|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |

 

EPOKA E GJERGJ KASTRIOTIT - SKĖNDERBEUT

MarrĖdhĖNIet e Gjergj Kastriot-SkĖnderbeut mE EvropĖn

 

23 shtator 2001 - Trepēa.net
 
1. Marrėdhėniet me vendet e Evropės Juglindore
 
Lufta heroike dhe e sukseshme e shqiptarėve kundėr forcave osmane bėri qė  ata tė vlerėsoheshin nga shtetet e huaja si njė fuqi e rėndėsishme e dorės sė parė dhe i vuri shqiptarėt nė ballė tė pėrpjekjeve pėr dėbimin e osmanėve nga viset e pushtuara tė Evropės. Lufta kundėr tė njėjtit agresor, Perandorisė Osmane, i afroi dhe i bėri aleatė tė natyrshėm vendet e Evropės Juglindore. 

  

Si rrjedhim, me kohė u vendosėn lidhje ndėrmjet shteteve, principatave e zotėrimeve tė kėsaj pjese tė Evropės. Nė kėtė kuadėr dalloheshin marrėdhėniet e shqipėtarėve me Hungarinė.  
 
Deri nė vitin 1456, kur vdiq Janosh Huniadi, Hungaria luftonte kundėr pushtuesve osmanė dhe ishte kėshtu aleati mė i rėndėsishėm i shqiptarėve.
 
Duke goditur secila palė nė sektorin e vet tė njėjtin armik, lehtėsonin barrėn e njėra-tjetrės. Bashkėpunimin ushtarak ndėrmjet tyre Skėnderbeu dhe Huniadi u pėrpoqėn ta shtrinin deri nė organizimin e fushatave luftarake tė pėrbashkėta.
 
Mė 1448 dhe 1456, Skėnderbeu u pėrgatit tė merrte pjesė pėrkrah Janosh Humiadid nė betejat qė ai zhvilloi nė Kosovė dhe nė Beograd. Por ushtria shqiptare nuk arriti tė merrte pjesė nė kėto beteja pėr shkak tė pengesave qė vinin nga largėsitė e mėdha midis vendeve tė tyre dhe tė qėndrimeve armiqėsore tė sundimtarėve serbė tė atyre anėve.
 
Marrėdhėniet e Skėnderbeut me sundimtarėt sllavė, si me Gjergj Brankoviēin, nė zotėrimet e tė cilit pėrfshihej nė atė kohė pjesa mė e madhe e Kosovės dhe me princin Stefan tė Bosnjės, nuk arritėn shkallėn e bashkėpunimit, sepse ata ishin tė pavendosur edhe iu nėnshtuan osmanėve si vasalė.
 
Lidhjet tradicionale dhe tė vashdueshme, kryesisht ekonomike-tregtare shqiptarėt i kishin mė qytetin e Raguzės (Dubrovnikut), qė ishte nėn sovranitetin e Hungarisė. Raguza i dha dhe njė mbėshtetje tė gjerė morale luftės heroike tė shqiptarėve si dhe njė ndihmė modeste ekonomiko-financiare. Kur nė aspektin ushtarak, ajo i ruhej konfrontimit me osmanėt, ndaj tė cilėve paguante njė tribut vjetor.
 
Lufta fitimtare e shqiptarėve nėn udhėheqjen e Skėnderbeut ushtroi ndikim tė fuqishėm nė tė gjitha rajonet e Ballkanit dhe nxiti ato tė lidheshin mė Shqipėrinė.
 
 
2. Lidhja e Skėnderbeut mė shtetet Italiane.
 
Lufta e shqiptarėve nėn udheheqjen e Skėnderbeut vlerėsohej nė Evropė si njė barrierė e fuqishme qė pengonte kalimin e ushtrive osmane nė drejtim tė Italisė. I vetėdijshėm pėr kėtė ishte edhe vetė heroi shqiptar, i cili nė tetor tė vitit 1460 i shkruante njė princi Italian: “Nė qoftė sė unė do tė mbytesha, Italia do ta ndiente, dhe si rrjedhim, ai zotėrim qė ju thoni se ėshtė i juaji, do ishte i osmanėve.
 
Gjatė shek. XV Italia ishte e copėtuar politikisht nė shumė shtete, me tė cilat Skėnderbeu krijoi marrėdhėnie tė ngushta. Lidhje tė shumanshme kishin shqiptarėt sidomos mė Venedikun, ngaqė ky zotėronte nė viset bregdetare tė Shqipėrisė qytete e qendra tė rėndėsishme ekonomike e tregtare. Marrėdhėniet e shqiptarėve mė Venedikun kanė qenė komplekse dhe ndėrmjet tyre ka pasur jo vetėm mirėkuptime, por edhe mosmarrėveshje dhe konfrontime, sic ndodhi nė 1447-1448 . Pėr ti ruajtur zotėrimet e shumta qė kishte nė tė gjithė bregdetin e Ballkanit. Venedikut i duhej tė mbante marrėdhėnie sa mė tė mira me tė sulltanėt osmanė.
 
Pastaj nga viti 1419 deri nė mesi e viteve ‘50 ai kishte nėnshkruar me ta njė numėr traktatesh paqeje, nėpėrmjet tė cilave siguronte paprekshmėrinė e zotėrimeve tė veta nė Ballkan. Nė kėto rrethana Venediku nuk mund tė ishte aleat nė luftėn antiosmane, ashtu siē e kėrkonin shqiptarėt. Mė vonė sidomos gjatė viteve ’60, kur ushtritė osmane filluan tė pushtonin zotėrimet venedikase nė More (Peleponez), pati njė afrim dhe bashkėpunim mė tė madh ndėrmjet Skėnderbeut dhe Venedikut, pėr fuqizimin e luftės antiosmane.
 
Pushtimet osmane dėmtuan rėndė interesat e kishės katolike nė Ballkan. Papėt e Romės e shihnin me simpati dhe e inkurajonin luftėn e shqiptareve nėn udhėheqjen e Skėnderbeut. Ata e propagandonin gjerėsisht kėtė luftė, dhe Skėnderbeun e cilesuan si “Mbrojtes tė krishterimit” dhe i dhanė titullin “Kapiten i pėrgjithshėm i Selisė sė Shenjtė”. Papati i mbėshteti pėrpjekjet e Skėnderbeut pėr bashkimin politik tė shqipetarėve, dhe kėrcenoi mė ēkishėrim ata fisnikė shqiptarė qė afroheshin me osmanėt. Nuk mungoi edhe ndihma financiare e tij pėr Skėnderbeun, sidomos nė vitet ‘60.
 
Nė kuadrin e lidhjeve tė Skėnderbeut me shtetet Italiane, njė vend tė veēantė kishin ato me Mbretėrinė e Napolit. Skėnderbeu dhe fisnikė tė tjerė shqiptarė, nė vitin 1451, lidhėn traktate me mbretin Alfonsi V tė Napolit pėr tė bashkėpunuar nė luftėn antiosmane, dhe projektuan edhe ēlirimin e viseve tė pushtuara. Nė kėtė kuadėr, nė 1455 erdhėn disa qindra ushtarė napolitanė qė morėn pjesė nė betejėn e Beratit. Pas vdekjes sė Alfonsit tė V (1458), i biri, Ferdinanti I, hoqi dorė plotėsisht nga ideja pėr t’u shtrirė nė drejtim tė Ballkanit dhe pėrkohesisht lidhjet e tij me shqiptarėt u dobėsuan.
 
Pėr tė gjallėruar marrėdhėniet me Mbretėrine e Napolit, Skėnderbeu ndėrhyri nė luftėn civile qė kishte shpėrthyer atje dhe i dha ndihmė ushtarake mbretit Ferdinand. Nė shtator tė vitit 1460 Skėnderbeu dėrgoi grupin e parė tė luftėtarėve, tė drejtuar nga i nipi, Gojko Stres-Balsha. Nė fund tė Gushtit 1461, nė krye tė 2 - 3 mijė ushtarėve, Skėnderbeu u nis pėr nė Itali dhe zbarkoi nė Barleta, ku gjendej i rrethuar mbreti Ferdinand.
 
Forcat kundėrshtare i zuri paniku pėrballė luftėtarėve shqiptarė, dhe u detyruan tė hiqnin dorė nga rrethimi i Barletės. Skėnderbeu organizoi sulme tė njėpasnjėshme dhe ēliroi njė varg qytetesh e qendrash tė fortifikuara, si Tranin, Sant Anzhelon, San Xhovani Rotondon etj. Nė shenjė mirėnjohjeje pėr ndihmėn e vyer, mbreti Ferdinand i dhuroi si prona heroit shqiptar, San Azxhelon e San Xhovani Rotondon dhe i caktoi atij njė pension vjetor prej 1200 dukatėsh.
 
 
3. Vendi i shqiptarėve nė projektet evropiane pėr luftėn e pėrbashkėt
 
Pasi Sulltan Mehmeti II pushtoi nė 1453 kryeqytetin e Perandorisė Bizantine, Kostandinopojen, tė ciles iu dha emri Stamboll, u rrit frika ndaj rrezikut tė pushtimeve osmane. Ajo pėrfshiu edhe sundimtarėt e disa vendeve tė tjera evropiane. Nė kėto rrethana filluan tė hartoheshin projekte pėr njė luftė tė  pėrbashkėt tė vendeve evropiane kundėr Perandorisė Osmane. Njė gjė tė tillė, papeė, e propaganduan gjerėsisht, duke i dhėnė edhe veshje fetare, si njė “Kryqėzatė kundėr tė pafeve”.
 
Projekte antiosmane hartuan mbreti Alfonsi V i Napolit, papa Nikolla V, papa Kaliksi III, papa Piu II, princa e mbretėr Gjermanė e Hungarezė, emiri Ibrahim nė Azine e vogel etj.
 
Nė tė gjitha kėto projekte pėr luftė tė pėrbashkėt, njė vend qendror i jepet ushtrisė shqiptare tė Skėnderbeut. Kėshtu p.sh. nė projektin e papa Piut II, parashikohej qė ushtria e pėrbashkėt evropiane tė ishte 40 mijė veta, gjysmėn e tyre do ta dėrgonin vendet evropiane dhe do tė zbarkonte bashkė me papėn nė Raguzė, pėr t’u bashkuar me 20 mijė luftėtarė shqiptarė. Kjo ushtri e fuqishme do tė formonte frontin qendror (nė frontin e Danubit do tė vepronin hungarezėt, kurse nė bregdetin e Greqisė flota luftarake e shteteve Italiane), dhe do tė kishte si komandant tė pėrgjithshėm Skėnderbeun, tė cilin papa Piu II do ta kurorėzonte mbret. Papa dhe Skėnderbeu vepruan energjitikisht pėr realizimin e kėtij projekti.
 
Nė verė tė vitit 1464 Papa Piu II shkoi nė Ankonė pėr tė pritur ushtritė evropiane qė do tė grumbulloheshin aty pėr tė kaluar nė Raguzė. Por, mė 14 gusht 1464, ai vdiq nė Ankonė dhe bashkė me tė u varrosėn pėrfundimisht edhe pėrpjekjet pėr organizimin e njė fushate antiosmane nė shkallė evropiane.
 
 
Pjesė leximi
1. nga letra e Skėnderbeut e 31 Tetorit 1460, dĖrguar princit tė Trentit, JohanĖs Antonius De ursinis
 
“Fort i kthiellti princ e zot i nderuar,
 
Mora letrėn e zotit tuaj e cila mė ēuditi mė fort sė sa do mė hidhėronte, duke parė mėnyrėn me tė cilėn ju shkruani. Dhe, mė sė pari thoni, qė, kur keni marrė lajmin sė nė i paskemi dėrguar fjalė fort tė kthielltit Madhėri, mbretit Ferrant (Ferdinand) sė po tė na dėrgonte golera, nė do tė kishim ngarkuar nė tė njerėz qė tė shkonin pėr t’i dhėnė zjarr Brindizit edhe pėr tė plaēkitur vendin tuaj, nuk paskeni mundur ta besoni, mbasi mė njihni mirė pėr tė urtė e tė matur.
 
Kur morėm vesh sė ju kishit ngritur krye kundėr Madhėrisė sė tij, i ēuam fjalė qė tė na dėrgonte nė kėto anė galera dhe anije tė tjera pėr tė marrė njerėz, kėmbėsorė e kalorės, sepse aq sa tė donte do t’i kishim dėrguar pėr shėrbim tė Madhėrisė sė tij. Po ta kishte bėrė kėtė dhe tė na kishte besuar, ne mbase Brindizin nuk do ta kishim djegur, por vendet qė u rebeluan nė Pulje, nuk do tė kishin ngritur krye. Ju, nė atė rast do ta kishit patur tė vėshtirė tė mbronit gjėnė tuaj dhe jo mė tė mendonit qė tė shtinit nė dorė shtetin e Madhėrisė sė Tij, i cili ėshtė zot i juaj e si zot duhet ta njihni sepse jeni betuar.
 
Nė qoftė sė unė do tė thyhesha, Italia do ta ndiente dhe, si rrjedhim, ai zoterim qė ju thoni qė ėshtė i juaji, do tė ishte i osmanėve. Por a e mbani mend sa e madhe ishte fuqia e sulltanit, sa nuk ėshtė as e juaja as e zotėrisė qė pėrkrahni dhe, kur mė pas mbetur vetėm qyteti i Krujės, dhe kur u gjeta aty i rrethuar, unė e mbrojta kundėr gjithė asaj fuqie, dhe e mbajta gjersa osmanėt, me dėm e me turp u hoqėn, dhe unė nė njė kohė tė shkurtėr, e me pak veta shtiva prapė nė dorė atė qė shumė armiq e nė shumė kohė kishin fituar.
 
Kėshtu qė aq mė tepėr duhet shpresuar pėr pėrteritjen e shtetit tė mbretit Ferrant, i cili, edhe vetėm Napolin tė kėtė, tė jeni i sigurtė se do tė dalė ngadhnjimtar. Dhe mbase thoni sė me shqiptarėt unė nuk do tė mundem ta ndihmoj, as ta mbroj, as t’i dėmtoj armiqtė e tij tė fuqishėm, por ju pėrgjigjem: ka ndryshuar puna, e nėse kronikat tona nuk gėnjejnė, ne quhemi epiriotė dhe duhet tė kini dijeni sė nė kohė tė tjera paraardhėsit tanė kaluan nė vendin qė ju mbani, sot dhe patėn luftime tė mėdha me romakėt, dhe ne e dimė se mė tė shumtėn e herėve u ndanė me nder sesa mė turp.
 
Unė do tė pėrdor tė gjitha fuqitė mė cilėsitė e mija, si dhe me tė gjithė miqtė e tė besėlidhurit qė kam, pėr tė ndihmuar e pėr t’i dhėnė dorė zotit tim, mbretit Ferrant, dhe po munda ta kruhej detyren time, pėr nderin tim, do tė mėsoj atė qė duhet tė mesoj. Kur ju mė nxitni ti tėrheq njerezit e mij e mė thoni sė po pata deshirė tė luftojė, ja ku i kam osmanėt, mė tė cilėt mund tė korr lavdi e nder mė tė madh, po ju pėrgjigjem: unė prej jush nuk dua nxitje, as kėshilla; njerėzit tanė nuk i kemi dėrguar qė tė kthehen kaq shpejt, por qė t’i shėrbejnė mbretit Ferrant gjersa tė kenė bashkuar Mbretėrinė e tij.
 
Dhe janė nga ata burra qė, po tė jetė nevoja, vullnetarrisht pėrballojnė vdekjen nė shėrbim tė Madhėris sė tij. Por ata qė kemi dėrguar s’janė hiē gjė, kundrejt atyre qė kemi vullnetin tė dergojmė, nėsė i pėlqen Madhėrisė sė Tij, e po qe nevoja do vij unė personalisht mė aq njerėz sa jo vetėm me ndihmėn e Zotit, besojmė se do ta shtiem nė dorė Puljen, por do tė mjaftonin ta popullonim tė gjithė, mbasi ėshtė e shpopulluar”.
 

   BURIMI: Historia e Popullit Shqiptar  -  pėr shkollat e mesme -  Prishtinė - Kosovė - 1998

   Copyright©2000-2001 Trepca.net - All rights reserved - Tė drejtat e rezervuara