|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

  OPINIONE

   
 

Kur shkelet barazia e fjalės

 
 

 
22 shkurt 2006 /TN
 
Shkruan: Shaban PERAJ
 
Teksa po ndiqja me interes tė madh ligjėratat  e zhvilluara nga mysafirėt e ftuar, nė lokalet e bibliotekės nė Ulqin, organizuar pėr kėtė mbrėmje nga Qendra Nansen dialog e Podgoricės, me temė: “Pozita e shqiptarėve dhe zgjidhja e statusit shtetėroro- jurikdik tė Malit tė Zi”, mė tėrhoqi vemendjen thėnia nga udhėheqėsi i kėtij dialogu se “ligjėratat do tė mbahen nė gjuhėn serbe pėr hirė tė mjeteve tė informimit”.
 
Menjėherė lindi pyetja: po kush janė mjetet e informimit nė gjuhėn serbe kėtu dhe tė cilave redaksi janė ata? Kjo pėr faktin se tė gjithė gazetarėt e pranishėm ishin shqiptar nga ku nuk ka pasur as edhe mė tė voglėn arsye tė veprohet nė atė mėnyrė. Megjithatė, ėshtė e drejt e ēdokujt tė bėjnė thirrje ashtu si ia do zemra, por ajo qė mė shqetėson  ishte mėnyra e komunikimit tė udhėheqėsit tė kėtij dialogu dhe nė pėrgjithėsi tė komunikimit intelektual brenda kesaj familjeje me degėzimet dhe larminė intelektuale, konceptuale, vizionare dhe saktėsimit tė pretendimeve pėr integrim tė shqiptarėve drejt realizimit tė tė drejtave tė tyre optimale.
 
Aktualisht nė mjediset ku jetojmė e punojmė koncepti “barazi e plotė” pėr ne shqiptarėt nė shoqėrinė malazeze ka marrė njė kahje shumė tė imponuar ng media nė tėrsinė e saj dhe informacioni i bollshėm pa fre, pa pėrgjegjėsi, se sa tė mirėkonceptuar si fenomen, nė raportet e pėrditshme qė njerėzit kanė me njėri-tjetrin. Kėta soj njerėzish vuajnė nga komplekse, andaj personat qė premtojnė nė boshllėk mundohen qė kompleksitetin e tyre ta infiltrojnė nė burimin e vitalitetit tė masės.
 
Kjo ėshtė ajo qė i bėnė ta ndijėn vetėn inferior ndaj pjesėmarrėsve tė kėtij dialogu, nė njė kohė qė nė tekstin e shpėrndarė pėr media shkruan: “Pas fjalėve hyrėse tė mysafirėve, publiku dhe pėrfaqėsuesit e mediave me pyetjet dhe komentet e veta do tė kenė mundėsi tė fillojnė diskutimin nė temėn...” gjė qė nuk ndodhi ashtu. Tė tillėt tė bėjnė tė mendosh e tė veprosh lirshėm e bindshėm, bazuar mbi vėrtetėsi e argumente! Mungesa e debatit ia zbehu edhe mė shumė vlerėn kėtij takimi (qė nuk ishte takim e qė mė tepėr i ngjante njė vizite nė treg), nga ku qė nė kohėn e tranzicionit sugjerohej pėr tė krijuar mundėsi pėr debate tė llojeve tė ndryshme.
 
Fatkeqėsia mė e madhe qėndron nė faktin se personat e tillė kanė arritur tė depėrtojnė kudo nė mjediset njerėzore. Ata tė maskuar e tė veshur me “rroba tė reja” arrijnė tė tėrheqin edhe vėmendjen e tė tjerėve nga ku mundohen t’i imitojnė e tė arrijnė nė shkallėt e tyre tė larta. Tė tillė njerėz nuk njohin as dialog, as tolerancė, as nuk dinė ēfarė do tė thotė tė respektohet njeriu, ndonėse herė pas here ata arrijnė tė “pushtojnė” tryezat dhe karriget e tubimeve qė thėrrasin  pėr dialog, tolerancė dhe respektim tė humanizmit tė njeriut.
 
Nė kėtė temė me aktualitet tė posaēėm, angazhimi i tė ftuarve poashtu ishte i mangėt nga fakti se edhe ligjėratat e tyre ishin nė gjuhėn serbe, po ēka se prezenca e pjesėmarrėsve ishte 99.99% shqiptarė. Para se tė organizohej ky dialog, ligjėruesit ėshtė dashur ta kuptojnė mirė ambientin ku jetojnė e punojnė nga ku kultura ėshtė nė radhė tė parė histori.
 
Ndaj kėta kanė pasur pėr detyrė tė ruajnė llojin e vet dhe kryenaltėsinė shqiptare duke iu bindur ligjeve tė vendit kudo qė tė jenė. Apo ndoshta kanė menduar se po japin mend  se si do tė zgjidhet problemi i Malit tė Zi, shtet i pavarur e si do tė zhvillohet ai nėse flasin me gjuhėn e tė tjerėve!? Kėto negativitete tė paraqitura, edhe nė u dukshin nga njė kėndvėshtrim normal i raporteve tona, janė njė fakt historik qė ne na pėrsėriten nė vazhdimėsi. I njėjti rrezik ėshtė evident edhe sot dhe vazhdon tė veprojė duke ndryshuar cilėsi nė krahasim me tė kaluarėn.
 
Mė nė fund jemi tė detyruar qė tė gjitha ēėshtjet tona t’i trajtojmė jo me njė eufori ndjenjash, por nė kuadrin e parimeve tona si dhe nė formėn e njė kontrate sociale.


 

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.