|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |

 

EPOKA E GJERGJ KASTRIOTIT - SKĖNDERBEUT

PĖrpjekjet pėr rimėkėmbjen e Shtetit tė SkĖnderbeut

 


25 shtator 2001 - Trepēa.net
 
 
1. Shqipėria pas vdekies sė Skėnderbeut. Rrethimi i Shkodrės (1474)
 
Vdekja e Skėnderbeut shkaktoi njė tronditje nė tė gjithė Shqipėrinė. Disa javė pas humbjes sė tij, e shoqja, Donika, dhe i biri 13 vjeēar, Gjoni, u pėrfshinė nė eksodin e madh shqiptar, dhe u vendosėn nė pronat qė kishin nė Itali (Monte Sant Anxhelo dhe Sant Xhovani Rotondo).
 
Humbja e Skėnderbeut, e kėtij gjeniu, i hoqi botės shqiptare udhėheqėsin e jashtėzakonshėm, personalitetin mė tė lavdishėm tė historisė kombėtare qė kishte ndikuar fuqishėm nė tėrė veprimtarinė politike tė vendit. Pas vdekjes sė tij filloi decentralizimi i jetės politike dhe familjet e mėdha shqiptare dolėn pėrseri si zotėr mė vehte. Ndėrkohė pozita e Venedikut nė Shqipėri  u forcua aq shumė sa edhe Kruja kaloi nėn zotėrimin e tij.
 
Mė 15 maj tė 1474 ushtritė osmane rrethuan kshtjellėn e Rozafės dhe nė fillim tė qershorit erdhėn forca tė tjera me nė krye bejlerbeun e Rumelisė, Sinan Pashėn. Numri i pėrgjithshėm i ushtrive osmane arriti deri nė 80 mijė veta.
 
Rreth 2 mijė veta (banorė tė qytetit tė rrethuar, luftėtarė tė krahinave tė tjera dhe ushtarė tė njė garnizoni tė vogėl venedikas), nėn drejtimin e Antoni Loredanit, qeveritarit venedikas tė Shkodrės, mbronin kėshtjellėn e Rozafės, nė tė cilėn ishin strehuar 1 mijė banorė tė paaftė pėr luftė. Mbrojtėsit e kėshtjellės ndihmoheshin edhe nga luftėtarė qė vepronin nė rrethinat e saj dhe nė vise tė tjera mė tė largeta. Gjatė muajit korrik mbrojtėsit e kėshtjellės zmbrapsėn me heroizėm sulmet e njėpasnjėshme tė trupave osmane. Nė fillim tė gushtit, pasi lanė me mijėra tė vrarė nė fushėn e luftės, ushtritė osmane filluan tė largoheshin nga tokat e lira shqiptare.
 
 
2. Rėnia e Krujės, e Lezhės, e Shkodrės dhe e kėshtjellave tė tjera
 
Mė 1476 osmanėt filluan rrethimin e katėrt tė Krujės. Nė pranverė tė vitit 1478 erdhi i gjithė potenciali ushtarak i Perandorisė Osmane, mbi 150 mijė ushtarė, me nė krye sulltan Mehmetin II. Pasi pėrforcuan ushtrinė qė mbante tė rrethuar Krujėn, trupat osmane iu drejtuan Shkodrės. Pas njė rrethimi dyvjeēar dhe tė mbetur pa asnje lloj ushqimi, mbrojtėsit e Krujės e dorėzuan kėshtjellėn pas premtimit tė sulltanit se do t’i linin tė lirė. Mė 16 qershor 1478, osmanėt hynė nė kėshtjellė dhe vranė tė gjithė meshkujt, kurse gratė dhe fėmijėt i kthyhen nė robėr.
 
Pranė kėshtjellės Rozafa tė Shkodrės, trupat osmane derdhėn mbi dhjetė topa, shumė mė tė fuqishėm se ata tė rrethimit tė parė, mė tė cilėt goditėn e dėmtuan muret e saj. Mbrojtėsit e kėshtjellės, nė rradhėt e tė cilėve luftonin edhe gratė, i zbrapsėn sulmet e vazhdueshme tė trupave osmane qė vazhduan deri nė fillim tė gushtit.
 
Ndėrkohė nė brigjet veriore tė liqenit tė Shkodrės ushtritė osmane pushtuan kėshtjellėn e Zhablakut, nė verilindie tė Shkodrės, kėshtjellėn e Drishtit dhe nė jug tė saj, atė tė Lezhės. Mbrojtėsit shqiptarė tė Drishtit dhe tė Lezhės, tė zėnė robėr nga trupat osmane, u masakruan pranė mureve tė Rozafės, qė tė ligėshtonin mbrojtėsit e saj. Pas pushtimit tė kėtyre kėshtjellave, sulltani mė pjesėn mė tė madhe tė ushtrisė u larguan nga Shkodra nė fillim tė shtatorit, kurse pjesėn tjetėr e la qė tė vazhdonte rrethimin e saj.
 
Ndėrkaq, mė 25 Janar tė 1479, Venediku nėnshkroi me sulltan Mehmetin II traktatin e paqes, nė bazė tė tė cilit osmanėt morėn Shkodrėn, dhe nė bregdetin e Shqipėrisė sė jugut, kėshtjellat e Himarės, tė Sopotit (Borshit) dhe tė Strivilit (nė  Ēamėri).
 
Rėnia e Krujės, e Shkodrės, e Lezhės dhe e kėshtjellave tė tjera gjatė viteve 78-79 u shoqerua mė njė vale tė madhe emigrimi.
 
 
3. Kthimi nė Shqipėri  i pasardhėsve tė Skėnderbeut dhe i princave tė tjerė shqiptarė
 
Pas pushtimit tė Krujės, tė Shkodrės dhe tė kėshtjllave tė tjera shqiptare, sulltan Mehmeti II filloi pėrgatitjet pėr pushtimin e Italisė. Nė pranverė tė vitit 1480 trupat osmane pushtuan kėshtjellėn e Otrantos nė Itali. Pas vdekjes sė sulltan Mehmetit II, nė maj 1481, ndėrmjet djemėve tė tij shperthu lufta pėr fronin. Kjo situatė nxiti qėndresėn antiosmane nė viset shqiptare. Nė fillim tė verės 1481 u kthyen nė Shqipėri disa nga princat qė kishin emigruar gjatė eksodid tė madh, si Nikollė e Lekė Dukagjini dhe mė pas, Gjon Kastrioti dhe Kostandin Mozaka.
 
Gjon Kastrioti dhe fisnikėt e tjerė u pritėn nga kryengritėsit shqiptarė si trashėgimtarė legjitimė. Me ardhjen e tyre lufta antiosmane mori hov tė madh. Shpėrthimi i kryengritjeve tė fuqishme nė rajone tė gjėra shqiptare e detyroi Sulejman Pashėn tė ndėrpriste misionin e trupave osmane qė, tė vendosura nė Vlorė, pėrgatiteshin tė kalonin nė Itali, dhe t’i pėrdorte ato pėr shtypjen e kryengritjeve shqiptare.
 
Nė fillim Sulejman Pasha i drejtoi ato kundėr forcave tė Gjon Kastriotit. Ndonėse nė betejėn e parė shqiptarėt u mundėn ata nuk e humbėn besimin. Rreth Gjon Kastriotit u bashkuan me mijėra shqiptarė, tė cilėt nė njė betejė tė dytė, tė zhvilluar gjatė gjysmės sė parė tė gushtit 1481, shpartalluan plotėsisht ushtrinė osmane.
 
Po nė atė kohė luftėtarėt shqiptarė tė krahinės sė Himarės e tė Kurveleshit, mė Kostandin Muzakėn nė krye, rrethuan kėshtjellėn e Himarės e tė Sopotit. Nė krye tė 3 mijė vetave u nis kundėr tyre vetė Sulejman Pasha. Por forcat osmane u shpartalluan plotėsisht, duke lėnė mbi 1 mijė tė vrarė e robėr, ndėr tė cilėt edhe Sulejman Pashėn, tė cilin Himarjotėt ia dorėzuan si trofe lufte Gjon Kastriotit.
 
Pas shpartallimit tė ushtrive osmane, nga 31 gushti deri mė 10 shtator, u ēliruan nė Shqipėri  kėshtjlla e Himares dhe e Sopotit, kurse nė Itali ajo e Otrantos, duke i debuar pėrfundimisht ushtritė osmane nga Gadishulli Apenin.
 
Ndonėse Krujėn nuk e morėn dot, forcat e Gjon Kastriotit arritėn tė ēlironin zotėrimet e Kastriotėve. Nė janar tė vitit 1484 trupat e Gjonit shpartalluan njė ushtri osmane, por qėndresa e shqiptarėve filloi tė dobėsohej, sepse mbretėria e Napolit nėnshkroi njė paqe me osmanėt nė vitin 1483 dhe nuk e mbėshteti mė Gjon Kastriotin, i cili mė 1484 u largua nga Shqipėria pėr nė Itali.
 
Pėrpjekjet pėr rimėkėmbjen e principatės sė Kastriotėve u bėn edhe nga djali i Gjonit, Gjergj Kastrioti, i mbiquajtur Skėnderbeu i Ri. Nė shtator tė vitit 1499 banorėt e krahinave rreth Lezhės u hodhėn nė kryengritje dhe kėrkuan qė nė krye tė tyre tė vihej i nipi i Skėnderbeut, Skėnderbeu i Ri. Mėse njė vit qėndroi nė Venedik Skėnderbeu i Ri nė pritmėri.
 
Vetėm nė vitin 1501, pasi ushtritė osmane sulmuan Durrėsin, Senati i Venedikut lejoi nisjen e Skėnderbeut tė Ri dhe tė 150-200 luftėtarėve tė tij pėr t’i transportuar nė ishullin e Lezhės, qė e kishin ēliruar shqiptarėt. Nė gusht tė vitit 1501 osmanėt e pushtuan Durrėsin, dhe pas nėnshkrimit tė traktatit tė paqes me ta, nė dhjetor tė vitit 1502, Venediku i braktisi krejtėsisht luftėtarėt shqiptarė. Nė kushte tė tilla kryengitja erdhi duke u shuar, dhe pas njė qėndrimi dyvjeēar, nė shkurt tė vitit 1503, Skėnderbeu i Ri u largua nga Shqipėria.
 
Kėto kryengritje mbyllėn periudhėn e luftės sė gjatė mėse njėshekullore tė Shqipėrisė kundėr pushtuesve osmanė pėr tė mbrojtur lirinė dhe jetėn e pavarur politike.
 
 
Eksodi i madh shqiptar i shek. XV
 
Gjatė periudhės sė luftės sė shqipetarėve kundėr pushtimit osman, pėr shkak tė dhunės, tė shkatėrrimeve dhe pėr tė mos iu nėnshtruar sundimit tė huaj, nė jetėn shqiptare u shfaq dukuria e braktisjes masive tė vendit. Masakrat e pushtuesve osmanė bėnė qė emigracioni tė pėrfshinte tė gjitha shtresat shoqėrore. Shqiptarėt emigruan kryesisht nė Itali.
 
Valėt mė tė fuqishme tė emigracionit tė shqiptarėve gjatė kėsaj periudhe ishin nė fund tė shek. XIV gjatė pushtimeve tė para osmane, mė 1415-1417, gjatė pushtimit tė disa kėshtjellave tė viseve bregdetare, mė 1466-1467, gjatė rrethimit tė II dhe III tė Krujės, pas vdekjes sė Skėnderbeut (1468), pas rėnies sė Krujės, tė Shkodrės (1478-1479) etj. Nė mėnyrė masive emigruan edhe nga vendbanimet e tyre tė Moresė (Peloponezit), si gjatė viteve ‘60 ashtu edhe mė pas.
 
Emigrantė tė shumtė shqiptarė u vendosėn nė tė gjitha viset bregdetare lindore tė Gadishullit Apenin, nė rajonet e Venedikut deri nė pjesėn mė jugore tė tij. Numri i tyre arrinte nė rreth 200 mijė veta. Shumica e tyre u vendosėn nė Mbretėrinė e Napolit dhe rreth 100 mijė veta nė krahinat e Kalabrisė e tė Sicilisė, ku, duke qenė njė masė kompakte e ruajtėn deri nė ditet tona identitetin e tyre dhe ndjenjėn e krenarisė kombėtare pėr ngjarjet e lavdishme tė shek. XV dhe Gjergj Kastriotin - Skenderbeun.
 
Valėt e kėsaj shpėrnguljeje eksodi pėrfshinė edhe njerėzit e kulturės si Marlin Barleci, Marin Beēikemi, Dhimitėr Frėngu e shumė tė tjerė, tė cilėt me veprimtarinė e tyre dhanė njė ndihmesė tė shquar nė kulturėn shqiptare dhe Italiane tė kohės.
 
 
Pjesė leximi
1. Nga pĖrshkrimi I Papa Pavlit II (1467) pėr eksodin e shqiptarėve drejt ItalisĖ
 
“Shqiptarėt pjesėrisht u vranė nga shpata, pjesėrisht u robėruan. Ato kėshtjella qė pėr tė mirėn tonė frenuan me vendoshmėri vėrshimin e osmanėve, u detyruan mė nė fund tė dorėzohen. Popullsitė fqinje tė bregdetit Adriatik, tė kapura nga tmerri dridhen gjithė ankth. Kudo frikė, kudo zi, para syve tanė vetėm vdekje e robėri. Njė pamje vėrtet e trishtueshme... Ėshtė e dhimbshme tė shohėsh barkat e tė ikurve, qė hidhen nė brigjet e Italisė, pasi kanė lėnė vatrat e tyre. I sheh tė shtrirė nė breg, me duar ngritur nga qielli”.
 
 
2. Nga vendimi i senatit tė Venedikut i 13 Shkurtit 1468 pėr situatĖn nė Shqipėri  pas vdekjes sė Skenderbeut
 
“Vdiq i madhėrishmi i ndjeri Skėnderbe. Me vdekjen e tij i gjithė ai vend ka rėnė nė njė ngashėrim dhe tronditje tė madhe, prandaj ėshtė e nevojshme tė merren masat e duhura pėr sigurimin si tė vendeve tė tė ndjerit Skėnderbeut tė lartpėrmendur, ashtu dhe tė zotėrimeve tona, pėr kėtė arsye merret vendimi qė, sa mė shpejtė tė jetė e mundur, tė niset prej kėtej nė atė vend i nderuari zot arkipeshkvi i Durrėsit, (Pal Engjėlli), i cili qėndroi shumė kohė para nesh si pėrfaqėsues nė emėr tė tė ndjerit zotit Skėnderbe tė lartpėrmendur dhe ėshtė njė person shumė i urtė dhe besnik i bindur, ndaj nesh e shtetit tonė”.
 
 
3. PĖrkujtimi i figurĖs sė Gjergj Kastriotit - Skėnderbeut nga shqiptarėt pas vdekjes
 
Pas vdekjes sė Skėndebeut thonė se Shqiptarėt, tė habitur nga trimėria e kėtij burri zunė tė shihnin tek ai diēka qė kalonte pėrtej kufijve njerėzorė dhe tė kujtonin princin e dashur me kėngė madhėshtore. Disa bura tė besueshėm mė kanė treguar se nė valėn e luftės dhe pikėrisht kur ēdo gjė shungellonte e oshėtinte nga armėt barbare, grupe vajzash kishin zakon tė mblidheshin ēdo tetė ditė ndėr sheshet ku kryqėzoheshin tri rrugė nė qytetet ku kish sunduar dhe tė kėndonin lavdinė e tė ndjerit princ, siē bėnin burrat e lashtė nė ahengjet e tyre.
Nga Historia e Venedikut e humanistit venedikas Anton Sabeliko (1436-1506), bashkėkohės i Heroit tonė Kombėtar
 
 
4. RRethimi i ShkodrĖs
 
Me 15 maj tė vitit 1474 arritėn ndėr kėto fusha 7 sanxhakbejlerė me 60 mijė kalorės, mė 4 qershor arriti Pasha i Rumelisė, me njė ushtri tė fortė dhe vendosi ēadrat rrėzė malit pėrballė qytetit. Mė 17 qershor vendosėn 2 topa. Mė 28 qershor edhe 2 topa tė tjerė. Nuk kalonte ditė qė tė mos shtinin 22, 23 dhe 25 herė. Mė 18 korrik, nė orėn 24 osmanėt erdhėn rrėzė mureve tė kėtij qyteti me njė tėrbim tė jashtėzakonshėm dhe luftuan gjithė natėn. Rreth orės 15 pėsuan humbje. Atė ditė ishin vrarė 7020 osmanė. Ata u larguan mė 9 gusht “.
Nga letra e 13 Gushtit 1474 e qeveritarit venedikas tė Shkodrės, Anton Loredani

 

  BURIMI: Historia e Popullit Shqiptar  -  pėr shkollat e mesme -  Prishtinė - Kosovė - 1998

  Copyright©2000-2001 Trepca.net - All rights reserved