|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Kosovė: Qeveria ende nuk ka ministrat e drejtėsisė dhe rendit

 
 

 

27 shkurt 2006 /TN 

Zėri i Amerikės (26.02.2006), Besim Abazi

Lidhja Demokratike dhe Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės, dy partitė qė pėrbėjnė koalicionin qeverisės, ende nuk kanė arritur ndonjė marrėveshje pėr t’i dhėnė fund zvarritjes mė se dymuajshe tė plotėsimit tė posteve tė ministrave tė drejtėsisė dhe rendit.

Nė prag tė Krishtlindjeve tė vitit tė kaluar, Misioni i Kombeve tė Bashkuara shpalli vendimin pėr t’i kaluar pėrgjegjėsitė nga fushat e policisė dhe drejtėsisė tek institucionet vendase, njė veprim ky qė u cilėsua si shumė i rėndėsishėm, por qė ende nuk ėshtė vėnė nė praktikė. Edhe mė shumė se dy muaj pas kėtij vendimi nuk ka ministra pėr kėto dy poste.

Kryeministri i Kosovės Bajram Kosumi tha se i ka inkurajuar tė dyja partitė qė tė hedhin propozimet e tyre sa mė parė qė ėshtė e mundur, por nėnvizoi se nuk ėshtė nė pozitė qė t’i detyrojė ato tė marrin vendime. Ai tha se ka emėruar dy zyrtarė tė lartė qė tė pėrgatisin fillimin e punės sė ministrive nė mėnyrė qė kurdo qė tė zgjidhen ministrat cdo gjė tė jetė gati.

Partitė e koalicionit kanė pėrvijuar shumė emra si bartės tė mundshėm tė kėtyre dy ministrive, por marrėveshje ende nuk ka. Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės pohon se drejtuesit e dy partive qė nė fillim kanė pasur njė marrėveshje qė postet tė ndahen ndėrmjet partnerėve tė koalicionit.

Kjo ėshtė mohuar nga njė pjesė e pėrfaqėsuesve tė Lidhjes Demokratike, ndėrsa njė pjesė tjetėr e tyre kanė theksuar se njė marrėveshje jo formale ka ekzistuar, por gjėrat kanė ndryshuar me kohė. Ata kėrkojnė qė tė dyja ministritė tė drejtohen nga Lidhja Demokratike partia me numrin mė tė madh tė deputetėve nė Parlamentin e Kosovės dhe pėr kėtė siē thuhet ėshtė kėrkuar mirėkuptim nga Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės.

Sido qė tė jetė, muaji mars ėshtė paraparė tė jetė periudhė e vlerėsimeve tė para pėr punėn e kėtyre ministrive nga i cili varet edhe shkalla e kalimit tė pėrgjegjėsive, por zvarritja e krijimit tė tyre do tė bėjė qė Misioni I Kombeve tė Bashkuara i cili ka bėrė thirrje pėr pėrshpejtim tė punėve tė mos ketė se ēfarė tė vlerėsojė. //ad//


 

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.