|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Sot nė Vashington: Bush e Berluskoni bisedojnė edhe pėr pavarėsinė e Kosovės

 
 

 

 

28 shkurt 2006 /TN

 

Ēėshtjen e pavarėsisė sė Kosovės nė agjendėn e bisedimeve mes Bushit e Berluskonit e kanė konfirmuar burimet qeveritare italiane, nė Romė, u tha tė hėnėn nė mbrėmje nė emisionet informative tė dy qendrave mė tė mėdha radiotelevizive italiane – RAI dhe MEDIASET.

 

Eengjėll KOLIQI

 

Romė, 28 shkurt 2006. – Siē kanė informuar nė emisionet e mbrėmshme informative, dy qendrat mė tė mėdha radiotelevizive italiane – RAI dhe MEDIASET, gjatė vizitės nė Vashington dhe nė Nju Jork, kryeministri italian Silvio Berluskoni, me presidentin e SHBA-ve Xhorxh Bush (George W. Bush), nė bisedimet qė prekin politikėn e jashtme tė dy vendeve dhe pėrgjithėsisht tė bashkėsisė ndėrkombėtare, nė bisedimet zyrtare do tė merren edhe me ēėshtjen e pavarėsisė sė Kosovės. U tha se kjo ėshtė konfirmuar nga burimet qeveritare, tė Kėshillit tė Ministrave tė Italisė.

 

Berluskoni, i cili ka udhėtuar dje pėr nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, do tė marrė Ēmimin "Intrepid freedom award 2006", qė u jepet personaliteteve tė larta botėrore, pėr kontribut tė jashtėzakonshėm pėr lirinė e popujve. Nė arsyetimin e dhėnies sė kėtij ēmimi thuhet se Berluskonit iu dha pėr lidershipin e guximshėm kundėr terrorizmit dhe pėr miqėsinė e tij tė qartė me SHBA-tė.

 

Sipas protokollit Bushi e Beluskoni do tė bisedojnė nė paraditen e sė martės, rreth njė orė, mbi kėto tema: gjendja e vėshtirė nė Irak dhe vendimi i Italisė pėr tėrheqjen e trupave ushtarake nga andej brenda vitit 2006, gjendja nė Lindjen e Mesme pas fitores sė Hamasit nė zgjedhjet palestineze, gjendja politike dhe e sigurisė nė Afganistan, problemet e zhvillimeve nukleare nė Iran, ēėshtja e pavarėsisė sė Kosovės dhe zhvillimet e brishta nė standardet e demokracisė nė Rusi.

 

Silvio Berluskoni pastaj do tė flasė edhe nė Kongresin e SHBA-ve. Kėtė nder deri mė tash e kanė pasė edhe tre kryeminstra italianė: Alcide De Gasperi (mė 24 shtator 1951), Betino Kraksi (Bettino Craxi) (mė 6 mars 1985) dhe Xhulio Andreoti (Giulio Andreotti) (mė 7 mars 1990).

 

Pasi ta marrė Ēmimin e Lirisė Berluskoni, nė Nju Jork, do tė drekojė nė njė anije speciale tė luftės, tė shpallur muze, nė tė cilėn hyrja kushto 1000 dollarė, dreka nė njė tryezė tė mirė kushton 50 mijė dollarė, kurse dreka nė tryezėn e fituesve tė ēmimeve tė tilla kushton 100 mijė dollarė.


 

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.