|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Vėshtrim

 
 

Egoja politike dhe yryshgjitė

 
 

 
21 shkurt 2006 /TN

Mosmarrėveshjet dhe grindjet nė grupin politik negociator tė Kosovės pėr udhėheqjen e delegacionit, pėrfaqėsimin e partive dhe te pakicave dhe pastaj thirrjet telefonike ne selinė e Marti Ahtisarit nė Vjenė, pėr tė marrė leje pėr ta rritur numrin e anėtarėve tė delegacionit tregon pėr jo seriozitetin dhe pėr tendencėn e vazhdueshme pėr ta imponuar vullnetin e pakicės politike, pėrballė institucioneve.
 
Mehmet DASHAJ
 
Njė prej kushteve kryesore qe po kėrkohet prej kosovarėve  pėr tu pėrmbushur, nė mėnyrė qė vendi i tyre tė  radhitet ne mesin e   shteteve te pranuara dhe te legjitimuara, dhe  pa dyshim, me e rėndėsishmja ėshtė ndėrtimi i institucioneve legjitime, funksionale dhe demokratike.
 
Nė ketė pikė vazhdimisht  po rrahė edhe presioni i organizmave ndėrkombėtare gjatė takimeve me lidershipin kosovar.
 
Megjithėkėtė ne vazhdimėsi  organizma politike dhe individė tė legjitimuar nga besimi i qytetarėve pėr tu marrė me ndėrtimin e institucioneve dhe te shtetit po kėrkojnė krijimin e do farė forumeve dhe mekanizmave  parainstitucionale tė pėrfaqėsimit sikur Kosova te ishte nė fillet e rrugės pėr ndėrtimin dhe pranimin e shtetit, e jo tash kur po fillojnė tė diskutohen me grupin e kontaktit (tė vendosjes) dhe me OKB-nė, pėr pėrgjegjėsitė qe duhet te marrė shteti nė pranim i Kosovės pėrballė kėtyre mekanizmave.
 
Kėtė pa vetėdije dhe egoizėm provincial  po e shfrytėzojnė  pėrfaqėsues te pakicave dhe etniteteve te imagjinuara ne mėnyrė qe tė te jenė ne delegacione dhe ne pėrfaqėsime tė rendit tė parė ku do te bisedohen konditat politike te pranimit te shtetit tė Kosovės, sado qe nuk e kanė as mbėshtetjen e kosovareve dhe as edukimin intelektual e profesional pėr te marrė pėrgjegjėsi tė tilla nė emėr te Kosovės.
 
Krijimi dhe aprovimi i delegacionit tė Kosovės pėr takimin e Vjenės ishte njė kthim ne “vaktin parahistorik” tė shtetit tonė.
 
Mosmarrėveshjet dhe grindjet nė grupin politik negociator tė Kosovės pėr udhėheqjen e delegacionit, pėrfaqėsimin e partive dhe te pakicave dhe pastaj thirrjet telefonike ne selinė e Marti Ahtisarit nė Vjenė, pėr tė marrė leje pėr ta rritur numrin e anėtarėve tė delegacionit tregon pėr jo seriozitetin dhe pėr tendencėn e vazhdueshme pėr ta imponuar vullnetin e pakicės politike, pėrballė institucioneve.
 
Njėherit kėto lojėra dhe akrobacione po krijojnė terren tė pėrshtatshėm qe pakicat etnike dhe pakicat e  imagjinuara tė sillen sikur ato janė te thirrura tė marrinė pėrgjegjėsitė pėrball mekanizmave ndėrkombėtare pėr Kosovėn, dhe  po lėnė delegacionet e Kosovės pa ekspert tė fushave pėr te cilat mbahen bisedimet. Ne rastin e takimit tė Vjenės pa ekspert tė decentralizimit, kjo shkuarje nuk e di sa do ta ketė kapacitetin.
 
Nė kėto momente dhe rrethana historike pėr tė ardhmen e Kosovės ėshtė e domosdoshme qė tė akceptohet,  se pėrveē grupit pėrfaqėsues politik, delegacionet  e Kosovės qe do te bisedojnė me mekanizmat ndėrkombėtare pėr modalitetet e funksionimit tė shtetit tė ardhshėm te Kosovės duhet tė udhėhiqen nga ministrat e fushave tė bisedimeve dhe tė pėrbėhen nga ekspert tė atyre fushave.
 
Pėrndryshe mund te  ndodh qė “zemėrgjerėsia” dhe kapėrthurjet e tashme tė na rėndojnė si guri i sizifit nė rrugėtimin tonė pas pavarėsisė.

 


 

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.