|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Intervistė me kryetarin e delegacionit tė Kosovės, Lutfi Haziri

 
 

 

21 shkurt 2006 /TN

Zėri i Amerikės (21.02.2006) - Intervistoi Arben Xhixho

Zėri i Amerikės:  Zoti Haziri,  a ranė palėt dakort pėr diēka tjetėr, veē rifillimit tė biseidmeve mė 17 mars?  

Lutfi Haziri: Nė fakt ne sot kemi diskutuar qė disa nga kompetencat e komunave tė Kosovės, qė parashihen nė gjendjen e pas statusit, tė barten dhe nė mesin e tyre ka qenė arsimi, shėndetėsia, kultura, ēėshtjet sociale.  Bazuar nė dokumentin e delegacionit tė Kosovės, bartja e tyre shton interesin e tė gjitha grupeve etnike qė bashkė me pushtetin lokal tė udhėheqin, tė administrojnė me disa pėrgjegjėsi qė janė pjesė e tė drejtės sė komunave dhe ashtu plani ynė ėshtė i bazuar nė vlera qė i jep rėndėsi tė veēantė rolit tė qytetarit nė vendim-marrje, ku grupet etnike mund tė pėrfitojnė dhe nė kėtė kontekst mund t’i realizojnė tė drejtat e tyre qė kanė tė bėjnė me kėto fusha qė pėrmendėm mė lart.

Zėri i Amerikės: Dhe cila ishte pėrgjigjia e palės serbe ndaj kėtij plani tė ofruar nga pala shqiptare?

Lutfi Haziri: Dokumenti, si pjesė e tillė nuk ėshtė diskutuar. Kėrkesa jonė ka qenė qė tė diskutohej axhenda e paraparė. Natyrshėm qė serbėt kanė ardhur me njė platformė tė tyre, platformė e cila ėshtė bazuar nė ndarjen e komuniteteve nė Kosovės, bazuar nė dizintegrim dhe nė segregacion, pėrkundėr angazhimit tonė qė procesi i reformave nė pushtetin lokal, qė janė mundėsi integrimi, mundėsi tė eliminimit tė strukturave paralele nė Kosovė dhe krijon apo ndėrton vlera tė reja nė vetėqeverisjen lokale nė Kosovė.

Dallimi ėshtė konceptual, dallimi ėshtė shumė i madh dhe gjatė diskutimeve qė do tė ndodhin gjatė procesit tė reformės nė pushtetin lokal, sigurisht qė ne do tė argumentojmė, do tė sqarojmė tė gjitha ēėshtjet e nevojshme nė mėnyrė qė tė bindim tė gjithė faktorėt se doklumenti i Prishtinės, dukumenti i institucioneve tė Kosovės ėshtė dokumenti qė siguron funksionalitet, efikasitet dhe vendim-marrje nė pushtetin lokal nė kėtė kontekst.

Zėri i Amerikės: A patėt ndonjė pikė tė pėrbashkėt ku ju dhe pala serbe ishin dakord pėr diēka gjatė gjithė kėtyre temave qė diskutuat?

Lutfi Haziri: Nuk mund tė them qė kishte diēka tė pėrafėrt. Pėrkundėr diskutimeve qė kanė ndodhur nė shtatė fusha specifike, ne paraqesim dy koncepte krejt tė kundėrta dhe derisa pala kosovare dhe ne jemi treguar unikė nė qėndrime dhe kemi paraqitur dokumentin e vetėm dhe me njė zė duke argumentuar, tek pala tjetėr ka dallime mes anėtarėve tė delegacionit, ka konfuzion nė kėrkesa dhe sigurisht nė proces e sipėr do tė sqarohet, por ajo qė ėshtė e rėndėsishme platformat tona dallojnė konceptualisht dhe do tė jetė e vėshtirė qė tė pėrafrohet diēka nė kėtė kontekst,  nė kėto ditėt e ardhshme.

Zėri i Amerikės: Si do t’i karakterizonit ju bisedimet e kėtyre dy ditėve?

Lutfi Haziri: Mund tė them qė ėshtė njė angazhim serioz edhe i ndėrmjetėsuesit pėr status, zotit Ahtisaari dhe delegacioni i Kosovės ka patur njė qėndrim konstruktiv, njė qėndrim pozitiv dhe njė angazhim maksimal pėr tė kontribuar nė pėrshpejtimin e procesit pėr status dhe po ashtu delegacioni serb ėshtė angazhuar,  por megjithatė unė mund tė them qė ėshtė njė nisje qė premton se zgjidhja e statusit gjatė kėsaj vere tė vonshme tė kėtij viti si e vetmja rrugė e mundshme pėr tė hapur mundėsi tė zhvillimit tė procesit dhe implementimit tė tė gjitha kėtyre kėrkesave qė janė tė nevojshme pėr tė gjithė qytetarėt e Kosovės dhe pėr grupet etnike nė veēanti.

Zėri i Amerikės: Zoti Haziri, nė bisedimet e tanishme nuk ėshtė prekur ēėshtja e statusit, tė paktėn kėshtu ėshtė thėnė pėr publikun, megjithatė ēėshtja qė ėshtė diskutuar, e drejta e pakicave, shpesh herė ėshtė thėnė nga vėzhguesit se do tė jetė thelbi i gjithė procesit tė mėtejshėm. Bazuar tek pėrvoja e kėtyre dy ditėve, nga takimi i parė, sa tė vėshtitė e shihni pėr tė ardhmen, ecurinė e procesit tė negociatave?

Lutfi Haziri: Keni tė drejtė. Kėto dy ditė ėshtė diskutuar vetėm pėr aktivitete specifike, qė pėrfshijnė tė drejtėn komunale, por statusi ėshtė diēka e patejkalueshme, ku kemi tė bėjmė me rregullimin edhe tė pushtetit lokal, edhe tė kompetencave tė tyre, sepse gjithēka ėshtė e lidhur nė kontekst tė njė gjendjeje pa status.

Ne e kemi qėndrimin tė qartė: njė Kosovė tė pavarur, e kemi idenė tonė sesi mund tė implementohet dhe tė rregullohet procesi i administrimit tė pushtetit lokal nė Kosovė nė tėrėsi, pėrderisa platforma kėtė e ēon nė kontekst krejt tė kundėrt, tė kontrollit territorial tė Kosovės dhe tė administrimit tė Kosovės, pėrmes lidhjeve institucionale qė Beogradi parasheh.

Kėtu ėshtė ajo sfida mė e madhe tė cilėn bashkėsia ndėrkombėtare e ka pretenduar edhe kėsaj here ta qartėsojė, me biseda tė drejtpėrdrejta delegacionin serb, qė tė jetė konstruktiv, nė mėnyrė qė ky proces ėshtė i lidhur me statusin nė tėrėsi dhe nuk ka marrėveshje tė njėanshme.

Nuk mund tė ketė marrėveshje tė njėanshme vetėm pėr decentralizim, apo pėr probleme tė tjera qė diskutohen kėtu nė Vienė, por nė kuadėr tė marrėveshjes pėr status do tė hyjnė nė paketė tė gjitha marrėveshjet e tjera pėrcjellėse, qė do tė jenė pjesė e angazhimeve tona nė gjendjen e pas statusit.


 

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.