|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Rohan e konsideron takimin e Vjenės tė suksesshėm

 
 

 

21 shkurt 2006 /TN

Raundi i parė i bisedimeve direkte midis shqiptarėve tė Kosovės dhe serbėve mbi tė ardhmen e Kosovės ka pėrfunduar me marrėveshjen qė tė dyja palėt tė takohen sėrish muajin e ardhshėm.

21 shkurt 2006 - 20:24 /BBC

Diplomati austriak Albert Rohan, i cili kryesoi sesionin dyditor nė Vjenė nė emėr tė Kombeve tė Bashkuara, tha se qėllimi i kėtyre bisedimeve nuk kishte qenė arritja e ndonjė marrėveshjeje specifike nė kėtė etapė.

Arbėr Vllahiu i BBC-sė intervistoi zotin Rohan dhe fillimisht e pyeti sa tė suksesshėm e shihte kėtė takim:

Rohan: Mendoj se mund tė konsiderohet si sukses. Mendoj se mund tė vlerėsohet si sukses sepse takimi u zhvillua nė mėnyrė profesionale, ēfarė ėshtė njė arritje sepse kemi tė bėjmė me dy delegacione tek tė cilat emocionet luajnė njė rol shumė tė madh. Tė dyja palėt ishin konstruktive dhe ishin mė tė interesuara qė tė diskutojnė substancėn se sa tė polemizojnė. Duke diskutuar kėto ēėshtje teknike qė kanė tė bėjnė me shėndetėsi, arsim apo shėrbim policor ne konkluduam se ndonėse kėndveshtrimet ishin tė ndryshme pozicionet e tyre nuk ishin edhe shumė tė largėta nė aspektin praktik. Prandaj mendoj se mund tė arrijmė shumė pika tė pėrbashkėta para se tė arrijmė tek diskutimi i statusit pėrfundimtar.

BBC: Pėrveē deklarimeve se ishin diskutime tė mira. A ishte e vėshtirė tė fillohej me kėtė proces?

Rohan: Ka qenė vėshtirė pėr dy arsye sepse tė dyja palėt duhej tė pėrgatisnin pozicionet e veta njė gjė qė ato e bėnė dhe ne ishim gati pėr tė filluar dhe pastaj vdiq presidenti Rugova. Neve na u desh tė ishim shumė tė kujdesshėm qė tė mos humbnin dinamizmin e momentit. Mė duhet tė them se shqiptarėt u sollėn nė mėnyrė shumė tė arsyeshme gjatė gjithė kėsaj kohe kur brenda tre javėve u zgjodh presidenti i ri dhe u miratua ekipi negociator kėshtu qė u humb njė kohė minimale.

BBC: Zoti Rohan, a i konsideroni keto dy ditė tė bisedimeve si fillim tė vėrtetė tė zgjidhjes sė statusit pėrfundimtar tė Kosovės?

Rohan: Po, ky ėshtė takimi i parė direkt nė kuadėr tė kornizės sė takimeve rreth statusit. Mandati ynė ėshtė qė tė zgjidhim ēėshtjen e statusit dhe ky ėshtė vetėm fillimi i bisedimeve.

BBC: Nė kėtė rrafsh ju thoni se ėshtė fillim i bisedimeve. Keni parė ēasje tė ndryshme tė palėve. A mendoni se ėshtė e vėshtriė tė arrihet njė zgjidhje pėrfundimtare?

Rohan: Kjo do tė jetė shumė mė vėshtirė. Ne po pėrpiqemi tė fillojmė nga kėnde mė tė lehta siē janė aspektet praktike por ne jemi tė vetėdijshėm se herėt a vonė do tė duhet qė tė pėrballemi me ēėshtjen themelore por kur tė vijė ky moment ne shpresojmė qė t'i kemi ofruar qėndrimet dhe tė kemi krijuar njė atmosferė tė mirėkuptimit reciprok. Kjo do tė ishte shumė mirė por absolutisht nuk ka garanci se kjo do tė ndodhė dhe se domosdoshmėrisht do tė arrihet njė marrėveshje. Nė njė situatė tė tillė ne do tė raportojmė tek Kėshilli i Sigurimit dhe ata do tė vendosin mė tutje.

BBC: Pra zoti Rohan kjo do tė thotė se KS i OKB-sė do tė imponoj zgjidhjen pėrfundimtare pėr Kosovėn?

Rohan: Jo domososhmėrisht. Kėshilli i Sigurimit tė OKB-sė do tė vendosė se ēfarė do tė bėhet. Ne e kemi mandatin nga sekretari i Pėrgjithshėm i cili ka mandatin nga Kėshilli i Sigurimit qė tė na emėrojė neve dhe nėqoftėse nuk kemi sukses atėherė ne do tė raportojmė dhe ata ose do tė kėrkojnė qė tė vazhdojmė ose do tė marrin njė vendim tjetėr.

BBC: Nė njėrėn anė ėshtė pavarėsia qė kėrkon njėra palė. Nė anėn tjetėr ėshtė qėndrimi i fundit i Grupit tė Kontaktit pėr tė respektuar vullnetin e popullit tė Kosovės. A po ecėn kėshtu Kosova drejt pavarėsisė?

Rohan: Nuk dua tė prononcohem rreth rezultatit pėrfundimtar sepse nuk na takon neve qė tė vendosim. Nėse e shohim deklaratėn e Grupit tė Kontaktit atėherė ėshtė e vėrtetė se zgjidhja duhet tė jetė e pranueshme nga populli i Kosovės dhe ajo shkon nė njė drejtim pėrkatės. Nuk mund tė them asgjė mė shumė.

BBC: Dhe zoti Rohan, nė njė pyetje, tė them e fundit, kėto bisedime po mbahen pėr tė zgjidhur statusin e serbėve brenda statusit tė Kosovės, apo jo?

Rohan: Ky ėshtė vetėm njė aspekt i tyre dhe ēfardo qė do tė jetė statusi i tyre ėshtė evidente se situata aktuale e serbėve tė Kosovės ėshtė e mjerueshme dhe raporti nė Kėshillin e Sigurimit javėn e kaluar tregonte situatėn qartė. Ēfardo qė tė jetė statusi ėshtė e qartė se situata e tyre do tė duhet tė pėrmirėsohet. Ata duhet tė kenė lirinė e lėvizjes, duhet tė ketė njė siguri mė tė madhe dhe ky ėshtė njėri prej prioriteteve tona kryesore.

BBC: Kur mund tė presim fundin e kėtyre bisedimeve?

Rohan: Shpresoj se do tė jetė nė vitin 2006.


 

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.