|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

  OPINIONE

   
 

Shikim ndryshe

 
 

RTK-ja “publike” dhe profesionalizmi shpina-shpina

 
 

 
21 shkurt 2006 /TN
 
Jeton Kelmendi
 
E diel, 19 shkurt. Ora 19.00. Lajmet e mbrėmjes nė KTV, pėr gati 10 minuta ma tėrhoqėn vėmendjen, gjė qė nuk ndodh shpesh. Nė pasditen e sė dielės, rastėsisht kisha parė anėtarėt e Delegacionit tė Kosovės, qė udhėtuan pėr nė Vjenė. Natyrisht, nė mbrėmje prisja ashtu si shumė qytetarė tė Kosovės, mė shumė informacion rreth takimit tė shumėpėrfolur tė Vjenės. Mbase, mund tė thuhet se po fillon njė kohė tjetėr.
 
Nė masė tė madhe, KTV-ja pėrmbushi pritjet e mia. Me profesionalizėm ofroi fillimisht atmosferėn dhe pėrgatitjen nė Vjenė, nga kryeredaktori i saj qė atė natė ishte nė rolin e reporterit. Pasuan kronikat pėr udhėtimin e Delegacionit tė Kosovės, deklaratat e shefit tė UNMIK-ut, pas kthimit nga Nju Jorku e nuk munguan as informacione shtesė pėr detajet e planit tė Prishtinės dhe atij tė Beogradit, ashtu si edhe informacionet e tjera pėr ecurinė e procesit deri nė takimin e Vjenės.

Nė orėn 19 e 30 doja tė mėsoja edhe ndonjė hollėsi tjetėr. Kėsaj radhe nga transmetuesi publik, RTK-ja. Mė kot. Njė ditė para takimit tė Vjenės, qė konsiderohet fillimi serioz i bisedimeve pėr statusin pėrfundimtar tė Kosovės, proces qė aq shumė e kemi pritur tė gjithė, RTK-ja hap edicionin me njė kronikė pėr dy shqiptarė – shtetas tė Maqedonisė, tė rrėmbyer ditė mė parė nė Irak. Plotėsisht pajtohem se fati i tyre ėshtė rrėfim kryesor nė njė edicion lajmesh, por kronika nuk ishte e atillė, qė jepte informacion tė ri pėr fatin e tyre. Thjeshtė, protagonistė tė saj ishin familjarėt, tė cilėt shprehnin pikėllimin e tyre.
 
Pas saj, pason njė kronikė tjetėr pėr raste tė dyshimit pėr kontrabandė, pėr shkak tė bllokimit tė rrugės Kaēanik – Shkup. Ide e qėlluar, por temė e shtjelluar dobėt profesionalisht. E pas kėtyre materialeve u transmetua kronika pėr udhėtimin e Delegacionit tė Kosovės nė Vjenė (!?) dhe ajo pėr kthimin nė Kosovė tė Petersenit. Asnjė informacion shtesė nuk i shoqėroi kėto kronika.
 
Asnjė raport pėrmbledhės pėr procesin qė solli kėtė takim, pavarėsisht se RTK-ja mburret me teknikėn dhe stafin e saj redaktorial dhe gazetaresk. Bile, nuk iu dėgjua zėri as tė dėrguarit special tė RTK-sė nė Vjenė. E ēfarė pastaj mund tė pritej nga redaktori pėrgjegjės pėr edicionin e sė dielės?!
 
Sikur tė kishin pak mė shumė njohuri politike kėta shefa do ta dinin se takimi i Vjenės nuk ėshtė takim i thjeshtė protokollar, pėr tė cilat RTK-ja ėshtė e pėrkushtuar. Sikur tė ishte e tillė, me siguri, shkolla e njohur e RTK-sė, fatkeqėsisht, do ta rendiste tė parin nė edicionin qendror. Dhe, sikur tė kishin sado pak njohuri gazetareske kėta “profesionistė”do tė dinin se ngjarjet nė edicionin e lajmeve renditen sipas rėndėsisė.
 
Nė njė rast tė tillė nuk mund tė arsyetohet me faktin se paralajmėrimi pėr Vjenėn ishte i pari HEADLINES. Pikėrisht pėr shkak tė rėndėsisė sė lajmit, zbatimi i formulės: ngjarja qė shkon si paralajmėrim i parė, transmetohet si kronikė e dytė apo e tretė, nuk konsiderohet profesionale.

30 minuta tė edicionit qendror tė lajmeve mjaftojnė tė shpalosin krejt amatorizmin, qė karakterizon stafin redaktorial tė mediumit publik. Nė fakt, nuk ėshtė ndonjė ēudi e madhe qė ndodh kėshtu. RTK-ja me politikėn e saj tė emėrimit nė poste udhėheqėse ka dėshmuar shpesh se ėshtė e “zonja” t’u japė pozita vetėm atyre tė “dėgjueshmėve”, pavarėsisht se ata nuk kanė bagazh dhe kredibilitet profesional, qė tė bartin barrėn e pozitave nė tė cilat thirren.
 
Edicioni i sė dielės ishte vetėm shembull i zakonshėm. Nė njė medium tė mirėfilltė publik, nga redaktori i cili bėn gabime tė tilla do tė kėrkohej pėrgjegjėsi dhe ndaj tij do tė merreshin masa. Bazuar nė praktikėn e deritashme njė gjė e tillė as qė mund tė pritet nė rastin RTK-sė. Arsyetimi ėshtė i thjeshtė: tė tillė redaktorė u duhen strukturave mė tė larta udhėheqėse tė RTK-sė, sepse me ta ėshtė mė sė lehti tė manipulohet. Sidoqoftė, ajo qė mund tė pritet ėshtė ndonjė reagim shumėfaqėsh i bordit tė RTK-sė, nė fakt i drejtorit tė pėrgjithshėm.
 
Para disa ditėsh ky bord reagoi aq ashpėr ndaj mendimeve tė njė qytetari tė thjeshtė, i cili ashtu si tė gjithė tė tjerėt, gėzon tė drejtėn njerėzore tė thotė mendimin e tij pėr institucionin pėr shėrbimin e tė cilit paguan ēdo muaj. Reagimi i bordit dukej aq qesharak, aq i ulėt dhe aq joserioz. Madje, madje ishte njė bumerang pėr vetė RTK-nė, sepse reagimi ishte shembull tipik qė ilustronte filozofinė, se vetėm qė ėshtė i fajshėm mundohet tė japė arsyetime e arsyetime dhe nė fund nuk thotė asgjė. Pėr fund do tė themi ēfarė s’po duron zanati i gazetarit. BRAVO RTK!!!


 

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.