|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Shqipėri: Demokratėt dhe socialistėt ashpėrsojnė polemikat

 
 

 

27 shkurt 2006 /TN 

Zėri i Amerikės (26.02.2006), Keida Kostreci

Dy partitė kryesore politike nė Shqipėri vazhduan tė dielėn debatet, me demokratėt qė kėmbėngulėn se nuk do tė pėrsėritet votimi pėr mocionin pėr shkarkimin e kryetares sė Parlamentit, ndėrsa socialistėt qė paralajmėruan se ky ėshtė njė provė pėr mėnyrėn sesi do tė mebaxhohen zgjedhjet lokale nga shumica. Nė njė intervistė pėr Zėrin e Amerikės, Kryetari i Grupit parlamentar socialist Pandeli Majko i quajti tė papėrgjegjshme dhe jo serioze akuzat e kryeministrit Sali Berisha pėr lidhje tė opozitės me krimin. Ai reagoi ndaj njė konference shtypi tė kryeministrit Berisha ku ai akuzoi shumė ashpėr Partinė Socialiste duke pėr lidhje me krimin dhe korrupsionin. Sipas kryeministrit janė kėto lidhje dhe mbrojtja e tyre arsyeja e vėrtetė  pse socialistėt po protestojnė pėr votimin nė parlament. Ndėrsa kryetari i grupit parlamentar tė demokratėve Bamir Topi, nė intervistėn qė i dha Zėrit tė Amerikės sė bashku me zotin Majko e quajti kėrkesėn e opozitė pėr rivotim tė pamotivuar dhe politike.

Zėri i Amerikės: Zoti Majko, kryeministri Sali Berisha sapo dha njė konferencė pėr shtyp. Mesa duket zoti Berisha nuk ėshtė tėrhequr nga qėndrimi i demokratve pėr votimit (mbi mocionin pėr shkarkimin e zonjės Topalli). Cili ėshtė reagimin juaj ndaj qėndrimit tė kryeministrit?

Pandeli Majko: Mendoj qė jo pa ironi festa e maskave qė u zhvillua nė Shkodėr po kalon tani nė Tiranė. Pas vizitės sė zotit Barroso me rastin e firmosjes sė Marrėveshjes sė Asociimit dhe hedhjes sė njė hapi tė rėndėsishėm tė filluar prej vitesh nga Shqipėria pėr tė hyrė nė Bashkimin Evropian, sot zoti Berisha nė kundėrshtim me ato qė deklaroi nė krah tė zotit Barroso lidhur me marrėdhėniet me opozitėn, e deklaroi opozitėn aleate tė krimit. Mė vjen shumė keq qė dėgjoj pėrsėri deklarata tė tilla jo serioze, tė papėrgjegjshme, por qė nė thelb tregojnė krizėn politike tė qeverisė, sesa atė tė opozitės.

Zėri i Amerikės: Nė kushtet e problemeve qė u shkaktuan gjatė votimit dhe acarimit tė shkaktuar pas tij, pse nuk pranoni ju qė votimit tė pėrsėritet?

Bamir Topi: Unė mendoj qė problemi i votimit pas kėrkesės sė Grupit Parlamentar tė Partisė Socialiste, nuk ka tė bėjė thjesht me njė moment vullneti, por ėshtė ēėshtje principiale qė ka tė bėjė me rregullat parlamentare. Unė ju kujtoj qė vetėm muajt e fundit tė legjislaturės sė kaluar nė mėnyrė konsensuale u miratua njė rregullore e Kuvendit e cila dikton jo vetėm rregullimin e punimeve tė parlamentit, por edhe uljen e tensioneve tė pamotivuara nė Kuvend.

Kjo ėshtė arsyeja qė ne nė votimin e fundit jo vetėm duke marrė nė konsideratė precedentėt sikurse dihet kur janė emėruar mbi 110 zyrtarė tė lartė tė shtetit shqiptar, por duke iu referuar thellėsisht nenit pėrkatės nė rregullore, parashikonte qė votimi duhet tė ishte i fshehtė dhe nė dy mėnyra: ose nė kutinė e votimit, ose nė sistemin elektronik dhe kjo pėrcaktohej nga seanca plenare. Mbas propozimit tonė me sistem elektronik u miratua nga mazhoranca aktuale nė parlament dhe besoj qė jemi thellėsisht konform nenit 60, pika numėr 3, e cila rregullon votimin e fshehtė.

Zėri i Amerikės: Zoti Topi, acarimet u krijuan nga probleme teknike gjatė votimit dhe jo me rregulloren dhe pse nuk do tė ishit ju tė gatshėm tė pranonit njė rivotim jo sepse ka ndonjė problem me rregulloren, por thjesht pėr shkak tė problemeve qė u hasėn gjatė votimit?

Bamir Topi: Kanė qenė rreth 3-4 momente tė mungesės sė vėmendjes mė shumė nė momentin e votimit, por ne kemi pranuar qė ka edhe probleme tė karakterin teknologjik, por gjithsesi nuk influencon nė kėtė rezultat qė ju siguroj qė edhe me 37 vota do tė pėrbėnte njė kalim tė mocionit nga ana e maxhorancės parlamentare. Pra problemi nuk ėshtė tek ky moment qė ne po diskutojmė, por ėshtė tek njė element principial qė ka tė bėjė me njė kėrkesė politike tė pamotivuar nga grupi parlamentar i Partisė Socialiste.

Zėri i Amerikės: Zoti Majko, mungesa e vullnetit tė shumicės pėr pėrsėritjen e votimit nė njė farė mase duket se ju favorizon juve dhe opozitėn nė pėrgjithėsi politikisht. Juve nė fakt vazhdoni ta luftoni kėtė vendim. Deri ku e keni parashikuar t’i ēoni masat tuaja tė mėtejshme?

Pandeli Majko: Besoj se kerkoj mirėkuptimin e plotė tė tė gjithė dėgjuesve qofshin kėta tė majtė, por sidomos u drejtohem atyre qė jane te djathtė: Partia socialiste dhe opozita nuk ėshtė duke e vėnė nė dyshim faktin se kush ka shumicėn nė parlament. Ne e dimė qė shumicėn e ka Partia Demokratike dhe koalicioni i saj bashkė me imoralitetin e Xhuvelit.

Problemi qė ne shtrojmė ėshtė se duhet tė respektojmė procedurat nė parlament. Ne nuk na intereson se kush ėshtė apo kush do tė zgjidhet kryetare e Parlamentit. Ne duam qė kryetarja e Parlamentit me tė njėjtėn procedurė qė u zgjodh, e njėjta procedurė tė ndiqej pėr shkarkimin e saj. Ėshtė njė rregull juridik: Ēdo individ do tė shkarkohet sipas logjikės me tė cilėn emėrohet.

Partia demokratike e politizon kėtė ēėshtje realisht pėr tė kamufluar krizėn e brendshme qė e ka zaptuar dhe sigurisht qė gjendet e papėrgatitur pėrballė reagimit nė bllok tė tė gjithė opozitės shqiptare. Ne do tė qėndrojmė deri nė fund pėr tė respektuar procedurat dhe kutinė e votimit nė sallėn e parlamentit. Jemi tė bindur sepse kjo ėshtė  njė provė e vėrtetė pėrballė gjithė publikut sesi do tė menaxhohen zgjedhjet e ardhshme lokale nga zoti Berisha dhe tė vetėt.

Zėri i Amerikės: Zoti Topi, ėshtė e qartė qė ju e keni numrin e deputetėve nė parlament pėr tė vendosur nė favorin tuaj. Por nė fakt ky qėndrim duket se dėrgon mesazhin e arrogancės duke mos e pranuar njė propozim tė tillė. A jeni ju tė shqetėsuar qoftė edhe pėr mesazhin qė dėrgohet pėrmes kėtij veprimi?

Bamir Topi: Unė mendoj se nuk ka asnjė lloj mesazhi arrogance, pėrkundrazi ka njė mesazh shumė tė qartė tė nevojės dhe domosdoshmėrisė pėr tėm zbatuar rregulloren nė mėnyrė tė pėrpiktė. Ju siguroj qė nė mungesė tė zbatimit tė rregullores nė parlament, do tė krijoheshin probleme.

Nė kėtė mėnyrė duke kėrkuar me rigorzoitet zbatimin e neneve tė rregullores, mendoj se jemi nė njė pozicion mėse tė drejtė. Gjithsesi grupit parlamentar tė Partisė Socialiste i lind e drejta legjitime qė tė kėrkojė nė gjykatėn kushtetuese pėr njė vendim qė atyre u duket i padrejtė.

Ne jemi tė bindur qė edhe gjykata kushtetuese, duke iu referuar nė mėnyrė eksplicite nenit pėrkatės, natyrisht do t’i japė tė drejtė vendimit tė parlamentit i cili nuk ka bėrė gjė tjetėr, nuk ka devijuar nga nenet e rregullores, por i ka zbatuar ato me korrektėsi.

Zėri i Amerikės: Zoti Majko, juve i keni dėrguar njė letėr presidentit Moisiu pėr kėtė ēėshtje, gjithashtu zoti Topi pėrmendi si mundėsi Gjykatėn Kushtetuese. Ēfarė shpresoni tė arrini?

Pandeli Majko: Ne po i drejtohemi Presidentit si garant i respektimit tė Kushtetutės dhe frymės sė mirėkuptimit dhe dialogut nė vend pėr tė ushtruar influencėn e tij. Sugurisht edhe nga Presidenti kanė ardhur mesazhe pėr konsensus, por konsensusi qė do tė vendosė pėrsėri rregullin nė parlament pėr tė ecur normalisht rreth objektivave qė ka vendi, jo vetėm maxhoranca por edhe opozita, tė jetė edhe pėrgjegjėsia pėrkatėse do tė jetė vetėm duke zbatuar rigorozisht ligjin dhe kushtetutėn nė parlamentin shqiptar.

Nėqoftėse nuk zbatohen rregullat nė parlamentin shqiptar, tė jeni tė bindur qė kjo do tė tejēohet nė gjithė jetėn politike. Ne kemi sinjale qė shumė ministra qė kanė qenė treguar me gisht pėr manipulimin e zgjedhjeve po vendosen nė poste kyēe nė administratė.

Janė sinjale shumė tė kėqia sė bashku me konferencėn e shtypit tė sotme tė zotit Berisha, tė cilat ne na bėjnė tė qartė se nuk bėhet fjalė pėr luftė kundėr korrupsionit, por bėhet fjalė pėr t’i krijuar pengesa opozitės dhe mbi tė gjitha dua t’i kujtoj jo zotit Topi, por zotit Berisha sot se edhe regjimi Taleban erdhi nė emėr tė luftės anti-korrupsion. Anti-korrupsioni nuk ėshtė dėshirė, anti-korrupsioni ėshtė bashkėpunim, negociatė pėr ndėrtim institucionesh.


 

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.