|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Pas takimit tė parė nė Vjenė pėr reformėn e pushtetit lokal

 
 

 
23 shkurt 2006 /TN
 
ENTUZIAZMI I DELEGACIONIT SHQIPTAR DHE VAZHDIMI I BISEDIMEVE
 
Me tė mbėrritur nė aeroportin e Prishtinės, delegacioni shtetėror i Kosovės, u vu para gazetarėve pėr t’u kumtuar atyre dhe nėpėrmjet tyre edhe opinionit tė gjerė tė Kosovės veēori tė takimit tė parė nė Vjenė. Nga ato qė u dėgjuan, mund tė thuhet lirisht se ky delegacion me shumė shprehu entuziazmin dhe ngazėllimin e anėtarėve tė tij, si veēori tė aspektit psiko-emocional, se sa ndonjė tė dhėnė konkrete si veēori tė aspektit pėrmbajtėsor tė bisedimeve nė Vjenė.
                                       
                              
Shkruan: Rexhep KASTRATI*          
 
Nė diplomaci, nė ē’kuadėr hyjnė edhe diplomacitė e tipit qė po e praktikon edhe Marti Ahtisari, kryendėrmjetėsuesi i OKB-sė pėr statusin e Kosovės, e qė ėshtė njė diplomaci e kombinuar: sa fluturuese, sa e fshehtė, sa ballafaquese, shprehja e emocioneve dhe e aspekteve tė tjera psiko-emocionale, mė tepėr sesa shprehje e realiteteve diplomatike, mė tepėr sesa shprehje e pjekurisė, aftėsisė dhe zhdėrvjelltėsisė politiko-diplomatike, ėshtė mungesė faktike e tyre, apo mospasje nė nivelin e duhur e kėtyre veēorive tė fundit.
 
Ėshtė kėshtu se diplomacia dhe veprimi diplomatik nė pėrgjithėsi shquhet pėr nga matja e saktė e veprimeve, e situatave dhe e pozitave diplomatike, si dhe pėr nga stili i veēantė ligjėrimor qoftė nė raport me pėrbėrėsit e njė gjendje diplomatike, qoftė nė raport me subjektet pjesėmarrėse, qoftė edhe nė komunikimin me opinionit nė emėr tė tė cili bėhet njė veprim politiko-diplomatik.
 
Parė nga kėto aspekte, delegacioni shtetėror i Kosovės, ashtu siē e quajti edhe njėri nga anėtarėt e kėtij delegacioni, z. Fehmi Mujota gjatė konferencės me gazetarė nė aeroportin e Prishtinės, kryesisht veēori kryesore pati entuziazmin dhe shpėrfaqjet e tjera psiko-emocionale, siē janė ngazėllimi, mburrja, retorika e lartė dhe patosi nė shpėrfaqjen e zmadhuar, e pse jo edhe tė deformuar tė realiteteve diplomatike, nė rastin konkret, tė bisedimeve nė Vjenė pėr ēėshtjen e reformės sė pushtetit lokal.   
 
Nuk ėshtė vetėm kjo fotografi, e nė tė cilėn shihen Skėnder Hyseni, Lutfi Haziri dhe Blerim Shala, qė shpėrfaq ngazėllimin dhe aspektin psiko-emocional. Mė tepėr se sa kjo, ėshtė njė deklaratė e ministrit Haziri bėrė nė Vjenė, sipas tė cilės po vjen pavarėsia. Dhe kjo deklaratė bėhet ende pa filluar bisedimet pėr reformėn e pushtetit lokal, e cila nė vete pėrbėn vetėm njė nga temat e shumta qė do tė mund dhe qė do tė bisedohen deri te ēasti kur do tė mund tė pėrmbyllej procesi bisedimor pėr tė ardhmen e Kosovės.
 
Deklarimi i kėtillė i ministrit Haziri, i ngutshėm dhe aspak diplomatik, duket se e ka bazėn te mospėrvoja diplomatike dhe te ndjenja se njė proces politiko-diplomatik dhe juridiko-kushtetues, i filluar nga njė lėvizje politike e drejtuar nga dr. Ibrahim Rugova ėshtė duke u pėrmbyllur.
 
Por pėr ta kuptuar kėtė, nuk u desh qė tė shkohej nė Vjenė, sepse pavarėsia si njė zgjidhje e mundshme pėr Kosovėn, bile edhe zgjidhje reale, ka kohė qė ėshtė theksuar nga bashkėsia ndėrkombėtare, qoftė si pavarėsi, qoftė si pavarėsi e kushtėzuar, qoftė si pavarėsi kreative, qoftė si pavarėsi e shoqėruar, qoftė si pavarėsi e mbikėqyrur, qoftė edhe si vullnet i shumicės sė qytetarėve tė Kosovės. Bile si opsion real, dhe si respektim i vullnetit tė shumicės sė qytetarėve, u pėrmend edhe nė Kėshillin e Sigurimit tė OKB-sė, kurse dr. Ibrahim Rugova jo pa arsye thoshte se Kosova de facto ėshtė e pavarur, dhe se duhej tė bėhej njohja formale nga ana e SHBA-ve dhe e Bashkimit Evropian.
 
Kush ka lexuar programin e LDK-sė, kėtė qėndrim tė dr. Rugovės pėr njohje formale tė pavarėsisė sė Kosovės ka mundur ta gjejė edhe aty. Sė kėndejmi duhet thėnė se nė njė farė mėnyre ishte krijuar njė lloj konsensusi nė bashkėsinė ndėrkombėtare pėr pavarėsinė e Kosovės.
 
Zatėn tri parimet themelore tė Grupit tė Kontaktit, me tė cilat duket se ėshtė pajtuar edhe Rusia, sipas tė cilave: 1. nuk ka kthim nė gjendjen para vitit 1999; 2. nuk ka ndarje tė Kosovės, dhe; 3. nuk ka bashkim tė Kosovės me ndonjė shtet apo union tjetėr, kanė lėnė tė nėnkuptojnė kornizat brenda tė cilave do tė mund tė zgjidhej statusi i Kosovės.
 
Prandaj, delegacioni i Kosovės nuk shkoi nė Vjenė pėr ta sjellė pavarėsinė, por pėr tė biseduar rreth pozitės sė pakicave, e nė mėnyrė tė veēantė, pėr pozitėn e serbėve tė Kosovės. Nga ky aspekt, detyra e delegacionit tė Kosovės ishte qė ta mbronte platformėn e tij pėr reformėn e pushtetit lokal, e qė bashkėsia ndėrkombėtare e quan decentralizim, ashtu siē e quan edhe Beogradi. Nė konferencėn me gazetarė tė mbajtur tė martėn, rreth orės 23.00, delegacioni i Kosovės, nuk tha asgjė konkretisht se pse platforma e tij ishte mė serioze, pse ishte mė e pranueshme pėr ndėrmjetėsuesit ndėrkombėtar?
 
A e ka parasysh delegacioni i Kosovės se bisedimet nė Vjenė shėnuan vetėm fillimin e jo fundin bisedimeve pėr decentralizimin nė Kosovė, prandaj a e ka parasysh mundėsinė e taktizimeve serbe qė sė pari tė nxjerrin njė pseudo-platformė, dhe pasi tė dėgjojnė platformėn e shqiptarėve, tė ndėrtojnė njė platformė tjetėr, e cila do tė ishte njė lloj platforme kompromisi ndėrmjet platformės sė tyre fillestare dhe platformės sė Kosovės, e qė do tė ishte e kapshme edhe pėr bashkėsinė ndėrkombėtare?
 
Kjo pėr mė tepėr, pasi qė koncepti i decentralizimit qė ka bashkėsia ndėrkombėtare, pėr aq sa unė e kam kuptuar saktė, ėshtė mė afėr konceptit serb, sesa atij tė Kosovės. Ėshtė kėshtu pėr faktin se termi decentralizim nga njė term denotativo-juridik, nė rastin e Kosovės po bėhet term konotativo-politik, sepse nga njė term qė pėrshkruan njė situatė apo gjendje juridike tė pushtetit lokal, ashtu siē ėshtė edhe nė Konventėn Evropiane pėr autonominė e pushtetit lokal, po merr gjithnjė e mė tepėr konotacione politike tė njė lloj autonomie politiko-territoriale me baza etnike.
 
Pėrveē kėtyre, delegacioni i Kosovės, para se tė entuziazmohet, pėrpara se tė ngazėllehet, pėrpara se tė ekzaltohet, pėrpara se tė vetėlavdėrohet,  duhet tė sqarojė se ēka ofroi konkretisht pėr tė shtatė sektorėt, pėr tė cilėt ėshtė biseduar nė Vjenė? A kanė premtuar krijimin e komunave serbe, dhe a kanė premtuar kompetenca shtesė pėr to? Nė kėtė kontekst, a ėshtė premtuar, apo sė paku a ka rrezik qė kėto komuna tė krijojnė njė lidhje horizontale-territoriale, nėpėrmjet tė tė cilės do tė injorohej lidhja vertikale-institucionale?
 
Me fjalė tė tjera, sa ka mundėsi qė tė pengohet krijimi de facto i njė republika sėrbska, edhe pse jo me kėtė emėr, dhe ndoshta jo nė variantin boshnjak, por nė kuptimin e rajonalizimeve mbi baza etnike? Nėse i referohemi njė interviste tė Hashim Thaēit pėr njė medium sllovak, sipas tė cilit, mund tė bisedohet pėr gjithēka, pėrveē pavarėsisė, atėherė pėrgjigjet nė kėto pyetje duhet tė jenė pozitive, kurse uniteti i pėrmendur nė konferencėn e sė martės me gazetarė e delegacionit tė Kosovės, del se ėshtė unitet i keq, unitet pėr tė realizuar misionin e linjės sė Tiranės/Kretės dhe asaj udbasho-jugosllavokomuniste pėr bosnizimin e Kosovės.
 
Nė tė kundėrt, delegacioni i Kosovės duhet tė heqė dorė nga entuziazmi fillestar, nga vetėkėnaqėsia dhe vetėlavdėrimi dhe t’i qaset me seriozitetin mė tė madh substancės sė bisedimeve pėr decentralizimin dhe ta ketė tė qartė se bisedimet rreth kėsaj ēėshtjeje pėrbėjnė thelbin e gjithė procesit negociator ndėrmjet Prishtinės, bashkėsisė ndėrkombėtare dhe Beogradit.
 
Ajo qė dua tė them shkurt e shqip ėshtė: herėt ėshtė pėr vetėkėnaqėsi, herėt ėshtė pėr entuziazėm, herėt ėshtė pėr ngazėllim, herėt ėshtė pėr vetėlavdėrim, koha ėshtė pėr seriozitet, transparencė dhe pėrgjegjėsi. Dhashtė Zoti qė tė kemi arsye tė kėnaqemi nė fund, tė entuziazmohemi nė fund, tė ngazėllehemi nė fund. Deri atėherė ėshtė njė rrugė e gjatė dhe me shumė tė papritura, driblingje, skena e prapaskena, nga tė cilat Kosova mund tė dalė e pavarur, por gati si Bosnja, por edhe e pavarur si Maqedonia.   
 
-----------------------------------------------------------------
*Rexhep KASTRATI : rexhepk2000@yahoo.com

 

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.