|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Refleksione

 
 

Pas kuintave tė nji "mocioni"  

 
 

 
28 shkurt 2006 /TN
 
Nga Kabil Bushati
 
Papritun, javėn e kaluar, sezoni dimnor i politikes shqiptare, pėsoi nji tallazitje tė fortė. Parlamenti, u kthye nė arenė gladiatoresh nga socialistet genetikisht sherrxhij. Kėrsiti grushti, u rrėmbyen mikrofone, u kėputen linjat kompjuterike tė votimit e u hoq softi i tyne, burrat e kombit u shanė si gratė llafazane.
 
Sa turp. Mu nė mes tė Europės, kur Kosova ka nisė bisedimet pėr statusin e saj dhe pret nga shteti amė shqiptar civilizim, fisnikėri e dinjitet. Shumėkush pyet, perse ngjau gjithė kjo pėrleshje, gjithė ky nonsens? Te gjithė kane tė njejtėn pėrgjigje.
 
Tė gjithė qeveritarėt, analistėt politik e opinionistėt kanė tė njajtėn pėrgjigje nė maje tė gjuhės. Deputetėt rozė kerkojnė shkarkmin e kryeparlametares Topalli. . . u shkelėn procedurat e votės sė fshehtė. . . ajo nuk ka tė drejtė t'i kerkojė doreheqjen prokurorit tė pėrgjithshėm. . . ajo nuk ka tė drejtė t'u ndalojė fjalėn e lirė deputetėve tė opozites, ajo ka bllokuar dekretin pėr gjyqtaren Gjinovefa Gaba, ajo. . .  etj etj.
 
Kryeministri Berisha shkon edhe ma larg, ai e lidh kėtė mocion me qejfmbetjen e socialisteve pėr arrestimin e Luiza Hoxhės. . .
 
Pyesim, valle kėtu fshihet lepuri?
 
Pėr mendimin tim lepuri fle tjera kund. Le tė analizojmė me gjak tė ftohte dhe me argumenta e deduktivitet. Gjithnji me kambė nė tokė. A asht e vėrtete sė kryeparlamentarja Topalli qenka tregue kaq e ashpėr me deputetet e opozitės nė veēanti dhe me krejt socialistet nė pėrgjithėsi?
 
Mendoj sė jo. Ajo akoma nuk ka pushuar nga puna Artan Banushin, ish sekretarin e PS-se sė Shkodrės,  i cili vitet e fundit u atashue nė parlament dhe pas 3 korrikut formalizoi grabitjen e veturave qeveritare nga ana e titullarėve qė dorėzuan pushtetin.
 
Aty e gjeti dhe aty e la. Po kėshtu edhe nė Shkodėr, ku njiheri asht dhe kryetare e grupit tė punės pėr reformimin e administratės sė vjetėr, akoma nuk ka pushuar nga puna asnji socialist, pėrkundrazi ka lanė pa punė tanė demokratėt qė hoqi nga puna Fatos Nanoja para 8 vjetėsh.
 
Vetėm nė vitin e mbrapshtė 1997, Fatos Nano hoqi nga administrata publike rreth 27. 000 demokratė dhe i zėvendėsoi ata me lumpenin e shoqėrisė shqiptare. Pra, nė ketė rast kritikat zonjės Topalli, normalisht duhej t'i vinin prej demokrateve tė Shkodrės, ashtu si i kane ardhė nga gazeta jonė.
 
Ndėrsa opsioni pėr prokurorin e pėrgjithshėm asht shume skandaloz. Zonja Topalli asht deputete e popullit dhe ka tė drejte me i kėrkua dorėheqjen ashtu siē ka tė drejte ēdo qytetar i kėtij vendi me kėrkue dorėheqjen e kujtdo, biles dhe kryeministrit e presidentit. Kėtu nuk ka asgja anormale.
 
Nuk ka asnji herezi ndaj figurės sė prokurorit. Bile mazhoranca parlamentare duhet kritikue pėr faktin e thjeshte qė nuk po e ban Shqipninė me prokuror tė pavarun, ashtu si e kanė shumė vende demokratike tė botės.
 
At'here a do tė kishin gjetun birė miut sė ku me u fute ish ministrat hajdute tė Nanos tė cilet edhe sot e kėsaj nate qė po shkruej kėto rrjeshta i ke tue ba kokrrėn e sefasė nė lokalet ma luksoze tė Tiranės.
 
Le tė ndalemi pak tek procedura e votimit. Personalisht jam pėr votimin e fshehtė me kuti. Por realisht ajo procedurė le vend pėr diskutim. Nėse ajo nuk ishte plotėsisht e fshehtė, at'herė lind pyetja sė si qenkan ba votimet gjate 8 vjetėve qė qeverisėn socialistėt!?
 
Pasi me ketė sistem kompjuterik janė votuar nė parlament tė gjitha institucionet kushtetuese qė ka sot ky vend. Dhe janė miratuar jo pak por rrumbullak 108 nėpunės tė nivelit tė lartė.
 
A thue kėto institucione qenkan tė gjithė jo legjitime, sepse vota e deputeteve tė mėparshėm nuk paska qene e fshehte?! Pra siē shihet edhe nga argumentat e siper shėnuar, faktet qė paraqitin deputetet socialiste jane teper anemike dhe ma sė minore. tė gjitha nė kete rast flasin nė favor tė kryeparlamentares. po at'here ku fshihet lepuri, a fshihet gja pas kuintave?
 
Mendoj sė po. Zhurma dhe zallamahia kundėr Topallit nuk asht asgja ma shume sė sa nji furtune nė gote. Pas kuintave fshihet realisht qeveria Berisha. Atyre iu duhet nji precedent pėr tė sulmuar qeverinė.
 
Deputetet socialiste kane ra nė dilemen hamletjane: "to be or not to be". Ata deri tashti, qė tė justifikojnė qenien nė salle nė sytė e elektoratit,  nuk kane qene nė gjendje qė t'i paraqesin parlamentit asnji akuze pėr korrupsion kundėr qeverise nė pėrgjithėsi apo ndonji ministri nė vecanti, qė tė bante shkak pėr mocion ndaj qeverise sė tanishme. Sepse sipas traditės ndėrkombėtare parlamentare,  mocionet paraqiten kunder qeverise e kryeministrit.
 
Por deri me sot Berisha dhe kabineti i tij nuk ua ka dhanė ketė kėnaqėsi  socialisteve. Berisha deri tashti asht kritikue vetem sė akoma nuk po godet me dore tė hekurt kupolen e korrupsionit, por jo sė asht vete i korruptuar apo ministrat e tij. Bile asht i pa falshėm altruizmi i tij ndaj kupolės sė socialisteve.
 
Akoma nuk janė pėrballė me drejtėsinė ata qė pėr 8 vjet nė opozite Partia Demokratike dhe lideri i saj Berisha i akuzuan si hajdute e tė korruptuar si p. sh Cac Angjeli, Bashkim Fino, Fatos Nano, Xhoana Nano, Spartak Braho, Edi Rama, Gramoz Ruci,  Duka i krimit, klani i Zemunit,  Eskobari i droges etj etj.
 
Ditėn e diele, kur zonja Topalli kishte zbrite nė aeroportin Kenedi e ftuar me tė gjitha gratė kryeparlamentare nga Organizata e Kombeve tė Bashkuara, Berisha doli nė darkė nė nji konference shtypi tė jashtėzakonshme tepėr i egėrsuar e mujshar. Kjo konference u emetue nga tė gjitha mediat elektronike shqiptare e plote. Kryeministri, pa dashje ra nė grackėn qė i kishin ngrite socialistet.
 
Ai publikisht akuzoi me dokumente zyrtare nominalisht Ben Blushin, pėr pėrvetėsim fondesh publike nga ana e bashkėshortes nė 12 tendera nė shumėn prej 250 milion lekesh. Akuzoi Gramoz Rucin e Arta Daden pėr inkriminimin e fėmijėve tė tyre.
 
Akuzoi si maniak seksual Blendi Klosin, pėr tė vijue me Gjinovefa Gaben pėr tregti droge tė nji njeriu tepėr tė afėrt tė saj. nė fakt kėto akuza patjetėr qė nuk janė halucinacione tė kryeministrit, por ato duheshin artikuluar nga prokurori i pėrgjithshėm, por tė nesėrmen prokuroria nuk mori pėrsipėr sė dispononte dosja pėr personat nė fjalė.
 
Pra kemi nji diskordancė mes qeverise sė kryesuar nga Berisha dhe kryeprokurorit Sollaku, gje e cila asht pohuar prej muajsh nga kryeministri dhe stafi i tij. Pra kemi nji impas mes qeverise dhe institucionit tė akuzės sė shtetit, pasi Shqipnia nuk ka prokuror tė pa varun. Tashti Berisha asht nė dileme. Atij i duhet qė tė provoje para drejtėsisė vėrtetėsinė e akuzave tė tija.
 
Ne tė kundėrt, do tė jene tė akuzuarit qė do tė kthehen nė akuzues(si Dimitrovi). Kete, tė akuzuarit roze e manifestuan ditėn e hane para kamerave televizive. Po ketė, dite nė parlament, deputetet socialiste, treguan me force sė nuk e kane nė plan tė tėrhiqen nga agresiviteti i tyne. Biles njeri syresh tundte prangat (si Zhrinovski) mu nėn hundėt e presidiumit tė kuvendit. (?!).
 
Sipas tė gjitha prognozave, gjate kėsaj jave nė vijim, nuk do tė kemi asnji tėrheqje nga ana e socialisteve. Ata tashma kane dalė jashta kuintave e kane marrė skenėn e teatrit politik parlamentar, tė gatshėm pėr tė provokuar ngjarje ma tė hidhuna. Berisha duhet ta zhbllokoje sa ma shpejt ketė situate tė pa kėndshme e cila shume shpejt mund tė precipitojė nė shkalle ma tė gjanė, gja pėr tė cilėn deri tash nuk ka dhanė asnji shej luajaliteti.
 
Pėr medimin tim ai duhet deri nga fundi i javės apo nga fillimi i javės tjetėr tė mbledhė strukturat e Partisė Demokratike nė qendėr, kryesinė dhe po tė jete e nevojshme edhe Kėshillin Kombėtar tė partisė (pasi ka shtatė muaj qė kryesia e PD-se nuk asht mbledhė) dhe tė vendosė kolegjialisht hapat e matejshėm qė duhen ndėrmarrė nga ana e qeverisė pėr zhbllokimin e shpejtė tė kėsaj situate.


 

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.