|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Bashkimi Evropian miratoi 143 milionė dollarė ndihma pėr palestinezėt

 
 

 

28 shkurt 2006 /TN 

Zėri i Amerikės (27.02.2006), Bashkimi Evropian miratoi 143 milionė dollarė ndihma pėr palestinezėt, tė cilėt pėrballen me njė krizė financiare ndėrsa grupi ekstremist islamik Hamas punon pėr formimin e njė qeverie tė re.

Ministri i jashtėm francez thotė se kėto ndihma do t’i ndihmojnė palestinezėt qė tė mos bien nė kaos ekonomik. Ndihma financiare do tė pėrdoret pėr tė paguar faturat e energjisė elektrike tė palestinezėve dhe pėr rrugat e punonjėsve tė sektorit publik. Por Bashkimi Evropian nuk tha a do tė vazhdojė ndihma pasi qeveria e drejtuar nga Hamasi tė fillojė detyrėn.

I dėrguari ndėrkombėtar James Wolfensohn, ish presidenti i Bankės Botėrore ka paralajmėruar ndėrmjetėsuesit e Lindje sė Mesme se Autoriteti Palestinez ėshtė nė rrezik tė dėshtojė financiarisht brenda dy javėsh, kryesisht sepse Izraeli ka ndėrprerė transferimin mujor tė tė ardhurave nga taksat tė palestinezėve qė jetojnė nė Bregun Perendimor dhe Gaza.

Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian kanė paralajmėruar gjithashtu tė ndėrpresin ndihmat nėse Hamasi nuk e pranon tė drejtėn e Izraelit pėt tė ekzistuar dhe nuk dėnon dhunėn. Sot nė Jeruzalem, ministrja e jashtme izraelite Tzipi Livni pėrjashtoi mundėsinė e bisedimeve tė paqes nė tė ardhmen me Presidentin Palestinez Mahmoud Abbas, duke thėnė se ai nuk do tė ishte njė gjendje tė impononte ndonjė marrėveshje, sepse Hamasi ka kontrollin. //rd//


 

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.