|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Pėrfaqėsuesit e pakicave nė Kosovė bisedojnė pėr Kosovėn e sė ardhmes

 
 

 

27 shkurt 2006 /TN 

Zėri i Amerikės (25.02.2006), Linda Karadaku-Ndou, Prishtinė

Pėrfaqėsues tė serbėve tė Kosovės tė zhvendosur nė Serbi, po vizitojnė pjesė tė ndryshme tė Kosovės pėr tė parė vetė gjendjen dhe pėr tė informuar serbėt e zhvendosur nė Serbi. Ata u takuan sot me ministrin e pushtetit lokal Lutfi Haziri, i cili u ka premtuar mbėshtetjen e plotė tė institucioneve tė Kosovės pėr kthimin e tė qėndrueshme dhe pėr krijimin e njė jete normale nė Kosovė. Po sot, pėrfaqėsues tė pakicave jo-serbe zhvilluan konsultime brenda Kėshillit Konsultativ pėr Pakicat, nė lidhje me kėrkesat qė kanė pėr statusin e bashkėsive tė tyre nė Kosovėn e sė ardhmes. 

Ministri i pushtetit lokal nė Kosovė, njėkohėsisht kryesues i delegacionit tė Kosovės nė bisedimet e drejtpėrdrejta midis Prishtinės dhe Beogradit pėr ēėshtjen e reformės nė pushtetin lokal, Lutfi Haziri, u takua sot nė Prishtinė me pėrfaqėsues tė serbėve tė Kosovės tė zhvendosur nė Serbi.

Zllatko Mavric, pėrfaqėsues i Shoqatės qytetare tė tė zhvendosurve nga Kosova, Shpėtimi i Shenjtė, tha se pėrfaqėsuesit e tė zhvendosurve serbė nga Kosova kanė vizituar disa vende nė Kosovė dhe kanė bėrė atė qė e quajnė matje pulsi tė tė zhvendosurve dhe atyre qė nuk i kanė lėnė shtėpitė e veta, pėr tė parė cilat janė problemet, shqetėsimet dhe mendimet e tyre nė lidhje me zgjidhjen e statusit tė Kosovės.

“Raundi i parė ka pėrfunduar, mendojmė se ėshtė ende herėt tė nxirret ndonjė pėrfundim, por sido qė tė jetė, mirė ėshtė qė delegacionet janė ulur nė tė njėjtėn tavolinė, ndėrsa detyra jone e vetme ėshtė t'i informojnė tė zhvendosurit nė mėnyrė tė besueshme, nė lidhje me gjendjen nė Kosovė."- tha ai.

24 autobusė me serbė tė Kosovės kanė ardhur sot pėr tė vizituar varrezat e mė tė dashurve tė tyre nė gjithė Kosovėn, dhe sipas informacioneve, gjithēka po shkon sipas planit, pa probleme tė mėdha, qė do tė thotė se edhe komuniteti shqiptar, ish-fqinjėt, kanė pranuar qė fqinjėt tė vijnė dhe tė vizitojnė mė tė dashurit e tyre.

"Shpresojmė se me anė tė bisedimeve, do tė mundėsohet kthimi i tė gjithė atyre qė dėshirojnė tė kthehen”, tha zoti Mavric.

Ministri Haziri theksoi se ishte biseduar pėr bashkėrendimin e punės pėr kthimin e tė zhvendosurve. 

"Kthimi pėr ne ėshtė obligim, ėshtė pėrgjegjėsi e institucioneve tona, pėr tė krijuar kushte qė tė gjithė tė zhvendosurit e konfliktit tė kthehen nė shtėpitė e tyre"- tha ai.

Ēėshtja e kėrkesave dhe tė drejtave tė pakicave u trajtua sot edhe nė njė takim qė pati Kėshilli Konsultativ pėr Pakicat, nė tė cilin merrte pjesė edhe ministri Haziri. Sabit Rrahmani, pėrfaqėsues i ashkalinjve tė Kosovės, tha se komunitetet pakicė jo serbe janė unike nė qėndrimin e tyre.

Pėrfaqėsuesi i egjiptasve tė Kosovės, Xhevdet Neziri, theksoi mbėshtetjen pėr pėrfaqėsimin e kėtyre pakicave nė Vjenė nga ministri Haziri.

"I mbėshtesim tė gjitha pėrpjekjet pėr statusin pėrfundimtar tė Kosovės dhe jemi tė mendimit se ai duhet tė jete pavarėsia"- tha ai. 

Numan Baliq, pėrfaqėsues boshnjak tha se bisedimet e sotme kishin qenė konstruktive. Ndėrsa Sadik Idriz, ministėr i shėndetėsisė, anėtar i delegacionit tė Kosovės nė bisedimet e drejtpėrdrejta midis Prishtinės dhe Beogradit pėr ēėshtjen e reformės nė pushtetin lokal, tha se takimi kishte qenė konsultativ.

Kryetari i Kėshillit Konsultativ pėr Pakicat dhe njėkohėsisht anėtar i delegacionit tė Kosovės nė bisedimet pėr statusin, Veton Surroi, tha se konsultimet e sotme ishin bazuar nė dy pika thelbėsore, nė informimin lidhur me bisedimet pėr decentralizimin dhe pėrgjigja qė duhet t’i jepet kryenegociatorit Ahtisari nė lidhje me kėrkesat e pakicave.

"Ne shpresojmė se brenda njė afati 4-6 javėsh do tė kemi njė dokument tė kompletuar qė ka tė bėjė me pakicat" the zoti Surroi

Respektimi dhe garantimi i tė drejtave tė pakicave nė Kosovė, ėshtė ēėshtje kyēe nė bisedimet pėr statusin pėrfundimtar tė Kosovės.


 

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.