|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

MASHT boton 7 tekste nė gjuhėn turke kurse tė gatshme pėr botim janė edhe 19

 
 

 
Prishtinė, 21 shkurt 2006 /TN
 
Aktualisht, nė gjuhėn turke, nė arsimin parafillor i vijojnė mėsimet 145 nxėnės, nė arsimin fillor dhe arsimin e mesėm tė ultė 2310, nė arsimin e mesėm tė lartė 550, nė Universitet 180, studimet master i ndjekin 20 studentė, ndėrkaq qė MASHT pėr vitin akademik 2005/2006 ka paraparė 28 vende pėr regjistrim tė studentėve nė fakultetet tė ndryshme tė UP-sė
 
Ministria e Arsimit, e Shkencės dhe e Teknologjisė (MASHT), nė kuadėr tė pėrpjekjeve tė pėrqendruara pėr ofrimin e arsimit pėr tė gjithė qytetarėt e Kosovės, vazhdon pėrmbushjen e synimit pėr arsimim cilėsor dhe standarde bashkėkohore pėr nxėnėsit dhe studentėt e Kosovės. 
 
Nė arritjen e kėtij qėllimi, pėrkundėr sfidave tė ndryshme, MASHT rithekson vendosmėrinė nė pėrmbushjen e obligimeve ligjore pėr tė ofruar kushte arsimimi pėr tė gjitha etnitetet e Kosovės, pėrfshirė edhe komunitetin turk.
 
Do theksuar se procesi mėsimor nė gjuhėn turke organizohet nė tė gjitha nivelet arsimore, (parauniversitar dhe universitar) dhe mėsimi zhvillohet sipas plan programeve tė miratuara nga MASHT.
 
MASHT ka shpallur konkurse publike pėr hartimin e teksteve shkollore pėr tė tri gjuhėt mėsimore pėr klasat qė punojnė me plane dhe programe tė reja, si: klasa 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 9, 10,11, 12 dhe 13.  Tė drejtė pjesėmarrjeje nė kėto konkurse kanė pasur shtėpitė botuese (me autorė qė ato vetė i zgjedhin).
 
MASHT nė bashkėpunim me shtėpinė  botuese “Libri Shkollor” pėr vitin shkollor 2005/2006 ka botuar 7 tekste nga autorėt turq dhe kėtė: Türkēe 1, Türkēe 2, Tarih 6, Tarih 7,  Resim Kültürü 1, Resim Kültürü 6, Resim Sanatż 10
 
Pėrveē teksteve tė botuara, janė tė gatshme edhe 2 tekste tė autorėve turq si dhe tė gjitha tekstet tjera, tė pėrkthyera, pėr lėndėt e pėrgjithshme pėr klasat 1, 2, 6 dhe 7 me sa vijon:  Resim Kültürü  2 , Resim Kültürü  9, Biologji  6 dhe 7, Kimi  7,  Edukatė Qytetare  6 dhe 7, Matematikė 1, 2, 6, 7, Fizikė 6 dhe 7, Gjeografi 6 dhe 7 dhe Teknologji 1, 2, 6, 7
 
Meqenėse deri mė tani vetėm “Libri Shkollor”, pėrpos nė gjuhėn shqipe, ka botuar tekste edhe nė gjuhėn turke, MASHT inkurajon shtėpitė tjera botuese qė nė tė ardhmen tė marrin pėrsipėr botimin e teksteve nė gjuhėn turke, pėr shkak tė shpenzimeve relativisht tė larta e si rezultat i kėsaj edhe numri i vogėl i ekzemplarėve tė librave.
 
Viteve tė fundit janė bėrė hapa tė dukshėm nė ngritjen e cilėsisė dhe organizimin e mėsimit nė gjuhėn turke, megjithatė pėr plotėsimin e kėrkesave dhe nevojave tė arsimit nė gjuhėn turke nevojitet angazhim edhe mė i madh, parasėgjithash gatishmėri e shtėpive botuese nė Kosovė qė t’u ofrojnė tekstet e nevojshme nxėnėsve dhe studentėve tė kėtij etniteti.
 
Aktualisht, nė gjuhėn turke, nė arsimin parafillor i vijojnė mėsimet 145 nxėnės, nė arsimin fillor dhe arsimin e mesėm tė ultė 2310, nė arsimin e mesėm tė lartė 550, nė Universitet 180, studimet master i ndjekin 20 studentė, ndėrkaq qė MASHT pėr vitin akademik 2005/2006 ka paraparė 28 vende pėr regjistrim tė studentėve nė fakultetet tė ndryshme tė UP-sė.


 

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.