|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Dita e dytė e bisedimeve nė Vjenė

 
 

 

21 shkurt 2006 /TN

21 shkurt 2006 - ora: 09.03 /BBC - Nė Vjenė, tė martėn, me ndėrmjetėsim tė OKB-sė, vazhdojnė bisedimet dyditore ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit, pėr ēėshtjen e decentralizimit.

Ditėn e dytė dhe tė fundit tė bisedimeve do tė diskutohen pėrgjegjėsitė nė fushėn e drejtėsisė dhe atė tė policisė.

Tė dyja kėto fusha thuhet se do tė mund tė shkaktojnė fėrkimet e para ndėrmjet delegacioneve.

Kjo pėr faktin e pėrgjegjėsive qė duhet tė kenė komunat nė kėto fusha.

Delegacionet as nė ditėn e parė tė bisedimeve nuk janė pajtuar. Bisedimet, tė hėnėn, u zgjatėn pėr njė orė mė shumė nga sa ishte paraparė, dhe gjatė debatit u hapėn temat e shėndetėsisė, tė arsimit dhe tė kulturės.

Burime nga takimi thonė se ka patur shumė dallime nė qėndrimet e tė dyja palėve dhe kanė shtuar se mosmarrėveshjet janė lidhur kryesisht me konceptet e tyre pėr reformėn e pushtetit local.

Zyrtarėt ndėrkombėtarė thuhet tė kenė ndėrhyrė pėr tė bėrė me dije se reforma e pushtetit lokal duhet tė jetė funksionale, stabile dhe e qėndrueshme ekonomikisht.

Pala shqiptare thotė se ka arritur qė tė hartojė njė plan pėr reformėn e pushtetit lokal, qė bazohet mbi tė drejtat e qytetarėve dhe qė u jep mė shumė pėrgjegjėsi komunave tė reja nė njė, siē vlerėsohet, Kosovė tė pavarur.

Ajo e kritikon planin serb duke e cilėsuar atė si ndarės mbi baza etnike dhe territoriale.

Pėrfaqėsuesit serbė thonė ndėrkaq se plani i palės kosovare nuk ofron mė shumė tė drejta pėr pakicėn serbe nė Kosovė.

Ata kanė thėnė se duan mė shumė autonomi pėr serbėt e Kosovės dhe njė lidhje tė posaēme me Beogradin zyrtar.

Por ajo qė mund tė quhet pėrparim nė bisedimet qė filluan nė Vjenė, me ndėrmjetėsimin e OKB-sė, do tė ishte fakti se tė dyja palėt janė ulur pa komplekse pėrballė njėra-tjetrės.

Dita e parė e takimit u cilėsua si shumė konstruktive dhe e dobishme por pa ndonjė rezultat.

Megjithėse vlerėsohet se takimi nė Vjenė nuk ka pėr qėllim arritjen e ndonjė marrveshjeje pėrveē shkėmbimit tė pikėpamjeve ndėrmjet palėve nė bisedime.

Takimi i Vjenės shėnon fillimin e bisedimeve, qė do tė ēojė nė zgjidhjen e statusit pėrfundimtar tė Kosovės.

Bashkėsia ndėrkombėtare sė fundi ka deklaruar se zgjidhja duhet tė kėrkohet nė respektimin e vullnetit politik tė qytetarėve tė Kosovės.


 

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.