero me xhufkė. Ka njė motėr nė Tiranė qė vajti ta lajmėrojė babai. Ai do tė bjerė edhe tabutin nga kasabaja, nga qyteti.
Ka ikur Sajmeja, domethėnė ka vdekur, ka bashkuar kapakėt e syve (po t’i mbeten ēelur ia ulin me dorė ata qė i ndodhen pranė, ndryshe tė frikėson, tė bėhet nė gjumė), ia ka bėrė kėmbės - vrėng, i ka shkarė fytyra, i janė shtrembėruar nofullat, i janė mpirė muskuj e damarė - u formuluan nė trurin tim disa pjesė tė lajmit qė do tė qarkullonte i freskėt kėtė paramėngjes tė sotėm.
Qenka e ēuditshme kjo vdekja e njeriut kur fare mirė mund tė rrojė sa t’i teket e si tė dojė! Perėndia shpesh linte pavarrosur ca pleq mbinjėqindvjeēarė qė mbanin pėrsipėr disa breza, tė harruar nga vdekja ata monopateshin duke belbėzuar mote tė ēartura; nė kthetrat e holluar tė dhėmbėve tė tyre mund tė rrėmoje pėr tė gjetur afėrsisht periudha epokash: njė kolerė e gjatė dukej se u kishte holluar mishrat e nofullave, njė sėmundje tjetėr kishte grirė pėrbrenda pjesė dhėmballe; dikur mishngrėnės qė gėlltisnin pas therjes blanja kafshėsh, tashmė i qenė pėrulur masave prej pelte, gjėrave tė buta dhe pėrsheshėve prej bulmeti.
U vesha dhe dolėm tė dy me nėnėn. Kisha kureshtje tė shikoja nga afėr njė tė vdekur. Kėsoll i thoshnin njė vendi ku mblidheshin burrat veē e gratė nė njė anė tjetėr dhe ku do tė pėrcillej i vdekuri. Fėmijė si unė nuk lejoheshin tė shihnin ngjarje tė tilla mortore se u bėheshin natėn nė gjumė, ndėrsa pas ēdo procesion varrimi ne kėnaqeshim si tė harbuar sepse merrnim feta buke gruri me mjaltė, me gliko ose me sheqer.
Nėna e theu kėtė zakon dhe mė mori me vete.
- Tė deshte shumė, tė kėrkoi tė tė shihte para se tė mbyllte sytė, - mė tha ajo. - I vdekuri ėshtė si njė shenjt qė fle. Kėshtu ėshtė dhe mos ki frikė. Edhe surrati mė i shėmtuar, bėhet i bukur kur shkon nė botėn tjetėr. Sajmeja tė ka dhėnė gjithato herė uratėn e mirė. Mjafton qė i mbylllje njė shteg, qė i jepje nganjėherė ujė, qė e mbuloje kur flinte dhe ajo falej pėr ti…
Nėna vazhdonte tė fliste zėulėt, ndėrsa mua mė dukej ndryshe: njeriu mbyllte sytė, gratė e qanin me ligje (zgjidheshin vajtueset qė i lidhnin bukur fjalėt dhe bėnin efekt te gjindja), kortezhi pėrsėriste: ka qenė e mirė ose i ndershėm (pėr tė gjithė thuhej kėshtu paēka se ndonjė mund tė qe shpirtkatran e poshtėran), hoxha bėnte lutjen, e fusnin kufomėn nė njė gropė tė thellė dhe atje qėndronte i paprekur derisa, nė net tė errta, nxirrte kopsa e xhingla-mingla tė tjera dhe bėnte dritė fosforeshente.
Sa herė na porosisin prindėrit tė mos shkonim natėn nė varre, por tundimi pėr ne ishte i madh. Kur varri ishte i freskėt, me dheun e njomė pėrsipėr, me lule e dy gurė nga koka nė kėmbė, frika ishte edhe mė e madhe. Kishte ndodhur qė ishte varrosur njė grua pa i pushuar zemra, ajo kishte pasur njė ndjenjė kllapie, njė lloj vdekjeje klinike, pas tri ditėsh ishte pėrmendur dhe kishte shkalafitur tabutin e rėndė dhe kishte jetuar sėrish; nga kjo paravdekje i kishte mbetur njė tog nishanėsh nė fytyrė si gjurmė tė brejtėsve qė kishin dashur ta gėrryenin pėr hesap tė vet.
Edhe Sajmeja mė pėrhihej si njė copė ėndėrr qė e vėren vazhdimisht nė trajta nga mė tė habitshmet. Shtėpia e sė ndjerės ishte poshtė nesh, nė fund tė kopshtit me duhan, rrethuar nga gardhishtja me kumbulla tė verdha. Para ca ditėsh njė degė e madhe dardhe ishte shqyer nga era e tėrbuar e Skėrficės dhe kish rėnė mbi shtėpinė  e saj me qeramidhe tė ndryshkura e tė thyera vende - vende. Ajo qe ngritur e llahtarisur se kish parandjerė tėrmet dhe erdhi te ne e lebetitur me ca brashnja tė ndotura nė kėmbė. I foli babait:
“Allahu ka dėrguar haber qė tė vdes”.
“Nuk ėshtė tamam ashtu”.
“Ohu, e di unė, s’mė do njeri, s’mė do as Allahu atje lart qė i shikon  tė gjitha ē’bėhen kėtu poshtė”.
Babai e qetėsoi dhe e ndihi pėr ta hequr dardhėn e shqyer nga ēatia e banesės - karakatinė.
Qysh nga ajo ditė, Sajmeja nuk vuri bukė nė gojė (nėna mė tregoi se edhe ujin mezi e kapėrdinte nė fyt), nė cepat e buzėve iu krijuan ca fshikje lėtyre, harroi tė dilte nė fshat e u tkurr rreth vetes, u rrudh e u mpak si shtog i prerė.
Nėna ēeli derėn, brenda ishin katėr plaka tė moshuara.
- Do e teleqisėsh djalin moj korbė! - tha Xhexheja, njė grua tetėdhjet e kusur vjeē me dy dhėmbė anės buzėve.
- Nuk e gjen gjė, - nėna shtiu urėt e zjarrit.
Dhoma ku rrinin plakat, ishte pėrdhese. Deri nė mes tė saj ishte qylimi ynė, kishte edhe dy minderė tė gjatė kashtėshkoqur nė tė dy anėt e oxhakut. Nga njėri kėnd rrinin katėr gratė e moshuara, ndėrsa nė qoshin tjetėr ishte shtrirė Sajmeja, mbuluar kokė e kėmbė me batanije gri.
Nėna vuri pirustinė dhe, sipėr saj, njė enė uji tė sterrosur po shumė tė bardhė nga brenda. Asaj i takonte tė bėnte  shėrbesat e fundit si fqinja mė e afėrt, megjithėse pėr raste kėsollesh nuk kurseheshin edhe gratė e tjera.
            - Eh, ē’hoqėm kur e lamė, ishte bėrė kutėrbi! - plaka Tike rrudhi buzėt e pėshtyu te urėt e zjarrit. - Na nxorri zorrėt e barkut.
- Tė kish vdekur njė orė e mė parė. Qofsh ti qė e lave  dhe e nasqirise, - foli Xhexheja duke u krujatur nėnsqetull. - S’polli qė s’polli njė fėmijė, do pastronte edhe trupin nga murdallėqet, fėlliqsirat. Ju kujtohet para njėzet vjetėsh kur i thanė merhumit Filat, burrit tė kėsaj shkabonje kėtu, se nuk kish vegėl nga poshtė prandaj nuk bėnte fėmijė?
Plakat qeshėn.
- Edhe, qė tė ngas llafin, - vijoi Xhexheja, - na nxehet Filati si demi i Zylos e na del te Bregu i Sipėrm. Sheshi i Bregut qe mbushur me kallaballėk. “Kush ka hapur fjalė se nuk paskam ashtu dhe qenkam derrodash, gjysmė grua e gjysmė burrė”? - u qe hakėrryer ai. Qenami ėshtė t’i kėrresh sytė, i afrohet Filatit e i thotė: “More, mirė ėshtė hapur fjala, po nuk e dimė tamam se ke nga ajo plaēkė e ligė qė bėn hatanė apo je dėrrasė fare; po tė kishe do ta kishe shprthyer edhe ty njė herė pastaj kiameti le tė behėj”? Aq donte burrėziu Filat, tundi kryet tėrė qortim, hoqi rrypin si palldėm kali, shkopsiti ngadalė pullat dhe i uli pantallonat deri nė fund tė kėmbėve; uli edhe benevrekėt e lerosur. “Merreni, shikojeni e peshojeni kėtė nė mes tė shalėve, fėrkojeni nga mėngjezi nė darkė, gjithmonė dru do ta keni, pa njė krisje e t’u mbushet koqja e mėndes!” u tha dhe u tundi llavrakun e zi. Ha – ha - ha!
Plakat qeshėn sėrish. Kėshtu si sot, ndodhte edhe herė tė tjera, kujtoheshin ngjarje e bėma e shpėrthente  haharitja jo sikur tė ish ditė e pėrzishme, po ditė dasme. Nga gratė e nga burrat. Madje meshkujt harroheshin nė muhabete, kthenin si pakuptuar gota rakije dhe ia merrnin edhe kėngės; ngjarje tė tilla ndodhnin mė rrallė dhe nuk harroheshin lehtė.
- Turpi ėshtė pėr tė gjallėt. Kjo e shkreta, ē’kish nė gjallje e mori nė gropė, - foli Laloja, njė grua e dobėt e me qafė tė gjatė.
- Ktheju andej ti, - mė tha nėna.
- Ē’do tė bėsh? - e pyeti Serieja.
- Ta shpėlaj me ujė tė ngrohtė, t’i kreh flokėt e t’i hedh ca erzina, tė vejė e bukur nė atė dynja, - ajo i zbuloi kryet dhe po e rregullonte.
Nė dhomėn pėrdhese hynė gra tė tjera dhe nė ēast nisi vajtimi. Unė shikoja atė masė tė vogėl, mbuluar me batanije gri tė zbardhur dhe mė dukej se Sajmeja rrinte e pėrgjonte ēfarė do tė thuheshin pėr tė, kush do t’ia zinte shtėpinė e kush do ia vidhte zahirenė e dimrit, kush do t’ia merrte kopshtin, a do t’i bėnin nderimet e fundit dhe a do ta vajtonin me ligje si pėr njė vajzė tė re.
E kisha kėqyrur disa herė kur ulej nė bisht prapa gardhit me thanė e kumbulla tė egra dhe dėgjonte e shkrirė nga kėnaqėsia zėnkat e grave, si jehonė e kacafytjeve tė burrave, ma mallkime nga mė tė thekshmet e me ngatėrrime duarsh nė flokėt e shpleksur a nė pjesėt mė delikate tė trupit. Atėhere mblidhte buzėt si ullukė dhe i jepte ngushėllim vetes se kjo botė firare dhe e halldanosur nuk ėshtė gjė si fillikat, tek - pullė, pa mbėshtetje e nė hesapin tend - si me shumė shpirtra nė njė konak qė veē andrallave tė pasosura asgjė tė mbarė nuk tė sillte.
Gratė vazhdonin tė qanin duke zėvėndėsuar njera-tjetrėn me njė stil monoton e tė ngacmueshėm. Nėna mė kapi pėr dore e mė nxorri pėrjashta.
 
           
 
Shtėpia-shkollė
           
Kryetari i Kėshillit Kismet Hakani, erdhi nė shtėpinė tonė qysh pa aguar dita. Nėna i bėri njė ēaj mali qė e rrufiti ashtu tė nxehtė duke pėrplasur buzėt e trasha. Gėzonte nam tė mirė nė fshat, i ngjiste fjala aty pėr aty, si dhe babai i vet ish kryeplak. Doli ndėr tė parėt partizan, kur mė parė bėri edhe gjashtė muaj burg si gjimnazist turbullues dhe u kthye nga lufta pasi u end edhe njė vit me forcat e ndjekjes. Ēdo libėr e lexonte rrjedhshėm e me zė bubullitės, veēse pėr tė shkruar pėrdorte gėrma kapitale dhe fletoret i mbaroheshin shpejt. Aty nga viti 1947 e kėrkuan me ngulm tė punonte me detyra tė rėndėsishme, deri nėnkryetar prefekture nė Durrės (kur e kujtonte mė vonė pėshpėriste se mund tė qe bėrė si i ndėrkryer, sos tė tjerat e pushtetit, pritje – pėrcjelljet, varvingot nėpėr zyra, hajde moj zonjė, dil more zotėri, po na edhe arap nga plazhi), megjithatė ai nuk pranoi dhe u kthye nė vendlindje duke menduar vetėm pėr tė.
Ne fėmijėt nxorėm kryet nga jorgani dhe shikuam nga ai qė po dridhte njė purro tė trashė si shtupellė, tė cilėn e ndezi me urė zjarri.
- Kam mejtuar tė bie nja dy arsimtarė, - i tha babait. - Vrava mendjen tėrė natėn dhe m’u bė lėmsh, m’u kokoleps. Ja i prura mėsuesit, po ku t’i shtroj pėr tė fjetur?
- I mbajmė me sira nė shtėpitė tona. Bulmet kemi se bagėtia po mėkėmbet, fruta sa tė duash, - tha babai.
- Nuk ėshtė fjala pėr njė vit, ata do tė rrinė gjatė. Tėrė fshati bėhet nja treqind e ca shpirt. I shėnova njė ditė nė katėrshor, - Kismeti nxorri nga xhepi i prapmė i pantallonave tė shajakta, ku dy pulla rrinin tė zbėrthyera, njė fletore tė palosur mė katėrsh.
- Le tė futen dora - dorės te ēatorja e Filatit, ndjestė pastė. Si karabina ėshtė e mbajtur, meremetohet njė ēikė dhe vjen nė torua, - babai ndezi cigare.
- Mos thonė gjė Bellajt? E kanė tė tyre.
- Sa ishte gjallė, nuk e donin. Pėr tė qenė brenda bisedo njėherė me Arifin; po ta dha ai fjalėn asnjė nga vėllezėrit nuk tė hedh vickla.
- Mirė mė flet. Do vete tė piqem me Arifin. Shtėpia e Filatit na zgjidh punė, nė njė dhomė flejnė e gatuajnė e nė tė dytėn japin mėsim, tha Kismeti dhe doli nga shtėpia jonė.
 
 
                        *                      *
                                   *
 
Nė mbrėmje fshatarėt u mblodhėn te rrepet e fshatit dhe Kismeti nisi t’u fliste:
- Kemi vendosur si pushtet tė sjellim dy arsimtarė. Ata janė nga qyteti dhe jo shumė tė sajdisur me kushtet tona. Do i kemi si djemtė tanė. Pėr fjetje do tė rrinė te shtėpia e Filatit. Asnjė shaka me ta!
- Si do tė bėjmė pėr lapsa e fletore? - pyeti njė fshatar.
- Do t’i pėrdorim me kursim. Nga njė laps e nga njė fletore do t’jua jap unė, po ato tė pėrdoren pėr fėmijėt. Tė mėdhenjtė ta kuptojnė mėsimin qė nė klasė.
- Nė ē’klasė?
- Nė dreq, nė hauret e Filatit. Hapni veshėt kur tė spjegojnė arsimtarėt.
-  Po ku na nxė tė gjithėve shtėpia e Filatit, - tha Qenami.
- Ca brenda e ca jashtė. Tė fillojmė njėherė pa shohim e bėjmė mė tutje. E bėjmė edhe me radhė, - Kismeti dukej i emocionuar e i sigurt.
Pas ca ditėsh, tė dy dhomat e banesės sė vjetėr tė Filatit, u rregulluan disi, u pastruan, u lyen me gėrqere tė bardhė e u gatitėn deridiku. Nuk vonuan dhe ia behėn mėsuesit sė bashku me Kismetin qė i priti deri poshtė nė Qendėr me dy mushkat e tij.
Lajmi u hap sa tė hapėsh e mbyllėsh sytė dhe njė pjesė e mirė e katundarėve doli te Lėmi i Hajdutit pėr t’i pritur me njė farė kėrshėrie. Kur panė atė mori njerėzish, dy mėsuesit u bėnė me turp, zbritėn nga mushkat dhe u pėrshėndetėn me ata mė tė vjetėrit.
Nė shtėpinė e Kismetit u bė njė vakt darke, u therėn dy - tri mishra dhe si padashje u dehėn nja pesė burra. Kur darka ish nė tė shuar dhe nėpėr shkallėt e drunjta pėrcillej i dehuri i fundit, Kaloja me shumė fėmijė, dy mėsuesit duke shėtitur nė kopshtin e gjethuar bisedonin me sho - shoqin se kėtė mesnatė askush nuk do tė flinte. Edhe ata qė do dremisnin sapak nė ėndrra tė trazuara, do mėrmėrisnin nė gjumė fjalė tė gjata e tė mistershme (gjėrat e reja ngrejnė shkulme tė forta nė botėn e fukarait), do shfletonin me kapakėt e syve libra tė verdhuara e tė zgjyrosura, copėza reklamash,  gazetash e revistash tė ruajtur me fanatizėm nė sepete e vrima tė padrita. Pėr vite me radhė, nė shumė fshatra e qytete shqiptare, ishte grumbulluar ajo ndjenjė e vlimtė e paduruese qė priste ēastin pėr tė shpėrthyer duke ēelur fletėt e Zotit, botės dhe vetvetes.
Tė nesėrmen thuajse tėrė njerėzia ishte mbledhur te shtėpia e Filatit dhe prisnin me padurim tė vinin dy mėsuesit. Bagėtitė ishin shpėrndarė sa andej-kėtej nė gjunjėt e malit, pa i shoqėruar kush si ēdo radhė tjetėr. Ishte maj e megjithatė mėngjesi bėnte i freskėt dhe dielli shfaqej aty nga ora dhjetė.
Nė krye tė udhės u duk Kismeti e pas tij dy mėsuesit. Burra, gra e fėmijė pėrplasėn duart e lėshuan britma tė zhurmta hareje. Dikush shtiu me armė nė drejtim tė njė dardhe  gushtare.
- T’u flasim dy llafe, - u tha tė sapoardhurve Kismeti.
- Fillojmė drejt e nė mėsim, - ia ktheu njė nga mėsuesit.
- E pamundur! I kanė qejf fjalimet, kėta. Ja i them vetė dy fjalė, - kėmbėnguli Kismeti dhe hipi mbi njė sop. - Dy arsimtarėt t’i kemi si drita e syrit. Kėta janė tė parėt. Sot qė hapim shkollėn, na shket dheu nėpėr kėmbė; e hapim dhe nuk do ta mbyllim mė. Tė mėsojmė shokė, tė vimė me radhė te shtėpia e Filatit dhe tė hapim sytė.
- Rroftė pushteti! Na ktheje njė herė paguren e rakisė, mė qafsh! - tha Kaloja me shumė fėmijė.
Kismeti e shikoi vėngėr e vazhdoi:
- Tė mėsojmė e tė mos bėjmė llazurė. Filatin, ndjestė pastė, nuk e kish njeri nė hesap po tani do tė hyjė nė historinė e fshatit.
Sėrish u shkrehėn disa armė dhe u pėrplasėn shuplakat me forcė.
 
 
 
Requiem
 
            Profesori frėng i gjimnazit mė kėshillonte shpesh se duhet tė ruhesha mjaft nga shpirti rebel i malėsorit tė pabind; nė ndonjė rast mund tė tė krijohen edhe situata tė vėshtira, tė pakėndshme qė do t’i vuash gjatė. Unė po Kismet qė Kismet, mbeta. Shokėt mė donin dhe ēdo moment gėzoja autoritet tė plotė. Ēuditėrisht, nė kohėn mė tė madhe tė ditės e zotėroja veten, po diku mė shpėtonte njė triminutsh qė e lėshoja gojėn e sytė mė flakėronin me inat tė papėrmbajtshėm; njė lloj tėrbimi i beftė mė kapėlonte krejt trupin ēka mė detyronte tė vuuaja sė brendshmi.  Vuajtja e parė niste pikėrisht atė ēast; njė zjarrmi e brendshme dukej se vinte nga tė gjitha poret e trupit, mobilizonte njė minimum fjalėsh nga ato mė ciniket e deri te fyerjet qė s’pėrtonin askėnd.
Me shokėt e mi tė gjimnazit, ata tė trupės amatore tė teatrit, po vinim nė skenė njė pjesė tė huaj. Ishin ndarė rolet, qenė sajuar disa mizaskena dhe po bėheshim gati tė jepnim provat. Ish marrė leje nė shkollė po edhe nė parinė e qytetit qė nuk i shpėtonte as miza. Njė pasdite vjen nė prova njė xhandar prefekture ku na urdhėron prerė se pjesa teatrale nuk do tė shfaqej. Ne e rrethuam tė shqetėsuar dhe iu lutėm me njėqind rixha, po pa dobi. Mė sa merr vesh muri, aq kuptonte burri. Atėhere unė u nxeha dhe thashė vendosmėrisht se urdhrin e donim me shkrim, jo nga kushdo po nga dora e prefektit. Mė pėrjashtuan nga shkolla. Pastaj mė kapėn nė demostratė e mė rrasėn gjashtė muaj nė burgun e Kalasė.
            Nė atė kohė, pėr habinė e tė gjithėve e pėr kundėrshtimin e pjesės mė tė madhe tė qytetit sedėrqar, u ēel shtėpia publike, njė shtėpi dykatshe e me oborr tė gjerė pėrpara. Hapja e tė parės shtėpi qejfi pikėrisht nė qytetin tonė dhe askund tjetėr qė mund tė kapėrdihej edhe mė lehtė, pa u konsideruar aspak si njė privilegj, u quajt edhe njė shėmtim qė po bėhej sėrish kryeqendrės jugore pas gati njė mijėvjeēari. Nė stėrmoēminė e qytetit, si edhe Durrėsi apo ndonjė qytet tjetėr, prostiutimi publik nė shtėpi tė apostafatshme, ishte mjaft konkurues pėrkundėr shumė shteteve tė tjera, pasi kalimi i disa ēasteve eksitimi mund tė gėrshetohej edhe me shėtitje nė zona tepėr tė qeta dhe tė hijshme. Kuptohet se marrja me qera e femrės nė njė skutė tė humbur dhe tė pazėshme kushtonte mė shtrenjt, por mes kavalierėve dhe pronarėve bėheshin tė tilla ujdi ku asnjė palė nuk mbetej e pakėnaqur.  
Pra me riēeljen e shtėpisė publike u ngul njė ēiban qė do trazonte shumė mendje njerėzish, do shtonte mėrinė e fanatikėve e sidomos tė plakave, ndėrsa pėr ne do tė ish njė ngazėllim turfullues.
Qysh pa zbardhur mirė, kur prostitutat flokėverdha dremisnin tė kapitura nga ditėt e netėt e mundimshme  (ato kishin njė normė tė caktuar ushtarakėsh qė duhet t’i kalonin ēdo ditė), ne fėmijėt mblidheshim rreth banesės e vėshtronim tė nemitur. Ushtarėt palė - palė ktheheshin nga fronti i luftės tė lodhur e tė raskapitur dhe prisnin epshndezur radhėn para portės sė drunjtė.
Shtėpia publike, pėr inatin e tė gjithėve, vazhdonte tė sfidonte vetė luftėn apo krijonte pėshtypjen e gėnjeshtėrt pėr diē tė normalshme, por edhe mė tepėr acarohej mbarė qyteti. (Ajo shtėpizė e frikshme dhe enigmatike ndoshta zbuloi edhe njė pjesė tė pandertė tė qytetit qė deri atėhere mbahej si mėse i kulluar, i moralshėm, serioz, gati gati i virgjėr; bashkėshortė tė lumtur, bashkėshorte besnike, vejusha qė qanin ende burrat e vdekur- nė tė vėrtetė burra qė mezi ē’prisnin tė kalonin njė natė me vajzat e pudruara, gra qė shkuan tė regjistrohen vullnetarisht por s’i pranuan pėr shkak sėmundjesh, vejusha qė nxirrnin sisėt e shalėt qysh nė oborr, vajza qė u ngjiteshin italianėve si rrodhe qoftė edhe pėr ta provuar me njė tė huaj e qė i hidhnin kopilėt, kur kish mbaruar lufta, nga teqeja e Zallit).
Ne gjimnazistėt i njihnim pėr fytyrė tė gjitha tė huajat, i pėrshėndesnim kohė pas kohe, ndryshonim me mendje dashnoret e mundshme e megjithatė mikesha s’i bėmė qė s’i bėmė dot. Shtėpia publike kishte ditė e orė tė veēanta pėr ushtarakėt e kohė tė caktuar pėr civilėt.
...Njė ditė qė zbardhte tabela prej peēikllazi  “Vetėm pėr civilat”, i mbushėm mendjen Lubo evgjitit pėr tė provuar shansin me kusht qė paratė t’ia paguanim ne, ndėrsa ai tė flirtonte nė dhomėn e anės nga ku mund tė vėrehej disi; ne ishim shumė tė sigurt se ai do tė qejflisej nga cepi ku mund tė vėrehej lehtėsisht paēka se kėtė dėshirė ia kishim pėrsėritur deri nė ēastin kur do tė hynte brenda.
Para hyrjes nė shtėpinė publike Luboja u betua e stėrbetua se do tė bėnte namin, do i merrte vajzat me radhė, do u griste tė linjtat pasi edhe kish ngrėnė mish tė pjekur prej Lazarati. Mua mė ngrefet me dhallė e jo me mish nė hell qė mė rri dru gjithė ditėn, tha ai. Po gjeta rast, njėrėn prej tyre do e nxjerr nė dritare lakuriq, mė kėmbė pėrpjetė, do t’ia bėj kėmbėt bigė dhe do ia shtrėngoj sa tė mos ketė kohė tė lėvizė as qafėn, na siguroi ai.
Ne pėrplasėm duart dhe ai hyri brenda duke turfulluar si dash ndėrzimi. Tė kacavjerur nė mur, pritėm tėrė ankth pėr britmat a fėshfėrimat qė do tė vinin andej, nga shtėpia e qejfit tė papaguar. Natyrisht nuk dukej asgjė, nuk kish klithma femre, as ih, as oh, as lermė se mė shqeve, po vetėm ngashėrimet jargashe tė Lubo evgjitit: oh i ziu unė, ē’m’u desh qė erdha, m’u prish vendi i fėmijėve, kot qė tė rroj!
Pas disa minutash ai doli nga banesa i shfryrė dhe si i kėputur; me dorėn e majtė mbante oshkurin e pantallonave, kurse poshtė tyre kopsat ishin shkalafitur; tėrė ajo ngehosje dhe vetėdukje e disa ēasteve mė parė ishte platitur dhe kapedani ynė dukej si i ardhur nga humbėtira.
Mė duket se linda edhe njė herė, na tregoi ai. Do vete tė shkarkoj ndonjė makinė me ēimento e me lekėt e fituara do vete t’i prish atje. Vajza ishte lakuriq, siē e kish bėrė nėna dhe unė nuk kisha ēfarė t’i grisja. Hera e parė mė shkoi dėm. Kurva mė dha njė mushama tė hollė e tė tejdukshme nė formė kaēupi, pa kėllėf - mushamaje s’tė linte pėr kiamet. Eh, jam bėrė tėrė gjak nga poshtė, Luboja desh tė ulte pantallonat pėr tė qenė sa mė i vėrtetė, po ne na u pėshtiros; nė shpinė e nė gjoks ndjenim mornica e dridhje tė lehta.
Por ngjarja mė e pazakontė ishe parada e prostitutave njė tė shtunė mbrėma; tri prej tyre zbritėn nė sheshin e Ēerēizit nga njė makinė ushtarake; pothuaj hapėn tri dyer si me komandė dhe dolėn serbes – serbes, krejt lakuriq dhe pa grimė drojtjeje morėn pėrgjatė rrugės qė tė shpinte te Qafa e Pazarit. Tė dalė enkas pikėrisht nė orėn mė tė populluara me njerėz, ato baritėn mespėrmes rrugės duke krijuar rreth tyre njė kordon kalimtarėsh qė gati sa s’ngrinė nga pamja e pazakontė; askush nuk u besonte syve qė para tyre tė kalonin tre vajza tė hajthme me gjoksin zbuluar, me shalėt gjithashtu, me organin femėror pa mbulesė ku dritat e neonit herė zbulonin njė pjesė pushi tė vesuar dhe herė fokusoheshin nė siluetat e tyre si pėr t’u ndriēuar edhe poret mė tė padujkshme tė lėkurės tejet tė lėmuar.
Qyteti mė i zhurmshėm ku tė gjithė donin tė dukeshin ngapak protagonistė, ku shtėpitė e mėdha dhe tė vogla nuk luanin ndonjė peshė tė pėrfillshme nė spikamėn e personalitetit, kishte rėnė befas nė njė heshtje tė thellė, njė lloj nemitjeje sikur kuvendon me xhindėt apo me shpurėn e djallit, dhe nuk mund tė belbėzonin asgjė. Njė mot eklipsi qė rrallė mund tė shihej nga gjithė qytetarėt, ishte shumė pak pėrpara kėsaj ngjarjeje: nuk ishte as plotėsisht dritė sepse fenerėt patėn njė veshje mizash dhe dritonin mugėt, por edhe terr s’mund tė quhej kur tri ėngjėj kishin fanepsur papritur, kishin bėrė me kėmbė rreth njėqind hapa dhe ishin zhdukur po befas nė makinėn ushtarake duke lėnė pas njė vezullim hėnor qė do tė shihej netnetėve.
 
           
           
Dialogė aritmetikė
 
            - Sa bėjnė dy edhe dy?
- Katėr.
- Kemi dhjetė heqim pesė, sa mbeten?
Fėmija numėronte me gisht dhe pėrgjigjej me njė farė hutese.
- Gjashtė heqim tre, sa bėjnė tė keqen mami?
Djali e vėrente tė ėmėn nė sy.
- Ke gjashtė kopsa nė pantallona, shkopsit tre dhe numėro sa ngelen?
- Tre.
- E gjete, tė lumtė! Eja tė tė pėrqafoj mami!
Nė rrugėt e fshatit, nė shtėpi duke punuar kopshtin, nė kullotje me bagėtitė - dėgjoheshin tashmė dialogė aritmetikė: dikush numėronte me fiq tė tharė, me stafidhe qershish, me qepujka ose thelpinj hudhre, me patate tė vogla tė farės dhe ēdo pėrgjigje e saktė pėrbėnte pėr secilin njė zbulim tė mahnitshėm.
Megjithėse nė shkollė venin rregullisht nga shtatė deri nė dyzet vjeē, gjithė banorėt e fshatit ishin pėrfshirė nė vorbullėn maramendėse tė saj. Dy mėsuesit pėrgatitėn numėratorėt e parė me gogla lisi, po shpirti praktik i fshatarit shkoi mė tej: ato mjete aq tė dėshiruara i sajoi me gjithfarė sendesh, me guaska kėrmilli e me lėnde dushku qė i quanin buēko, me manaferra e kumbulla tė pabėra, me fiq tė egėr, me ēfarėdolloj kokrre qė bėnin pemėt sipas stinėve. Kaloja me shumė fėmijė pėrgjigjej nė klasė me goglat duke i lėvizur dalė-ngadalė me ato gishtat e trashė  e tė pėrzhitur vende-vende, ndėrsa nė shtėpi vazhdonte pėrgatitjen me gotat e rakisė derisa gjithēka i bėhej lėmsh e rrokopujė nė numrat me dy shifra. Qenami, me rroba tė leshta e ēizme tė pėrgjysmuara nė dimėr e behar, kish mbushur njė trastė me mbeturina dhish, tė cilat i hidhte dhe i priste sa nė njė dorė nė tjetrėn duke mos shkuar mė shumė se trembėdhjetė, ēka e irritonte dhe i zbraste mbetjet ne tokė. Arifi i mėhallės sė Dinajve kish pėrparuar nė tė shkruar e nė mbledhje e zbritje; ai hipte majė lisit ndanė shtėpisė, pyeste e gjegjej vetė me zė bubullitės sa e dėgjonte tėrė fshati. Mėsuesi Themo e nxirrte Arifin pak mėnjanė duke i vėnė nė patronazh jo pak po shtatė burra. Kėtė detyrė e bėnte me shumė qejf, madje po ta pyesje nė rrugė thoshte me vetėsakrifikim: po merrem me ata tė shtatėt, nuk hanė pyka fare! Edhe nėna ime pėrgjigjej pa gabime, saqė mėsues Sotiri i shėnonte  notėn “5” me zbukurime. Babai, nja pesėmbėdhjet e kusur mė i madh, i shfletonte nė vetmi fletoret e saj dhe bėhej mė i heshtur. Kur e gjente nėna ashtu, tė pėrkulur e meditues, i thoshte me humor se martesat nuk duhen bėrė me mosha tė paafrueshme, tė paktėn jo mė shumė se shtatė -tetė mote.
Por mė i lumtur e i shpenguar ndėr fshatarėt, ishte Kismet Hakani. Ai vėrente tėrė atė lėvizje te shtėpia e merhumit Filat dhe kalamendej nga kėnaqėsia, bėhej si me thėnė me fletė e me flatra. Dinte fare mirė tė lexonte e tė shkruante, veē puna e dy mėsuesve i dukej si s’ka mė mirė, njė punė e paqme qė s’pranonte as floririn. Fillonte ora e mėsimit dhe ai thithte gjithė ėndje purron e trashė  dhe shikonte si flisnin bashkėfshatarėt e tij; herė-herė kur ata ziheshin ngushtė, ndėrhynte vetė dhe qeshte si fėmijė. “Eshtė e lehtė more, e lehtė”, thoshte. Nga dhoma matanė , dy shtretėrit i punoi me merak po askush nga fshatarėt nuk i linte mėsuesit atje, i merrnin me radhė pėr darkė dhe tė nesėrmen ngrinin dorėn tė parėt pėr t’u pėrgjigjur nė mėsim.
Si padashje lajmi u hap nė fshatrat fqinjė, kureshtarėt erdhėn pėr ta parė me sytė e tyre dhe Kismeti hyri nė biseda nga mėngjesi deri nė mbrėmje. Qoftė edhe pėr kėtė ai ndihej i lumtur dhe vriste mendjen se ēfarė mund tė bėhej tjetėr pėr fshatin e tij.
 
 
 
Rruga dhe ngjarje tė tjera
 
            Kushedi se ēfarė i ka pjell mendja, ajo kokė sa njė grusht e Kismet Hakanit? Mos rrėmbejnė ndonjė nuse? Janė ngritur qė me natė sikur do grabisin njė fshat me nuse?! Janė maskuar si lugetėr me pėlhura mjegulle dhe duken me keq se fantazmat! E hapėn shkollėn sa pėr xanxė, pėr tė inatosur fshatrat pėrreth duke nisur njė zinxhir letrash, telegramesh e peticionesh nė Komitetin Egzekutiv e mė lart...
Njė mori pyetjesh silleshin e pėrsilleshin rrotull-rreth, teksa ai vargan me kuaj, pela e mushka zbriste pėr nė Qendėr. Kafshėt ndaluan dhe tė pesė burrat, nė krye tė vargut,  zbritėn prej tyre si me komandė e mospėrfillje sikur tej e tutje tė mos pipėtinte asgjė. Nė tė vėrtetė murmuritjet vazhdonin, hamendjet e pandehmat vejevinin me ritėm tė lartė. Bėnte ftohtė, nė tokė zbardhėllonte njė ciknirė e thėllimtė dhe nga gojėt e kafshėve dilnin pareshtur duhme ajri valėngrohta duke lėnė nė qimet e gjata tė nofullave eshtake pikėza vesore.
Kismeti, me duart qė i dridheshin, lidhi kapistrėn e pelės larashe pas njė cung shelgu dhe u zgjati kutinė e duhanit shoqėruesve tė vet. Ajo pelė kish sjell nė fshat mbarėsi dhe kish shpėrndarė po ashtu nė vise tė tjera; gjithato nuse tylbardha, nė muajt e vjeshtės, lotėt e parė i derdhnin mbi jelet e saj tė feksitura dhe ajo hijerėndė e fisnike, perėndeshė e krejt kafshėve, printe ēaplehtė shtegun e dasmorėve tė pafund. Kismeti, hem besonte e hem nuk besonte, po kjo kafshė shtatdrejtė e lidhte me gjėra tepėr tė shtrenjta e ngazėlluese, me ca fijekapje tė paspjegueshme dhe, si ēdo pjesė e zemrės, do tė shėnonte pėrherė fillimin e diēkaje tepėr-tepėr tė bukur apo tė hidhur. Sot, nga orėt e para tė ditės, ata do tė prisnin ardhjen e disa vullnetarėve, njė kamion me tridhjetė - dyzet tė rinj nga qyteti.
Dy sahat e mė ku do vemi, pyeti Kismeti mė shumė veten se tė tjerėt.
E kishim bėrė me fjalė tė rrugtonim kur tė binte dita tamam, po askush nuk e mbajti premtimin (teksa po zbrisnin nga fshati, tė pesė burrat treguan radhazi se qenė pėrpėlitur nė shtrat pėr orė tė tėra, kishin dėgjuar edhe piskamėn e kėndezave tė parė, kishin parė allosoj ėndrrash apo fillimet tronditėse tė tyre), thuajse kishin mbetur syzgjuar dhe shpėtimi i vetėm nga stėrmundimi natėsor ishte ngritja, hedhja tej e mbulesave tė dragura dhe lajmėrimi i tjetrit qė nga gardhi: o filan, zgjuar je more, eja tė nisemi se nuk qenka e thėnė tė flemė sot!
Eja e jepu xhevap kėtyre sojllive tė Qendrės, mllefoi Kismeti. Tė pyet samarxhiu, kovaēi, marangozi, tė gjithė duan tė dinė pėr tė mėsuar njė sekret. Pale, edhe berberja kėrkon hesap ku sipas mendimit tim, njėmijė herė qė joejo s’duhej hapur berberhana; ajo mblidhte pėrtacukė e dembelė; nuk shkonte qė nė duart e njė femre tė koloviteshin mjekrat e nxira e tė palara tė soj-soj burrave, por edhe se gomngjitėsi tė plaste buzėn pėr tė mos i hedhur shpejt ato tė shkreta arna nė gjyma e potisirė duke nxjerr si preteks vonesėn nė tė rruar.
Sikur ta bėnin me fjalė e pėr tė mbushur atė boshėsi tė pritjes -katundarėt merren vesh qoftė edhe me sy apo me shenja - tė pesė burrat u futėn nė klub dhe porositėn kafe.
- Asnjė llaf tė kėtushmėve, - foli nėn zė Qenami me njė gėzim dinakėror qė mė kot mundohej ta fshihte.
- Merret vesh, - sqaroi Kismeti - kemi ardhur pėr tė sjell bereqet. Jemi karvani i Paqes.
- Po ne i kemi shlyer tė gjitha huatė shtetėrore, njerėzit e dinė kėtė, janė lajmėruar fshatēe dhe do tė dyshojnė, - tha Kaloja me shumė fėmijė.
- Do bėjmė sikur s’e kemi mendjen, - ndėrhyri Arifi i Bellajve, - megjithėse e kemi bėrė njė gabim: nuk morėm me vete ca flamurė e parrulla e t’i qepnim nė ballė tė kafshėve.
- Mos duhet ndonjė vendim? - u kujtua mė dobti i burrave, Ēorrushi.
- Vulėn me vete e kam, kam edhe letėr. Ja e shkruaj fėt e fėt e pastaj tė na marrin pleshtat, - tha Kismeti. Ai nxorri fletoren dhe shėnoi: “Pėr tė mėkėmbur fshatin kemi rėnė nė ujdi me shokėt e Qarkut qė tė na vinė nja 30-40 shpirt nga qyteti. Harxhet e fjetjes e tė ushqimit do t’i heqim vetė. Tė mos na kėrrehet asnjė pengesė. Kryetari i Kėshillit, Kismet Hakani. d. v.” I vuri edhe vulėn pasi e  lagu me pėshtymė dhe ia zgjati Arifit. - Mbaje shkresėn se do tė na duhet!
Pesė burrat surbėn kafe dhe dolėn nga klubi sikur t’i ndiqte kush. Sakaq mbėrriti kamioni me vullnetarė dhe ata nxituan hapat me njė ndjenjė trembjeje se mos ua rrembente njeri. Nė makinė duhet tė ishin edhe njė fisarmonikė e klarinetė qė dėgjoheshin aty-kėtu mes zėrave rinorė.
- Ejani, tė takohemi me komandantin e tyre, Adifin, - tha Kismeti.
U ēel dera e kabinės dhe andej doli njė djalė i gjatė si nja njėze e tetė vjeē, me fytyrė e flokė tė kuq.
- Shoku Kismet, erdhėm ne, tridhjetė e dy veta, - ai e pėrqafoi kryetarin e kėshillit.
- Tė pushojnė zurnatė e tė ikim sa mė parė! - u hodh Qenami. - Mė rrofshi! Po tė rrimė edhe ca, do pataksen keta kėtu; na zė edhe vapa.
- Nė rregull, nga do mbajmė? - komandant Adifi bėri me shenjė qė vullnetarėt tė afroheshin.
- T’u qepemi kafshėve, - tha Kismeti - rruga deri nė fshat mban rreth njė sahat.
- Nė asnjė mėnyrė, - komandanti qeshi, - kėta tė marrin gjak nė vetull.
Aksionistėt morėn udhėn lart, ndėrsa pas tyre vinte karvani i kafshėve si zinxhir i gjatė.
 
           
l.
 
            Nė fshat ishte gatitur dreka, qenė therur pesėdhjetė bagėti, pothuaj nga njė pėr ēdo shtėpi, ishin hedhur nėpėr furra petanikėt erėmirė, byrekėt e lakrorėt, qenė hapur vozat e djathit e turshisė; bukėt e misrit avullonin nėn saēat e mėdhenj, ishin hequr mėnjanė kaēupėt me shėllirė e gjizė tė trashė, gjithēka ishte menduar pėrpikmėrisht pėr t’i gostitur sa mė kėnaqshėm miqtė e rinj.
Pleq, tė rritur e fėmijė shikonin me njė ndjenjė padurimi aksionistėt qė po ngrenin ēadrat fushore tė fjetjes mes zallamahisė dhe poteres. U sistemuan gjashtė tė tilla: tre pėr djemtė, dy pėr vajzat dhe njė e vogėl pėr shtabin. Dy mėsuesit hynin e dilnin gjithherė duke ndihmuar ose duke dhėnė ndonjė kėshillė; mė tepėr se fshatarėt ata i gėzoheshin ardhjes sė mysafirėve.
Dreka, duke qenė njėheri edhe darkė, filloi vonė e mbaroi aty nga mesnata. Si pėrherė kjo gosti pati njė tog tė dehurish, pati kurekur shamati e bisedė tė tjerrur pėr mosrespektim dollish, megjithėse fundi ish prapė i kėndshėm. Midis vullnetarėve ishin dhjetė vajza qė deshėn tė flinin nė ēadra, po gratė e fshatit i kundėrshtuan dhe i morėn nė banesat e tyre.
 
           
2.
           
- Ju nuk jeni bėrė koperativė? - pyeti komandant Adifi.
- Jo, jo. Asnjė fshat nė krahinė dhe nė rreth nuk ėshtė bėrė.
- Pse e vononi kėtė punė. Tė ishit tė bashkuar nė koperativė, do ta ndėrtonit udhėn mė shpejt.
- S’ėshtė aq kollaj, fshatarėt sapo janė bėrė me njė ēikė plaēkė  e katandi dhe u vjen ligsht ta bėjnė kokrra-kokrra. Nga lufta ne dolėm si askush tjetėr, si rruar-qethur, u bėnė shtėpitė fėrtele, u shkretuan ato pak ara dhe bagėtia u firua si mosmėkeq. Jo se kanė bėrė ndonjė luftė tė madhe, por ama fshati ėshtė djegur si mis mė keq. Njėherė ėshtė djegur vetėm se njė fshatar provonte tė qėllonte mbi jė autokollonė gjermane dhe ata, ia filluan mbarė me bombardim. Qeveria ndėrtoi falas tetėmbėdhjetė banesa pėr ata mė tė kėputurit.
- Koperativa krijon lehtėsira. Andej nga Myzeqeja, janė ngritur me radhė e njerėzit rrojnė mirė.
- Lalėt janė tė butė, njė xhandar ruan gjithė Myzeqenė.
- Nėse jeni fshat me traditė, duhet tė shpejtoni.
- Ke merak ti? Fshatin unė e kam nė pėllėmbė tė dorės,-Kismeti hapi gishtrinjtė e bymyer. - I mbledh kėtė kohė, po tė duhet. Plaku im ka qenė kryeplak dhe ai e ngriti nė luftė me njė fjalė.
- Po gratė a tė dėgjojnė?
- E ēdo bėjnė ato tė shuarat, edhe ju keni bėrė gabim qė keni marrė vajza me vete.
- Vajza kish edhe nė luftė.
- Kish gra e vajza, po ato lėviznin vetėm gishtin. Lėviznin edhe ndonjė gjė tjetėr po do kemi kohė e do flasim. Ē’ta bėsh gishtin kėtu: ta tundėsh apo ta fusėsh nga prapa!
Komandanti i aksionistėve qeshi. Ashtu bėri edhe Kismeti dhe dolėn sė bashku nga shtėpia.
Nė sheshin para ēadrave, ish ndezur njė zjarr i madh me degė rrapi dhe pėrreth tij vullnetarėt ngacmonin njeri -tjetrin miqėsisht.
- Hė djema, si fjetėt? - pyeti Kismeti dhe ata u ngritėn nė kėmbė.
- Si jo mė mirė, - tha njė aksionist.
- Dihej qė rehat do flinit, kėtu vendi ėshtė i futur dhe nuk e kap era, - tha Adifi.
Kismeti pohoi me krye. Mė pas u ul nė njė gur tė ngritur shtufi dhe nisi t’u tregojė disa hollėsi pėr fshatin.
 
3.
 
            Pėr dy ditė me radhė u bė piketimi i udhės deri nė Qendėr, rreth gjashtė kilometra e pak e gjatė. Pak a shumė u ruajt rrugina e vjetėr e kafshėve me ndonjė kthim tė vogėl nė disa pika shkėmbore qė u planifikuan pėr t’u shembur.
Fillimi i punimeve u krye me njė ceremoni tė thjeshtė. Mė kėmbėnguljen e Kismetit, tė pranishmėve u foli komandant Adifi.
- Shokė, - filloi ai i emocionuar, - po nisin hapjen e rrugės sė re qė do t’ju lidhi me Qendrėn, me qytetin e me tėrė vendin. Nė kėtė aksion ka punė pėr tė gjithė, edhe pėr fėmijėt. Ju, shokė fshatarė keni vuajtur shumė, por edhe keni energji shumė. Prandaj tė jemi tė bashkuar. Me ēangėn e parė do tė bėjmė zgjimin, me ēangėn e dytė do tė kemi mbaruar mėngjesin dhe me ēangėn e tretė do fillojmė punėn. Me hajėr na qoftė!
Nisi kėshtu hapja e udhės. Nė pararojė shkonin burrat duke gėrmuar me kazma dhe pas tyre tė tjerė shpėrndanin dheun dhe bėnin sheshimin.
Ditėn e dytė tė aksionit, njė pjesė e fshatarėve nuk erdhi nė frontin e punės, ca u larguan gjatė pushimit; katėr ditė mė vonė, numri i tyre ecte drejt pakėsimit.
- Pse nuk thua qė na mori lumi, - i tha Adifi kryetarit tė kėshillit.
- Nuk janė mėsuar bashkė.
- T’i mėsojmė e t’u flasim ngapak. T’i ndajmė pėr ca net aksionistėt nė shtėpi dhe t’u bėjnė agjitacion.
- Janė tė sertė e nuk shtrohen menjėherė. Lėnė kokėn pėr bagėtinė.
- Duhet ta kapim demin pėr brirėsh.
- Nga t’ia mbajmė? - Kismeti e shikoi komandantin nė sy.
- Nesėr merr edhe gruan me vete.
- Ba – ba - ba, do mė turpėrosh nė pesėqind sy. Edhe njė copė rrugė dashka flijime?!
- Flijime jo, po do sakrifica. Asgjė nuk e gjen gruan tate tė vijė nė punė, po bėhet edhe shembull pėr tė tjerėt.
- Mos e zgjat mė, qoftė e bėrė!
Nė ditėn e shtatė disa fshatarė u shtuan dhe rruga e re automobilistike  mori njė farė forme. Rreth dyzet metra pėrfund njė lugine, nuk patėn shumė mundim, dheu gėrmohej lehtė e duart lėviznin shpejt.
Njė ditė mė pas Kismeti erdhi nė punė bashkė me tė shoqen. Nuk foli asnjė fjalė, nuk pėrshėndeti askėnd dhe, ndryshe nga ēdo herė tjetėr, mori njė kazmė e nisi tė rrėmonte.
Komandanti i vullnetarėve nuk e ngacmoi; e kuptoi gjendjen e tensionuar tė kryetarit nga vėshtrimet bishtnore tė bashkėfshatarėve apo llomotitjet e tyre nėn zė. Ai shpėrndau frontet e reja tė punės, mė shumė me lėvizjet e duarve sesa me fjalė, dhe shkoi pranė kryetarit duke gėrmuar sė toku.
- Ma ke bėrė qejfin sa s’bėhet,-i pėshpėriti.
Kryetari e kėqyri vėngėr dhe nuk i foli.
- Ndonjėherė, njė veprim i vogėl vlen shumė, - kėmbėnguli Adifi.
- E mora vesh. Mirė ngordhi kali, po s’na lėnė rehat as mizat, - Kismeti s’kish dėshirė tė fliste.
- Ta them me zemėr tė bardhė.
- Ohu, dėngėr-vėngėr. Nė kėtė kohė fjalimet bėjnė punė.
- Pėr ta thėnė haptas, unė s’shoh asgjė tė keqe qė gruaja jote punon si shoqet tona.
- Pėr ty s’ka gjė, po eja e mblidh mizat brenda meje, unė e di ēfarė heq.
- Do kalojė pak nga pak.
- Ashtu u bėftė, - kryetari i dha tė kuptonte qė tė mos e zgjaste mė bisedėn.
           
 
 
Zėdhėnėsit e fshatit
 
            Nė mbrėmjen e asaj dite, korrieri i fshatit solli njė copė pusullė qė e vuri nė mendime Kismet Hakanin. Nga Qendra kėrkoheshin me ngut disa djem tė rinj e tė fuqishėm pėr t’u thirrur nė ushtri si nėnoficerė e si punonjės policė. Kismeti dha e mori me vetveten, po nuk i jepte dot zgjidhje; tė dėrgonte djem tė mirė mendonte se i prishej pėrbėrja e fshatit, i bėhej lesh arapi, ndėrsa tė shpinte djem xanxarė e firifilumė i dhimbej sėrish katundi pėr namin e keq qė mund t’i pėrhapnin. Ngado qė ta kthesh, pushteti ėshtė i yni. Po ja edhe fshati ėshtė me kimet, po i dolėn tė menēmit, mbeten njė grusht dembelėsh e budallenjsh e ku tė mbytesh pasandaj?
U mejtua sa u mejtua, po mė kot. Nga njė anė gėzonte se do tė futeshin disa persona nė punė shteti e do tė ngriheshin ekonomikisht ndoca familje; nėnoficerėt e policėt do tė ishin haberedhėnės e do popullonin fshatin me rroba ushtarake- e nga ana tjetėr hezitonte pėr njė farė shpopullimi qė mund tė ndodhte.
Kė tė veshim ushtarak, tha pėr tė disatėn herė Kismeti duke ardhur qark e pėrreth shtėpisė. Sa herė qė i vinte ndonjė shkresė zyrtare nga lart, ai e bluante njė herė me veten e pastaj e shtronte nė kėshill.
Shkoi te dy mėsuesit dhe u tregoi nė vija tė trasha hamendjet qė i vėrtiteshin mbi krye. Mė nė fund e mblodhi, shėnoi nė bllok emrat e meshkujve qė hidhnin vickla pėr shkollėn, njė ditė vinin e tri ditė shkonin pėr miza, si dhe ata qė s’vinin nė punė vullnetare. Mėsuesit ranė dakort se anonin nga mėsimi.
- Ēoē u duk Arifi i Bellajve dhe adashi tjetėr i Dinajve, - u tha Kismeti mėsuesve. - Erdhėn ca ditė nė shkollė, e pastaj eja t’i gjeje andej nga Vėrzat. Hajd ma gėzofshi kapterrllėkun!
- Duhet t’u bėsh nga njė karakteristikė tė gjashtė djemve, - tha mėsues Themoja.
- Gati i kam, - Kismeti nxorri njė letėr e lexoi: - Unė i nėnshkruari kryetar i kėshillit, d.v., i zgjedhur nga populli me tė dyja duart dekllaroj nėn pėrgjegjėsinė time tė lartė se filani ėshtė me origjinė tė pastėr fshatare pa asnjė ves e cen nė biografi ka bėrė afro dy muaj shkollė di shkrim e kėndim  ashtu- ashtu ėshtė beqar i dashur me fshatarėt ka marrė pjesė pėr njė muaj nė hapjen e rrugės automobilistike e kėmbėtore ka tėrė ato tė mira dhe ca tė liga tė vogla dhe kemi besim fshatēe se do na i zbardhė faqen.
- E ke formuluar mirė po nuk ke vėnė asnjė presje e pikė, - tha mėsues Sotiri.
- E di, e di, - tha Kismeti, nxorri vulėn nga oshkuri dhe i vulosi  shkresat me radhė.
Ditėn tjetėr para fillimit tė punės, Kismeti i lexoi njėra pas tjetrės karakteristikat. Fshatarėt pėrplasėn duart, ndėrsa disa vullnetarė vunė buzėn nė gaz.
- Siē e shikoni, - tha kryetari, - nė kartė kemi vėnė vetėm gjėrat e hijshme. Ato shejtanėzitė i kemi kėtu nė mendje dhe ua kėrrejmė po tė na shesin tė trasha. Qendra do na kėrkojė prapė pėr tė veshur ushtarakė po ne do dėrgojmė ata qė venė mirė nė shkollė dhe dalin nė aksion.
- Tė gjithė nė punė, - tha njė fshatar, - do bėjmė tė gjithė siē na thotė kryetari.
- Thoni tani se u vjen pėr hosh po, sa u mbushen llapat e veshėve me erėn e bajgės, nuk qaseni mė.
 
 
 
Qetėsi e prishur
 
            Ndėrtimi i rrugės automobilistike pėrparoi me shpejtėsi dhe, ndryshe nga parashikimi, pėfundoi njė muaj mė parė. Nė ndihmė tė vullnetarėve e banorėve vendas, erdhi edhe njė repart ushtarak. Fshatit iu prish qetėsia pėrfundimisht. Punohej pa pushim deri vonė nė mbrėmje; ushqimi i drekės gatuhej aty nė frontin e punės.
Kismet Hakani edhe lumtohej duke baritur sa andej-kėtej me pelėn e tij, po edhe zymtohej. Emri i tij tashmė kish marrė dhenė, shumė tė njohur nga krahina e pėrgėzonin ngrohtėsisht pėr punėt e mira, ndėrsa nė Qendėr ish vėnė njė fotografi e madhe e tij e rrethuar me gėrma kapitale NJERIU I DITĖVE TONA.
Nga ana tjetėr, drejtimi i fshatit sikur po i shkiste nga dora. Ca sinjalizime tė shkėputura plakash se vullnetarėt ktheheshin nė errėsirė pėr gjėra tė mbrapshta, se disa ushtarė u qenė qepur nuseve tė reja dhe harbonin me to dhe se komandant Arifi ishte qejfli femrash- e detyronin kryetarin e kėshillit tė tregohej mė i matur. Gjumi pothuaj iu terratis dhe ėndrrat e natės e shqetėsonin mė tepėr ditėn nė drekė; filloi t’u pėrvidhej njerėzve duke u endur si hije dhe me merakun pėr t’i kapur mėkatarėt me presh nė dorė.  
Pa prova nuk mund tė akuzosh asnjė, thoshte me vete. Nė luftė bėhej ndryshe: i tekej njė komandanti pėr tė vrarė njė kundėrshtar, i gjente njė preteks dhe i ngjeshte skuadrėn e pushkatimit. Kish ndodhur nė Martanesh qė njė komandant brigate pėrdhunonte njė partizane 17-vjeēare dhe, nė vend qė tė pushkatonin komandantin pėr fėlliqsinė e kryer, vanė e vranė vajzėn e gjorė; partizania ėshtė dėshmore, heroinė apo dėshmore e popullit. Unė as ushtarėve dhe as vullnetarėve nuk u bije kot nė qafė, jam shumė i sigurt se do t’i kap me presh nė dorė nja dhjetė zuzarė qė harbojnė pas vajzave.
Njė natė gjeti vėrtet dy vullnetarė qė po putheshin tėrė lezet. Jo vetėm putheshin, po shkonin dhe mė tutje e bėrtisnin si tė marrė. Ishin krejt nė qejfin e tyre, ngacmonin njeri-tjetrin, rrotulloheshin, pėrdridheshin, rrekeshin. Rrobat e tyre ishin pak mė tutje, ndėrsa trupat lakuriq hahuriteshin e mbanin pėrsipėr njė plasmas tavoline.
Kismeti u kollit thatė dhe dy tė rinjtė u shkėputėn nga sho-shoqi. Dashnori, pasi e mori disi veten dhe pėr tė fshirė sadopak gjurmėt te kryetar - vėzhguesi, i tha vajzės:
- Ja kėshtu pėrqafohen njerėzit,-dhe i hodhi duar nė qafė.-Nga tė puthurat nuk i ka ardhur botės ndonjė e keqe.
- Kujt ia hidhni ju, - shau Kismeti.- Unė ju pash mė kėta dy sy. Ti mor surrat majmun e kalove me vakt e me kohė natėn e dytė tė martesės. Nejse. Ta gėzosh! 
Po atė natė me njė mbledhje urgjente i pėrzuri tė dy tė rinjtė pėr nė qytet; pėrgatiti edhe njė letėr qė ata detyrimisht duhet tė martoheshin ēka e bėnė vėrtet pak mė vonė.
Atė mbrėmje bėri shamatė tė madhe, i ngriti vullnetarėt  nga ēadrat dhe u foli gjėrė e gjatė pėr moralin  e vendit. Nė fjalėt e tij kish mllef, ndėrkryerje e shkroftitje dhėmbėsh. Anash buzėve, shkumė tė bardha.
Ai drodhi duhan dhe u ul pėrbri ēadrave. Nėpėr mend iu faneps shtėpia publike nė qytet me vajzat flokėverdha qė pėrballonin atė lukuni epshesh tė ushtarėve italianė. Akoma mė tej iu pėrsoll thėnia e babait pėr haremet e fushimit turk tė luftės. Fshatarėt do t’i harrojnė shpejt tė mirat e mia, do harrojnė rrugėn e re dhe shkollėn e parė nė republikė, po farėn e kurvėrisė do ma mbajnė vėth nė vesh, mendoi ai. Hasmėritė e hershme mes burrave kanė nisur nga sebepi i grave dhe kanė pėrfunduar si mos o zot.
 
 
 
Paskohė
 
            Kush e mendonte se ai djalė qėnkish thėngjill i mbuluar me njė shtresė tė hollė hiri pėrsipėr? Kujt ia priste rradakja se ai do tė shtirej aq njerėzisht pėr tė dalė njė ditė katran me bojė?! Adifin e bėra mik pėr kokė, e futa nė konak, i besova pėr mjaft gjėra, i vura nė besė edhe familjen time. Ishte i papėrtuar, vente shtėpi mė shtėpi e kasolle mė kasolle dhe nuk inatosej kurrė. Fshatarėt bėnin be: pėr kryet e Adifit! Ai mė dėgjonte e mė pyeste pėr gjithēka; si ta bėjmė kėtė shoku Kismet, si ta ujdisim kėtė, pa Kismetin nuk bėjmė asgjė, t’i themi edhe Kismetit pėr kėtė? Ma pruri si rreth e rreth ngritjen e koperativės. Mė ngacmoi aty ku mua mė djeg; koperativa  e parė nė qark do na jepte nam dhe emėr tė madh. Dorėn e fillimit u futėn shtatėmbėdhjetė familje nga ato tė fisit tim, dorėn e dytė u futėn nė kolektivizim njėzet e tre dhe dorėn e tretė u futėn gati tė gjithė. Mbeti vetėm Dulja, po ai plak ėshtė e s’ia var njeri trastėn.
Krijuam koperativėn e bėmė njė darkė tė madhe; pimė e kėnduam, shkrehėm armė e kobure. Po koperativa nuk vajti siē e menduam, katundarėt filluan tė varfėrohen e pėr t’i shpėtuar tė keqes nisėn tė vjedhin. Erdhėn ndihma nga shteti qė tė ruhej koperativa por ajo binte poshtė e mė poshtė. Jo vetėm koopeja jonė, po edhe tė tjerat qė krijuan mė pas nuk sollėn ndonjė ndryshim. Ē’e do, Adifi ma bėri si lopa, ma mbushi kovėn me qumėsht,  pastaj i futi njė shqelm dhe e derdhi.
Dua ta harroj atė qė mė panė sytė, po nuk mundem. Po shkoja nė hajatin e pelės pėr ta lidhur. Ishte darkė vonė dhe nata sikur vonohej tė hapte dritėn e shuar tė yjeve. Pela mė ndjeu qė po afrohesha dhe hingėlliu. Hapa derėn e hajatit dhe ndjeva lėvizje tė shqetėsuara. Ndeza ēakmakun dhe o Zot, ngriva nė vend: vajza ime e madhe ishte vėnė pėrfund nga krahėt e Adifit. M’u errėn sytė, m’u duk njė poshtėrsi e madhe qė bėhej aēik para syve tė mi. Nuk di ende sesi m’u ndodh nė dorė njė shkop qė e vėrvita disa herė mbi trupat e tyre tė pėshtjellė dosido. I tėrbuar si dem, vazhdoja tė godisja. Mbase klithmat e tyre, mbase ulėritja e thekshme e gruas “mos, se i vrave fare”, mbase pėrplasja me pelėn qė brofi pėrjashta- mė sollėn disi nė vete. Isha shembur pėrtokė, si nė njė pėrhumbje tė paravdekjes e mėrmėrisja; eja, futma edhe mua, kallma edhe mua!
Nė shtėpi s’u mblodha qė s’u mblodha pėr gjithė natėn. Bėra poshtė fshatit me njė shishe rakije mani nė dorė. U futa nė guvėn e shkėmbit tė Qishės dhe piva me etje deri nė sabah. Pėrpak sekonda mė ish pėrmbysur gjithēka, megjithėse edhe gjėra e punė tė tjera po shkonin pėrmbys.
                                                                                                                                                           
           
 
Ultimatumi
 
           Te shkėmbi i Qishės ishte njė zbritje e thepisur me baltovinė tė kuqe. Nė kėtė varrimė nė fund tė fshatit ne shkisnim nė gjunjė po shpejt mėrziteshim dhe vazhdonim zvarritjen barkas. Nė kėtė pozicion rrėshqisnim poshtė duke imituar kafshė e makina. Edhe njė ditė jave po bėnim tė njėjtėn gjė dhe ishim harruar nė lodrėn tonė. Ndėrkohė, afėr nesh, uturoi zhurma shurdhuese e njė helikopteri.
- Do tė jetė Josifi i Dules; ka ardhur pėr ngushėllimet e Sajmesė, - tha njė shoku ynė.
- Sajmeja ka kaq kohė qė ėshtė tretur.
Lamė lojėn dhe u ngjitėm te shkėmbi nga ku vėrenim helikopterin qė vejevinte rreth e qark fshatit. Aty ku ishim ne, shtėpitė dukeshin si nė dritė tė syrit.
- Patjetėr do tė hedh ndonjė paketė cigare! Do ta terezisė drejt qė tė bjerė nė varrin e Sajmesė.
- Atij nuk ia mban tė ulet se fshati ia ka bėrė benė.
Moshatarėt e mi pyesnin e gjegjeshin vetė, ndėrsa unė mendova  mbledhjen e fshatit. U bė njė zallamahi e madhe. Babai i aviator Josifit nuk pranonte tė hynte nė koperativė; ai vinte i gjatė nga trupi dhe ata qė flisnin i ngjanin si miza. Pėr ta marrė me tė mirė i shpunė dy thasė me misėr, i punuan kopshtin qersė po ai sėrish nuk pranoi qė s’pranoi.
“Do tė tė dalin nga hundėt ato qė tė dhamė”, i thanė fshatarėt tė mėrzitur.
“Lermėni tė vdes me gjithė plakėn, ēfarė u dha ju koperativa: opingėn e Sheros”, tha ai.
“Tė mirat s’duken me njėherė, vijnė prapa”, kėmbėngulte Kismeti.
“Koperativa ta fut pas e pėrpara. O derra, o burra ju: grushtat pėrpjetė dhe i bashkuat tė gjitha. Bėtė tok edhe gratė saqė u ka ikur fare fiqiri. Kaloi njė vit, njė vėrė nė ujė; kaloi tjetri, akoma mė keq. Grurė s’prodhoni, misėr as kallinjtė e farės; shyqyr qė ju ndihmon shteti se ju ka si peshq rezervati”, arsyetonte sipas mėnyrės sė vet Dulja.
“Mos llap shumė se futesh ne burg”, i thoshte Kaloja.
“As unė e asnjė nga fshati nuk futet ne burg se kemi qenė me luftėn”, mejtonte Dulja.
Dhanė e morėn e kur e panė se Dules nuk i mbushej rradakja, u mblodh tėrė fshati i alarmuar. U ngritėn banorėt me radhė dhe e kritikuan pa mėshirė. Dulja i dėgjonte me qetėsi, i ulur nė dy karrike bashkė ku nuk i loznin as llapat e veshėve. I deleguari nga qyteti e quajti shumė tė rrezikshme kėtė “dru tė shtrembėr” dhe udhėzoi qė  problemi tė ēohej mė lart. Atėhere u pėrgatit njė letėr e gjatė qė e firmosėn tė gjithė. Letrėn e thurėn nėnoficerat; ata shkruanin e shuanin kokė mė kokė dhe lexonin me zė  tė lartė pas ēdo fjalie. Dulja kish gjashtė fėmijė, po ankesa u bė vetėm pėr Josifin, oficer avionėsh. (Tė rroje nė kėto maja sigurisht qė do tė mateshe me lartėsitė, tha njė kapterr).
Letra u lexua nga fillimi nė fund dhe u shoqėrua me duartrokitje.” Tė mos lejohet tė fluturojė nė qiell, kur s’i ka nė rregull ata kėtu poshtė nė tokė; Tirana t’i vėjė gishtin kokės dhe ta demaskojė kėtė bir kulaku me avion; pa hyrė nė koperativė babai i tij, nuk do tė lejohet edhe hyrja e tij nė fshat; fletėrrufetė tona do tė mbushin krahinėn qė Josifit tė mos i zėjė kėmba dhe...”, pėrfundonte letra.
Helikopteri i Josifit kaloi si shigjetė ultas me shtėpitė dhe katundarėt dolėn tė lebetitur nga dhomat, kuzhinat, kasollet. Ne fėmijėt ia dhamė vrapit me sa na hanin kėmbėt pėr te kreu i fshatit, te rrepet e Burrave; atje qenė grumbulluar plot syresh duke parė lart me pezm e frikė.
- Merret vesh njėmijė pėr qind se letra i ka shkuar nė dorė dhe i ėshtė kėnduar para fluturimit nė sy tė efektivit, - tha Xhebiku i bėshėm, kapterri me pamje solemne.
- Tetė me dy, rrupi - supi ia kanė bėrė! - shtoi Kaloja me shumė fėmijė.
- Kjo qeveri nuk tė lė tė hedhėsh vickla, dhe tė kap me qerre, ta bėn biografinė nė surrat. Duhet ta kesh barkun qelibar. Tė mos futesh nė koperativė, ėshtė njė krim i madh, - tha Qenami.
- Ē’na nakatosėt me atė kartė. Tė qe zhveshur njė herė nga ushtria e pastaj ta kritikonim. I merr perėndia mėndjen dhe na bėn katrahurėn,- u pikėllua Xhexheja.
Helikopteri bėri tri rrotullame me rrepet dhe njerėzit u hapėrndanė nga sytė kėmbėt e ku tė mundnin. Mė shpejt nga tė gjithė vraponin kapterrėt; qe njė skenė e lemeritshme me lėvizje, ngatėrrime e britma frikamane:
- Na shoi e na bėri pluhur fare!
- Ē’na u desh koperativa, ishim rehat pa tė, - ai qė fliste ish futur nė njė zgėrbonjė rrapi.
- Rrufjan i madh, pėrgjoi rastin kur jemi tė gjithė nė shtėpi e na u derdh me allopran.
- U kruajtėm kot me Tiranėn.
- Ky ėshtė provokacion me paramendim! - tha Xhebiku pasi e mori veten dhe rregulloi veshjen e uniformuar. Tre kapterra rrinin ende barkas me krye tė fshehur pas duarve.
Helikopteri po ngjitej lart dhe fshatarėt u afruan sėrish te rrepet, disa qeshnin e disa dukeshin si tė tėrbuar; jepnin e merrnin me gjeste e bėrtitje, lėviznin kėmbė e duar. Gjithēka te rrepet u shndėrrua nė njė zhaurimė oshtuese ku tė gjithė flisnin njėherėsh dhe asnjė fjalė nuk merrej vesh saktė.
Sakaq nga bishti i avionit u shkėput njė masė e zezė si sorrė e plagosur, e cila rrėshqiste fluturimthi drejt oborrit tė shtėpisė sė Dules. Kaq duhej qė gjindja tė turrej andej me galop e tėrė kėrshėri.
Gruaja e Dules, Serieja, kish ngrirė me dubekun e rrahjes sė qumėshtit nė dorė. Ah, lanet lanet, mėrmėriste ajo dhe shikonte lart me njė gėzim tė fshehtė. Kur ishe i vogėl nuk lije prapėsi pa bėrė, tani qė u bėre burrė prapė mė tallandis: ma hodhe bohēen me plaēka mu mbi kokė!
Mė pas Serieja vijoi t’u tregonte grave e fėmijėve pėr aviatorin e saj. Grupi i burrave me kapterat nė krye qėndronte si i mėshtėngur, megjithėse kėqyrnin me sy lakmitarė ēantėn ushtarake tė dėrguar si dhuratė nga qielli.
Barba Dulja doli nė oborr me pallton e shajaktė hedhur krahėve dhe pėrshėndeti me krye.
- Hė mo trimat e koperativės, - tha ai me ironi.- Thatė se u bė hataja me atė letrėn tuaj. Nė di gjė djali, nė qafė time. Atė e ka marrė malli, ia ka qepur halikopterit e pėr njė orė ka ardhur te shtėpia e babės. Do tė ketė blerė edhe ushqime se na u tha zorra e barkut, hamė fjalėt tuaja dhe koperativėn. Ai vjen tė piqet me ne dhe ju mbushėt brekėt nga frika. Oh, lum si ne pėr kapterrat qė s’gjenin vėrė ku tė futnin kokėn.
- Mos e llap shumė me ushtrinė popullore, - tha njė nėnoficer.
- Ushtria tė rrijė aty ku ėshtė, se s’e pata fjalėn pėr tė po pėr ju qė ju shkuan pesė e pesė. Nejse, - ai u avit te ēanta ushtarake dhe me ato duar tė fishkura hapi grykėn e saj. Tė parat nxorri njė palė pantallona mushamaje tė zeza, dhe lėshoi njė klithmė hareje; ato ishin fringo tė reja dhe vezullonin nga shkėlqimi. Pas tyre shpėshtolli njė gazetė dhe zbuloi dy bukė gruri.
Vėreu njė grimherė fėmijėt ulur gjunjas apo nė vithe me sy picėrrues drejt grykės sė ēantės. Hoqi thikėn nga brezi dhe i preu bukėt riska - riska duke i dhėnė secilit nga njė fetė.
Plaku Dule zhyti duart nė ēantė e nxorri sėrish shtatė konserva, dy palė benevrekė, njė futė me pika tė kafta e brenda saj njė shami tė zezė, njė kuti me letėr duhani dhe dy paketa cigareje me filtėr.
Gra, burra e fėmijė shikonin ato paketa misterioze tė gjata dhe nuk dinin se ēfarė tė flisnin; ishte harruar mėria ndaj tė pabindurit pėr kooperativėn dhe frika e pakmėparshme e helikopterit. Nga gjendja e syve hakmarrės, kish kaplluar njė ēehre tjetėr ku vėrehej babėzia, moskamja, varfėria e paskaj. Njė pako simbolike qė vinte nga kryeqyteti duket se i rrėnonte pėrfundimisht trimėritė, bėmat, historitė e pafundme tė luftės deri nė Jugosllavi; tė gjithė dorėzoheshin tek ajo dhuratė qė mund t’u vinte nga djali kulakut kokėshkretė. Kishte ndodhur qė Josifi sillte ngarkesa tė tėra me miell dhe fasule duke u shpėrndarė ēdo familje nga njė gjysmė thesi.
Pak a shumė nė njė gjendje hutimi ishte edhe Dulja qė tha:
- E mo ju tė koperativės, e vėshtroni ē’na gjen ne, na vijnė pako, veshje, ushqime, cigare me lesh nė bythė qė nuk dimė nga t’i futim nė gojė... Ua, po kjo letėr?
- Ma jep mua ta kėndoj, - tha Xhebiku dhe nisi tė lexojė:
“I dashur baba.
Kam marrė vesh se je shpallur kulak ngaqė nuk pranon tė hysh nė koperativė. Nė asnjė mėnyrė nuk duhet ta bėsh kėtė marrėzi. Nė kohėn e Luftės nuk u ndave nga fshatarėt, edhe tani nė kohė paqe nuk duhet tė ndahesh. Delen e vetme e ha ujku. Maria lindi dy binjakė...”
- Boll, - Dulja u nxeh, - i paskan hedhur edhe kėtij trutė e gomarit. Pill fėmijė, atė tė bėsh e mos mė mėso mua.
 
           
 
Shpėrbėrja
 
            Nė fshat qarkullonin fjalėt pėr ngjarjen e turpshme tė vajzės sė madhe tė Kismetit me komandant Adifin. Mė zezane se kjo, pėshpėritej mbyturazi se ai vagabondi kish fjetur nja dy net edhe me tė ėmėn e vajzės. Natyrisht Kismetit i shkonin nė vesh disa nga kėto dhe ai pėrditė e mė tepėr po mbyllej nė vetvete e dilte mė rrallė nė udhėt e fshatit. Mendimet e trishta po e kėrrusnin edhe mė, po e dobėsonin mjaft.
Pėr dy javė e ca kohė shkonte e merrej me oborrin vetiak, nja dy kilometra larg shtėpisė; aty punonte nga mėngjesi nė darkė, i pashqetėsuar nga askush e duke u hapur shteg mejtimeve tė lira: Kėtu do tė bėhet hataja. E nisi me dashuri vajza e kryetarit, vajza ime, dhe do e pasojnė tė tjerat. Peshku qelbet nga koka. Sa mos hyftė fara e shejtanit dhe ec e mbaje mbasandaj!
Dora e parė e kapterrėve tė fshatit u kthye me turp: dikush shtinte me armė vend e pa vend, dikush ia fuste gjumit nė kohėn e shėrbimit, dikush vidhte me tė dyja duart, njė tjetėr ngatėrrohej me ndonjė femėr. Ē’fitoi fshati nga ta, vetėm rroba ushtarake sikur tė jetė ndonjė territor garnizoni.
Fshati s’fitoi asgjė edhe nga koperativa, njerėzit rronin mė mirė e tani ushqehen tre vakte me papare (bukė, kripė e ujė tė ngrohtė), trahana e dhallė. Unė qeshė i pari pėr koperativėn, po mizat m’i hodhėn nė Komitetin e Partisė sė Punės. Ma bėnė mendjen lesheli. E bėmė si e bėmė, u marruam po ama nuk doli gjė. Ahere prishe e ktheje si mė parė, secili nė punėn e vet. Malli tėnd ėshtė i dhimbsur. Nė asnjė mėnyrė, thotė organizata bazė e partisė. Jo, thonė komunistėt. Po ē’janė kėta? Janė ca tė ardhur, qė s’kanė shumė toka e pasuri. Kanė nga njė dylymė plevicė qė si bashkė e si veē njėlloj ėshtė. S’kanė fjalė tjetėr po koperativė nė mėngjes, koperativė nė drekė e koperativė nė darkė. Kush s’pranon tė bashkohet, gjendet nė burg. Gjysmėn e fshatit nė Halep e kanė futur brenda, ju keni qenė me Ballin dhe tani nuk e doni partinė e pushtetin, u thonė.
Po nga rruga automobilistike ēfarė nxorrėm? Kalojnė vetėm makina ushtarake... Shkolla po, i ka tė mirat e saj: djemve e vajzave tė mėsuar u hapet rruga pėr nė qytet; atje ėshtė mė ndryshe, e gjen njė punė dhe rrogėn e ke tė madhe. Nė qytet spiunohesh edhe mė pak.
Pa komunikuar me askėnd nė shtėpi, Kismeti udhėtoi njė ditė pėr nė Veri. Nxorri njė leje nė Ministrinė e Punėve tė Brendshme ku kishte shumė tė njohur deri te zėvendėsministri dhe shkoi nė burgun e Spaēit. Njė ish shok i tij i Luftės, Mentor Lapanja, dikur anėtar i Komitetit Qėndror dhe me pėrgjegjėsi tė lartė shtetėrore, ishte dėnuar fillimish me pushkatim dhe Presidiumi i Kuvendit ia kishte kthyer me burgim tė pėrjetshėm. Njė vit pas kėtij dėnimi ishte burgosur edhe bashkėshortja e tij, njė nga djemtė, dhe vajzat i qenė interrnuar nė njė fshat tė Lushnjės. Enver Hoxha kishte pėrgatitur njė material tė gjerė ku flitej pėr tradhtinė e bashkėluftėtarit tė tij, qė Kismeti asnjėherė nuk e besoi. Materiali me shkrim transmetohej nga radioja shtetėrore, lexohej mė mbledhjet e organizatave tė partisė, nė organizatat-leva, nė pleniume tė rėndėsishme partie, nė ceremoni festash e pėrkujtime tė batalioneve partizane, nė mbledhjet e kėshillit dhe fushata vazhdonte njė vit a mė tepėr ku secili lektor shtonte nga vetja ēfarė tė donte. Gjithė ajo dosje me dhjetėra mijė faqe ku flisnin dhe spiunonin tė larė dhe tė palarė nuk kishte asnjė tė vėrtetė, pėrveē njė mėkati qė Kismeti ia dinte dhe ia kishte thėnė ēprej atėhere. Lapanja kishte ekzekutuar njė gjumė njė komandant brigate, ndėrsa varianti i Shtabit tė Pėrgjithshėm ishte dhėnė pėr vetvrasje. Edhe nė ēlirimin e Tiranės kur u pushkatuan mbi njėqind intelektualė tė dyshuar, Mentori kishte qenė shumė aktiv, tha Kismeti me vete.
“Ke shpresė se mund tė lirohesh”, i kishte thėnė Kismeti shokut tė Luftės qė ndodhej nė Spaē.
“As qė bėhet fjalė”, kishte thėnė dėshpėrimisht Lapanja.
“Ca vite burgu edhe i meriton”.
“Kam vrarė pabesisht njė njeri qė mė urdhruan, por kėtė burg mund ta bėjnė tė gjithė ata qė qeevrisin sot “.
            “Nuk ke frikė pėr kėto mendime”.
            “ Ia kam shkruar edhe Enver Hoxhės...”.
 
 
*           *           *
 
Njė mbrėmje, krejt papritur, Kismet Hakani mblodhi gjithė banorėt e fshatit e dha dorėheqjen nga kryetar koperative.
- Mos u bėni merak, - tha ai, - drejtuesit duhet tė mėsohen tė heqin dorė vetė. E shoh se tani kanė dalė mė tė ditur nga unė, tė japin ujė me bisht tė lugės. Jam ndodhur dikur nė njė vatėr malėsori; i zoti i shtėpisė mė vuri nė ballė tė oxhakut, aty ku duhet tė rrijė mė i dituri i kuvendit. Pas meje nė formė rrethi qenė plot burra, ndėrsa pėrballė, te ana tjetėr e oxhakut, kisha tė zotin e shtėpisė. Flisnim  me radhė. Nga mesi i bisedės, njė burrė nė fund tė shtėpisė pyeti pėr tė zotin e kuvendit. E ndjeva veten ligsht, mė erdhėn nė mend lloj-lloj pėrgjigjesh dhe nuk dija kė tė thoshja mė parė. I zoti i shtėpisė tha: me i dituri e di vendin e vet di edhe kur do tė flas. Kėshtu tha dhe unė i lirova pa njė pa dy vendin tim. Pa mėri e cmirė. Prandaj edhe ju zgjidhni njė kryetar tjetėr. Hajdeni, ngrini dorėn e votoni pėr shkarkimin tim!
- Duhet tė ketė tė deleguar nga Qendra.
- Burrė mė tė mirė nga ty, nuk gjejmė.
- Kemi kaluar tė mira e tė liga bashkė.
- Do tė tė heqin edhe nga tabela e nderit.
- Po sikur tė tė bėjnė kulak?
- Mbaje dhe ca kohė, pa koperativės pirdhi nė tė.
Mbledhja zgjati disa orė me pyetje, diskutime, kundėrshtime po Kismeti nguli kėmbė si mushka se hiqte dorė pėrfundimisht.
- Vetėm ju tė jeni dakort, pa tė tjerat i ujdis vetė, - tha ai.
Ashtu bėnė, caktuan njė kryetar tė ri, njė burrė rreth tė tridhjet e pesave.
Kismeti u ndje disi i lehtėsuar dhe shpėrndau disa fletė kėrkesa pėr nėnoficerė, punonjės policie e punėtorė miniere.
- Kėtė radhė do dėrgojmė njerėz tė mirė e jo si dora e parė e kapterėve qė na u kthye me zullume, - tha ai.
Kaloi ndonjė javė thuajse e qetė, pa lajme tė bujshme. Dorėheqja e Kismetit kish kaluar nė fashitje tė plotė, megjithėse qe thirrur menjėherė nė instancat mė tė larta dhe sic thoshte ai ndėr miqtė mė tė ngushtė: kish kaluar nė disa gjyqe, e kishin pyetur e stėrpyetur nga hetues e nga drejtues pėr lidhje tė fshehta me armiqtė e brendshėm apo me diversantėt - gjė qė i kish mohuar prerė duke thėnė se koperativa me hir a me pahir nuk e ngrinte kokėn pėrpjetė. Vendosmėria e Kismetit, ndryshe nga ēfarė i thanė marrėpyetėsit e lartė, ish pritur mirė nė qarqet fshatare.
Njė zėnkė e bekshi Qenamit me Kalon; ata ishin kacafytur pėr dy-tri orė, qenė sharė e pėshtyrė- nuk pati ndonjė gurgule tė madhe, ajo kaloi si pa u ndjerė.
Edhe lajmi tjetėr, martesa e dytė e njė prej vejushave nga fisi i Bellajve (mbetur pa burrė kėtu e shtatė vjet tė shkuara) nuk la shumė gjurmė veē njė ndjenjė habije: tė kish aq padurim e pėrvėlim pėr lidhje tė re kurore?!
Reiz Hila ishte rrėzuar nga spondi i karrocierisė sė njė “Zis”-i, kish thėnė edhe “Tė rrojė partia, amanet fėmijėt dhe gruan” se mendonte qė nuk do tė rronte mė, kish qėndruar rreth dy orė si pa ndjenja e mė pas kish ardhur nė vete; ai tregonte mė pas se kishte thėnė ashtu pėr nja dy persona qė e pėrgjonin e qė mund ta kallėzonin.
 
 
 
Fshati model
 
            Nuk kish njeri nė fshat qė tė mos shante si t’i vinte pėr mbarė; ish ky i vetmi ngushėllim pėr t’u larguar pak nga hallet e shumta e tė pėrditshme. Pothuaj cdo shtėpi, edhe ato me komunistė apo me njerėz tė pushtetit shfrynin poshtė e pėrpjetė pa kurrfarė kufizimi.
Tashmė Qendra ish nė alarm. Tė shqetėsuar qenė edhe organet kryesore tė rrethit apo zyrtarė tė tjerė nga ky fshat po qė gėzonin poste tė rėndėsishėm nė kryeqytet. Njė tė hėnė mbrėma mėsynė nė fshat forca policie, ndėrsa nė Radio Tirana u dha lajmi se qe arrestuar Tanush Bineri, pedagog nė Tiranė, pėr tentativė arratisjeje. (Tanushi ishte djali i madh i Kalos me shumė fėmijė). Po atė mbrėmje, shtetarėt e rrethit organizuan njė mbledhje urgjente ku e shpallėn edhe Kalon armik e dhanė porosi qė askush tė mos i fliste. Mė kot i mjeri Kalo kėrkonte sqarime pėr arratinė e djalit, gjithashtu mė kot kėrkonte mbėshtetje nga bashkėfshatarėt qė ishin mjaft tė ndjeshėm pėr shkeljen e kufirit. Nga ana tjetėr edhe vėshtirė ta besonin, pasi atė e mbanin si njeriun mė tė kulturuar, mė tė heshtur. I ndodhur pėrpara kėtij hezitimi, i deleguari i Qendrės paraqiti disa harta nga do tė arratisej grupi i pedagogėve me Tanushin nė krye, publikoi disa libra tė ndaluar, lexoi njė fragment leksioni tė historisė ku shtrembėrohej e vėrteta marksiste dhe e pėrfundoi ekspozenė e tij me fjalėt “kur partia e shpall armik, ajo nuk shkel nė dėrrasė tė kalbur”.
- Armik i thoni ju, armik do t’i themi edhe ne, - i qetėsoi Kismeti.
Nė fakt qysh tė nesėrmen, fshati bujti nė shtėpinė e Kalos: burrat shkonin e vinin nė njė dhomė e gratė nė dhomėn tjetėr.
Zemėrimi i pabujshėm i fshatit, mbėrriti sėrish te zyrtarėt e lartė qė ishin nė dilemė se si do tė silleshin kėtej e tutje me tė. Bastisje nė emėr tė Luftės duke pėrdorur kartėn e ballistėve apo tė tradhtarėve, kėtu s’mund tė pėrdorje. Edhe thirrjet apo aksionet qė ndėrmerreshin nga lart, fshati i kish pėrkrahur qė nė embrion. Ky quhej fshat model, fshat i pėrparuar, fshat i sė resė, i shkollės sė parė nė Shqipėrinė e Jugut, i rrugės automobilistike.
Megjithatė u gjet njė zgjidhje: nderimi i fshatit me titullin HERO I PUNES SOCIALISTE. Nė ceremoninė festive pėr dorėzimin e titujve e urdhėrave tė Presidiumit tė Kuvendit Popullor, u mblodhėn banorė nga krejt krahina si dhe mjaft punonjės tė ndėrmarrjeve tė qytetit.
Gjithēka nisi e vijoi tė shkonte normalisht. Pėr podium ishte vėnė njė karrocė e kthyer mbrapsh dhe e rrethuar me flamuj e banderola; frerėt e kuajve i shtrėngonte fort Qenami.
Nėnkryetari i Presidiumit tė Kuvendit Popullor mbajti fjalėn e rastit duke evokuar cilėsitė mė tė mira tė fshatit nė kohė lufte e paqe.
Duartrokitje dhe ovacione.
Pastaj nisi shpėrndarja e medaljeve. Kismet Hakani e mori dekoratėn i pari, nuk tha asnjė fjalė e u struk mes njerėzve tė podiumit. Dekorata e urdhėra nderimi morėn plot 30 veta, 20 burra e 10 gra.
Ndėrkohė dikush, ndoshta njė fėmijė nga mesi i turmės lėshoi njė grusht miza mushke. Ata qė ishin afėr podiumit filluan tė pėrvishen nė duar e nė kėmbė e po kruheshin sa andej-kėtej. Miza shkuan edhe te Qenami qė lėshoi frerėt e kuajve dhe u hodh nė njė rrėzė lofate; kuajt trokthėn befas tė sulmuar nga insektet ngacmuese. Nė kėtė rropulli disa zyrtarė tė presidiumit u treguan tė shkathėt e u hodhėn pėrtokė, ndėrsa autoritetet e rrethit dhe nėnkryetari i Presidiumit u strukėn nė qoshk tė karrocierisė.
Katėr policė dhe i plotfuqishmi i Zonės, e ndoqėn karrocėn nga pas me krisma e britma duke i tėrbuar edhe mė keq kuajt e gjorė. Pėrpak gjindja pėrreth u topit.
Dikush qeshi me tė madhe, kaq duhej qė e qeshura tė shpėrthente nė krejt turmėn duke ndjekur mes lotėve fatin e autoriteteve nė karrocė.
Kuajt e ndalėn vrapin e ēmendur pasi u liruan nga mizat e tepėrta. Karroca - podium, e tėrhequr nga policėt, po vinte sėrish nė vendin e vet. Tanimė ceremonia nuk kish mė kuptim, duheshin gjetur me ēdo kusht fajtorėt.
- Kush e projektoi kėtė masakėr pa preēedencė? - ulėriu nėnkryetari i Presidiumit.
- Ata qė na kanė halė nė sy, - u hodh kryetari i komitetit egzekutiv, i frikėsuar nga ndonjė ulje nė detyrė a masė partie.
- Armiku i klasės ėshtė hedhur nė veprim, - mbėshteti i plotfuqishmi i Zonės, i trembur pėr lirimin apo futjen nė burg. - Janė nja tri-katėr familje kundėr pushtetit; emrat e tyre i kam nė bllok.
- Tė veprojė urgjent diktatura e kllasės nė fuqi e nė asnjė mėnyrė tė mos prishet festa e proletarėve. Tė dyshimtėt tė arrestohen qysh tani, nėmospo do ju arrestoj ju! - foli ashpėr i deleguari kryesor duke iu drejtuar presidiumit.
Para tėrė turmės u mėnjanuan nja dhjetė vetė, u lidhėn me pranga dhe i futėn nė njė Gaz tė Degės sė Brendshme.
                                                                                                                                                           
 
                                   *                      *
                                                *
             
Kjo ceremoni u tregua disa herė nė fshat, herė-herė pėrsėritej dialogu i tė dėrguarit kryesor me tė plotfuqishmin e Zonės (tė veprojė diktatura e kllasės - njėri, i kam emrat nė bllok - tjetri), po mė shumė pėrflitej fundi i hidhur i saj: dėnimi me tre e pesė vjet burg i dy njerėzve tė pafajshėm; njė shaka fėmijėsh ish shndėrruar gati gati nė njė mort.        
- Duhet tė jenė tė lojtur nga fiqiri kur mendojnė se dy burra nga Halepi mbajnė miza nė xhep?
- Edhe mizat bėjnė punė armiqėsore, hanė kallamoqin e misrit e na dobėsojnė koperativėn.
- Qysh i mbushėn brekėt nė atė farė feje.
- Eh, fshat hero/ fshat model/ katandisur kashtė e koqe/ i mbėrthen shollėt me tel.
           
 
Procesion mortor
 
            Adem Ruskaj mbylli sytė nė moshėn 50 vjeē duke lėnė pas gruan dhe tetė fėmijė pothuajse tė rritur. I heshtur nga natyra, i qetė dhe i matur atij i shkonte aq pėr shtat zanati i bariut. I urtė deri nė pėrkushtim, nuk mbahej mend tė grindej me dikė. Pothuaj dyzet mote kish baritur kodėr mė kodėr e gėrxh me gėrxh, atij i mjaftonte njė fishkėllimė e zgjatur apo hej – naa - vėrr si tė vetmet mjete komunikimi. Kur kthehej nė shtėpi apo kur dilte nė bregun e burrave ngaqė i zbardhte koka tullace, fshatarėt e ngacmonin me humor: hė more filozof, ēfarė parashikon pėr ne - po ai nuk e prishte gjakun e buzėqeshte sinqerisht.
Kėto kish parasysh kryetari i frontit teksa lexonte fjalėn e lamtumirės para arkivolit tė tij. Njerėzit rrinin tė heshtur e tė tulatur duke ndjerė thellė humbjen e tė ndjerit. Befas heshtja u ndėrpre dhe gjindja u pėrqėndrua te fjalėt e fundit tė kapos sė frontit.
- Vėlla i dashur, ti vdiqe e shpėtove njėherė e pėrgjithmonė. Nė piqesh me Zotin, thuaj edhe dy fjalė pėr na qe tė na marrė shpejt...Tullac ti, e tullac Lenini. Tani qė vete nė atė botė na e tako pak dhe Leninin e thuaj se kėtej jemi bėrė kooperativė, kemi tė gjitha tė mirat e e nuk kemi kohė tė vdesim. Tregoji Leninit edhe shollėt me rrypa qe ke mbathur, thuaj edhe pėr ne qė do tė vijmė atje zbathur e lakuriq... - kryetari pėrfundoi dhe hodhi i pari njė grusht baltė, njė rit ky i hershėm qė u pasua nga tė gjithė tė pranishmit.
Pasditja e procesionit kaloi e qetė, ndėrsa tė nesėrmen fshati ishte nė alarm; ia kishin behur sakaq autoritetet mė tė larta tė rrethit pėr tė dėnuar veprimin e drejtuesit tė frontit nė njė mbledhje tė posaēme. Vetė Sekretari i Parė foli rreth dy orė pėr kontributin e Leninit e Stalinit, tė Molotovit, Kirovit, pėr gjithė udhėheqjen bolshevike; kush i pėrgojon kėta prijėsa tė ndritur bėn gabim politik dhe dėnohet, tha ai. Mua mė shqetėson fakti i degjenerimit tė njerėzve tanė tė besuar, ja kėshtu, e ngriti zėrin i Pari sekretar i rrethit.
- Ne nuk e dėgjuam nga pikėllimi, u justifikua Kaloja. -Atė putanėn, domethėnė, gruan e Stalinit, ai e shante, shante edhe tė bijėn qė ėshtė arratisur nga Amerika, po Leninin asnjėhėrė. Tre veta e kanė emrin Lenin, domethėnė nga respekti.
- E the ti gabim politik, nuk e luan as topi, - tha Qenami, po na thuaj si ta lajmė.
- Atė e pret burgu, - foli kryetari i Degės sė Punėve tė Brendshme.
- Mundet ta interrnojmė..., - tha njė nga tė presidiumit.
- Po ku ka mė keq nga ky fshat, do e bėn kamp interrnimi do e bėn burg, - foli sėrish Kaloja.
- Ashtu tė bėhet, - i vuri kapak Sekretari i Parė, - ta pėrjashtojmė nga partia e t’i heqim triskėn e Frontit. Tani kemi edhe njė problem tjetėr. Ky sekretari i rinisė mė thotė se ju nuk dėrgoni vullnetarė pėr aksione. Unė nuk e besova dhe po e shtroj fshaēe: kush nga ju do tė regjistrojė vullnetarė?
- Shėno Xhexhenė...
- Shkruaj vajzėn Tiken...
- Shėno nipin tim Nurēen...
Fshatarėt propozonin njeri pas tjetrit derisa u plotėsua lista prej dhjetė vetėsh. Nuk vonoi dhe tė nesėrmen nė gazetėn lokale u botua shkrimi “Rrėnjėt e patriotizmit” ku pėrmendeshin traditat e fshatit, gatishmėria e kėtyre banorėve pėr tė bėrė gjėra tė rralla dhe fare tė veēanta.
 
 
 
Fjalėt e ndryra 
 
Kismet Hakani ishte marruar, megjithatė ende nuk besohej dhe nuk dihej plotėrisht se nė ēfarė shkalle kishte luajtur tepeleku i kokės apo deri ku kishte shkuar ikja nga fiqiri. Shenja e parė e rrėzimit tė shpeshtė tek ecte rrugės, shesh pėr sheh, filloi tė ironizohej me “largmapėsinė e Kismetit”, cilėsim qė rezervohej pėr figura shumė tė larta udhėheqėse, pėr numrin njė tė shteti dhe tė partisė.
Shfaqja tjetėr me dekorata tė luftės antifashiste dhe me emblema tė Titos, Stalinit dhe Mao Ce Dunit, u komentua si sentiment dobėsie, ngaqė vetė Kismeti ishte endur shumė herė mes veprave tė njėrit dhe tė tjetrit. Pa thėnė asnjė fjalė, ish njeriu mė i pushtetshėm i katundit, po krijonte bindjen se ai ishte ndarė pėrfundimisht nga kjo jetė e begatė me varfėri dhe skamje tė tejskajshme.
Njė ditė tjetėr Kismeti kishte prishur njė aktivitet tė shkollės tetėvjeēare tė katundit teksa bėnin roje dhe recitonin vjersha pėrpara lapidarit tė njė dėshmori. Rreth njėqind nxėnės dhe shtatė-tetė mėsues ishin gatitur pėrpara njė masiv tė stėrgjatė prej ēimentoje, nė formė piramide, ku shkruhej: kėtu, nė dhjetor tė 1943 u vra heroikisht dėshmori Mensur Dollma. Kismeti ishte afruar tinėzisht dhe ndoshta nuk do tė kishte ndėrhyrė, nėse nuk do tė dėgjonte oratorin qė pėrsėriste trimėritė e dėshmorit, bėma qė thuheshin pėrpikmėrisht vit pas viti, nė ditėlindje, nė ditėvdekje, nė 5 maj dhe nė festa tė tjera komuniste qė shėnoheshin me tė kuq nė kalendar.
- Ky njeriu kėtu, kishte thėnė Kismeti, nuk ka bėrė asnjė heroizėm, pėrveē qė ka vuajtur nga njė plevit i gjatė dhe ka vdekur i humbur harcave. Unė kam qenė vetė nė luftė dhe ajo i ka pasur tė gjitha, tė vrarė tė rremė dhe tė vėrtetė, pabesitė, goditjet prapa shpine, spiunimin. Qėllonte qė rrinim me ditė e me orė tė tėra dhe nuk na binte rasti tė bėnim asnjė betejė. Kėtu ka shumė varre tė vjetra dhe tė reja, tė luftės dhe tė punės, qė do na ndjekin pėrjetėsisht aty ku mund tė na degdisė perėndia.
Nxėnėsit duartrokitėn, ndėrsa mėsuesit u mblodhėn rreth vetes dhe nuk dinin se si tė silleshin. Njė mėsues i historisė rendi pranė njė reparti ushtarak pėr tė njoftuar qendrėn. Pas pak njė makinė ushtarake bėri arrestimin e Kismetit duke e shėtitur tė lidhur nė shtatė fshatrat e zonės.     

           


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.