|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Banka Botėrore: Kosova ofron mundėsi pėr fillimin e bizneseve tė reja

 
 

 

3 prill 2006 /TN

(Zėri i Amerikės, mė 3 prill 2006) - Ilir Ikonomi

Banka Botėrore thotė se strategjia e saj pėr Kosovėn gjatė dy viteve tė ardhshme do tė pėrqendrohet te sektori i energjisė dhe i minierave. Pėrfaqėsuesit e Bankės thonė se zhvillimi i kėtij sektori do tė tėrhiqte investitorė tė huaj dhe do tė krijonte tė ardhura pėr zhvillime nė aspekte tė tjera.                         

Kosova ka sasi tė mėdha qymyrguri tė tipit linjit dhe me cilėsi tė lartė, pra me pak ndotje, thotė Kanthan Shankar, Pėrfaqėsues i Bankės Botėrore nė Kosovė, i cili ishte kėto ditė nė Uashington.Banka miratoi sė fundi njė grant nė mbėshtetje tė kėsaj strategjie afatshkurtėr:

“Projekti ynė, strategjia e pėrkohshme pėr Kosovėn, qė ėshtė miratuar nga bordi i drejtorėve, ka caktuar 19 milion dollarė pėr kėtė vit dhe vitin e ardhshėm”, thotė zoti Shankar.

Por zhvillimi i sektorit tė energjisė do tė kėrkojė ndryshime nė suazėn ligjore dhe institucionale tė Kosovės, qė sipas zotit Shankar do tė ishte njė kėrkesė e domosdoshme pėr tėrheqjen e investimeve private.

Ardhja e investimeve tė huaja, thotė ai, do tė varet nga fakti se kur do tė ndodhin kėto ndryshime ligjore dhe institucionale. Sektori privat mund tė vijė edhe mė herėt por kjo do tė dėmtonte rritjen aftagjatė, sepse nė qoftėse nuk ekzistojnė ligje pėr mjedisin dhe pėr ndikimet sociale, atėhere investitorėt e huaj do tė merrnin pėrsipėr rreziqe dhe kėshtu ata do tė rrisnin koston e zhvillimit tė kėtij burimi energjitik.        

“Ne nė Bankėn Botėrore kemi politika mjaft tė qarta pėr ēėshtjet e mjjedisit dhe ato sociale, shpjegon zoti Shankar.  5,5 milion dollarė nga grantet qė do tė jepen, do tė pėrdoren pėr tė zbutur pasojat mbi mjedisin, sidomos pėr eliminimin e ndotjes sė shkaktuar nga termocentralet.”

Zoti Shankar thotė se do tė varet nga sektori qeveritar dhe ai privat se si do tė pėrdoret energjia qė do tė prodhohet. Por nuk ka dyshim se ajo do tė kėnaqė tė dy kėta sektorė: do tė plotėsojė kėrkesat e Kosovės dhe do tė krijojė mundėsi pėr tė eksportuar njė pjesė tė saj. Strategjia e tanishme e Bankės Botėrore pėr Kosovėn ėshtė e pėrkohshme.

“Sapo tė zgjidhet statusi, atėhere ne do tė kemi njė strategji mė afatgjatė, por tani pėr tani kjo ėshtė njė strategji e pėrkohshme, pėr njė vend qė ka dalė nga konflikti, sqaron pėrfaqėsuesi i Bankės Botėrore.”

Banka Botėrore vepron nė Kosovė qysh pas mbarimit tė konfliktit dhe do tė vazhdojė tė veprojė atje. Zoti Shankar e pranon se zgjidhja e statusit dhe anėtarėsimi nė Bankėn Botėrore do t’i jepte instrumente tė reja financiare Kosovės. Por problemet ekonomike tė tanishme nuk do tė zgjidhen vetvetiu.         

“Problemet qė ne pėrpiqemi tė zgjidhim do tė vazhdojnė. Nga pikpamja jonė, vemendja ėshtė tek aspektet ekonomike tė Kosovės dhe natyrisht qė statusi do tė ndihmonte pėr tė zbutur rreziqet politike por problemet ekonomike do tė vazhdojnė tė mbeten dhe pikėrisht ato pėrpiqemi tė zgjidhim ne.”        

Sfidat nuk janė tė pakta. Banka Botėrore e ka bėrė tė qartė pėr shembull se korrupsioni ėshtė njė ēėshtje e rėndėsishme qė duhet tė luftohet me forcė dhe nė mėnyrė transparente.        

“Nėse nuk trajtohet me forcė, kjo do tė kishte njė ndikim tė madh negativ nė zhvillimin e Kosovės dhe si ndėrkombėtarėt ashtu edhe popullata dėshirojnė qė pėr ēėshtjen e zhvillimit e Kosovės tė mos bėhen kompromise.”         

Por pėrse njė investitor do tė ishte i interesuar tė investonte nė Kosovė? Zoti Shankar ka kėtė pėrgjigje:      

“Kosova mund tė ofrojė shumė pėr investitorėt e huaj sepse ka njė regjim fiskal dhe tregtar mjaft liberal. Ajo ofron mundėsi pėr fillimin e bizneseve tė reja.”

Tani Kosova varet kryesisht nga sektori i shėrbimeve dhe sipas tij ajo ka nevojė pėr mė shumė ndėrmarrje tė vogla e tė mesme qė tė angazhohen nė sektorin prodhues. Njė shans i mirė ky edhe pėr investitorėt e huaj.


 

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.