|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Sheshelet e Kuvendit tė Shqipėrisė

 
 

 
24 shkurt 2006 /TN
 
Shkruan: Shaban PERAJ
 
Nė njė sistem demokratik roli i opozitės ėshtė i rėndėsishėm dhe i nevojshėm nė kėto momente delikate kur Shqipėrisė i duhet tė pėrmbushin standarde pėr t’u anėtarėsuar nė BE. Tė bėhet politikė duhet gjetur rrugėn pėr tė luftuar nė tė mirė tė popullit tėnd e jo tė veprohet me njė politikė amatore sic bėn sot opozita shqiptare.
 
E gjithė kjo nga fakti se nė Kuvendin e Shqipėrisė kohėt e fundit po hapen gjithnjė e mė shumė diskutime rrėnuese e pėrcarėse pėr probleme tė ndryshme e qė nė kėto momene nuk janė edhe aq tė rėndėsishėm sa janė tė rėndėsishėm lufta kundėr korrupsionit, ngritja e standardit tė qytetarėve shqiptarė pėr cka krahu socialistė nuk do as t’ia dinė.
 
Roli pėrcarės qė ka marr PS . e Shqipėrisė ka sjell degjenerimin e misionit qė proklamojnė gjoja nė emėr tė demokracisė, me cka gjėrat bėhen edhe mė tė cuditshme. Debatet e nisura nė Parlamentin shqiptar tashmė tė bėjnė tė kuptosh se kėtu ka mbetur shumėpak pėr tė evituar konfliktet politike e qė sjellin pėrcarje nė politikėn e pėrgjithshme shqiptare.
 
Me persona tė tillė qė ka kjo parti vėrtetohet pėr tė satėn herė se nuk kanė aftėsi pėr tė krijuar njė sistem tė ri tė vlerave.
 
Ėshtė kjo cudia e radhės se si personat e tillė paraqiten aq agresiv, arrogant e tė pasjellshėm karshi njė tempulli ku duhet tė vendoset e tė bėhet demokracia parlamentare. Tė tillėt duke u marr me gėnjeshtra e diskreditojnė edhe mė shumė votėn qė kanė marrė dhe njėkohėsisht pėrdhunojnė demokracinė. Ata vuajnė nga njė mani pėr ta treguar vetėn tė zotėt duke ndryshuar kursin e tyre tė proklamuar kur ishin pozitė ndaj sot nuk u ka mbetur gjė tjetėr vetėm tė cirren e tė bėrtasin edhe atėherė kur pėr tė nuk ėshtė nevoja.
 
Kėta njerėz harrojnė se Kuvendi nuk ėshtė pėr tė zhvilluar ndeshje boksi apo ndonjė sport tjetėr. Pėr fatin tonė tė keq tė tillėt duhet tė ndjekin edhe njėherė shkollat e edukimit (por jo tė partisė mėmė) pėr tė qenė ata qė do tė integronin Shqiėrinė nė Evropė.
 
Ka nga ata politikanė qė janė shndėrruar nė persona krimi, dhe kur ju cėnohet e drejta ata fillojnė ta mbrojnė atė me grushta nė Kuvend. Kjo mė tepėr ėshtė njė zhgėnjim i atyre qė u dhanė votėn dhe pėr kėtė kurdoherė do t’u kėrkohet llogaria. Ky grup i deputetėve socialistė pa sens pėr tė pasur guximin pėr tė biseduar ashtu sic bisedojnė burrat tregon se nuk e kanė vendin nė Parlament.
 
Sigurisht se edhe nė konceptin e tyre politikė ka mė shumė vlerė koncepti qė ėshtė i ngjajshėm me konceptin e Sheshelit tė Serbisė. Ndaj edhe veprimet e atij qė deri dje ishte ministėr i kulturės ( pavarėsisht qė nė dukje fitohet bindja se ėshtė i urtė) dėshmoi se idol ka Sheshelin e mos e thashtė zoti tė kapin edhe armėn e tė krijojė edhe njė ’97 tjetėr. Duhet kuptuar nervozizmin e tyre sepse tetė vjet ishin nė pushtet nga ku u panė rezultatet e tyre.
 
Pavarėsisht mėnyrės sė votimit pėr shkarkimin e kryetares sė parlamenti z. Topalli, nga ku mund tė ketė pasur shkelje, por kjo ka pak rėndėsi, ajo qė shqetėson opinionin shqiptarė kėndej dhe andej kufirit ėshtė sjellja arrogante e tyre duke mos treguar as edhe shenjėn mė tė vogėl tė tolerancės, respektit e sidomos pozitės nė tė cilėn ndodhen qytetarėt shqiptar me njė nivel tė ulėt tė standardit jetėsor, nga ku kjo e bėn qytetarin shqiptar tė humbas besimin nė kėtė garniturė tė politikanėve tė majtė.
 
Jo se nė krahun tjetėr janė tė gjithė engjuj  por edhe nėse kanė bėrė ndonjė hap jo tė mirė kur ishin opozitė sė paku nuk tentun tė kėpusin kabllot elektronike ose tė dalin aq fuqishėm nė mbrojtje tė operatorėve sic veprojnė kėta tė opozitės sot. Kėta tashmė janė dėshmuar se nuk dinė tė flasin me gjuhėn e dialogut, gjuha e tyre ėshtė forca pėr tė cilėn akoma mendojnė se janė nė mazhorancė, edhe pse edhe ata nuk mund tė flasin me atė gjuhė. Ajo qė i bėn tė nderuar kėta zotėrinj ėshtė tė paraqiten si shqiptar, pėrndryshe janė gėnjeshtar ndaj vetės dhe tė tjerėve qė kanė pėrballė.
 
Ėshtė pėr tė ardhur keq qė analistin e nderuar, z. Lubonja, nė emisionin “Opinion”, anėtari socilist e fyen aq rėndė duke e shpallur edhe prokuror nga ku z. Lubonja me tė drejtė vazhdon dialogun duke i dėshmuar zotėrisė se pranon bisedėn dhe se i ka tė qarta parimet e demokracisė.
 
Po cfarė po ndodhė me kanalet tjerė televiziv ku programet qė u ofrojnė teleshikuesve  i kanė shumė negativ karshi pozitės sė sotme shqiptare pėr cka tashmė janė bėrė “bajat” me sulme vend e pavend ndaj qeverisė aktuale akoma pa filluar mirė mandatin. Me kėta programe prinė i ashtuquajturi televizion kombėtar- “Top chanell”, qė dikur pėr ne ishte vėrtetė njė kėnaqėsi tė pėrcillnim emisionet e tij.
 
Nė pluralizėm cdo gjė lejohet, dhe kėtyre tė mjerėve duhet lejuar qė tė sillen si shtriga, qė presin momentin tė gjuajnė aty ku sipas tyre mund tė prishen rregullat e demokracisė , ndaj edhe janė tė pakokė e nuk dinė se cfarė bėjnė.  Kėshtu kombi nuk cohet pėrpara  po qe se ata nuk i kthehen arsyes nga ku ėshtė koha e momenti tė dalin nga kjo guackė pėr tė mos e ushqyer mė popullin me verfėri tė tejskajshme.


 

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.