|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Bashkimi Evropian trysni Beogradit pėr tė arrestuar Mlladiēin

 
 

 

28 shkurt 2006 /TN 

Zėri i Amerikės (27.02.2006), Bashkimi Evropian e paralajmėroi Serbinė se bisedimet pėr Marrėveshjen e Asocim-Stabilizimit do tė pezulloheshin nė se Beogradi nuk arreston sė shpejti tė pandehurin pėr krime lufte Ratko Mlladiē.

Paralajmėrimi u bė sot, gjatė takimit tė Ministrave tė Jashtėm tė Bashkimit. Ministrat i kėrkuan Beogradit bashkėpunim tė plotė me Gjykatėn e Hagės. Ministri sėrb i financave, Mladjan Dibnkiē tha se Bashkimi Evropian do tė bėnte njė gabim tė madh nė se pezullonte bisedimet pėr Marrėveshjen e Asocim-Stabilizimit. Ai shtoi se dorėzimi i Mlladiēit ėshtė pėrparėsi pėr Sėrbinė.

Javėn e kaluar shtypi serb njoftoi pėr arrestimin e Mlladiēit, por kryeprokurorja e Hagės Karla Del Ponte tha se autoritetet i kishin thėnė se Ratko Mlladiē nuk ishte arrestuar.

Ndėrkohė autoritetet nė Spanjė arrestuan njė tė dyshuar serb qė mendohet tė jetė njė dėshmitar i rėndėsishėm nė gjyqin ndaj Sllobodan Millosheviēit. Sipas autoriteteve, Veselin Vukotic, u arrestua gjatė fundjavės nė aeroportin e Madritit.

Vukotic dyshohet pėr vrasjen nė vitin 1990 tė Enver Hadrit, qė nė atė kohė drejtonte njė organiztė pėr tė drejtat e njeriut. Nė kohėn e vrasjes kishte zėra se zoti Hadri ishte duke zhvilluar hetime pėr abuzimet e Millosheviēit. I pandehuri Vukotic po ashtu kėrkohet pėr njė vrasje nė Beograd dhe pėr njė vrasje tjetėr nė Mal tė Zi. //rd//


 

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.