|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Lajmet e ditės

 
 

 

27 shkurt 2006 /TN /QIK

Pėrmbajtja:

 • Tė parandalohet shfaqja e gripit vdekjeprurės, thotė presidenti Sejdiu

 • Problemi i Mitrovicės do tė zgjidhet nė kuadėr tė reformės sė pushtetit lokal, thotė Haziri

 • "Beogradi nuk guxon tė lejojė qė brenda kufijve tė Serbisė tė krijohet njė shtet tjetėr", thotė Koshtunica

 • Arrestohet vrasėsi i vepimtarit Enver Hadri dhe dėshmitar kyē nė gjykimin kundėr Mollosheviqit

 • LDK-ja drejton Ministrinė e Rendit, AAK atė tė Drejtėsisė

 • Policia spanjolle e ka arrestuar vrasėsin e dyshuar tė Enver Hadrit

 • Mbrėmė nė Deēan - njė i vrarė e pesė tė plagosur

 • Ahtisari shkon nė njė vizitė konsultative nė Beograd

 • Petersen takohet sot nė Vjenė me pėrfaqėsuesit e organizatave tė ndryshme pėr zhvillimet nė Kosovė

 • Grupi politk ka shqyrtuar vėrejtjet nė letrėn e Ahtisarit

 • Nė Malme tė Suedisė me njė akademi pėrkujtimore u pėrkujtua Presidenti Ibrahim Rugova

 • Solana thotė se marrėveshja ndėrmjet pushtetit dhe opozitės nė Mal tė Zi pėr referendum ka rėndėsi thelbėsore

 • Ministri Haziri tha se institucionet po punojnė nė procesin e kthimit tė tė zhvendosurve

 • Standardi i katėrt, kthimi i qėndrueshėm dhe tė drejtat e pakicave ėshtė njėri ndėr mė tė rėndėsishmit

 • SHPK dhe Qendra pėr Punė Sociale filluan implementimin e projektit pėr persona qė kėrkojnė lėmoshė

 • Doris Pak kundėrshton qėndrimin e Solanės pėr referendumin nė Mal tė Zi

 • Berisha akuzon disa zyrtarė tė lartė socialistė se po mbrojnė interesat e krimit tė organizuar

 • Ministrat e jashtėm tė BE-sė sot diskutojnė pėr rajonin e Ballkanit

 • Dinosha thotė se pjesa mė e madhe e shqiptarėve do tė votojnė pėr pavarėsinė e Malit tė Zi

 • Mė 2 mars skadon afati pėr parashtrimin e kėrkesave pėr marrjen e shtetėsisė sė Maqedonisė

 • Nė njė shpėrthim aksidental nė njė fabrikė armėsh nė Izrael, janė plagosur 4 persona

 • Nė Jemen ėshtė ekzekutuar njė i dėnuar pėr vrasjen e 3 misionarėve tė krishterė amerikanė mė 2002

 • Nė njė sulm me mortaja nė distriktin shiit tė Bagdadit janė vrarė 4 persona

 • Nė Bagdad hiqet ora policore pasi ėshtė kthyer deri diku normaliteti

 • Nė 2 shpėrthime nė zyrat e guvernatorėve nė qytetet iraniane Dezful dhe Abadan janė plagosur 4 vetė

 • Tė burgosurit talibanė marrin kontrollin nė sektorin e femrave nė burgun kryesor tė KabulitØ

 • Proces gjyqėsor pėr gjenocidin nė Ballkan

 • Kryengritėsit nė Irak vrasin tė paktėn 29 vetė

 • Sipas njė gazete agjentėt gjermanė i kanė dorėzuar SHBA planet e mbrojtjes sė Sadam Huseinit

 • Ushtarėt vrasin tė paktėn 16 rebelė maoistė nė Nepal

 • Vritet njė telekronist nė Moskė

 • Nė Francė protestohet kundėr antisemitizmit


 
Tė parandalohet shfaqja e gripit vdekjeprurės, thotė presidenti Sejdiu
 
Prishtinė, 27 shkurt 2002- Duhet parandaluar shfaqjen e gripit tė shpezėve tek njerėzit qė tė mos merremi me pasoja, - vlerėsoi Presidenti Fatmir Sejdiu pas takimit me zėvendėsministrin e Bujqėsisė Tomė Hajdaraj.

Presidenti Sejdiu sot pasdite nė takim me delegacionin e Ministrisė sė Bujqėsisė, ka biseduar pėr mėnyrat e bashkėpunimit nė pėrmbushjen e obligimeve tė ministrisė. Ai tha se Kosova duhet ta zėrė hapin nė zhvillimin e bujqėsisė dhe qė "tė jetė koherente me zhvillimet e pėrgjithshme tė kėsaj fushe me standardet evroipiane".
 
Presidenti tha se ėshtė me rėndėsi ndryshimi cilėsor i mentalitetit tonė, dhe qė ekonomia agrare tė mos lihet anash. Eshtė e gabueshme pikėpamja, tha mė tej ai, qė mjafton tė sigurohet buka sikurse apo edhe si punė e detyrueshme e bujqėsisė, por qė ajo tė punohet me planifikime tė mira dhe qė tė arrihen rezultate kulminante me aplikimin e teknologjisė moderne.
 
"Zhvillimi i bujqėsisė do tė jetė njė mbėshtetje e fuqishme e zhvillimeve tė pėrgjithshme ekonomike edhe pas definimit tė statusit tė Kosovės, qė ne tė sigurojmė kualitetin tonė tė prodhimeve dhe tė industrisė ushqimore, dhe tė gjithė potencialeve tė tjera qė do tė jenė njė kusht i integrimit tė Kosovės nė rrjedhat evropiane", tha Presidenti Sejdiu, i cili.

u shpreh pėr njė mbėshtetje tė fuqishme tė Ministrisė sė Bujqėsisė qė jo dhe institucionet tjera pėrkatėse tė bėjnė ē‘ėshtė e mundur qė ta pengojnė pėrhapjen e gripit tė shpezėve te njerėzit.
"Ne jemi nė mbėshtetje tė plotė me tė gjitha potencialet tona. Absoltisht ėshtė shumė e favorshme qė tė bėhet preventiva, tė mos lejohen mundėsi qė tė merremi me pasoja, pasi ato kushtojnė shumė dhe do ta vėnin Kosovėn nė pozitė tė palakmueshme", tha Sejdiu.

Ndėrsa, zėvendėsministri Hajdaraj tha se ka kėrkuar nga Presidenti qė tė bėhet trysni edhe te faktori ndėrkombėtar dhe vendor, qė siē tha ai, "agrari i Kosovės tė mbėshtetet edhe nė aspektin financiar". Ai kėrkoi krijimin e fondeve pėr pėrparimin e bujqėsisė dhe pėr pėrballimin e fatkeqėsive elementare.
Nė njė takim tjetėr Presidenti Sejdiu ka kėrkuar qė Serbia t'i japė fund lojės me fatin e tė zhdukurve.

"Nga ana ime do tė angazhohem me mundėsitė e mia institucionale qė kjo ēėshtje tė ngritet nė nivel edhe mė tė lartė dhe s'besoj se do tė pushojė edhe aktiviteti i institucioneve tė tjera nė mėnyrė qė tė ndėrpritet kjo lojė qė ende Serbia po e vazhdon me njerėzit dhe trupat e tyre, tė cilėt tė gjallė apo tė vdekur t'u kthehen familjeve tė tyre", tha Sejdiu pas takimit me shefen e zyrės pėr tė pagjeturit, znj.Nysrete Kumnova.

Zonja Kumnova i ka kėrkuar Presidentit Sejdiu qė ēėshtjen e tė zhdukurve ta ketė prioritet dhe qė sa mė parė t’i jipet fund kėtij ankthi shtatvjeēarė. "Presidenti premtoi se do tė angazhohet maksimalisht pėr kėtė ēėshtje dhe ta shuajmė kėtė dhembje tonėn njėherė e pėrgjithmonė, sado qė tė jetė i hidhur apo i gėzuar tė mbyllet kjo plagė jona", tha znj.Kumnova.

Presidenti Sejdiu para dite ėshtė takuar edhe me kryetarin e Prishtinės Ismet Beqirin. Presidenti tha se pėr punė tė pėrbashkėta janė tė gatshėm tė gjithė, duke e vlerėsuar rolin e veēantė qė ka Prishtina si kryeqendėr politike administrative e Kosovės dhe pėr shumė ēēėshtje tė tjera. Ai tha se Prishtina ėshtė e para qė do tė sfidohet dhe e para qė do tė ketė zhvillimin e gjithėmbarshėm tė Kosovės edhe nė aspektin struktural duke dėshiruar njė menagjim sa mė tė mirė tė Prishtinės, sikurse edhe tė gjitha komunave tė tjera.

Ismet Beqiri, kryetar i komunės sė Prishtinės, i cili ia ka uruar zgjedhjen nė postin mė tė lartė tė shtetit kėrkoi qė Prishtina tė ketė trajtim tė veēantė, edhe nė aspektin juridik dhe nė ēėshtjet tjera.
 
 
Problemi i Mitrovicės do tė zgjidhet nė kuadėr tė reformės sė pushtetit lokal, thotė Haziri
 
Prishtinė, 27 shkurt 2002 - Ministri i Pushtetit Lokal, Lutfi Haziri, nė njė takim me pėrfaqėsuesin e UNMIK ut pėr rajonin e Mitrovicės, Xherard Galuēi, tha se problemi i Mitrovicės do tė zgjidhet nė kuadėr tė reformės sė pushtetit lokal.

Nė kėtė takim ėshtė diskutuar pėr bashkėrendimin e aktiviteteve mes pushtetit lokal dhe administratės sė UNMIK ut qė kanė tė bėjnė me zgjidhjen e problemeve tė komuniteteve pakicė e shumicė tė rajonit tė Mitrovicės ku ndodhen 6 komuna.

"Po punojmė bashkėrisht qė t'i bashkėrendojmė aktivitetet me tė gjitha komunat e rajonit, me problemin e tė zhvendosurve, me problemin e romėve dheme aksione tė tjera qė kanė tė bėjnė edhe me pakicėn, por edhe shumicėn, duke eliminuar tensionet e mundshme gjatė zgjidhjes sė statusit", tha Haziri.

Ndėrkaq administratori rajonal i UNMIK ut nė Mitrovicė, Xherard Galuēi, tha se angazhohet pėr intensifikimin e aktiviteteve nė pėrmirėsimin e jetės sė qytetarėve nė kėtė rajon.
 
 
"Beogradi nuk guxon tė lejojė qė brenda kufijve tė Serbisė tė krijohet njė shtet tjetėr", thotė Koshtunica
 
Beograd, 27 shkurt 2002 - Nė mbledhjen e jashtėzakonshme tė Kuvendit tė Serbisė kushtuar Kosovės, kryeministri serb Vojisllav Koshtunica ka deklaruar se "mbetja e Kosovės nė Serbi dhe ekzistenca e popullit serb nė Kosovė, janė qėllime themelore pėr shkak tė tė cilave Serbia ka hyrė nė bisedime politike pėr statusin e ardhshėm".

Sipas Koshtunicės, e vetmja gjė qė Beogradi nuk guxon tė lejojė ėshtė qė brenda kufijve tė shtetit tė Serbisė tė krijohet njė shtet tjetėr. "Nuk mund tė lejojmė kėtė sepse ai shtet tjetėr do tė shkėpuste njė pjesė tė territorit tonė dhe me tė do ta ēonte nė pafundėsi edhe tė drejtėn ndėrkombėtare dhe tė drejtat e njeriut, parimet elementare tė drejtėsisė dhe tė moralit e tarshėgimisė kulturore".
 
Koshtunica thotė se pėr Kosovėn ofron zjidhjen e cila ka karakter tė "kompromisit historik".
"Midis opsionit tė pavarėsisė dhe opsionit tė autonomisė sė zakonshem standarde sipas modelit evropian, qėndron opsioni i autonomisė sė zgjeruar thelbėsore, tė cilėn jemi tė gatshėm ta pėrkufizojmė konkretisht nė bisedat direkte me pėrfaqėsuesit shqiptarė", ėshtė shprehur Koshtunica sot nė Kuevendin e Serbisė.
 
Ndėrkaq sipas koordinatorit tė ekipit negociator serb pėr Kosovėn Leon Kojen, bazėn e zgjidhjes sė statusit tė ardhshėm tė Kosovės e pėrbėn kompromisi politik pa ndryshimin e njėanshėm tė kufijve tė njohur ndėrkombėtarisht dhe tė destabilizimit politik qė ajo merr me vete.

Kojen tha se zgjidhja pėr statusin e Kosovės ndodhet nė platformėn e autoritetev shtetėrore tė Serbisė, por siē tha, ėshtė herėt tė publukohen pjesė tė saj. Nė kėtė mėnyrė do tė zbuloheshin pa nevojė kartat duke publikuar hollėsi tė zgjidhjes sė propozuar, tha Kojen para deputetėve tė Serbisė.
 
 
Arrestohet vrasėsi i vepimtarit Enver Hadri dhe dėshmitar kyē nė gjykimin kundėr Mollosheviqit
 
Madrid, 27 shkurt 2002 - Policia spanjolle e ka arrestuar Veselin Vukotiqin (49), vrasėsin e veprimtarit shqiptar nga Kosova, Enver Hadri, i cili qe vrarė nė njė atentat mė 1990, i cili gjithashtu kishte dokumente qė inkriminonin Sllobodan Millosheviqin, njofton AP.

Enver Hadri ėshtė vrarė nga tre atentatorė mė 25 shkurt 1990 nė Bruksel para njė semafori me armė shurdhuese. Vukotiq e kishte qėlluar Hadrin nė kokė me revole.

Sipas mediave spanjolle vrasėsit e tjerė tė Enver Hadrit janė identifikuar si Andria L., Darko A. dhe Veselin V. Policia spanjolle tha se Vukotiq kėrkohej pėr vrasjen e Enver Hadrit dhe pėr dy vrasje tjera nė diskotekat jugosllave. Qė tė tre atentatorėt ishin nė shėrbim tė Shėrbimit sekret jugosllav, bėnte tė ditur aso kohe Ministria e Informimit e Kosovės.

Vukotiq ėshtė arrestuar nė aeroportin Barahas tė Madridit nė bazė tė dy fletarrestimeve ndėrkombėtare dhe vinte me aeroplan nga Parisi. Ai jetonte me gruan dhe vajzat e tij nė Barcelonė.

Vukotiq mund tė jetė dėshmitar kyē nė gjykimin pėr gjenocid kundėr Mollosheviqit nė Tribunalin pėr krime lufte tė Kombeve tė Bashkuara nė Hagė.

Policia spanjolle thotė se dokumentet qė kishte Hadri e lidhnin Milosheviqin me rreth 34 vrasės tė nivelit tė lartė.
 
 
LDK-ja drejton Ministrinė e Rendit, AAK atė tė Drejtėsisė
 
Prishtinė, 27 shkurt 2002 - LDK-ja do tė udhėheqė me Ministrinė e Rendit, ndėrsa AAK-sė, partnerit nė koalicion i mbetet udhėheqja me Ministrinė e Drejtėsisė. Kėshtu ka vendosur sot Kryesia e LDK-sė, bėri tė ditur Eqrem Kryeziu, nėnkryetar.

Emri i ministrit qė do tė drejtojė Ministrin e Rendit do tė dihet gjatė javės. Sipas Kryeziut LDK-ja brenda javės do tė pėrcaktohet pėr individin apo pėr kandidatin fillimisht dhe mė pas do tė pėrcaktohet po gjatė javės pėr emrin e ministrit.

"Unė shpresoj qė brenda javės do tė pėrcaktohemi pėr individin apo grupin e kandidatėve. Dhe po brenda javės do tė pėrcaktohemi edhe pėr njeriun qė do tė udhėheqė Ministrinė e Drejtėsisė", tha Kryeziu.

Kryesia e LDK-sė pas votimit tė bėrė ka emėruar anėtar tė Kryesisė sė Kuvendit Sabri Hamitin, qė pėr kundėrkandidat ka pasur Lulzim Zenelin. Vendi i anėtarit tė kryesisė ishte i zbrazėt pas zgjedhjes nė postin e Presidentit tė Kosovės tė Fatmir Sejdiut, i cili ishte anėtar i Kryesisė sė Kuvendit..

Vendimin e sapo marrė nga LDK-ja pėr tė drejtuar Ministrinė e Rendit, Eqrem Kryeziu e quajti paksa tė vonuar, por tė arsyeshėm, pasi Presidenti Ibrahim Rugova, lideri shumėvjeēar i shqiptarėve, u nda nga jeta.
 
 
Policia spanjolle e ka arrestuar vrasėsin e dyshuar tė Enver Hadrit
 
Madrid, 27 shkurt 2002 - Policia spanjolle e ka arrestuar Veselin Vukotiqin, vrasėsin e dyshuar tė aktivistit shqiptar nga Kosova Enver Hadri.

Siē njofton agjencia DPA, Vukotiq ėshtė arrestuar nė aeroportin Barahas tė Madridit nė bazė tė dy fletarrestimeve ndėrkombėtare.

Policia spanjolle tha se Vukotiq kėrkohej pėr vrasjen e Enver Hadrit dhe pėr dy vrasje tjera nė diskotekat jugosllave. Enver Hadri ėshtė vrarė nga tre atentatorė mė 25 shkurt 1990 nė Bruksel para njė semafori me armė shurdhuese. Sipas mediave spanjolle vrasėsit tjerė tė Enver Hadrit janė identifikuar si Andria L., Darko A. dhe Veselin V.
 
 
Mbrėmė nė Deēan - njė i vrarė e pesė tė plagosur
 
Deēan, 27 skurt 2002 - Mbrėmė nė Deēan njė person ėshtė vrarė dhe pesė tė tjerė janė plagosur nė qendėr tė qytetit, pas tyė shtėnave me armė zjarri nė njė lokal.

Zėdhėnėsi i SHPK-sė nė Pejė Avni Morina ka thėnė se rasti ka ndodhur pas orės 19:00, nė rrugėn "Dėshmorėt e Kombit" nė Deēan.

Me atė rast njė person ka mbetur i vdekur nė vend, ndėrsa pesė tė tjerė janė plagosur, njėri prej tyre rėndė, dhe janė dėrguar nė spitalin e Pejės pėr mjekim. Policia po i vazhdon hetimet.

Siē njoftohet nga burime tė tjera, nė kėtė incidenti njė apo mė shumė persona tė panjohur kanė shtėnė me rafalė automatiku nė drejtim tė njė lokali, nė kohėn kur nė tė kishte shumė mysafirė.

Sipas mediave, ka mbetur i vdekur nė vend Afrim Osaj nga Deēani, ndėrsa plagė tė rėnda ka pėsuar Zekė Gjikokaj, pronar i lokalit ku ndodhi ngjarja. Plagė tė lehta kanė marrė edhe dy djemtė e Zekės, qė po ashtu ishin nė lokal, Kastriot e Taulant Gjikokaj, sikur edhe dy tė afėrm tė tyre Asllan e Kreshnik Gjikokaj.

Edhe kėta, pas ndihmės sė parė tė dhėnė nė Deēan, janė dėrguar nė spitalin e Pejės.
 
 
Ahtisari shkon nė njė vizitė konsultative nė Beograd
 
Beograd - Prishtinė, 27 shkurt 2002 - I dėrguari i posaēėm i Kombeve tė Bashkuara pėr statusin e Kosovės, Marti Ahtisari shkon sot pėr njė vizitė konsultative nė Beograd nė prag tė vazhdimit tė rrethit tė dytė tė bisedimeve pėr statusin politik tė Kosovės, tė caktuar pėr 17 mars. Ndėrkaq nė Prishtinė Ahtisari do tė arrijė mė 1 mars.

Para kėtyre vizitave, i dėrguari i posaēėm i Kombeve tė Bashkuara pėr statusin e Kosovės, Marti Ahtisari ka paralajmėruar delegacionet e Prishtinės dhe Beogradit se ka zgjeruar agjendėn e tij dhe se nuk do tė flitet vetėm pėr decentralizimin.
 
 
Petersen takohet sot nė Vjenė me pėrfaqėsuesit e organizatave tė ndryshme pėr zhvillimet nė Kosovė
 
Vjenė, 27 shkurt 2002 - Shefi i UNMIK ut Soren Jesen Petersen sot nė Vjenė do tė takohet me pėrfaqėsuesit e organizatave tė ndryshme me tė cilėt do tė bisedojė pėr zhvillimet e fundit nė Kosovė. Ndėrkaq tė marten nė Bruksel Soren Jesen Petersen do tė takohet me Sekretarin e Pėrgjithshėm tė NATO s Jap De Hop Skefer dhe Pėrfaqėsuesin e Lartė pėr Politikė tė Jashtme dhe Siguri tė Bashkimit Evropian, Havier Solana
 
 
Grupi politik ka shqyrtuar vėrejtjet nė letrėn e Ahtisarit
 
Prishtinė, 27 shkurt 2002 - Grupi politik i Kosovės ka shqyrtuar vėrejtjet nė letrėn e Ahtisarit dėrguar kėtij grupi. Koordinatori i Grupit politik Blerim Shala tha se pėrgjigjet nė pyetėsorin e letrės sė Marti Ahtisarit do tė jepen deri mė 1 mars.

Sipas tij, pėrgjigjet nė pyetėsorin e tė deleguarit tė posaēėm tė OKB-sė pėr statusin e Kosovės, Marti Ahtisaari, do tė jenė tė gatshme para se ai tė vijė nė Kosovė, mė 1 mars.

"Kemi pasur takimin e Grupit Politik, nė tė cilin kemi shqyrtuar ēėshtjen e pyetėsorit tė cilin z. Ahtissari ia ka drejtuar delegacionit tė Kosovės me 10 shkurt tė kėtij viti", ka thėnė Shala, duke shtuar se grupi i cili ėshtė mandatuar nga Grupi Politik ka pėrgatitur propozimin e parė. "Ne e kemi pasur leximin e parė sot (tė dielėn) dhe nesėr (tė hėnėn) do ta miratojmė versionin final, i cili do t'i dėrgohet pastaj delegacionit tė Kosovės pėr miratim", tha Shala.

Pyetėsori i Ahtisaarit, i cili ka tė bėjė me ēėshtje tė veēanta, sa i pėrket tė drejtave tė njeriut, tė drejtave tė komuniteteve pakicė, lėvizjes sė qarkullimit, interesit vital, etj., ka mundėsi tė pėrdoret nga Ahtisari dhe ekipi i tij pėr pėrpilimin e dokumenteve tė veēanta kur tė vijė momenti pėr arritjen e marrėveshjes politike.
 
Nė pyetėsorin e Ahtisaarit, i cili sipas Shalės nuk pėrmban asnjė pyetje diplomatike, ėshtė kėrkuar pėrgjigje rreth mbrojtjes ligjore tė tė drejtave tė pakicave. Nė kėtė kuadėr janė kėrkuar masa legjislative pėr tė nxjerrė rezultate nga garancitė themelore, pėrfshirė ato nė ushtrimin e tė drejtave kulturore dhe politike nga komunitetet etnike.
 
 
Nė Malme tė Suedisė me njė akademi pėrkujtimore u pėrkujtua Presidenti Ibrahim Rugova
 
Malme, 27 shkurt 2002 - Nė kryeqytetin Suedisė Malme, dega e Lidhjes Demokratike tė Kosovės mbajti njė akademi pėrkujtimore kushtuar Presidentit tė parė tė Kosovės, Ibrahim Rugova, ku morėn pjesė shumė anėtarė dhe simpatizantė tė LDK sė.

Kryetari i degės sė LDK-sė nė Suedi, Hysen Ibrahimi nė fjalėn e tij tha se "pėrkujtojmė me mall dhe pikėllim njėmujorin e ndarjes nga jeta tė ish Presidentit tė Kosovės Ibrahim Rugova, tė cilėn jetė ia kushtoi Kosovės dhe kombit shqiptar".

"Njė muaj pa Presidentin, njė muaj pa kėshillat e tij, njė muaj pa intervistat e tij, njė muaj pa kėrkesėn e tij pėr njohjen e Pavarėsisė sė Kosovės. Njė muaj nė heshtje. Tė tillė si Presidenti Rugova, vijnė nė kėtė botė tė heshtur, bėjnė njė vepėr tė madhe nė heshtje dhe po nė heshtje ikin nga kjo botė...?! Mbesin legjenda. Kurse Ju o i madhi President, mbete legjendė e Dardanisė antike", tha Ibrahimi dhe shtoi:

"Ne tani nė vend tė lotėve pėr Ty, nė vend tė mallėngjimit dhe tė pikėllimit, pėr rrugėn tuaj qė na trasove, pėr gjurmėt e tua qė kudo lanė shenja pavarėsie, do tė vimė nė heshtje pas teje, me qetėsinė e ngushėllimit duke tė kujtuar prore".

Poashtu foli edhe Ali Rexhepi, sekretar i kėsaj dege, i cili nė fjalėn e tij tha se "Presidenti Ibrahim Rugova u nda nga jeta nė mėnyrė tė padrejtė nė prag tė pėrmbushjes sė idealit tė tij jetėsor - realizimit tė Kosovės sė pavarur dhe sovrane me njohje zyrtare ndėrkombėtare".

Presidenti Rugova tėrė jetėn e tij ia kushtoi Kosovės dhe ai nuk u dorėzua as nė momentet e fundit tė jetės sė tij, duke punuar pėr vendin e vet, Kosovėn e tij tė dashur, tha Rexhepi.

Nė kėtė akademi pėrkujtimore u lexuan disa telegrame, nė mesin e tryre edhe ai i ministrit tė Pushtetit Lokal dhe anėtar i Kryesisė Qėndrore tė LDK-sė Lutfi Haziri.
 
 
Solana thotė se marrėveshja ndėrmjet pushtetit dhe opozitės nė Mal tė Zi pėr referendum ka rėndėsi thelbėsore
 
Bruksel, 27 shkurt 2002 - Nė kumtesėn e lėshuar nga kabineti i pėrfaqėsuesit tė lartė tė Bashkimit Evropian pėr Politikė tė Jashtme dhe Siguri Havier Solana np prag tė takimit tė Kėshillit tė Ministrave tė BE sė, thuhet se marrėveshja ndėrmjet pushtetit dhe opozitės nė Mal tė Zi rreth modaliteteve pėr referendum ėshtė e njė rėndėsie thelbėsore pėr njė proces legjitim tė referendumit.
 
Solana ka vlerėsuar pozitivisht vendimin e opozitės malazeze rreth rekomandimeve dhe tė njėjtėn gjė pret edhe nga partitė e koalicionit qeverisės. Ve ndimi i koalicionit qeverisės pritet tė publikohet gjatė ditės sė sotme, ndėrkohė qė nga Lėvizja pėr Pavarėsinė e Malit tė Zi e afėr me koalicionin nė pushtet ka rekomanduar qė propozimi i Bashkimit Evropian duhet tė miratohet.

Referendumi pėr pavarėsimin e Malit tė Zi sipas tė gjitha gjasave do tė mbahet me datėn 14 maj, ku nė tė njejtėn kohė janė paralajmėruar edhe zgjedhjet lokale.
 
 
Ministri Haziri tha se institucionet po punojnė nė procesin e kthimit tė tė zhvendosurve
 
Prishtinė, 27 shkurt 2002 - Pavarėsisht nga bisedimet pėr statusin final institucionet e Kosovės po punojnė normalisht nė procesin e kthimit tė tė zhvendosurėve nga Serbia nė Kosovė.
 
Kėshtu deklaroi Ministri i Pushtetit Lokal, Lufti Haziri pas takimit me pėrfaqėsuesion e Unionit tė tė zhvendosurėve serbė me seli nė Beograd Zllatko Mavriq. Ndryshe qindra serbė tė zhvendosur nė Serbi kanė ardhur nė Kosovė pėr tė vizituar varrezat e tė afėrmėve tė tyre.

Ministri Haziri tha se institucionet kosovare e kanė obligim krijimin e kushteve pėr ata qė dėshirojnė tė kthehen. Ai njoftoi mysafirin e tij se Qeveria e Kosovės ka ndarė pėr procesin e kthimit 4.5 milionė euro pėr kėtė vit.
 
 
Standardi i katėrt, kthimi i qėndrueshėm dhe tė drejtat e pakicave ėshtė njėri ndėr mė tė rėndėsishmit
 
Prishtinė, 27 shkurt 2002 - Standardi i katėrt, kthimi i qėndrueshėm dhe tė drejtat e bashkėsive dhe pjesėtarėve tė tyre ėshtė njėri ndėr standardet mė tė rėndėsishme qė i ėshtė pėrcaktuar Qeverisė sė Kosovės pėr ta pėrmbushur para pėrcaktimit pėrfundimtar tė statusit tė Kosovės.

Sa ėshtė pėrmbushur ky standard kur Qeveria e Kosovės ka formuar njė fond prej mė shumė se 11 milionė eurosh pėr kthimin e tė zhvendosurėve, kryesisht tė minoritetit serb, Avni Arifi, koordinator i Qeverisė pėr standarde, u shpreh se kjo ēėshtje mund tė shihet nė dy aspekte.
 
 
SHPK dhe Qendra pėr Punė Sociale filluan implementimin e projektit pėr persona qė kėrkojnė lėmoshė
 
Prishtinė, 27 shkurt 2002 - Shėrbimi Policor i Kosovės nė bashkėpunim me Qendren pėr Punė Sociale, gjykata e subjekte tjera filluan sė implementuari projektin pėr persona qė kėrkojnė lėmoshė. Dukuria e personave qė kėrkojnė lėmoshė, sipas tė dhėnave tė SHPK sė ėshtė mjaft e shprehur nė Kosovė.

Eliminimi i dukurisė sė kėrkimit tė lėmoshės nėpėr rrugė nuk ėshtė vetėm problem social, por edhe i sigurisė. Andaj, sipas fjalėve tė zyrtarit pėr informim nė SHPK, Arber Beka, realizimit tė kėtij projekti i ėshtė qasur me seriozitet tė plotė. Ai tha se pėrkatėsia kombėtare, moshore e gjinore e personave qė kėrkojnė lėmoshė nėpėr rrugė ėshtė e ndryshme.
 
 
Doris Pak kundėrshton qėndrimin e Solanės pėr referendumin nė Mal tė Zi
 
Bruksel, 27 shkurt 2002 - Eurodeputetja kristiandemokrate gjermane, Doris Pak ka kundėrshtuar hapur deklaratėn e Havier Solanės se Bashkimi Evropian do tė mirėpriste njė pjesėmarrje nė favor tė pavarėsisė sė Malit tė Zi nė rast se do tė kalohej shifra 55%. Sipas eurodeputetes gjermane nė ēdo lloj demokracie vendimet merren vetėm me 50 + 1 pėr qind, njofton DV.
 
 
Berisha akuzon disa zyrtarė tė lartė socialistė se po mbrojnė interesat e krimit tė organizuar
 
Tiranė, 27 shkurt 2002 - Kryeministri Sali Berisha ka hedhur akuza tė ashpra ndaj disa zyrtarėve tė lartė tė Partisė Socialiste, duke thėnė se ata po mbrojnė interesat e krimit tė organizuar.

Ndėrkaq duke folur pėr njė raport sekret tė pėrgatitur pėr Gjinovefa Gabėn, Sali Berisha ka akuzuar deputetin socialist Petro Koēi, nė kohėn kur ky i fundit ishte ministėr i Rendit.

"Po ēfarė vjen nga Parlamenti. Njė raport i baronėve tė drogės. Petro Koēi e ka lexuar kėtė raport e di mirė, sepse vepron nė kėtė mėnyrė, janė lidhjet e tij tė krimit. Pėrfitues apo jo, koha do t'i tregojė gjėrat", tha Berisha pėr tė shtuar se "PS-ja mbron dosjet e veta, mbron trafikun e drogės, mbron hotelet pallatet vilat, tė ndėrtuara mbi drogėn kontrabandėn, vrasjet krimin dhe dosjet e fshehura".

Kryeministri shqiptar paralajmėroi se beteja kundėr krimit tė organizuar ėshtė nė fillimet dhe se "vetėm kėto ditė po merr goditjen pėrfundimtare banda qė luajti me kokėn e njeriut si top futbolli nė Lushnjė".

Berisha foli edhe pėr sekretarin politik tė PS-sė, Ben Blushi si dhe pėr ish-sekretarin e pėrgjithshėm socialist, Gramoz Ruēi dhe sekretaren e marrėdhėnieve me jashtė, Arta Dade.

"Nuk ka ndonjė preokupim Gramoz Ruēi para votės, as edhe Arta Dade. Fėmijėt e tyre skuqėn rrugėt e Tiranės. Dosjet u mbyllėn pėr shkak tė pushtetit. Por as pronat e krimit tė Ruēit, as krimet e fėmijėve tė Arta Dades dhe as njėrit tė mos mendojnė se do tė mbeten pa shkuar para ligjit, ashtu siē do tė shkojnė fėmijėt e gjithkujt tjetėr".

Kryeministri Berisha thotė gjithashtu se argumentet e opozitės pėr shkarkimin e kryetares se Kuvendit, Jozefina Topalli, janė tė pabaza dhe tė papranueshme.

"Akuza e parė ėshtė sepse ka kėrkuar dorėheqjen e prokurorit tė pėrgjithshėm. Nė njė vend tė lirė ēdo qytetar, ēdo zyrtar, pa cenuar aspak ligjet e vendit, mund tė kėrkojė dorėheqjen dhe tė propozojė secilin qytetar tė tij. Akuza e dytė ėshtė se ka votuar jashtė afatit kushtetues, dekretin e qeverisė dhe kėtu ėshtė shkelur Kushtetuta.
 
Cinizėm dhe amoralitet total. Dekreti do tė votohej ditėn e zisė kombėtare. Kuvendi mori vendim tė ndėrpriste aktivitetin dhe t'i bėnte nderet qė i takojnė presidentit Rugova", tha Berisha pėr tė shtuar se "afatet kushtetuese tė emėrimit tė ministrave janė shkelur jo pėr zi kombėtare, por pėr luftė klanesh mafioze muaj e muaj tė tėrė".
 
 
Ministrat e jashtėm tė BE-sė sot diskutojnė pėr rajonin e Ballkanit
 
Bruksel, 27 shkurt 2002 - Ministrat e jashtėm tė 25 vendeve anėtare tė Bashkimit Evropian takohen sot nė Brusel pėr tė diskutuar shqetėsimet e tyre pėr rajonin e Ballkanit dhe Lindjes sė Mesme.

Ministrat do tė shqyrtojnė rrugėt se si tė vazhdohet tė ushtrohet presion mbi autoritetet serbe pėr tė arrestuar tė dyshuarit pėr krime lufte.

Javėn e kaluar u fol shumė pėr t'i dhėnė Serbisė njė ultimatum qė ose tė dorėzonte tė paditurit si kriminelė lufte, Ratko Mlladiq dhe Radovan Karaxhiq, ose negociatat pėr marrėdhėnie mė tė ngushta me BE-nė, do tė pezulloheshin.

Tani duket se presioni mbi Serbinė do tė vazhdojė tė ushtrohet.

Nė Bruksel flitet pėr ndėrprerje tė negociatave nėse tė dyshuarit pėr krime lufte, nuk i dorėzohen Gjykatės sė Hagės.
 
 
Dinosha thotė se pjesa mė e madhe e shqiptarėve do tė votojnė pėr pavarėsinė e Malit tė Zi
 
Podgoricė, 27 shkurt 2002 - Kryetari i Unionit Demokratik tė Shqiptarėve nė Mal tė Zi, Ferhat Dinosha tha se pjesa mė e madhe e shqiptarėve do tė marrin pjesė nė referendum dhe do tė votojnė pėr pavarėsinė e Malit tė Zi.
 
Ai vlerėsoi se kjo do tė ishte zgjidhja mė e mirė jo vetėm pėr shqiptarėt, por pėr stabilitein nė kėtė vend dhe nė rajon.

Pakicat kombėtare nė Mal tė Zi pėrbėjnė rreth 20 pėr qind tė popullsisė sė kėtij vendi.
 
 
Mė 2 mars skadon afati pėr parashtrimin e kėrkesave pėr marrjen e shtetėsisė sė Maqedonisė
 
Shkup, 27 shkurt 2002 - Ministria e Punėve tė Brendshme tė Maqedonisė pėrkujton se mė 2 mars tė kėtij viti skadon afati pėr parashtrimin e kėrkesave pėr marrjen e shtetėsisė sė Maqedonisė pėr shtetasit nga republikat e tjera tė ish Jugosllavisė dhe shtetasit e saj tė cilėt deri mė 8 shtator 1991 kanė paraqitur vendbanim dhe deri nė afatin e parashtrimit tė kėrkesės vazhdimisht jetojnė nė territorin e Maqedonisė.
 
 
Nė njė shpėrthim aksidental nė njė fabrikė armėsh nė Izrael, janė plagosur 4 persona
 
Jerusalem, 27 shkurt 2002 – Nė fabrikėn kryesore tė kėrkimeve tė armėve nė Izrael ka ndodhur sot (e hėnė) njė shpėrthim aksidental, ku janė plagosur katėr persona, kanė bėrė tė ditur burimet e sigurimit izraelit, njofton Rojter. Shpėrthimi ndodhi afėr hyrjes sė fabrikės Rafael, afėr qytetit verior Haifa.
 
Burimet thonė se shpėrthimi nuk ishte sulm palestinez, por rezultat i njė aksidenti nė kompleksin e ndėrtesave.
 
 
Nė Jemen ėshtė ekzekutuar njė i dėnuar pėr vrasjen e 3 misionarėve tė krishterė amerikanė mė 2002
 
Sana, 27 shkurt 2002 – Nė Jemen ėshtė ekzekutuar sot (e hėnė) njė burrė i dėnuar pėr vrasjen e tre misionarėve tė krishterė amerikanė mė 2002, ka bėrė tė ditur agjencia shtetėrore e lajmeve Saba, njofton Rojter.
 
Nė njoftim thuhet se Abed Abdel Razak Kamel ėshtė ekzekutuar nė provincėn jugore Ib, ku kishte vrarė me armė zjarri mjeken Marta Myers, 57, nga Alabama, dhe dy kolegėt e tij nė spitalin e misionit Baptist, Villiem Koen, 60, nga Teksasi dhe Ketlin Garieti, nga Viskonsi, tė cilėt qenė varrosur nė Jemen.
 
 
Nė njė sulm me mortaja nė distriktin shiit tė Bagdadit janė vrarė 4 persona
 
Bagdad, 27 shkurt 2002 - Nė njė sulm me mortaja nė distriktin shiit tė Bagdadit perėndimor janė vrarė sot (e hėnė) katėr persona dhe janė plagosur edhe 13 tė tjerė, ka bėrė tė ditur policia, njofton Rojter.
 
Sulmi ndodhi njė ditė pasi autoritetet kishin hequr orėn policore, tė vėnė pėr shkak tė dhunė sektore tė javės sė kaluar, qė shpėrtheu si rrjedhojė e bombardimit tė njė xhamie shiite, ku u vranė mbi 200 njerėz. Dhuna paraqiste rrezik pėr shpėrthimin e luftės civile nė Irak, kanė tėrhequr vėrejtjen zyrtarėt.
 
 
Nė Bagdad hiqet ora policore pasi ėshtė kthyer deri diku normaliteti
 
Bagdad, 27 shkurt 2002 – Autoritetet kanė hequr sot (e hėnė) orėn policore nė Bagdad, pasi qė kryeqytetit i ėshtė kthyer deri diku normaliteti relativ pas njė dhune njėjavore sektore, e cila mori jetėn e mbi 200 njerėzve, njofton Rojter. Banorėt po lėvizin lirisht, automjetet po qarkullojnė nėpėr rrugė, por trafiku rregullohet nga policia. Shitoret dhe bizneset janė hapur nė qytet.
 
 
Nė 2 shpėrthime nė zyrat e guvernatorėve nė qytetet iraniane Dezful dhe Abadan janė plagosur 4 vetė
 
Teheran, 27 shkurt 2002 – Dy bomba kanė shpėrthyer sot (e hėnė) nė qytetet jugore iraniane Dezful dhe Abadan, ku janė plagosur katėr persona, kanė bėrė tė ditur zyrtarėt, njofton Rojter. Bombat njoftohet se janė vėnė nė zyrat e guvernatorėve nė tė dy qytetet. Dezful dhe Abadan janė prodhues tė naftės nė provincėn e Kazakistanit, ku vjet ka pasur tensione etnike ndėrmjet autoriteteve iraniane dhe minoritetit arab.
 
 
Tė burgosurit talibanė marrin kontrollin nė sektorin e femrave nė burgun kryesor tė KabulitØ
Ø
Kabul, Afganistan 2002 – Polica dhe trupat ushtarake kanė rrethuar sot (e hėnė) me automjete tė blinduara burgun kryesor nė Kabul pasi qindra tė burgosur tė udhėhequr nga komandantėt talibanė dhe lideri i bandės kidnapuese, Timur Shah, kishin marrė mė parė kontrollin nė sektorin e femrave nė burg, kanė bėrė tė ditur zyrtarėt, njofton Rojter.
 
Nė revoltė kanė marrė pjesė rreth 1000 tė burgosur dhe si duket kanė zėnė peng femrat e burgosura. Me tė tė burgosurit kanė filluar bisedimet pėr kushtet e dorėzimit tė tyre, por nuk ėshtė arritur kurrfarė progresi ngase po kėrkojnė lirimin e tyre, kanė thėnė zyrtarėt.
 
 
Proces gjyqėsor pėr gjenocidin nė Ballkan
 
Hagė, 27 shkurt 2002 - Tė hėnėn nė Hagė nis procesi i parė gjyqėsor ndaj njė shteti tė akuzuar pėr genocid. Serbia dhe Mali i Zi akuzohen nga Bosnja pėr kryerjen e mė tė rėndit nga krimet e luftės nė vitet '90 nė territorin e saj.

Gjykata Ndėrkombėtare e Drejtėsisė do tė dėgjojė ēėshtjen tė cilėn Bosnja e ngriti pėr herė tė parė para 13 vjetėsh.

Bosnja thotė se Beogradi ėshtė pėrgjegjės pėr krimet e genocidit tė kryera nė territorin e saj nė fillim tė viteve '90 gjatė luftės sė Bosnjės.

Beogradi nuk e pranon se synonte tė shfaroste myslimanėt nė lindje tė bonsjės dhe thotė se nuk ka prova pėr ta mbėshtetur akuzėn.
 
 
Kryengritėsit nė Irak vrasin tė paktėn 29 vetė
 
Bagdad, 27 shkurt 2002 - Nė Irak, kryengritėsit vranė dje tė paktėn 29 vetė nė sulme me mortaja, shpėrthime dhe zjarr armėsh tė lehta, me gjithė thirrjet nga udhėheqėsit pėr t’i dhėnė fund gjakderdhjes sektare qė shpėrtheu pesė ditė mė parė.

Tė paktėn 15 vetė mbetėn tė vrarė kur predhat e mortajės goditėn njė zonė shiite tė Bagdadit. Ushtria amerikane thotė se dy ushtarė amerikanė humbėn jetėn nga shpėrthimi i njė bombe nė anė tė rrugės po nė Bagdad dhe njė tjetėr u godit pėr vdekje nga zjarri i armėve. Tė paktėn 11 irakianė tė tjerė humben jetėn nga shpėrthimet dhe zjarri i armėve.
 
 
Sipas njė gazete agjentėt gjermanė i kanė dorėzuar SHBA planet e mbrojtjes sė Sadam Huseinit
 
Berlin, 27 shkurt 2002 - Dy agjentėt e shėrbimit kombėtar informativ tė Gjermanisė, BND, sipas njoftimit tė njė gazete, i kanė mbėshtetur forcat e armatosura tė ShBA nė Irak mė shumė nga sa paraqet qeveria.
 
Gazeta "Nju Jork Tajms" njofton, se agjentėt kanė paraqitur njė kopje tė planit tė ish-sundimtarit nė Irak Sadam Husein pėr mbrojtjen e kryeqytetit Bagdat. Kjo iu ėshtė dorėzuar pėrfaqėesuesve tė shėrbimit sekret ushtarak tė ShBA njė muaj pėrpara fillimit tė luftės sė Irakut.
 
Qeveria nė Berlin deri tani ka deklaruar, qė agjentėt e BND-sė nuk kanė dhėnė informacione ushtarake relevante pėr SHBA.
 
 
Ushtarėt vrasin tė paktėn 16 rebelė maoistė nė Nepal
 
Katmandu, 27 shkurt 2002 - Gjatė luftimeve mes kryengritėsve dhe ushtrisė nė Perėndim tė Nepalit, sipas tė dhėnave tė ushtrisė, janė vrarė sė paku 16 rebelė. Luftimet nisėn tė dielėn, pasi kryengritėsit sulmuan njė patrullė ushtarake. Qėkurse nė janar tė vitit tė kaluar rebelėt e anulluan armėpushimin e njėanshėm katėr mujor nė Perėndim tė Nepalit ka pasur herė pas here konfrontime.
 
 
Vritet njė telekronist nė Moskė
 
Moskė, 27 shkurt 2002 - Njė gazetar i televizionit rus NTV sipas tė dhėnave tė policisė ėshtė vrarė. Reporteri 33 vjeēar Ilja Simin ėshtė gjetur i vdekur nė apartamentin e tij nė Moskė, vuri nė dukje njė zėdhėnės. Agjencia e lajmeve Interfax njofton mė tej, se vitin e kaluar Simin ėshtė rrahur nga persona tė panjohur nė afėrsi tė shtėpisė sė vet.
 
 
Nė Francė protetstohet kundėr antisemitizmit
 
Paris, 27 shkurt 2002 - Pas vrasjes prej torturave tė 23 vjeēarit hebre nė Francė dhjetra mijėra vetė demonsstruan kundėr antisemitizmit dhe racizmit. Nė manifesitmin mė tė madh qė u zhvillua nė Paris merrnin pjesė edhe shumė ministra si dhe kryetarė partishė e udhėheqės fetarė.
 
Shitėsi hebre Ilan Halimi u rrėmbye nga njė bandė nė njė zonė perfierike pėrpara tri javėsh dhe u keqtrajtua derisa gjeti vdekjen pėr shkak tė plagėve. I dyshuari kryesor pėr kėrtė vrasje u arrestua sė fundi nė republikėn e Bregut tė Fildishtė dhe u ekstradua nė Francė.


 

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.