|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Nė Shkodėr, biznesi privat ndjen nevojėn e bashkėpunimit me investitorėt e huaj

 
 

 

27 shkurt 2006 /TN 

Zėri i Amerikės (25.02.2006), Pėllumb Sulo, Shkodėr

Pas njė periudhe tė gjatė e tė vėshtirė tė tranzicionit tė ekonomisė, biznesi privat po e ndjen gjithnjė e mė shumė nevojėn e bashkėpunimit me investitorėt e huaj. Kryetari i Dhomės sė tregtisė dhe industrisė nė Shkodėr, Anton Leka, tha se rajoni i Shkodrės po ofron lehtėsira dhe mundėsi investimi edhe pėr investitorėt e huaj.

" Nė drejtim tė burimeve tė punės Shkodra aktualisht, pėr shkak tė periudhės sė tranzicionit, ka 16 mijė tė papunė, por qė ėshtė njė fuqi punėtore shumė e kualifikuar. Ndėrsa nė drejtim tė burimeve financiare, aktualisht Shkodra ka 6 banka. Edhe dy banka tė tjera po vijnė, Banka Amerikane dhe Banka Credins. Gjithashtu, interesimi i shumė investitorėve tė huaj pėr tė sjellė teknologji, kryesiht italianė por edhe tė shteteve tė tjera, do tė sjellin edhe mjete tė tjera financiare nė Shkodėr."- tha ai. 

Pronari Grupit Italian “Filanto”, Antonio Eduardo Filograno, i cili ishte nė Fabrikėn “Bertoni” sė bashku me njė delegacion nga Italia, tha se punėtorėt dhe administratorėt shqiptarė janė seriozė dhe tė pėrkushtuar . Pronari i grupit italian “Filanto” tha se me ndėrmarrjet e tija, tė ngritura nė Shqipėri, “Filanto” ėshtė e pranishme prej 13 vitesh, duke prodhuar fillimisht 10 mijė palė kėpucė nė ditė dhe duke punėsuar mė shumė se 1500 punėtorė.

Zoti Filograno tha se nė Shqipėri ka gjetur bashkpunėtorė seriozė dhe korrektė, me kėrkesa tė larta profesionale, me tė cilėt synon tė zgjerojė sipėrmarrjen e tij nė Shqipėri. Ndėrkohė, administratori i Grupit “Filanto” pėr Shqipėrinė, pronari i fabrikės “Bertoni”, Paulin Radovani, tha se bashkėpunimi me investitorėt e huaj, jo vetėm qė garanton tregun e prodhimeve shqiptare, por edhe aftėson fuqinė punėtore.

"Aktualisht, kėtu punojnė pesė tė huaj pėr tė kualifikuar punėtorėt tanė dhe pėr tė pėrvetėsuar prodhimet e reja. Garantoj me hy nėpėr tregje tė tilla, qė nuk ėshtė menduar ndonjėherė me hy shqiptarėt. Konkretisht, jam futur nė tregun amerikan me kompanitė mė tė mėdha amerikane siē janė Klark dhe Bass. Aktualisht po prodhoj pėr ta, me shtampėn “Made in Albania"

Nė tė njejtėn kohė, bashkėpunimi i kapitalit vendas me kapitalin e huaj, ėshtė edhe pėr vendin njė pėrfitim i madh sepse inkurajon investitorėt e tjerė vendas. Bashkimi, kohėt e fundit, i dy fabrikave tė Filantos, nė Tiranė dhe nė Shijak, me Fabrikėn “Bertoni” tė Shkodrės, kanė krijuar Grupin mė tė madh industrial nė Shqipėri, me mbi 3 mijė punėtorė, duke prodhuar pėr tregun e huaj mė shumė se 12 mijė palė kėpucė nė ditė.


 

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.