|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Takimi i Vjenės: Pėrfaqėsuesi serb pėr BBC-nė

 
 

 

Botuar: E hėnė, 20 shkurt 2006 - 12:30 CET

Kėshilltari i kryeministrit serb, Vojisllav Koshtunica, Sllobodan Samarxhiq, tha se Beogradi ka shkuar nė takimin e Vjenės me njė qėndrim tė mirė.

Ky qėndrim pėrfshin atė qė ėshtė dashur t’i pėrgjigjet tezės sė pėrsėritur disa herė nga Ahtisaari pėr parashikimin e tij pėr pavarėsinė e Kosovės.

I dėrguari i OKB pėr bisedimet e statusit Marti Ahtisari paraqiti qėndrimet pėr zgjidhjen e statusit tė Kosovės tė bazuar nė vullnetin e popullit shumicė atje.

Qeveria e Beogradit reagoi menjėherė ndaj kėsaj deklarate.

I dėrguari i BBC-sė nė Vjenė Arbėr Vllahiu bisedoi me zotin Samarxhiq dhe fillimisht e pyeti pėr komentet e palės serbe.

Zoti Samarxhiq: Unė sapo e kam parė deklaratėn e qeverisė sonė dhe natyrisht se ajo deklaratė e mirė. Mendoj se ajo pėrfshinė atė qė ėshtė dashur t'i pėrgjigjet tezės disa herė tė pėrsėritur tė Ahtisaarit pėr atė parashikimin e tij pėr pavarėsinė e Kosovės. Kjo nuk ėshtė detyrė e tij dhe ai ka njė mandate krejtėsisht tjetėr. Ai kohė pas kohe mund tė shikojė rekomandimet qė sekretari i pėrgjithshėm i ka dhėnė, kur ia dha mandatin tė ndėrmjetėsojė nė kėto bisedime. Ai nganjėherė humbet dhe jep deklarata tė pamenduara. Nėse ai e vazhdon kėtė, mendoj se nuk mund tė jetė njeriu i duhur qė mund tė ndėrmjetėsojė nė kėto bisedime.

BBC: Cili ėshtė programi i palės serbe nė bisedime?

Zoti Samarxhiq: Ne kemi njė program tė tėrė nė kėtė takim. Ne do tė bisedojmė pėr shumė ēėshtje dhe nė veēanti do tė bisedojmė pėr decentralizimin nė pėrgjithėsi. Secili do tė japė pikėpamjen e pėrgjithshme pėr decentralizimin. Pėrveē kėsaj do tė bisedojmė edhe pėr temėn qendrore, atė tė bartjes sė pėrgjegjėsive. Nė kėtė rrafsh se ēfarė pėrgjegjėsish do tė kenė komunat e reja nė Kosovė dhe kėtu mendoj nė komunat serbe. Kėrkesa pėr krijimin e komunave tė reja serbe nuk ėshtė temė e kėtyre bisedimeve por i takon njė takimi tjetėr. Tani do tė flasim pėr ēėshtjet e pėrgjithshme dhe pėr ndarjen e pėrgjegjėsive.

BBC: Sa e njihni programin e palės shqiptare nė bisedime?

Zoti Samarxhiq: Ky tekst na i ėshtė i njohur qė nga viti i kaluar. Nė tė pėrmblidhen ato ide tė cilat janė nė kuadėr tė planit tė UNMIK-ut pėr qeverisjen lokale. Nė tė ėshtė punuar pothuaj njė vit dhe u provua tė realizohet pėrmes pilot-projekteve qė dėshtoi dhe ai u tėrhoq. Por me planin e tashėm ka ide tė reja dhe tani nuk do ta diskutoja kėtė sepse i takon biseidmeve nė tavolinė. Por nuk ka shumė pėrparime nė tė. Ky natyrisht se ėshtė fillimi dhe ne paraqitemi me platformat tona ashtu siē janė me qėllim qė t'i bindin tė dyja palėt pėr tė drejtėn. Mendoj se argumentet janė nė anėn tonė.

BBC: A prisni rezultate nga takimi i Vjenės?

Zoti Samarxhiq: Jo rezultate nuk besoj se do tė ketė. Rezultat ėshtė ajo qė ne po takohemi se kemi filluar bisedimet dhe e kemi filluar njė temė shumė tė rėndėsishme siē ėshtė pėrgjegjesia e komunave dhe nėse gjėrat shkojnė sipas parashikimeve ne presim qė kjo tė vazhdojė dhe sė paku po lėvizim nga vendqėndrimi.


 

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.