|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Lajmet e ditės (2)

 
 

 

28 shkurt 2006 /TN /QIK

Pėrmbajtja:

  • Grupi Negociator miratoi dokumentin pėr mbrojtjen e pakicave

  • U.Nesh thotė se pavarėsia e Kosovės vjen me kushte dhe pėrgjegjėsi

  • Alfred Moisiu shpreh shqetėsimin e thellė pėr tensionimin e jetės politike nė Shqipėri

  • Alfred Moisiu shpreh shqetėsimin e thellė pėr tensionimin e jetės politike nė Shqipėri

  • Shtyhet gjykimi i Sadam Hyseinit pėr tė mekurėn


 
Grupi Negociator miratoi dokumentin pėr mbrojtjen e pakicave
 
Prishtinė, 28 shkurt 2006 - Emisari special pėr Kosovėn Martti Ahtisari e ka tė gatshėm dokumentin pyetėsor pėr pakicat tė miratuar sot nga Grupi Negociator, me tė cilin do tė takohet nesėr.

Presidenti i Kosovės, Fatmir Sejdiu, tha se Grupi Negociator, i cili me tė gjitha strukturat e tij ėshtė jashtėzakonisht mirė i pėrgatitur, miratoi dokumentin-pyetėsor tė dėrguar nga z.Ahtisari si pėrgatitje pėr takimin e radhės nė Vjenė, tė plotėsuar paraprakisht nga Grupi politik strategjik.
 
Presidenti Sejdiu tha se dokumenti ėshtė miratuar pas diskutimit nga anėtarėt e delegacionit dhe se ėshtė njė dokument i rėndėsishėm qė pėrmbushė "disa interesime tė veēanta" tė z.Ahtisari.

"Kontribut tė mirė dhanė tė gjithė anėtarėt e pranishėm tė delegacionit, pėr begatimin me ndonjė vėrejtje eventuale, qė u deshtė tė shtohet nė tekst, por jo nė esencė sepse ishte jashėtzakonisht mirė i pėrgatitur", tha Presidenti.

Dokumenti ėshtė pėrgatitur nga Grupi Politik strategjik, i marrė nė trajtė pyetėsori nga z.Ahtisari pas takimit tė Vjenės tė mbajtur para njė jave.

Dokumenti pėrmban pėrgjigjjet e pyetjeve tė parashtruara nga i dėrguari i OKB sė pėr statusin e Kosovės z.Marti Ahtisėi pėr pozitėn e pakicave pas zgjidhjes sė statusit.

Dokumenti parasheh njė korpus parimesh tė praktikave tė ndryshme, qė zbatohen nė Evropė nė mbrojtjen e tė drejtave tė njeriut dhe tė pakicave.

Gjatė takimit tė nesėrm tė delegacionit tė Kosovės, kur z.Ahtisari do tė jetė nė Prishtinė, sipas presidentit Sejdiu do tė bisedohet edhe pėr procesin e filluar tė zgjidhjes sė statusit tė Kosovės, pėr takimin e radhės tė Vjenės si dhe pėr dokumentin e sapomiratuar. "Dhe natyrisht edhe pėr kahet e mėhershme tė zhvillimit tė bisedimeve", tha Sejdiu.

Presidenti tha se ēėshtjet qė ka shtruar deri tash pala shqiptare ėshtė njė bazė e mirė, "qė reflekton seriozitetin e ēėshtjes apo tė gjithė materies qė ėshtė marrė pėrsipėr dhe qė do tė mbahet nė vazhdimėsi".

"Mund tė them se Delegacioni i Kosovės me tė gjitha ekipet e tij ėshtė jashtėzakonisht mirė i pėrgatitur", tha ai pas takimit tė rdhės tė delegacionit tė Kosovės, nė tė cilin mungonte vetėm kryekuvendari Nexhat Daci.

Nė kėto pėrgjigjje ėshtė paraparė njė korpus i tėrė i parimeve dhe praktikave tė ndryshme, tė cilat aplikohen nė Evropė pėr mbrojtjen e tė drejtave tė njeriut dhe tė pakicave.
Kėto parime do t'i aplikojė edhe Kosova pas definimit tė statusit.
 
 
U.Nesh thotė se pavarėsia e Kososvės vjen me kushte dhe pėrgjegjėsi
 
Pragė, 28 shkurt 2006 - Eksperti amerikan Uiliem Nesh thotė se nuk ėshtė pėr termin pavarėsi e kushtėzuar pėr Kosovėn, sepse sipas tij, "pavarėsia vjen me kushte dhe pėrgjegjėsi". Nė mesin e tyre, thotė ai, janė dhe ato qė kanė tė bėjnė me kompensimin e individėve apo entiteve, jeta e tė cilėve ndryshoi dukshėm.
 
Uiliem Nesh theksoi pėr Radion Evropa e Lirė se "njerėzit qė janė tė detyruar tė lėvizin nga njė shtet sovran nė njė tjetėr shtet sovran tė sapoformuar, duhet tė kompensohen, jetėt e tė cilėve janė ndėrprerė".

Nė anėn tjetėr, nė rast se palėt nuk merren vesh rreth statusit tė Kosovės, bashkėsia ndėrkombėtare duhet tė jetė e pėrgatitur qė tė imponojė zgjidhjen, duke marrė parasysh interesat e tė gjitha palėve, tha Uiliem Nesh, ekspert pranė Kėshillit pėr Politikė tė Jashtme (SHBA).

Ndonėse kjo nuk do tė jetė njė zgjidhje e pėrsosur, por megjithatė Nesh mendon se kjo mund tė jetė e vetmja mėnyrė qė tė zgjidhet ēėshtja e Kosovės brenda njė kohe tė arsyeshme. "Mendoj se ėshtė e rėndėsishme pėr tė gjitha palėt qė tė kuptojnė se ekziston njė mundėsi zgjidhje, pasi nė njė rast tė tillė ka mė shumė motivim pėr bisedime me vullnet tė mirė", tha Nesh nė njė intervistė pėr Radion Evropa e lirė.

I pyetur sesi do tė zgjidhet ēėshtja delikate e Mitrovicės, Nesh i cili ka qenė administrator i kėtij qyteti, tha se kjo do tė jetė njė ēėshtje shumė e vėshtirė pėr t'u zgjidhur. "Baza e ēdo zgjidhjeje pėr Mitrovicėn dhe Kosovėn nė tėrėsi duhet tė jetė respektimi i tė drejtave dhe nevojave tė tė gjithė individėve", tha Nesh, duke rekomanduar "qė negociatorėt tė gjejnė zgjidhje pėr kėtė ēėshtje shumė tė vėshtirė, qė lidhet me faktin se njerėzit duhet tė jenė tė mbrojtur dhe tė ecin pėrpara me jetėt e tyre nė mėnyrė pozitive".
 
 
Alfred Moisiu shpreh shqetėsimin e thellė pėr tensionimin e jetės politike nė Shqipėri
 
Tiranė, 28 shkurt 2006 - Presidenti i Shqipėrisė, Alfred Moisiu, ka shprehur shqetėsimin e thellė pėr tensionimin e jetės politike nė vend, si rezultat i rikthimit tė retorikės konfliktuale dhe mungesės sė dialogut politik.

Nė njė komunikatė nga Zyra e President Moisiu theksohet se "zhvillimet negative vijnė nė njė kohė, kur Shqipėria ėshtė nė prag tė nėnshkrimit tė Marrėveshjes sė Stabilizim Asociimit me Bashkimin Europian dhe kur interesat e vendit dhe tė qytetarėve kėrkojnė njė bashkėpunim tė frytshėm dhe aktiv midis forcave kryesore politike".

Presidenti Moisiu u ka bėrė thirrje partive politike nė mazhorancė dhe nė opozitė pėr pėrgjegjshmėri, maturi dhe vullnet politik pėr tė kapėrcyer krizėn e besimit tė ndėrsjellė, duke kėrkuar qė ēdo institucion shtetėror dhe individ akuzat t'i adresojė nė organet e drejtėsisė.

Presidenti shqiptar gjithashtu "u bėn thirrje forcave politike nė mazhorancė, qė pėrmes vetpėrmbajtjes dhe respektit ndaj opozitės, tė mundėsojė funksionimin e hapėsirave ligjore dhe politike qė garantojnė normalitetin e demokracisė parlamentare".
 
Njėherit ai me tė njėjtin shqetėsim "fton partitė politike parlamentare nė opozitė, qė tė shmangin politikat bllokuese, dhe me qetėsi e fleksibilitet tė pėrdorin dialogun politik pėr tė ndihmuar funksionimin normal tė institucionit tė Parlamentit".

Shqipėria, thotė Moisiu, ndodhet nė njė stad, ku lipset njė politikė mė civile qė nuk pėrsėrit gabimet e tė kaluarės; njė politikė vizionare dhe konstruktive, qė ndihmon tė fitojmė kohėn e humbur nė zhvillimin e vendit dhe tė ecim realisht drejt integrimit euro atlantik.
 
 
Nė Arabinė Saudite vriten 5 militantė tė Al Kaidės
 
Riad, 28 shkurt 2006 – Katėr nga pesė militantėt e vrarė nga forcat e sigurimit saudit, tė cilėt janė vrarė tė hėnėn, gjenden nė listėn e tė dyshimtėve mė tė kėrkuar nė lidhje me Al Kaidėn, ka bėrė tė ditur sot (e martė) Ministria e Brendshme saudite, njofton Rojter. Mediat saudite thonė se njėri nga militantėt ishte lider i Al Kaidės nė Arabinė Saudite.
 
 
Shtyhet gjykimi i Sadam Hyseinit pėr tė mekurėn
 
Bagdad, 28 shkurt 2006 – Gjykimi i Sadam Hyseini ėshtė shtyrė pėr tė mekurėn, ka bėrė tė ditur sot ( martė) gjykatėsi kryesor, njofton Rojter.


 

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.