|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

  KULTURĖ

   
 

Njė libėr i guximshėm:

 
 

Zhgėnjimi ballkanin, i autorit Shefqet Dibrani

 
 

 
21 shkurt 2006 /TN

Nga Ilir Gjoka
 
Fillimisht i njohur si poet me poezitė dhe librat, pastaj si gazetar mė vonė edhe si kritik letrar, sidomos me librin  tij Libra dhe mbresa (botoi Instituti Shqiptar nė St. Gallen, 2005) i pranuar nga kritikėt si vepėr me peshė dhe vlerė, personi pėr tė cilin po flasim ėshtė Shefqet Dibrani, autor edhe i librit mė tė ri qė hynė nė zhanrin e publicistikės, qė e kompleton autorin nė disa fusha tė shkrimit, poet, letrar, gazetar pėrkatėsisht publicist.
 
Duhet theksuar se Shefqeti ka qenė i njohur me shkrimet tija nė shumė tė pėrditshme shqiptare sidomos me mendimet tija qė shumė kėnd e kanė tunduar qė kanė shpreh njė tė vėrtetė tė hidhur. Kurse pėr kėtė guxim ai shpesh ėshtė pėrpjekur tė bllokohet nga ata qė kanė ndier vetėn tė ngacmuar. Mbase edhe autori, siē e thotė nė parathėnie, ka “paguar tagrin kėtij veprimi kritikues” tė cilat kanė ngjallė urrejtje tė paparė kundrejt autorit nga struktura e individė, si dhe nga qarqet qė ka bashkėpunuar dhe bashkėrenditur mendimet e tija.
 
Aftėsia e publicistike e Dibranit u dėshmua sidomos me librin e tij tė fundit tė titulluar “Zhgėnjimi ballkanik”, libėr ky qė shprehė edhe njė guxim dhe trimėri tė autorit qė do ta emėroja si guxim qytetar, apo trimėri civile. Kjo lidhet drejtpėrsėdrejti me mendimet e shkrimet kronologjike tė kohės qė lidhėn me temat e ndryshme, me fenomenet dhe ecuritė sociale, politike e ekonomike nė Kosovė dhe mė gjerė.
 
I lidhur ngushtė me vendlindjen e tij (Kosovėn), duke pėrcjell ngjarjet dhe duke i hulumtuar ato deri nė thellėsi, ato njohuri nuk i ndali vetėm pėr veti. Ai vendosi qė ato njohuri, kritika qė i bėn devijimeve dhe fenomeneve negative nė shoqėrinė kosovare, ti shprehė fillimisht nėpėrmjet shkrimeve tė tija tė botuara nė gazetėn Illyria nė Nju Jork e mė pastaj edhe nė formė libri nga shtėpia botuese Faik Konica me redaktor Nazmi Rrahmani.
 
Zhgėnjimi i Shefqetit trajton tema tė ndryshme qė lidhen me ngjarjet kryesisht nė Kosovė duke i lidhur ato me ato nė Ballkan, politikėn evropiane dhe atė amerikane.
 
Brenga e tij lidhet sidomos me shumė fenomene tė deformuara qė pėrshkruajnė situatėn dhe ngjarjet sidomos politike nė Kosovėn e pasluftės, e sidomos tė viteve tė fundit. Ai pozicionohet nė krahun e sė vėrtetės, puna e tij kishte pėr qėllim qė tė jetė njė kundėrshtar i fenomeneve negative, qė sipas autorit, janė nė dėm tė proceseve drejt qėllimit tė Kosovės pėr shtet tė pavarur dhe sovran.
 
Autori nuk heziton tė kritikoj edhe krahun politik tė cilit me vite me radhė i ka qėndruar besnik, mbase edhe sot ai kritikon, por edhe pėrkrah mbase pėr atė kritika nuk ėshtė fyerje, porse njė element qė shtynė proceset nė drejtime pozitive, pėr tė mirėn e pėrbashkėt. Zhgėnjimi ballkanik fillon nė mėnyrė kronologjike, tė trajtimit tė temave tė ndryshme qė nga 1 nėntori 2004 e deri nė shkrimin e fundit nė libėr tė datės 25 qershor 2005.
 
Ky libėr do tė ketė edhe pjesėn e dytė, vazhdimėsi e tė parit, qė pritet tė dalė ditėve tė ardhshme.
 
Ilir Gjoka, Gjermani, shkurt 2006.


 

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.