|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Lajmet e ditės

 
 

 

24 shkurt 2006 /TN /QIK

Pėrmbajtja:

 • Petersen thotė Serbia do ta humbasė Kosovėn

 • Qeveria diskutoi pėr vonesėn e pagave dhe pėrgėzoi delegacionin e Kosovėn pėr takimin e Vjenės

 • Oli Ren thotė se pas zgjidhjes sė statusit rol substancial nė Kosovė do tė ketė Bashkimi Evropian

 • Gjykata Evropiane ka refuzuar padinė penale kundėr UNMIK ut pėr tė drejtat e romėve

 • Hapja e rrugės sė mbyllur Prishtinė - Shkup nuk ėshtė ēėshtje ditėsh

 • Edhe njė premtim se linja hekurudhore Shkup - Prishtinė do tė vėhet nė qarkullim tė martėn e ardhshme

 • Vėrshimi i lumit Sitnica ka ndėrprerė prodhimin e rrymės nė TE Kosova B

 • Holanda do tė vazhdojė ta pėrkrahė Kosovėn edhe nė tė ardhmen

 • Kryeministri Kosumi mbėshtet kėrkesėn pėr mosprivatizimin e Unionit

 • Kosta thotė se krimi i organizuar dhe korrupsioni janė problemet kryesore nė Ballkan

 • SHBA-tė kanė investuar mbi 450 milionė dollarė nė Maqedoni qė nga viti 1993

 • Trashėgimia kulturore mbetet njė preokupim permanent i Ministrisė sė Kulturės


  
Petersen thotė Serbia do ta humbasė Kosovėn
 
 
Vjenė, 24 shkurt 2006 /TN /QIK - Shefi i UNMIK-ut Soren Jesen Petersen ka deklaruar se Serbia pėrballet me tri lloj presiones: me humbjen e Kosovės, me ndarjen e Malit tė Zi, ndėrkaq procesi i afrimit me BE-nė ėshtė bėrė "peng i Karaxhiqit dhe Mlladiqit".

"Serbia ėshtė nėn presion tė trefishtė, sepse do ta humbasė Kosovėn, Mali i Zi mund tė ecė rrugės sė vet, por edhe procesi i afrimit me BE-nė dhe anėtarėsimi nė Partneritetin pėr Paqe ėshtė peng i rastit Karaxhiq dhe Mlladiq", ka thėnė Petersen pėr gazetėn vjeneze "Standard".

"Unė nuk kam thėnė se Kosova do tė jetė e pavarur. Unė vetėm po them se Serbia do ta humbasė Kosovėn. Ka shumė rėndėsi qė tė gjithė tė pranojnė se nė Kosovė ekziston njė shumicė prej 9O pėr qind e cila qartė e di ēfarė don.
 
Njėkohėsisht ka rėndėsi qė kjo shumicė ta kuptojė se ekziston njė pakicė prej 1O pėr qind, dhe qė shoqėria qė injororn synimet dhe shqetėsimet e kėtyre 1O pėr qindve nuk mund tė funkksionojė", ka paralajmėruar Petersen.
 
 
Qeveria diskutoi pėr vonesėn e pagave dhe pėrgėzoi delegacionin e Kosovėn pėr takimin e Vjenės
 
Prishtinė, 24 shkurt 2006 /TN /QIK - Nėn drejtimin e kryeministrit Bajram Kosumi ėshtė zhvilluar vazhdimi i mbledhjes sė 188 tė tė Qeverisė sė Kosovės, nė tė cilėn ėshtė shqyrtuar ēėshtja e vonesės sė pagave pėr muajin janar tė punėtorėve tė administratės publike nėpėr disa ministri.

Sipas njė komunikate, Qeveria pasi ka analizuar lėshimet qė janė evidentuar nėpėr ministritė pėrkatėse, ka kėrkuar qė tė merren tė gjitha masat pėr eliminimin e tė gjitha gabimeve dhe defekteve qė janė shfaqur nė sistemin e pagave.
 
Nė kėtė kuadėr, ėshtė kėrkuar qė struktura e organizimit dhe e pagave nėpėr ministri tė harmonizohet nė nivelin vertikal dhe horizantal, respektivisht tė bėhet rishikimi i pagave sipas Udhėzimit Administrativ pėr gradimin e koeficienteve tė nėpunėsve civil.

Pėr kėtė qėllim, Qeveria ka vendosur tė formohet njė grup punues 6 anėtarėsh: dy kėshilltarė politikė tė Kryeministrit, zėvendėsministri i ShP sė dhe njė zyrtar i Divizionit tė Pagesave, zėvendėsdrejtori i Buxhetit dhe njė kėshilltar i ministrit tė Ekonomisė dhe Financave.
 
Ky grupi ėshtė i ngarkuar tė rishikojė kofiencat e punėtorėve dhe listėn e pagave nėpėr ēdo ministri, respektivisht departament dhe divizion, dhe qė deri mė qė deri mė 10 mars nė qeveri tė dorėzohet raporti i punės.

Na vazhdim, ministri Lutfi Haziri ka njoftuar qeverinė pėr takimin e Vjenės midis delegacionit tė Kosovės dhe atij tė Serbisė lidhur me ēėshtje qė kanė tė bėjnė me reformat e pushtetit lokal.
 
Ministri Haziri ka theksuar se nė takimin e Vjenės janė mbrojtur parimet e dokumentit kosovar pėr decentralizimin dhe tė kompetencave tė pushtetit lokal, duke shtuar se koncepti kosovar pėr decentralizimin ėshtė shumė i avancuar dhe sipas standardeve evropiane.
 
Ai gjithashtu, se delegacioni nga Prishtina nė takimin e Vjenės ka demonstruar njė profesionalizėm dhe unitet tė madh dhe ka mbrojtur qėndrimin se tė gjitha ēėshtjet do tė implementohen pas pėrcaktimit tė statusit tė Kosovės.

Kryeministri Kosumi ka pėrgėzuar punėn e delegacionit kosovar, qė ėshtė drejtuar nga ministri i Pushtetit Lokal, Lutfi Haziri dhe ka vlerėsuar se ky proces negociua do tė rezultojė me arritjen e tonė, bėrjen e shtetit tė Kosovė brenda vitit 2006.
 
 
Oli Ren thotė se pas zgjidhjes sė statusit rol substancial nė Kosovė do tė ketė Bashkimi Evropian
 
Bruksel, 24 shkurt 2006 /TN /QIK - Komesioneri pėr zgjerim i Bashkimit Evropian, Oli Ren ka thėnė se pas zgjidhjes sė statusit rol substancial nė Kosovė do tė ketė Bashkimi Evropian. Kėto komente Ren i bėri nė njė fjalim nė Parlamentin Evropian.
 
Ai ka shtuar se Beogradi duhet tė ketė njė qėndrim mė realist nė procesin e e negociatave pėr statusin e Kosovės, ndėrsa Prishtina sipas tij duhet tė jep propozime proaktive pėr pozitėn e pakicave nė Kosovė, sikur edhe tė pėrshpejtojė procesin e pėrmbushjes sė standardeve qė janė caktuar para tyre.

Komesioneri Ren u ka raportuar deputetėve nė Komisionin pėr Politikė tė Jashtme tė Parlamentit Evropian edhe pėr turneun qė ai ka pasur sė bashku me Kryetarin e Komisionit Evropian Zhoze Manuel Barozo nė rajonin e Ballkanit. Ren ka thėnė se nė Kosovė edhe pas statusit duhet tė ketė garanca kushtetuese pėr pakicat, ndėrsa BE ja ėshtė e detyruar qė tė luajė njė rol substancial edhe pas caktimit tė statusit.

Shumė deputetė tė Parlamentit Evropian e kanė pyetur komesionerin Oli Ren edhe se a do tė paraqesė pavarėsimi i Kosovės precedent edhe pėr zgjidhje tė mospajtimeve tjera territoriale gjetiu nėpėr Evropė.
 
Ndėrkaq Oli Rehn ėshtė pėrgjigjur se nė Kosovė nė vitin 1989 ishte hequr autonomia nė mėnyrė jokushtetuese, qė ishte hyrje nė zhvillimet tragjike tė mėvonshme. Ai ka shtuar se ndėr bazat e zgjidhjes sė statusit ėshtė edhe ajo se Kosova nuk mund tė kthehet mė nėn pushtetin e Beogradit.
 
 
Gjykata Evropiane ka refuzuar padinė penale kundėr UNMIK ut pėr tė drejtat e romėve
 
Strasburg 24 shkurt 2006 /TN /QIK - Gjykata Evropiane pėr tė Drejtat e Njeriut me seli nė Strasburg ka hedhė poshtė padinė penale kundėr UNMIK ut qė e ka bėrė Qendra Evropiane pėr tė drejtat e romėve.
 
Drejtoresha juridike e kėsaj qendre, Diana Post ka thėnė se gjyqi e ka refuzuar padinė pasi administrata e Kombeve tė Bashkuara nė Kosovė nuk ėshtė nėnshkruese e Konventes evropiane pėr tė drejtat e njeriut.

Romėt kanė akuzuar UNMIK un pėr shkeljen e tė drejtave tė tyre pėr jetė dhe pėr trajtim degradues. Romėt po ashtu kanė kėrkuar qė tė zhvendosen nga tri kampet, tė cilat sipas tyre janė tė kontaminuara me plumb.
 
Por afro 560 romė kanė refuzuar tė vendosen nė kampin e ri, qė pėr ta e ka pėrgatitur OKB nė Kosovė, megjithėse ftesė pėr zhvendosje u ka bėrė edhe Organizata Botėrore e Shėndetėsisė.
 
 
Hapja e rrugės sė mbyllur Prishtinė - Shkup nuk ėshtė ēėshtje ditėsh
 
Kaēanik, 24 shkurt 2006 /TN /QIK - Ekspertėt e gjeologjisė dhe gjeofizikės i kanė thėnė Kryeministrit Bajram Kosumi se pėr shkak tė shembjes sė dheut tė paktėn edhe dy javė nuk mund tė hapet rruga e bllokuar Prishtinė - Shkup afėr Kaēanikut.
 
Kryeministri Kosumi, i cili sė bashku me Zėvendėskryeministrin Adem Salihaj dhe njė pjesė tė kabinetit tė tij dhe zėvendėskomandantin e KFOR it vizitoi vendin, ku ėshtė mbyllur rruga, tha se hapja e kėsaj rruge, nuk ėshtė ēėshtje ditėsh.

"Ne kemi analizuar dhe duhet tė orientohemi te qarkullimi i makinave tė mėdha nė rrugėn kah Glloboēica nė mėnyrė qė tė mos bllokohet qarkullimi ekonomik", ka thėnė Kosumi.

Shembjen e dheut nė rrugėn magjistrale Prishtinė - Shkup nė afėrsi tė Kaēanikut ai e quajti katastrofė natyrore, me tė cilėn Kosova nuk ėshtė ballafaquar mė herėt dhe se mbyllja e rrugės po i kushton shumė shtrenjtė buxhetit tė Kosovės dhe banorėve tė kėsaj ane.

Kryeministri Kosumi paralajmėroi fazėn e dytė tė punimeve, por nuk saktėsoi se kur kjo rrugė do tė jetė e qarkullueshme.

Nė anėn tjetėr pjesėtarėt e KFOR it kanė filluar meremetimin e njė rruge alternative, tė cilėn mund ta kalojnė vetėm veturat me peshė deri nė 2500 kilogram.
 
 
Edhe njė premtim se linja hekurudhore Shkup - Prishtinė do tė vėhet nė qarkullim tė martėn e ardhshme
 
Shkup, 24 shkurt 2006 /TN /QIK - Ministri i Transportit dhe Lidhjeve Xhemali Mehazi tha se shpreson qė linja hekurudhore Shkup - Prishtinė, e cila ka punuar vetė njė ditė vitin e kaluar do tė vėhet nė qarkullim tė martėn e ardhshme.

Mehazi tha se rivėnia nė qarkullim e kėsaj linje hekurudhore do t'i ndihmojė edhe situatės sė krijuar pas mbylljes sė qarkullimit rrugor nė afėrsi tė Kaēanikut.

Treni nė relacionin Shkup Prishtinė pas 6 vjet ndėrprerjeje ishte rivėnė nė funksion mė 20 dhjetor tė vitit tė kaluar, por pas udhėtimit tė parė promovues u ndėrpre qarkullimi i tij.
 
 
Vėrshimi i lumit Sitnica ka ndėrprerė prodhimin e rrymės nė TE Kosova B
 
Prishtinė, 24 shkurt 2006 /TN /QIK - Si pasojė e vėrshimit tė ujit nga shtrati i lumit Sitnica nė sipėrfaqen e thėngjillit nė zonėn e termocentralit Kosova B nė Kastriot ėshtė ndėrprerė pėr kohė tė pacaktuar prodhimi nė dy blloqet e kėtij termocentrali.
 
Si pasojė furnizimi me energji elektrike do tė jetė i vėshtirėsuar dhe do tė bazohet kryesisht nė import. Kėshtu kanė thėnė zyrtarėt e KEK ut nė njė konferencė me gazetarė.

Kėshilltari i menaxhmentit ndėrkombėtar tė KEK ut Tom Lanigen njoftoi se drejtuesit dhe ekspertėt e kėsaj koorporate po e vlerėsojnė gjendjen nė kėtė zonė dhe mundėsinė pėr evitimin e dėmit. Sipas tij KEK u tash pėr tash ka kontraktuar importimin e 90 megavatėve.
 
Por furnizimi i banorėve me energji elektrike do tė bėhet sipas planit tė ri. Pėr kategorinė A furnizimi do tė jetė 5:1, pėrkatėsisht 5:2 nė favor tė rrymės, pėr kategorin B 4:2 ose 3:3 dhe pėr kategorinė C furnizimi do tė bėhet sipas programit 2:4.
 
 
Holanda do tė vazhdojė ta pėrkrahė Kosovėn edhe nė tė ardhmen
 
Prishtinė, 24 shkurt 2006 /TN /QIK - Holanda do tė vazhdojė ta pėrkrahė Kosovėn edhe nė tė ardhmen, ka thėnė Margaret Strajn, shefe e re e Zyrės nė Prishtinė pas takimit qė pati me Ministrin e Pushtetit Lokal Lutfi Haziri.

Edhe Ministri Haziri ėshtė shprehur i gatshėm pėr tė vazhduar bashkėpunimin me Zyrėn holandeze dhe Qeverinė e saj pėrmes kėsaj zyre. Ai ka pėrsėritur fjalėt e Ahtisarit nga takimi i Vjenės se nuk ka asnjė marrėveshje derisa nuk ka marrėveshje pėr statusin pėrfundimtar tė Kosovės.

Ministri Haziri ka bėrė tė ditur se e ka njoftuar Presidentin e Kosovės Fatmir Sejdiun pėr rrjedhėn e takimit tė Vjenės, ndėrsa sot zyrtarisht do t'i raportojė Delegacionit tė Kosovės bashkė me ekipin e tij.
 
 
Kryeministri Kosumi mbėshtet kėrkesėn pėr mosprivatizimin e Unionit
 
Prishtinė, 24 shkurt 2006 /TN /QIK - Kryeministri i Kosovės, Bajram Kosumi ka mbėshtetur kėrkesėn pėr mosprivatizimin e hotelit "Union". Nė deklaratėn e tij thuhet se ai ndėr tė parėt ka kėrkuar shndėrrimin e kėtij objekti nė njė qendėr kulturore tė Kosovės. Kosumi vazhdon tė beson se kjo do tė ishte zgjidhja mė e mirė pėr tė.
 
 
Kosta thotė se krimi i organizuar dhe korrupsioni janė problemet kryesore nė Ballkan
 
Tiranė, 24 shkurt 2006 /TN /QIK - Krimi i organizuar po bėhet gjithnjė e mė i fortė nė Ballkanin e pasluftės dhe po e kėrcėnon stabilitetin e rajonit, ka thėnė nė Tiranė, shefi i Zyrės sė Kombeve tė Bashkuara pėr Drogė dhe Krime Antonio Maria Kosta.
 
Ai tha se zyra e tij me seli nė Vjenė po e pėratit njė program pėr t'iu ndihmuar vendeve nė rajon qė tė luftojnė tregun ilegal tė drogės dhe tė armėve, trafikimin e qenieve njerėzore dhe krime tė tjera.

Duke folur para zyrtarėve tė Shqipėrisė dhe diplomatėve perėndimorė, Kosta tha se krimi i organizuar, pastrimi i parave, korrupsioni dhe trafikimi janė problemet kryesore sot nė Ballkan.
 
 
SHBA-tė kanė investuar mbi 450 milionė dollarė nė Maqedoni qė nga viti 1993
 
Shkup, 24 shkurt 2006 /TN /QIK  - Shtetet e Bashkuara tė Amerikės kanė investuar mė shumė se 450 milionė dollarė nė Maqedoni qė nga viti 1993. Drejtori i USAID it nė Maqedoni Riēard Goldman ka thėnė se populli amerikan kujdeset pėr popullin e Maqedonisė. Ai ka shtuar se SHBA tė mbėshtesin tranzicionin e Maqedonisė nė njė vend me ekonomi tė tregut dhe shoqėri shumetnike dhe atė me anė tė tre programeve: ngritjen ekonomike, zhvillimin e institucioneve demokratike dhe arsimin.
 
 
Trashėgimia kulturore mbetet njė preokupim permanent i Ministrisė sė Kulturės
 
Prishtinė, 24 shkurt 2006 /TN /QIK - Pėrmbushja e standardeve mbetet edhe mė tutje detyrė dhe prioritet i Qeverisė sė Kosovės dhe institucioneve tė saja. Nė kėtė kuadėr edhe plotėsimi i Standardit tė 6 qė ka tė bėjė me Trashėgiminė kulturore mbetet njė preokupim permanent i Ministrisė sė Kulturės, Rinisė e Sporteve.

Ministri Astrit Haraqija, si kryesues i Grupit Punues pėr Standardin - Trashėgimia kulturore mbajti njė takim pune me anėtarėt vendorė e ndėrkombėtarė tė kėtij grupi. Nė kėtė takim u raportua pėr tė arriturat tė cilat janė shėnuar nė kėtė fushė, qė ka tė bėjė me trashėgiminė kulturore.
 
Ndėrkaq Projektligji pėr Trashėgimi kulturore me kėrkesėn e ministrit Astrit Haraqija ėshtė hequr nga procedura e miratimit nė Kuvendin e Kosovės pėr shkak se kjo temė ėshtė njė prej ēėshtjeve tė bisedimeve me palėn serbe dhe se njė rezultat eventual i kėtyre bisedimeve do tė duhet tė implementohet edhe nė Ligjin pėr Trashėgiminė kulturore tė Kosovės.

Duke folur pėr ēėshtjen e inventarizimit, zv.ministrja Angjelina Krasniqi, vlerėsoi se pas njė pune tė sukseshme tė ekipit profesional nė terren, janė identifikuar rreth 2500 objekte me vlera tė trashėgimisė kulturore prej tė cilave janė pėrzgjedhur 300 sosh e tė cilat sė shpejti do tė botohen si broshurė e veēantė informative.

Nė kėtė takim u fol edhe pėr procesin e rindėrtimit tė objekteve ortodokse serbe tė dėmtuara gjatė trazirave tė marsit tė vitit 2004. Si ministri Haraqija ashtu edhe pjesėmarrėsit e tjerė vlerėsuan lart suksesin qė ėshtė arritur nė kėtė drejtim.
 
Kėshtu udhėheqėsi i Kėshillit tė Evropės nė frishtinė, Zurab Kaēkashvili shprehu falenderimet dhe pėrkrahjen pėr Ministrinė e Kulturės dhe pėr vetė ministrin Haraqija, pėr procesin e rindėrtimit tė monumenteve ortodokse tė dėmtuara gjatė trazirave tė marsit tė vitit 2004.
 

 

                     Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.