|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

  OPINIONE

   
 

Aspekte tė planifikimit strategjik nė fushėn e arsimit

 
 

 
28 shkurt 2006 /TN
 
- Investimi nė arsim nė funksion tė krijimit tė mirėqenies, zhvillimit kombėtar dhe integrimeve evropiane
 
- Strategjia pėr planifikimin e zhvillimit tė arsimit parauniversitar do tė jetė njė proces gjithėpėrfshirės pėr vijėzimin e njė vizioni tė qartė pėr arsimin kosovar dhe tė rrugėve dhe mjeteve (strategjive) mė efikase pėr arritjen e objektivave tė duhura pėrmes tė cilave tė jetėsohet ky vizion
 
Shkruan: Xhavit REXHAJ*
 
Planifikimi strategjik ėshtė thelbi i funksionimit tė njė organizate apo institucioni tė suksesshėm nė botėn e pėrparuar.
Mbase, pikėrisht, duke i falėnderuar mėnyrave tė planifikimit sot nė botė i kemi vendet e pėrparuara dhe tė tjerat jo aq tė pėrparuara.
 
Edhe ish vendet komuniste e kanė bazuar zhvillimin e vet shoqėror ekonomik nė planet famoze pesėvjeēare zhvillimore. Megjithatė, njė prej arsyeve tė dėshtimit tė kėtyre planeve do tė ketė qenė se ato ishin mė shumė vizion i paqartė dhe njė listė e dėshirave tė njė elite politike, tė huaja pėr ata qė pritej t’i zbatonin.
 
S’do mend se janė disa parime dhe premisa tė cilat i bėjnė disa planifikime tė mira e disa jo edhe aq efektive. Nė kėtė kontekst dhe para sė gjithash kemi tė bėjmė me planifikimin real (strategjia nuk bėn tė jetė fontanė dėshirash tė parealizueshme), vizionin e qartė (strategjia duhet tė ketė vizion lehtė tė kuptueshėm qė i lidh tė gjithė nė procesin e zbatimit), pjesėmarrjen dhe pronėsinė (ēdo strategji duhet tė hartohet, tė zbatohet por edhe tė ketė pronėsi nga tė gjithė faktorėt relevantė), kreativitetin (strategjia duhet tė hap rrugė pėr energjitė konstruktive dhe pėr kreativitet), etj.
 
Njė element tjetėr qė gjithsesi duhet pasur para sysh gjatė procesit tė hartimit tė secilės strategji ėshtė ndėrlidhja dhe ndėrvarshmėria e sektorit nė tė cilin planifikohet me sektorėt e tjerė, me komunitetin dhe rrethin e vet, me faktorėt relevantė, me kontekstin rajonal e ndėrkombėtar, etj.
 
Fjala kyēe nė kėtė kontekst ėshtė koherenca: ēdo plan strategjik duhet tė jetė koherent nė vetvete, por edhe tė jetė nė koherencė me rrjedhat dhe proceset nė sektorėt, ambientin, pėrfituesit, si dhe me kontekstin mė tė gjerė gjeografik, politik e ekonomik.
 
Pėrfundimisht, ajo duhet tė jetė pjesė motorike e zhvillimit tė gjithėmbarshėm ekonomik tė shoqėrisė. Pikėrisht ky aspekt i procesit tė hartimit tė planit strategjik pėr zhvillimin e arsimit parauniversitar ėshtė edhe nė fokus tė kėtij shkrimi.
 
Mė poshtė do tė provojmė tė vendosim procesin tonė tė strategjisė nė relacion me disa nga kėta faktorė dhe veprues pėr tė bėrė mė tė qartė funksionin e strategjisė dhe misionin e MASHT nė kuadėr tė qeverisė dhe tė arsimit nė kuadėr tė sektorėve tė tjerė nė shoqėri.
 
 
Koherenca e brendshme e strategjisė
 
Sistemi i arsimit parauniversitar ėshtė njė strukturė komplekse e pėrbėrė nga shumė komponente, nivele, segmente tė rėndėsishme dhe ndonjėherė divergjente tė cilat “garojnė” pėr trajtim parėsor nga ministria, qeveria dhe nga shoqėria nė pėrgjithėsi.
 
Njė “garė” e tillė mund tė rezultojė me ndarje tė sistemit tė arsimit sipas niveleve dhe tipeve tė shėrbimeve arsimore. Nė kėtė situatė do tė pėrfundojmė nė njė gjendje tė fragmentarizuar duke u orvatur pėr tė bindur tė tjerėt se arsimi profesional, ai i pėrgjithshėm apo arsimi parashkollor etj. janė pikėrisht ai segmenti mė i rėndėsishėm pėr shoqėrinė. Kjo gjendje do tė shkaktonte konkurrencė (qė do tė ishte pozitive) nė njėrėn anė, por edhe kundėrshti jo-konstruktive qė do ulnin nivelin e sinergjisė, bashkėrenditjes dhe bashkėpunimit, nė anėn tjetėr.
 
Pėr kėtė arsye ėshtė qasje e duhur qė koncepti fillestar i strategjisė dhe procesi i deritanishėm janė pėrqendruar nė njė prerje tė tėrthortė tė veprimtarive arsimore pėr tė siguruar cilėsi, pėrfshirje, efektivitet dhe integrim tė shėrbimeve arsimore pa dallim, nė vend tė qasjes sė trajtimit tė niveleve arsimore (parashkollor, parafillor, fillor, i mesėm etj.) dhe tė tipeve tė kėtyre shėrbimeve (profesional apo i pėrgjithshėm).
 
Kjo qasje, ta quajmė holistike programore (kundruall qasjes fragmentare sipas nivelit, tipit, apo segmentit) siguron sinergji tė pėrpjekjeve, bashkėrenditje dhe pjesmarrje. Njė qasje e kėtillė kurrsesi nuk e pėrjashton pastaj prioretizimin e niveleve, tipeve, dhe shėrbimeve sipas vizionit dhe mision tė pėrcaktuar bashkėrisht, kuptohet gjithnjė duke pasur para sysh prioritetet zhvillimore tė shoqėrisė dhe trendet nė rajon e mė gjerė.
 
Tė gjitha kėto krijojnė parakushte pėr njė plan koherent ku pjesa komunikon lirshėm me tėrėsinė dhe tėrėsia funksionalizohet mė mirė nė rrethinės mė tė gjerė. Kjo qasje gjithsesi tėrheq edhe pėrqendrimin nga debate tė pafrytshme pėr primatin e niveleve kah pėrqendrimi nė shkathtėsitė, dijet, dhe shprehitė pozitive tė nxėnėsve, studentėve dhe tė tė rinjve.
 
 
Lidhja ndėrmjet dy strategjive: arsimi i lartė dhe arsimi parauniversitar
 
Nė vitin 2005 MASHT pėrfundoi hartimin dhe miratimin e Planit Strategjik pėr Zhvillimin e Arsimit tė Lartė 2005 – 2015.
Procesi i zhvillimit tė kėsaj strategjie ėshtė njė bazė dhe pėrvojė e mirė pėr strategjinė e arsimit parauniversitar, nė njėrėn anė, dhe pikė e dobishme referuese pėr vendosjen e lidhjeve tė domosdoshme ndėrmjet kėtyre dy niveleve tė shėrbimeve arsimore. !
 
Nė kohėn e ekonomisė sė dijes, ēdo ndarje nė universitare dhe parauniversitare do tė ishte njė ndarje artificiale dhe kundėrproduktive e sistemit tė arsimit. Trendet dominante nė hapėsirėn evropiane tė arsimit si: mėsimi permanent, arsimimi i tė rriturve, ndėrlidhja e arsimit me rrjedhat dhe nevojat e shoqėrisė, trendet nė tregun e punės, arsimi jo-formal dhe informal, marrja para sysh e pėrvojės jetėsore nė karrierėn arsimore etj. janė mekanizma lidhės qė imponojnė natyrshėm pashkėputshmėrinė e sistemit arsimor nė tėrėsinė e vet.
 
Dokumente e procese relevante evropiane si: Procesi i Bolonjės (nė arsimin e lartė), Deklarata e Kopenhagės (pėr arsimin profesional) dhe Procesi i Lisbonės (pėr reformat dhe synimet e arsimit nė Evropė deri nė vitin 2010) paraqesin njė kornizė tė gjerė e cila nė njerėn anė ndikon fuqishėm pėr lidhjen e arsimit me shoqėrinė e ekonominė, dhe thėrret pėr ndėrlidhjen dhe sigurimin e urave fleksibile ndėrmjet niveleve arsimore.
 
Kjo kornizė e trendeve nė arsimin evropian paraqesin udhėrrėfimin dhe orientimin e pėrgjithshėm pėr kahet e mėtejme tė zhvillimit tė arsimit kosovar, gjithnjė duke pasur para sysh specifikat e rrjedhave nė arsimin kosovar dhe tė nevojave zhvillimore tė shoqėrisė tonė.
 
 
Proceset integruese dhe trendet e zhvillimit nė Evropė dhe rajon
 
Dokumentet e sipėrpėrmendura evropiane dhe nisma e dokumente tė ngjashme me karakter rajonal janė udhėrrėfyese dhe pika orientimi edhe pėr, sė paku, dy arsye tė tjera:
 
a) Qėllimet dhe objektivat e zhvillimit tė arsimit nė rajon e nė Evropė mund tė shėrbejnė si pika referimi pėr qėllime krahasimi tė kaheve dhe tė shkallės sė zhvillimit tė arsimit nė Kosovė. Ėshtė e kotė ēfarėdo orvatje pėr vlerėsimin e efikasitetit e tė efektivitetit tė sistemit tonė arsimor nėse pėr kėtė qėllim nuk shfrytėzohen piketat dhe indikatorėt zhvillimorė tė sistemeve arsimore tė vendeve tė tjera.
 
Pėr ilustrim mund tė pėrdorim testet ndėrkombėtare PISSA (arsimi i pėrgjithshėm) dhe  TIMS (arritshmėria nė matematikė dhe nė shkencat natyrore). Ėshtė e kotė mbledhja, sistemimi dhe analiza e tė dhėnave pėr sistemin arsimor nė Kosovė, nėse kėto nuk janė tė krahasueshme me tė dhėnat e mbledhura nga, pėr shembull, vendet anėtare tė OECD-sė. Procesi i jonė hartimit tė strategjisė mund tė luaj rol tė rėndėsishėm nė pėrcaktimin e mekanizmave dhe masave qė do tė siguronin koherencė dhe pėrputhshmėri tė indikatorėve, standardeve tė arritshmėrisė, dhe tė objektivave tė proceseve arsimore kosovare me ato pėrkatėse evropiane.
 
b) Proceset integruese evropiane dhe rrjedhat pėrkatėse nė tregun e punės nė rajon e mė gjerė, janė ndihmesė e madhe nė vendosjen e prioriteteve tona pėr zhvillimin e mėtejmė tė arsimit kosovar.
 
Kjo bėhet edhe mė e rėndėsishme nėse kihet para sysh mosha e re e popullatės dhe shkalla e papunėsisė nė Kosovė. Do tė kalojnė edhe disa vjet deri sa ekonomia kosovare tė jetė nė gjendje tė sigurojė vende pune pėr numrin e madh tė tė rinjve tė cilėt hyjnė nė tregun e punės ēdo vit. Nė kėtė kontekst, nė plan afatmesėm dhe afatgjatė, ėshtė me rėndėsi tė analizohen rrjedhat nė tregun evropian tė punės.
 
Marrėveshjet pėr tregti tė lirė nė rajon, marrėveshjet dhe dokumentet e ndryshme evropiane pėr hapjen e tregut tė punės pėr vendet kandidate dhe pėr ato nė procesin e stabilizim – asociimit, sinjalet e ndryshme pėr lehtėsimin e regjimit tė vizave pėr po kėto vende dhe konkluzionet e fundit tė Komisionit Evropian pėr zgjerim tė mėtejmė tė BE-sė nė drejtim tė vendeve tė Ballkanit Perėndimor, janė tregues mjaftė tė qartė qė mund tė shėrbejnė pėr pėrcaktimin e njė numri tė prioriteteve dhe tė kaheve tė zhvillimit tė mėtejmė tė arsimit kosovar nė funksion tė zhvillimit tė shoqėrisė.
 
 
Arsimi dhe shoqėria (ekonomia)
 
Nė situatėn kur ekonomia jonė nuk mund tė absorbojė numrin e madh tė tė diplomuarve nga shkollat e mesme apo nga universiteti, MASHT dhe qeveria kosovare duhet tė mendojnė mekanizma dhe strategji tė shmangies sė aftėsimit tė tė rinjve pėr vende pune tė cilat realisht nuk ofrohen nė treg.
  
Nė vend tė kėsaj duhet mbėshtetur nė njė strategji tė kombinuar jo vetėm tė sigurimit tė shkathtėsive pėr punė, por edhe nė formimin e kandidatėve me shkathtėsi pėr rritjen e punėsueshmėrisė pėrmes zhvillimit tė ndėrmarrėsisė te ata; pos kėsaj do tė duhej zhvilluar profile qė i pėrshtaten prioriteteve zhvillimore tė Kosovės (qė duhet tė pėrcaktohen nga qeveria) apo tė vendeve nė rajon e mė gjerė.
 
Asnjė prej kėtyre nuk ėshtė e mundur nėse paraprakisht nuk sigurohen kushte pėr bashkėpunim mė tė mirė tė institucioneve arsimore me komunitetin, me shoqėrinė dhe, sidomos, me institucionet e organizatat ekonomike.
 
Strategjia pėr planifikimin e zhvillimit tė arsimit parauniversitar ėshtė rast pėr tė dhėnė njė vizion pėr njė hapje tė tillė dhe partneritet ndėrmjet kėtyre sektorėve. Nė tė njėjtėn kohė, kjo do tė ishte edhe nė funksion tė vendosjes sė koherencės nė synimet e sektorėve dhe segmenteve tė ndryshme tė shoqėrisė, por, njėkohėsisht do tė ndihmonte edhe nė avancimin e kohezionit social.
 
 
Pėrfundim
 
Strategjia pėr planifikimin e zhvillimit tė arsimit parauniversitar do tė jetė njė proces gjithėpėrfshirės pėr vijėzimin e njė vizioni tė qartė pėr arsimin kosovar dhe tė rrugėve dhe mjeteve (strategjive) mė efikase pėr arritjen e objektivave tė duhura pėrmes tė cilave tė jetėsohet ky vizion.
 
Nė kėtė kuptim ėshtė e domosdoshme pjesėmarrja e tė gjitha palėve tė interesuara, jo vetėm pėr tė mirė tė fėmijėve e tė tė rinjve tanė, por pėr tė mirė tė tė gjithė shoqėrisė sonė, tė zhvillimit tė saj ekonomik dhe tė integrimit tonė nė familjen e vendeve tė Bashkėsisė Evropiane.
 
Ne nuk guxojmė kurrsesi tė nėnēmojmė rėndėsinė e investimit (tė energjisė dhe tė mjeteve financiare) nė arsim pėr krijimin e mirėqenies, pėr integrim nė Evropė dhe pėr zhvillim kombėtar. 
 
 
(*Autori ėshtė Drejtor i Departamentit pėr Arsimin e Lartė nė MASHT)


 

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.