|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Parlamenti Rinor apo Mbreti i tė Rinjve ?

 
 

 

24 shkurt 2006 /TN

Nga Ardit Rada

A duhet tė rinjtė tė ndryshojnė mendėsine politike nė Shqipėri?Unė mendoj se po, por mesa duket, edhe ato pak organizata aktive qė funksionojnė si pjesė pėrbėrėse tė shoqėrisė civile, e kanė tė vėshtirė tė na e konfirmojnė njė gjė tė tillė.

Dy apo tre herė nė vit, kemi dėgjuar nė media pėr njė Parlament Rinor, herė parė duke ndezur qirinj nė kujtim tė viktimave tė emigracionit, herė duke dalė me letra higjenike nė qendėr tė Tiranės pėr tė ironizuar sondazhet e "Mjaft" dhe herė duke firmosur kontrata propagandistike me Drejtorinė e Policisė pėr tė "kontribuar" nė forcimin e shtetit ligjor.

Mirėpo duke filluar qė nga individi mė i thjeshtė i Republikės lind pyetja: Me cfarė statusi vepron ky Parlament Rinor dhe cfarė synon?

Nė pamje tė parė duket si njė institucion i pėrbėrė nga perfaqėsues tė rinisė tė cilėt diskutojnė midis tyre dhe nxjerrin konkluzione pozitive se si tė bėhen politika rinore dhe qė synon afirmimin e tė rinjve nė politikėn tonė.Por ajo qė ndodh brenda kėsaj strukture, nqs do mund ta quanim kėshtu, ėshtė tepėr e veshtirė pėr tu kuptuar nga opinioni publik.

Telashet nisėn pikėrisht vitin qė lamė pas kur nga deputetėt qė merrnin pjesė nė tė, sekretarja e pėrgjithshme dhe nga unė qė isha zgjedhur me statusin e nėnkryetarit, u vu re mungesa e njė statuti dhe njė programi.Problemi ėshtė tepėr i nderlikuar por jo i pashpjegueshėm kur e do puna.

Ai qė na pengonte gjithmonė dhe vazhdon akoma tė mbajė tė ngrira gjymtyret e PR, ėshtė drejtuesi aktual dhe i vetėm qė ka pasur ndonjėherė ky "forum rinor i pavarur", Endri Shabani, i cili ka hyrė tashmė nė vitin e tij tė pestė tė drejtimit tė Parlamentit Rinor.

Njė njeri ky qė synon tė ndėrtojė njė institucion pėr tė rinjtė por qė vepron me statusin e njė forumi tė parregjistruar nė asnjėlloj gjykate dhe pa pasur asnjėlloj vule institucionale.Mos vallė kjo pėr tju shmangur sanksioneve tė ligjit pėr OJF-tė?Jo vetėm kaq por ka dhe mė tepėr; e gjithė kjo qė drejtuesi i sipėr pėrmendur tė jetė njė "zog i lirė" dhe asnjė statut i brendshėm tė mos ja cėnojė pushtetin.

Dhe kur kolltukun e zapton dhe e trashėgon vit pas viti kryetari, smbetet gjė tjetėr pėr tu bėrė nga 26 deputetėt e Tiranės, vetėm ta braktisin sic bėnė nė vitin 2005 dhe tė marrin njė mėsim tė mirė: "Kėtu jam unė dhe vėshtirė se e zė njėri kolltukun tim!" Totalisht e njėjta dramė e skenės politike shqiptare.

E pra mesa duket Parlamenti Rinor nuk ėshtė ajo makineri e cila duhet tė pėrgatisė tė rinjtė 16 vjecarė apo 18 vjecarė pėr tė marrė pjesė nė politikėn shqiptare si shpresa tė reja tė kėtij kombi, por si pasardhės tė asaj katrahure dhe anarshie politike qė po pėrjetojmė prej dhjetėra vitesh.

Pėr aq kohė sa njė forum qė pretendon tė mbajė emrin "parlament" vepron pa njė rregullore tė brendėshme, nuk mund tė pretendojmė pėr funksionim normal.

Pėr aq kohė sa njė parlament rinor vetėm njė herė nė jetėn e tij ka kryer zgjedhje elektorale nė shkollat e mesme dhe kėsaj herė kėta deputetė e braktisėn se ishin kundėr autoritarizmit tė kryetarit dhe detyrės qe ai trashėgon prej disa vitesh, nuk mund tė themi se kemi tė bėjmė me njė institucion demokratik dhe integrues dhe nuk mund tė presim tė prodhohen "vegla tė reja" pėr ti shėrbyer demokracisė, qė janė tė rinjtė!


 

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.