|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Lajmet e ditės (2)

 
 

 

24 shkurt 2006 /TN /QIK

Pėrmbajtja:

 • Diskutimet pėr Kosovėn do tė gravitojnė nė pavarėsi, thotė presidenti Sejdiu

 • Estonia e gatshme tė pėrkrahė Kosovėn nė zhvillimin e negociatave pėr ta zgjidhur statusin

 • Edhe nė Mitrovicė janė pėrmbytur 76 shtėpi dhe janė evakuar tė 471 banorė

 • Mediu nė Shkup: Kosova tė bėhet e pavarur, ndėrkaq kufiri me Maqedoninė tė shėnohet pas statusit

 • Vendi po pėrballet me tri fatkeqėsi natyrore, u tha nė takimin Kosumi – Petersen

 • Ahtisari propozohet pėr Ēmimin Nobel pėr Paqe

 • Autoritetet malazeze tė kufirit kanė penguar trafikimin e 35O kg marihuane afėr Tuzit

 • Haga nuk i beson Millosheviqit dhe nuk i lejon tė shkojė pėr mjekim nė Rusi

 • Personat e armatosur kanė vrarė 3 anėtarė tė njė familjeje shiite nė juglindje tė qytetit Latifija

 • Nga njė shpėrthim zjarri nė njė fabrikė nė Bangladesh kanė vdekur tė paktėn 51 njerėz

 • Nė Indi dėnohen me burg tė pėrjetshėm 9 persona lidhur me revoltat mė 2002 nė Guajart

 • Orė policore nė Bagdad nė pėrpjekje pėr tė frenuar dhunėn sektare

 • Ushtria izraelite ka vrarė 2 palestinezė pėrgjatė kufirit tė Rripit tė Gazės dhe Izraelit

 • Nė njė minierė thėngjilli nė Meksikė besohet tė kenė humbur jetėn rreth 25 minatorė

 • Guerilėt talibanė kanė vrarė 4 ushtarė afganė nė njė pritė nė provincėn Helmand

 • Autoritetet pakistaneze kanė arrestuar kreun e aleancės islamiste para protestave tė paralajmėruara

 • Gjendje e jashtėzakonshme nė Filipine

 • Evropa diskuton gripin e shpendėve

 • Pėrshkallėzim i dhunės nė Irak - mbi 130 njerėz humbin jetėn

 • Digjet njė fabrikė tekstili, tė paktėn 51 njerėz humbin jetėn

 • Arrestohen dy tė dyshuar pėr vjedhjen spektakulare nė Angli

 • Indonezia porosit 30 avionė nė vlerė 1,8 miliard euro


  
Diskutimet pėr Kosovėn do tė gravitojnė nė pavarėsi, thotė presidenti Sejdiu
 
Prishtinė, 24 shkurt 2006 /TN /QIK - Diskutimet pėr statusin e Kosovės do tė ēojnė drejt pavarėsisė, tha sot presidenti Fatmir Sejdiu pas takimit me Ministrin e Punėve tė Jashtme tė Estonisė, z.Urmas Paet.

Presidenti Sejdiu tha se nga diplomati estonez z. Paet ka marrė mbėshtetje tė rėndėsishme pėr popullin e Kosovės.
 
“Ministri estonez z.Paet mė pėrcolli mesazhe mbėshtetje nė kėtė fazė tė diskutimeve pėr definimin e statusit tė Kosovės, e cila graviton dhe ėshtė e pėrqėndruar nė realizmin e pavarėsisė sė Kosovės”, tha Sejdiu, ndėrsa ka marrė edhe mesazhe pėrgėzuese nga Estonia pėr punėn qė po e bėnė Presidenti.

Presidenti Sejdiu tha se ndihet i kėnaqur qė takon njė mik nga njė vend qė ka pasur njė rrugėtim specifik pėr realizimin e pavarėsisė, ditė tė cilėn e shėnojnė sot ata, pėr tė cilėn Presidenti i pėrgėzoi.

Pėr Kosovėn ėshtė shumė e rėndėsishme qė Estonia si njė vend anėtare e BE-sė dhe me njė pėrvojė siē tha presidenti, “jazhtėzakonisht tė mirė”, tė jetė nė proces tė ndihmimit tė Kosovės pėr tė cilėn ekzistojnė garancione dhe njėherit sipas Presidentit ėshtė njė mbėshtetje edhe pėr proceset tjera demokratike, tė ndihmės ekonomike dhe tė bashkėpunimit edhe nė fushat e tjera.

Ai tha se ia ka pėrcjellė edhe diplomatit estonez qėndrimin se do tė ketė njė kujdes esencial pėr tė gjithė qytetarėt e Kosovės dhe nė veēanti nė trajtimin e minoriteteve, duke pasė parasysh se Kosova do tė respektojė standardet mė tė larta ndėrkombėtare pėr minoritete.

“Fundja ėshtė shumė e rėndėsishme qė ne gravitojmė tė jemi pjesė integruese nė misionet euroatlantike, dhe rrugė tjetėr nuk kemi”, tha presidenti Sejdiu.

Diplomati Paet tha se dėshiron qė Kosova sa mė parė tė mos ketė nevojė pėr trupat estoneze dhe tė huaja, ndėrkohė qė do tė vazhdojė tė mbėshtesė zhvillimin e shoqėrisė tonė. “Ne shpresojmė se nė tė ardhmen Kosova nuk do tė ketė nevojė pėr patrullat ushtarake tė Estonisė, por sado qė tė ketė nevojė, ne do t'i mbajmė ushtarėt tanė kėtu”, tha ai.
 
Diplomati estonez tha se shpreson qė rezultatet nga negociatat pėr statusin do tė dihen sė shpejti dhe se ai shpreson qė bisedat rreth statusit tė Kosovės do tė pėrfundojnė me sukses dhe se rezultati do tė jetė pozitiv pėr tė gjithė njerėzit qė jetojnė kėtu.
 
Z.Paet tha se Estonia si anėtare e BE-sė, por edhe e NATO-s, shpreson qė do tė mund ta mbėshtesė ecurinė pėr pėrcaktimin e statusit tė Kosovės, ndėrsa ka shprehur mbėshtetjen estone pėr emisarin special z.Ahtisari.

Diplomati Urmas gjatė ditės do tė vizitojė edhe trupat estoneze qė janė nė pėrbėrje tė KFOR-it nė qytetin e Mitrovicės, ndėrsa ėshtė takuar edhe me kryekuvendarin Daci, kryeministrin Kosumi dhe kryeadministratorin Petersen.
 
 
Estonia e gatshme tė pėrkrahė Kosovėn nė zhvillimin e negociatave pėr ta zgjidhur statusin
 
Prishtinė, 24 shkurt 2006 /TN /QIK - Ministri i Punėve tė Jashtme tė Estonisė, Urmas Paet ndodhet sot pėr njė vizitė nė vendin tonė. Nė njė takim me kreun e UNMIK-ut Soren Petersen ministri estonez vlerėsoi lart punėn e institucioneve tė Kosovės dhe njėherit shprehu gatishmėrinė e vendit tė tij pėr pėrkrahje.

"Estonia dhe Bashkimi Euvopian shpresojnė qė negociatat pėr statusin do tė jenė pozitive pėr tė gjithė popujt nė Kosovė, dhe ajo ėshtė e gatshme qė ta pėrkrahė Kosovėn nė zhvillimin e negociatave pėr ta zgjidhur statusin", u shpreh diplomati estonez.

Ndėrkaq, shefi i UNMIK-ut tha se Kosova ka nevojė pėr njė pėrkrahje profesionale pėr negociatat me palėn serbe nė pėrcaktimin e statusit pėrfundimtar. Estonia, tha ai, ka pėrvojė nė kėtė drejtim, prandaj vizita e ministrit Paet realiozohet nė kohėn e duhur pėr Kosovėn.

Estonia ka kaluar njė periudhė tė rėndėsishme tė tranzicionit dhe si anėtare e Kombeve tė Bashkuara dhe e NATO s gjatė muajve tė ardhshme do tė ndihmojė me kėshilla profesionale dhe pėrkrahje tė fortė.

"Shpresoj qė gjatė muajve tė ardhshėm Estonia do tė ndihmojė me kėshilla profesionale dhe me pėrkrahje tė fortė, jo vetėm si anėtare e BE-sė, por edhe nė bashkėpunim bilateral", tha Petersen, duke shtuar se nė kohėn kur Kosova po pėrballet me negociatat pėr statusin ėshtė e rėndėsishme vizita e ministrit tė Jashtėm tė Estonisė nė Kosovė.

Ndėrkohė ministri i Jashtėm i Estonisė vizitoi edhe trupat e vendit tė tij nė kuadėr tė KFOR it nė Mitrovicė pėr tė kremtuar ditėn e pavarėsisė sė Estonisė.
 
 
Edhe nė Mitrovicė janė pėrmbytur 76 shtėpi dhe janė evakuar tė 471 banorė
 
Mitrovicė, 24 shkurt 2006 /TN /QIK - Si pasojė e shiut qė ka rėnė pandėrprerė gjatė dy ditėve tė fundit, edhe nė komunėn e Mitrovicės, kanė dalė nga shtrati lumenjtė, Ibri, Lushta dhe Sitnica.

Sipas Xhevat Veselit, drejtor i Drejtorisė pėr Mbrojtje Civile dhe Gatishmėri Emergjente (DMCGE), janė pėrmbytur 76 shtėpi dhe qindra hektarė tokė.

Kėshtu, nė Lagjen e Boshnjkėve janė vėrshuar 9 shtėpi, nė fshatin Lisicė 8 shtėpi, nė lagjen "2 Korriku", nė tė dyja anėt e lumit Sitnicė janė vėrshuar 36 shtėpi, nė stacionin e vjetėr hekurudhor 7 shtėpi, nė tregun e bagėtive 2 shtėpi dhe nė lagjen e Vaganicės janė vėrshuar 13 shtėpi nga lumi Lushtė. ?shtė vėrshuar edhe NTP "Interplast".

Pėr shkak tė gjendjes sė rrezikshme tė krijuar nga niveli i lartė i ujit, pėrkatėsisht vėrshimi, nga shtėpitė e lartėpėrmendura janė evakuar tė gjithė banorėt, pėrkatėsisht 471 banorė. Familjet e evakuara janė vendosur tek tė afėrmit e tyre dhe nė fqinjėsi.
 
Ndonėse, komuna u ka ofruar ndihmė, familjet e evakuara kanė thėnė se pėr momentin nuk kanė nevojė as pėr ndihma nė ushqim dhe as nė veshėmbathje.

Me qėllim qė vėrshimet tė vėhen nėn kontroll dhe tė evitohet rreziku nga pėrmbytjet, udhėheqja e Kuvendit tė Komunės, me nė krye Mursel Ibrahimi, kryetar dhe kryeshefin e Ekzekutivit, Sadri Ferati, kanė qenė tė mobilizuar gjatė natės sė mbrėmshme, me ē'rast kanė vizituar tė gjitha vendbanimet e rrezikuara, duke propozuar masa konkrete pėr evitimin e rrezikut.
 
 
Mediu nė Shkup: Kosova tė bėhet e pavarur, ndėrkaq kufiri me Maqedoninė tė shėnohet pas statusit
 
Shkup, 24 shkurt 2006 /TN /QIK - Ministri i Mbrojtjes i Shqipėrisė Fatmir Mediu pėrsėriti sot qėndrimin zyrtar tė Tiranės se angazhohet pėr njė Kosovė tė pavarur, ndėrsa porositi qė demarkacioni i shėnimit tė kufirit ndėrmjet Shkupit e Prishtinės tė zgjidhet pas statusit pėrfundimtar tė Kosovės.

"Kuptohet pozicioni i Shqipėrisė ėshtė Kosova e pavarur me respektimin e tė drejtave tė minoriteteve dhe respektimin e kufijve ndėrkombėtarė. Kjo do tė thotė, sa i pėrket kufirit mendoj se do tė ishte mė sė miri qė kėto aktivitete tė zhvillohen pas zgjidhjes sė statusit pėrfundimtar tė Kosovės", ėshtė shprehur Mediu sot gjatė njė vizite nė Shkup, ku me homoloun e tij maqedonas Jovan Manasievski kanė rėnė dakord pėr intesifikimin e bashkėpunimin ndėrmjet dy vendeve nė prag tė samitit tė NATO s, qė do tė mbahet nė nėntor nė Rigė.

Nė njė takim me gazatarė, Ministri shqiptar theksoi se Maqedonia dhe Shqipėria kanė njė bashkėpunim intensiv nė kuadėr tė pėrpjekjeve pėr t'u anėtarėsuar nė NATO.

"Besoj se nė samitin e Rigės do tė ketė njė vlerėsim konkret nga gjithė kjo qė kemi bėrė dhe do tė paraqitet njė pėrcaktim i qartė lidhur me zgjerimin e NATO s", tha Mediu.

Edhe Manisievski tha se tė dy vendet do tė vazhdojnė me komunikimin intensiv gjatė muajve tė ardhshėm nė prag tė samitit tė nėntorit tė NATO-s.

NMdėkohė ministrat nėnshkruan njė marrėveshje dypalėshe pėr bashkėpunim ushtarak nė vitin 2006. Bėhet fjalė pėr njė program ambicioz, qė ka pėr synim tė rrisė nivelin e bashkėpunimit tė forcave ushtarake tė Maqedonisė dhe tė Shqipėrisė nė kuadėr tė pėrpjekjeve tė pėrgjithshme pėr integrim nė NATO, tha Mansijevski.

Gjithashtu dė dy ministrat vlerėsuan si tejet tė suksesshėm pjesėmarrjen e tyre tė parė nė operacionet e udhėhequra nga vendet e NATO s nga Grupi i Adriatikut, pėrmes Ekipit tė pėrbashkėt mjekėsor nė misionin nė Afganistan.
 
 
Vendi po pėrballet me tri fatkeqėsi natyrore, u tha nė takimin Kosumi – Petersen
 
Prishtinė, 24 shkurt 2006 /TN /QIK - Kosova po ballafaqohet me fatkeqėsi natyrore tė njėpasnjėshme pėr tė cilat qeveria ka vėshtirėsi finanaciare nė pėrballimin e tyre, meqė nuk ka njė institucion pėrkatės pėr menaxhimin e tyre.
 
Kėshtu ėshtė vlerėsuar pas takimit tė sotėm tė kryeministrit Bajram Kosumi me kryeadministratorin Jesen Petersen me tė cilin ka biseduar pėr tri ballafaqimet e vendit me fatkeqėsi natyrore: me shembjen e kodrės qė ka mbyllur arterien kryesore tė furnizimit tė vendit dhe njėkohėsisht tė udhėtimit jashtė, rrugėn Prishtinė-Shkup, pėr vėrshimet, qė ka pėrmbytur minierėn e qymyrit dhe pėr gripin e shpezėve qė po kėrcėnon vendin pas shfaqjes nė gjithė rajonin.

Kryeministri Kosumi tha se qeveria nuk ka njė institucion apo njė trup qė do tė merrej me ballafaqimin e fatkeqėsive natyrore, me tė cilat pėr herė tė parė nė kėtė shkallė tė lartė po ballafaqohet vendi. "Fondet pėr dalje nga kėto kriza po pėrdoren nga fondi rezervė", tha Kosumi.

Ndėrkohė qarkullimi i mallrave dhe njerėzve do tė vazhdojė tė kryhet nėpėrmjet Tetovės dhe Kumanovės, ndėrsa varėsisht nga vlerėsimet e ekspertėve rruga mund tė lėshohet pėr transport mallėrash vetėm gjatė natės, tha kryeministri Kosumi duke lutur qytetarėt pėr mirėkuptim dhe qė ata tė shfrytėzojnė rrugėt anėsore.

Ndėrkaq, kryeadministratori Soren Jesen Petersen tha se ka mirėpritur hapat e qeverisė pėr zhbllokimin e rrugės Kaēanik – Shkup. "Deri tani qeveria e Kosovės ėshtė pėrballė me sukses me krizat politike, por tani duhet tė jetė e pėrgatitur edhe pėr raste tė tilla tė fatkeqėsive natyrore", tha ai.
 
Por, sipas tij ndonėse pėrgjigja e qeverisė ėshtė pak e vonuar ky problem duhet tė zgjidhet sa mė parė sepse prek drejtpėrdrejt qytetarėt.

Qeveria ka ngritur nivelin e pėrgjegjėsisė pėr zhbllokimin e rrugės sė mbyllur nga kodra qė po shembet nė afėrsi tė Hanit tė Elezit te vendi i njohur si "Guri i shpuar", pasi grupi emergjent do tė udhėhiqet nga zėvendėskryeministri Adem Salihaj dhe do tė jenė anėtarė edhe tre ministra, ai i Transportit dhe Telekomunikacionit Qemajl Ahmeti, i Mjedisit dhe Planifikimit Hapėsinor Ardian Gjini dhe ministri Ethem Ēeku i Energjisė dhe Minierave, pastaj komandanti i KFOR-it gjenerali Valoto, si dhe ekspertėt qė kanė punuar qė nga fillimi pėr zhbllokimin e rrugės. Grupi i mėparshėm udhėhiqej nga ministri Ahmeti.

Kryeministri tha se ėshtė punuar pėr parandalimin e shembjeve qė do tė rrezikonin drejtpėrdrejtė jetėn e qytetarėve duke rregulluar disa kaskada nė kodėr qė pengojnė rėnien e gurėve dhe tė dheut drejtpėrdrejtė nė rrugė.
 
Ndėrsa, nga dje ėshtė duke u hulumtuar nga ekspertėt pėr shkallėn e ēarjes sė kodrės dhe tė rrezikut qė sjell ajo, me anė tė instrumenteve tė vendosura atje pėr t'i regjistruar tė dhėnat e lėvizjeve brenda tri dhe 6 orėve, gjatė dhjetė ditėve.

Kryeministri Kosumi tha se ėshtė krijuar grupi i krizės edhe pėr ēėshtjen energjetike, pėr shkak tė pėrmbytjes sė minierės sė qymyrit nga vėrshimi i lumit Sitnica, tė cilin do ta udhėheq ministri i Planifikimit Hapėsinor Ardian Gjini. Ndėrkohė qė vetė kryeadministratori Petersen tha se do tė mbajė njė takim tė jashtėzakonshėm pėr shkak tė kėsaj gjendjeje.

Kryeministri Kosumi tha se qeveria po e pėrcjell me vėmendje edhe ēėshtjen e gripit tė shpezėve, meqė kjo pėr mungesė mjetesh mė parė ka refuzuar tė pranojė kėrkesėn e Ministrisė sė Shėndetėsisė dhe tė institucioneve shėndetėsore qė tė blejė barėra dhe preparate tė nevojshme pėr luftimin e gripit tė shpezėve.

Sa i pėrket ēėshtjes sė emėrimit tė dy ministrave tė rinj, i pyetur nga gazetarėt, kryeministri Kosumi tha se nuk ėshtė "nė atė pozitė' qė t'i detyrojė partitė t'i emėrojnė kandidatėt e tyre pėr udhėheqjen e Ministrisė sė Rendit dhe atė tė Drejtėsisė, ndėrkohė qė bėri thirrje qė emėrimet tė bėhen sa mė parė dhe tė jenė tė qėlluara.

Kryeministri Kosumi sqaroi edhe ēėshtjen e privatizimit tė hotelit, "Union", e cila tha se ėshtė njė ēėshtje e pėrmbyllur dhe se nuk ka pse tė protestohet apo tė pėrcillet me "reklama mediatike".
 
Kjo ka ndodhė pėr faktin se bazuar nė legjislacionin e Kosovės, nuk mund tė ndėrrohet titullari i pronės, qė nė kėtė rast ishte kompania hoteliere "Kosova" dhe pas dėshtimit qė ajo tė blihej qoftė edhe nga qeveria.
 
Qeveria nuk ka pasur mjete, tha Kosumi, pasi edhe ajo nuk ka strehė tė mjaftueshme pėr vete, pasi mbi 50 pėr qind e saj paguan vet qira, e kėshtu do tė ndodhė edhe pėr tė paktėn me njėrėn nga ministritė e reja qė sapo janė krijuar.
 
 
Ahtisari propozohet pėr Ēmimin Nobel pėr Paqe
 
Oslo, 24 shkurt 2006 /TN /QIK - I dėrguar i posaēėm i Kombeve tė Bashkuara pėr statusin e Kosovės, Marti Ahtisari ėshtė kandiduar pėr Ēmimin Nobel pėr Paqe, qė do tė ndahet nė 10 dhjetor tė kėtij viti.

Ndėr kandidatėt janė dhe kėngėtari irlandez Bob Geldof, organizator i aksioneve humanitare "Live Aid", si dhe irlandezi tjetėr Bono nga grupi "U 2", i cili angazhohet pėr luftimin e varfėrisė nė botė.

Siē dihet propozimet pėr Ēmimin prestigjioz Nobel janė pranuar deri mė 1 shkurt.
 
 
Autoritetet malazeze tė kufirit kanė penguar trafikimin e 35O kg marihuane afėr Tuzit
 
Podgoricė, 24 shkurt 2006 /TN /QIK - Autoritetet malazeze tė kufirit shtetėror dje kanė penguar trafikimin e 35O kg marihuane afėr Tuzit, njoftojnė mediat malazeze.

Nė vendin e quajtur Pothum afėr Tuzit policia malazeze ka penguar trafikimin e 2OO kg marihuane si dhe nė rajonin Daēiqi ka ndėrprerė kanalin e trafikimkit tė drogės nga Shqipėria nė Mal tė Zi, dhe ka konfiskuar 15O kg marihuanė. me atė rast ka arrestuar njė shtetas tė Shqipėrisė emri tė cilit nuk bėhet i ditur.
 
Ndėrkaq mė 22 shkurt nė pikėn kufitare Bozhaj nė kufi me Shqipėrinė janė konfiskuar 84 kg duhan tė grirė. Policia malazeze ka arrestuar njė qytetar malazez tė dyshuar se ėshtė marrė me trafikimin e duhanit.
 
 
Haga nuk i beson Millosheviqit dhe nuk i lejon tė shkojė pėr mjekim nė Rusi
 
Hagė, 24 shkurt 2006 /TN /QIK - Megjithė garancionet e Moskės dhe "premtimeve personale", Kolegji gjyqėsor i Tribunalit tė Hagės dyshon se i akuzuari Sllobodan Millosheviq do tė kthehej pėr ta pėrfunduar procesin gjyqėsor nė Hagė, andaj ka refuzuar kėrkesėn e tij qė tė shkojė pėr mjekim tė pėrkohshėm nė Rusi.

Ish-diktatori jugosllav, i cili vuan nga sėmundja e zemrės dhe presioni i lartė i gjakut, megjithatė i kėrkoi gjykatės ta rishqyrtojė vendimin.

Millosheviq gjykohet pėr krime tė luftės dhe gjenocid nė luftėrat nė Kroaci, Bosnje dhe Kosovė dhe mund tė dėnohet me burgim tė pėrjetshėm.
 
 
Personat e armatosur kanė vrarė 3 anėtarė tė njė familjeje shiite nė juglindje tė qytetit Latifija
 
Bagdad, 24 shkurt 2006 /TN /QIK – Personat e armatosur kanė vrarė sot (e premte) tre anėtarė tė njė familjeje shiite dhe kanė plagosur dy fėmijė tė tjerė nė shtėpinė e tyre nė juglindje tė qytetit Latifija, qė gjendet nė juglindje tė Bagdadit, nė shenjė hakmarrje sektare, ka bėrė tė ditur policia, njofton Rojter.
 
Personat e armatosur kanė thyer derėn e shtėpisė dhe kanė hapur zjarr kundėr kėsaj familjeje. Nga tė vrarėt janė dy burra njė grua. Fėmijėt e plagosur janė tė moshės 11 dhe 13 vjeēare.
 
 
Nga njė shpėrthim zjarri nė njė fabrikė nė Bangladesh kanė vdekur tė paktėn 51 njerėz
 
Daka, Bangladesh, 24 shkurt 2006 /TN /QIK – Tė paktėn 51 njerėz kanė vdekur nga njė shpėrthim zjarri nė njė fabrikė tekstili nė Bangladesh, ka bėrė tė ditur policia, njofton BBCWorld. Mbi 100 tė tjerė janė lėnduar nga flaka qė shpėrtheu nė kėtė fabrikė nė qytetin portal juglindor Ēitagong.
 
Tė paktėn 500 punėtorė ishin brenda fabrikės kur shpėrtheu flaka. Zyrtarėt vazhdojnė tė pėrpiqen pėr tė konstatuar shkakun e zjarrit.
 
 
Nė Indi dėnohen me burg tė pėrjetshėm 9 persona lidhur me revoltat mė 2002 nė Guajart
 
Nju Delhi, 24 shkurt 2006 /TN /QIK - Njė gjykatė nė Indi u ka shqiptuar dėnim me burg tė pėrjetshėm nėntė personave lidhur me revoltat mė 2002 nė shtetin perėndimor Guajart, njofton BBCWorld.
 
Gjatė kėtyre revoltave qenė kallur deri nė vdekje 12 myslimanė dhe dy tė tjerė kur njė furrtar qe sulmuar nga turma hinduse.
 
Revoltat patėn shpėrthyer pas vdekjes sė rreth 60 hindusve pasi turma myslimane pat sulmuar njė tren nė shkurt 2002. Mbi 1,000 njerėz, kryesisht myslimanė, qenė vrarė nė kėto revolta.
 
 
Orė policore nė Bagdad nė pėrpjekje pėr tė frenuar dhunėn sektare
 
Bagdad, 24 shkurt 2006 /TN /QIK - Qeveria e Irakut ka shpallur orė policore nė Bagdad, nė pėrpjekje pėr tė frenuar dhunėn sektare. Masat u morėn dy ditė pas sulmeve kundėr pakicės sunite, qė ishin pasojė e shpėrthimit nė tempullin shiit nė Samarra, pėr tė cilin dyshohet Al Kaida. Dhuna sektare nė Irak, vetėm tė enjten la mė shumė se 130 tė vdekur, kurse dhjetra xhami u dėmtuan.

Klerikėt mė tė njohur, pėrfshirė Ajatollahu i Madh Ali al Sistani, po bėjnė pėrpjekje pėr t'i frenuar militantėt shiitė. Ndėrkaq, kleriku radikal shiit Moktada al Sadėr bėri thirrje pėr formimin e njė komiteti sunito shiit, i cili do t'i jepte fund dhunės.

Ngjarjet e fundit bėnė qė udhėheqėsit politikė sunitė tė tėrhiqen nga negociatat pėr formimin e qeverisė nga grupet e dala nga zgjedhjet e dhjetorit.

Sekretari i pėrgjithshėm i Kombeve tė Bashkuara Kofi Annan u bėri thirrje udhėheqėsve irakianė tė qetėsojnė situatėn.

"Gjendja nė Irak ėshtė tejet shqetėsuese. Isha i shokuar dhe i dėshpėruar nga sulmi nė xhaminė, dhe u bėj thirrje liderėve irakianė tė bėhen bashkė pėr tė qetėsuar gjendjen", tha Annan.
Presidenti i Shteteve tė Bashkuara Xhorxh Bush e ka cilėsuar shpėrthimin nė Samara si akt politik, qė synon tė shkaktojė luftė civile.
 
 
Ushtria izraelite ka vrarė 2 palestinezė pėrgjatė kufirit tė Rripit tė Gazės dhe Izraelit
 
Gaza, 24 shkurt 2006 /TN /QIK – Ushtria izraelite ka vrarė sot herėt nė mėngjes (e premte) dy palestinezė derisa po synonin tė vendosnin bomba pėrgjatė kufirit ndėrmjet Rripit tė Gazės dhe Izraelit, kanė bėrė tė ditur burimet palestineze dhe izraelite, njofton Rojter.
 
Njėri nga militntėt e vrarė ishte djali i liderit dhe bashkėthemeluesit tė grupit militant islamik Hamas, Abdel Fatah Dukan. Dukan ėshtė zgjedhur nė parlament nė zgjedhjet palestineze tė 25 janarit.
 
 
Nė njė minierė thėngjilli nė Meksikė besohet tė kenė humbur jetėn rreth 25 minatorė
 
San Huan de Sabinas, Meksiko, 24 shkurt 2006 /TN /QIK – Rreth 25 minatorė tė ngujuar nė njė minierė thėngjilli nė Meksikė pas njė shpėrthimi tė fuqishėm, tė para pesė ditėve, besohet tė kenė humbur jetėn, ndėrsa shpresat pėr gjetjen tė gjallė tė 65 minatorėve tė zhdukur nė zgafellet e minierės po zbehen gjithnjė e mė shumė, njofton Rojtrer.
 
Deri tash nuk ėshtė gjetur asnjė kufomė, kurse testet e ajrit nė minierė tregojnė se nuk ka oksigjen tė mjaftueshėm pėr jetė, ka thėnė zėdhėnėsi i minierės. Ministri meksikan i punės ka thėnė se mund tė jenė rreth 25 minatorė nė zonėn e fatkeqėsisė. Familjet kanė kėrkuar emrat e tė vdekurve, por ai ka thėnė se nuk ende nuk i di.
 
 
Guerilėt talibanė kanė vrarė 4 ushtarė afganė nė njė pritė nė provincėn Helmand
 
Kandahar, Afganistan, 24 shkurt 2006 /TN /QIK – Guerilėt talibanė kanė vrarė katėr ushtarė afganė dhe njė tjetėr e kanė plagosur nė njė pritė nė provincėn Helmand, ku trupat britanike kanė filluar tė ngrisin bazėn si pjesė e njė zgjerimi tė trupave tė NATO-s atje, njofton Rojter.
 
Nga ana e guerilėve, ėshtė vrarė njė taliban dhe pesė tė tjerė janė plagosur. Ushtarėt janė vrarė mbrėmė gjatė njė patrullimi nė distriktin Girishk. Sulmuesit kanė ikur pas njė shkėmbim zjarri tė shkurtėr. Zėdhėnėsi i talibanėve ka thėnė se nė kėtė pritė janė vrarė 12 ushtarė afganė.
 
 
Autoritetet pakistaneze kanė arrestuar kreun e aleancės islamiste para protestave tė paralajmėruara
 
Lahore, Pakistan, 24 shkurt 2006 /TN /QIK – Autoritetet pakistaneze kanė arrestuar sot (e premte) kreun e aleancės kryesore opozitare islamiste tė vendit para protestave tė paralajmėruara nė mbarė vendin kundėr karikaturave tė profetit Muhamed, njofton Rojter. Lideri i kėsaj aleance Qazi Husein Ahmed, ėshtė arrestuar nė njė takim nė zyrėn e tij nė Lahore. "Ai nuk mund tė dalė nga zyra e tij e partisė", ka thėnė zėdhėnėsi provincial qeveritar.
 
 
Gjendje e jashtėzakonshme nė Filipine
 
Manila, 24 shkurt 2006 /TN /QIK - Presidentja e Filipineve, Gloria Arojo ka shpallur gjendje tė jashtėzakonshme nė vend pas dėshtimit tė njė grushti shteti.

Duke folur nė radio dhe TV, presidentja Arojo tha se ajo kishte shpallur gjendje tė jashtėzakonshme.
 
Ajo shtoi se ajo kishte autorizuar ushtrinė dhe policinė tė merrte masa tė nevojshme.
Gjendja e jashtėzakonshme u thirr orė pasi ushtria kishte mundur tė ndalonte njė pėrpjekje tė ushtarėve pėr tė rrėzuar zonjėn Arroyo dhe pėr tė formuar njė qeveri ushtarake.

Ushtria kishte arrestuar komandantin e elitės sė Scout Rangers, gjeneral brigade Danilo Lim.
Thuhet se ai dhe pėrkahėsit e tij do tė marshonin sė bashku me civilė gjatė protestave kundėr presidentes tė premten.

Gjendja e jashtėzakonshme mundėson arrestime pa urdhra arresti dhe gjatė periudhės sė paraburgimit pa akuzė.
 
 
Evropa diskuton gripin e shpendėve
 
Vjenė, 24 shkurt 2006 /TN /QIK - Ministra tė shėndetėsisė nga 25 shtete anėtare si dhe Kroacia, Turqia, Maqedonia, Bullgaria dhe Rumania do tė takohen me ekspertė tė OKB-sė nė Vienė pėr tė diskutuar problemin e gripit tė shpendėve.

Ministrja austriake e shėndetėsisė, Maria Rauch Kallat, vendi i tė cilės ka presidencėn aktuale tė BE-sė, ka kėrkuar tė ulė shqetėsimet pėr pėrhapjen e sėmundjes. Ajo thotė se pėr momentin nuk ka kėrcėnim tek shėndeti i njerėzve, por ajo shtoi se kontaktet me zogj tė sėmurė duhen shmangur.
 
 
Pėrshkallėzim i dhunės nė Irak - mbi 130 njerėz humbin jetėn
 
Bagdat, 24 shkurt 2006 /TN /QIK - Qeveria irakiane po pėrpiqet tė parandalojė njė luftė tė mundėshme civile qė mund tė nisė nė vend. Mbi 130 irakianė, pjesa mė e madhe sunit, mbetėn tė vrarė gjatė dy ditėve tė dhunės qė pasoi nga shpėrthimi nė njė prej objekteve mė tė shenjta tė myslimanėve shiitė.

Dhjetėra xhami sunite janė sulmuar, megjithėse udhėheqės politikė dhe fetarė tė Irakut kanė bėrė thirrje pėr gjakftohtėsi. Aeroporti nė kryeqytetin irakian qėndron i mbyllur. Presidenti amerikan, George Bush tha se sulmi ndaj Tempullit tė shenjtė shiit nė Irak ishte "akt i djallit" qė synon krijimin e konfliktit. Ai vlerėsoi se ky sulm ishte me motive politike.
 
 
Digjet njė fabrikė tekstili, tė paktėn 51 njerėz humbin jetėn
 
Dhaka, 24 shkurt 2006 /TN /QIK - Si pasojė e e djegjes sė njė fabrike tekstili nė Bangladesh kanė humbur jetėn tė paktėn 51 njerėz dhe mė shumė se 100 tė tjerė janė plagosur.Nėn rrėnojat e ndėrtesės sė djegur ka ende njerėz tė vdekur tė cilėt nuk kanė mundur tė dalin deri tani, tha njė zėdhėnės i zjarrfiksave.Policia kritikoi mbylljen e derės kryesore nga roja, e cila bėri qė shumė punonjės kryesorė tė kenė mbetur brėnda duke u pėrpirė nga flakėt.
 
 
Arrestohen dy tė dyshuar pėr vjedhjen spektakulare nė Angli
 
Londėr, 24 shkurt 2006 /TN /QIK - Pas vjedhjes spektakulare tė rreth 70 milion Eurove nė Anglinė juglindore, policia britanike ka arrestuar dy tė dyshimtė.Sipas policisė nė Grafshaft Kent, bėhet fjalė pėr njė burė 29 vjeē dhe njė grua 31 vjeēe.
 
 
Indonezia porosit 30 avionė nė vlerė 1,8 miliard euro
 
Xhakarta, 24 shkurt 2006 /TN /QIK - Koncerni europian Airbus ka marrė njė ofertė tė madhe nga Azia. Sipas gazetės"Wall Street Journal", shoqėria ajrore indoneziane "Adam Air" ka porositur 30 avionė Tip 320. Kjo kontratė kap vlerėn e rreth 1,8 miliard Eurosh.

 


 

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.