|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Grupi fetar Opus Dei pėrpiqet tė pėrmirėsojė imazhin

 
 

 

27 shkurt 2006 /TN 

Zėri i Amerikės (25.02.2006), Kastriot Haxhiaj

Opus Dei ėshtė njė grup i vogėl katolik, i njohur pėr ruajtjen e sekreteve. Por tani ky grup po del nė publik....duke u munduar qė ta pėrdorė tė gjithė ndikimin negativ tė librit “Kodi i Da Vinēit” nė favor tė tij, duke pėrhapur kėshtu mesazhin e vet dhe pėr t’i treguar botės se kush ėshtė Opus Dei i vėrtetė. Dhe e gjithė kjo ndodh ndėrkohė qė afrohet data e daljes nė kinema tė filmit tė bazuar nė novelėn “Kodi i Da Vinēit”.

Pas pothuajse tre vitesh nė listėn e librave mė tė shitur, novela e Dan Brown-it “Kodi i Da Vinēit” ėshtė gati tė kthehet nė njė nga filmat mė tė parė. Filmi i regjisorit Ron Howard del nė kinema me 19 maj ndėrkohė qė kanė filluar reklamat.

Por krahas reklamave pėr filmin, grupi katolik Opus Dei, qė latinisht do tė thotė “Puna e Zotit”, po fillon fushatėn e tij publike. Grupi ėshtė mjaft kritik si ndaj librit dhe filmit. Pėr ata qė kanė lexuar librin, zyra qendrore e Opus Deit nė New York nuk ėshtė vendi ku flitet pėr novelėn “Kodi i Da Vinēit”.

Organizata konsevatore i ka kaluar vitet e fundit duke u munduar t’i shpėtojė hijes sė librit, pasi novela e portretizon Opus Dein si njė sekt vrasės tė orientuar ndaj fuqisė dhe vetė-sakrificės. Por tani komuniteti pak i njohur fetar po mundohet tė pėrmirėsojė imazhin para shfaqjes sė filmit.

Zėdhėnėsja e Opus Deit, Teri Keron, thotė se grupi i saj nuk po bėn thirrje pėr bojkotimin e filmit. “Shpresojmė se njerėzit do tė fillojnė tė bisedojnė rreth besimit tė tyre ... dhe se ata do tė zbulojnė gjėrat qė nuk i dinė ... pra do tė zbulojnė se sa nuk dinė. Kėshtu qė ata do tė fillojnė tė zbulojnė gjėra tė reja rreth Opus Deit."

Por drejtuesit e lartė tė Opus Deit nė Romė e dinė se kritikat e hidhura ndaj filmit tė Mel Gibsonit, “Pasioni i Krishtit” nė fakt ndihmuan pėr t’i dhėnė jehonė filmit. Njė deklaratė e organizatės thotė se shpreson qė filmi pas redaktimeve tė dalė i tillė, qė tė mos ofendojė besimtarėt.

Fushata publike e Opus Deit, fillon qė nė hyrje tė zyrave nė Nju Jork, ku njė parullė i fton lexuesit e novelės sė Dan Brownit, qė tė mėsojnė tė vėrtetėn rreth Opus Deit. Shumė vizitorė tek zyrat qendrore tė Opus Deit besojnė se libri ėshtė mė afėr realitetit sesa trillimeve.

Njė pjesė tjetėr e punės sė Opus Deit ėshtė tė njohė publikun me njeriun real qė nė libėr identifikohet me personazhin Silas. Silas Agbim ėshtė i lindur nė Nigeri dhe punon si financier nė Nju Jork. Ai thotė se ėshtė krejt ndryshe nga karakteri qė pėrshkruan libri i quajtur Silas. “Siē e shikoni nuk jam albino, krejt pa ngjyrė siē thotė libri. Nuk jam murg dhe nuk jetoj nė zyrat kryesore tė Opus Deit. Jam i martuar dhe kam fėmijė. Nuk dubloj njeri dhe nuk vras njerėz natėn sipas urdhėrave siē thuhet nė libėr.

Filmi me aktor kryesor Tom Hanks pritet tė korrė njė sukses tė veēantė. Kisha katolike po mundohet t’i kundėrvihet me prodhimet e veta. I themeluar nė Spanjė dhe tani me 86 qendra nė mbarė botėn, grupi Opus Dei ka prodhuar njė dokumentar tė shkurtėr pėrmes tė cilit hidhet dritė rreth tė mirave dhe ndjenjave shpirtėrore qė e karakterizojnė grupin. Gjithashtu Opus Dei ka arritur njė kontratė me tė njėjtėn shtėpi botuese qė nxori “Kodin e Da Vinēit” dhe do tė publikojė dhjetė ditė para filmit librin “The Way” “Rruga” njė koleksion mendimesh shpirtėrore nga themeluesi i Opus Deit, Josemaria Escriva.

Por problemet me imazhin e grupit nuk filluan me librin e Dan Brownit edhe mesa duket nuk do tė mbrajonė me filmin e Ron Howardit. Organizata ka qėnė e debatueshme qė nga themelimi i saj nė vitin 1928. Njė ēėshtje e Opus Dei ėshtė edhe fshehtėsia. Rezistenca historike e Opus Deit pėr tė mos treguar anėtarėt, duke u lėnė vendimmarrjen individėve, ka bėrė qė kjo organizatė shpesh tė quhet edhe kult. //ad//


 

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.