|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Vjenė: Raundi i parė i bisedimeve mbi tė ardhmen e Kosovės

 
 

 

20 shkurt 2006 /TN

Zėri i Amerikės (20.02.2006) - Sot u hapėn nė Vjenė bisedimet e shumėpritura pėr tė vendosur nėse Kosova e administruar nga Kombet e Bashkuara, do tė jetė e pavarur apo do tė mbetet pjesė e Serbisė.

Procesi i negociatave do tė drejtohet nga ish presidenti finlandez Martti Ahtisaari. Shqiptarėt kėrkojnė pavarėsi, ndėrsa Beogradi kėrkon qė Kosova tė mbetet pjesė e Serbisė. Njė zyrtar tha se biseidmet po ecin mirė. Kreu i delegacionit shqiptar Lutfi Haziri, tha para fillimit tė biseidmeve tė sotme se pala e tij kėrkon zgjidhjen e statusit tė Kosovės sa mė shpejt qė tė jetė e mundur.

Diplomatėt thanė se sesionet e para do tė pėrqėndrohen nė tė drejtave tė pakicės serbe nė Kosovė, qė pėrbėn 10 pėrqind tė popullsisė prej dy milion banorėsh. Shumė serbė i tremben hakmarrjes nga shumica shqiptare nė se Kosova shkėputet nga ish republika jugosllave.

Hapja e bisedimeve u shty pėr njė muaj, pėr shkak tė vdekjes sė presidentit tė Kosovės Ibrahim Rugova nė janar, vetėm disa ditė para datės sė planifikuar tė hapjes sė tyre. Tė gjashtė vendet anėtare tė grupit tė kontaktit, Britania, Franca, Gjermania, Italia, Rusia dhe Shtetet e Bashkuara, kanė thėnė se Kosova nuk mund tė kthehet nėn regjimin serb dhe as mund tė ndahet sipas vijave etnike, apo tė bashkohet me njė vend tjetėr. //rd//


 

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.