|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Shkenca gjenetike nė ndihmė tė historisė

 
 

 

20 shkurt 2006 /TN

Zėri i Amerikės (20.02.2006) - Astrit Lulushi, Uashington

Jo rrallė pyesim veten se cila ėshtė prejardhja jonė? Ne mund tė njohim prindėrit,  prindėrit e prindėrve e pak me tej, por pėr shumė vetė pas kėsaj ēdo pėrgjigje bėhet spekulluese. Shkencėtaret thonė se ēdo qelizė e trupit tonė pėrmban njė mesazh nga tė parėt tanė. Ky mesazh ndodhet nė ADN, material gjenetik qė trashėgohet nga brezi nė brez. Brenda ADN-sė ėshte shkruar jo vetėm historia individuale, por historia e mbarė njerėzimit.

Pėrparimet e fundit nė teknologjinė gjenetike po sjellin njė ndryshim  rrėnjėsor  edhe nė mėnyrėn e tė menduarit veēanėrisht mes arkeologėve, tė cilėt besojnė se e kaluara mund tė kuptohet vetėm duke studiuar tė kaluarėn, megjithėse rezutlatet e studimeve gjenetike tregojnė se edhe njeriu i sotėm ėshtė dėshmitar i besueshėm i ngjarjeve tė sė kaluarės, ashtu siē janė heshtat, sopatat e objektet zbukuruese vetjake tė zbuluara nė varret e njerėzve tė lashtė.

ADN-ja e njeriu nuk vjetėrohet siē ndodh me faqet e letrės se librit tė historisė; ajo nuk ndryshket, siē ndodh me armėt e  zbuluar nga arkeologet nė varret e lashta; ajo nuk gryhet nga era e shiu, e nuk shndrohet nė rrėnoja nga zjarri e termetet. ADN-ja ėshtė udhėtar nga lashtėsia qė jeton mes nesh, brenda nesh, nė trupin tonė.

Nė vjeshtėn e vitit 1991, shtypi njoftoi me bujė se rastėsisht nė alpet e Italisė ishte zbuluar  skeleti i njė njeriu qė kishte jetuar 5350 vjet mė parė. Njoftimi menjėherė terhoqi interesimin jo vetėm tė arkeologeve e antropologėve, por edhe tė  shkencėtarėve gjenetikė, pasi trupi i cili kishte qėndruar i ngrirė  ne akull, larg  ujit e oksigjenit, qė konsiderohen si forca shkatėrruese tė ADN-sė, mund tė pėrmbante mostra gjenetike. Pas punės ne laboratore tė ndryshme tė botės, mė 1994, grupi i shkencėtareve tė kryesuar nga Bryan Sykes i universitetit tė Oksfordit, botoi nė revistėn Science rezultatet e kėrkimeve.

Befasues ishte jo vetėm fakti, qė tashmė shkencetaret kishin nė dorė ADN-nė e nje njeriu mbi  5 mijė vjecar, por kjo ADN pėrputhej me atė tė njė gruaje 30 veēare me banim ne Irlandė. Nė kėtė rast,shkencėtaret krahasuan mitochondrian e njeriut 5 mije vjeēar me mitochondrian e mostrave qelizore te marre nga pacientėt ne njė spital. Mitochondria pėrbėhet nga struktura qė ekzistojnė ne ēdo qelizė.

Ato zenė vend jo nė berthamėn qelizore ku ndodhen kromozonet, por jashte saj, nė citoplasėm. Shkencėtarėt e quajne mitochondrian njė mini-kromozon, pasi e vecantja e saj  ėshtė se ēdo njeri e merr atė vetėm nėpėrmjet nėnės, ndryshe nga kromozonet e ADN-sė qė njeriu i merr nga tė dy prindėrit, dhe ndryshe nga kromozoni Y, i cili gjendet vetėm tek meshkujt  dhe  transmetohet nga i ati  tek i biri, nga brezi nė brez pa pėsuar asnjė ndryshim.

Kohėt e fundit, dy shkencėtarė amerikanė, gjenetistėt Spencer Uells dhe Pierre Zallua, tė financuar nga revista Natonal Geographic ndėrmorrėn njė projekt tė pa shembullt nė gjurmė tė kromzonit Y. Nė kėtė kuadėr, ata  kanė marrė nė shqyrtim njė shembull klasik; atė tė fenikasve, popull i lashtė qė krijoi koloni nė mbarė brigjet e mesdheut,  por sot askush nuk e di me siguri se cilėt janė pasardhėsit e tyre, popull qė thuhet se zhvilloi alfabetin modern, por nga shkrimet e tyre asgjė nuk ka mbetur. 

Shkencėtari Uells thotė se nuk ka asnjė dyshim nė fuqinė e teknikave tė reja gjenetike pėr te kuptuar popujt e lashtė. "ADN-ja ėshtė si njė libėr", i shpjegon ai njė pjesmarrėsi ne studim, qė behet gati tė japi mostrėn e gjaku. "Gjatė shekujve, shumė njerėz tė ndryshėm kanė ardhur e janė vendosur nė qytetin tuaj dhe gjaku juaj pėrmban gjurmė tė ADN-sė sė tyre.

Analiza qė po bėjmė do tė na tregojė diēka rreth marrėdhėnieve tuaja qė shkojnė pas me mijėra vjet". Tė njėjtin besim shpreh edhe kolegu i tij, doktor Peirre Zallua, profesor pranė universitetit amerikan tė Bejrutit nė Liban. Tė dy kėta shkencėtare nėn tė 40-at, duke krahasuar ADN-nė e njerėzve tė sotėm me ADN-nė e eshtrave tė zbuluara nė varret e lashta, shpresojnė tė gjejnė tė dhėna tė reja pėr t'iu pergjigjur njė  pyetjeje tė vjetėr: Kush ishin fenikasit?

Historianėt i quajnė ata Kananite kur flasin rreth kulturės sė tyre qė hodhi bazat 5 mijė vjet para erės sonė nė brigjet e Libanit tė sotėm. Nė vitin 1200 para erės sonė,  ata dolėn si njė fuqi e madhe politike e kulturore  dhe  greket e lashte filluan t'i quanin "fenikas"  "njerez tė kuq",  pėr shkak te ngjyrės se njė cope tė kushtueshme qė ata eksportonin. Fenikasit njiheshin si detarė tė zotė, tregėtarė e eksplorues dhe ne vitin 900 para eres sone, ata permenden si force mbizoteruese me koloni te shumta ne mbare  rajonin e mesdheut.Gjurme tė thella ata lanė edhe nė trojet illire.

Sipas njė legjende tė lashte te regjistruar nga Apollodori, Ilyrios, themelues i Ilirėve, ishte i biri i Kadmusit dhe Harmonias. Legjenda thotė se i ati i Kadmusit, Agenori, mbret i Fenikasve, i dha urdhėr Kadmusit  pėr tė gjetur motrėn , Europa, e cila ishte rrėmbyer nga Zeusi. Kadmusi, i shoqėruar nga njė grup i zgjedhur luftėtarėsh fenikas, u nis  nė kėtė kerkim tė gjatė, por pa sukses.

Duke mos guxuar tė kthehej pa motrėn nė mbretėrine e atit tė tij, Kadmus shkoi nė Boeti tė Greqise, ku themeloi qytetin e Tebės. Atje ai u martua me Harmonian, bijėn e Ares, perėndi e Luftės dhe e perėndeshės Afėrditė.  Mė pas, orakulli I Tebės i tha Kadmusit qė tė shkonte mes  Enkeleasve qė ndodheshin nė luftė me fise tė tjera dhe t'i ndihmonte ata. Pas fitores, enkeleasit e shpallen Kadmusin mbret tė tyre. Gjatė kėsaj kohe, Kadmusit i lindi njė djalė qė ia vuri emrin Ilyrios. Nė kete mėnyrė Ilirėt morrėn emrin e tyre, thotė legjenda.

Nė legjendėn e Kadmusit, Ilyrios lidhet ngushtė me gjarpėrin; ishte gjarpėri qė u mbėshtoll pas trupit tė Illyrios menjėhere sapo lindi, duke kaluar tek ai tė gjitha fuqitė e tij  magjike. Filologjia bashkėkohore pėrpiqet tė provojė se fjala "Illyrian" ėshte e lidhur etimologjikisht me gjarpėrin. Studiuesi gjerman O.Gruppe ishte i pari qė e krahasoi fjalėn "Illyrios" me fjalėn " erė, dredhon si erė" dhe si rrenjė tė kėsaj fjale ai mori indo-evropianishten "el" nga e cila rrjedh fjala "ngjalė".

Filologu slloven Karel Oshtir, arriti nė pėrfundimin se fjala hitishte "Ilurjanka" pėr nje gjarpėr tė madh mitiologjik, kishte tė njėjtėn prejardhje dhe ngjashmėria me fjalėn "Illyrian" dukej qarte. Pėr prejardhjen e kėsaj fjale ekzistojnė edhe shpjegime te tjera. Sipas studiuesve Julius Prokorny e Paul Kretschmer, ilirėt ishin

popull qė fillimisht banonin pranė lumit Iller, degė e Danubit pranė qytetit Ulm nė Gjermaninė jugore dhe prej andej ata morren edhe emrin. Njė tjetėr teori, paksa naive, e cila citohet shpesh, ėshtė ajo sipas tė cilės, "Illyrian", mund tė shpjegohet me shqipen "i lire". Studiuesi kroat Stipcevic thote se veēas nga kjo, ekziston edhe ideja se  fjala "Ilir"  nuk ėshtė me prejardhje indo-evropiane, por pellazgjike.

Ashtu si shumė legjenda tė tjera, duket se edhe legjenda e Kadmusit pasqyron ngjarje tė cilat me tė vėrtetė kanė ndodhur. Arkeologėt dhe historianėt, bazuar nė zbulime arkeologjike e tė dhėna historike e gjuhėsore, kane arritur prej kohėsh nė pėrfundimin se deri nga  fundi i periudhes se bronxit midis rajoneve tė Ilirise jugore dhe atyre tė Egjeut e tė Lindjes sė Aferme ka patur marrėdhenie tė ngushta kulturore.

Si provė e pranisė fenikase mes enkeleasve, studiuesit pėrmendin njė numer sopatash prej bronxi tė tipit te ashtuquajtur  albano-dalmate, tė cilat ngjajnė me sopatat e zbuluara nė rajone tė Lindjes sė Aferme. Gjithashtu disa studiues kėmbėngulin se emri i qytezes apo fshatit Finiq nė Shqipėrinė jugore, ėshtė gjithashtu njė kujtesė e pranisė se dikurėshme  fenikase nė Ilirine e jugut.

Deri tani, shkencėtaret Uells e Zallua  kanė arritur tė zbulojnė se pėrbėrja gjenetike e libanezėve, veēanėrisht atyre pėrgjatė bregdetit, ėshtė fenikase. Gjithashtu ėshtė arritur nė perfundimin se pėrqindje tė ndryshme tė banoreve tė ishujve tė Maltės dhe Sardenjės, Kartagjenės sė lashtė, Tunizisė, Gjibraltarit, Spanjės dhe tė ishujve tė Egjeut janė me prejardhje fenikase.

Projekti Fenikas, qė filloi mė 2003 e pritet tė perfundoje rreth viti 2009, po tėrheq tani edhe vemendjen e shkencėtarėve  tė vendeve ku fenikasit kanė lėnė gjurmet e tyre. Pėr shembull, shkencėtare tė laboratorit tė biologjisė molekulare pranė "Universidad Complutens'' tė Madridid ne Spanjė dhe tė Institutit tė Transfuzionit tė Gjakut, nė Shkup tė Maqedonise, kryen kėrkimet e para gjenetike me pjesmarrjen e njė grupi tė gjėrė banorėsh nga rajone tė ndryshme tė mesdheut.

Megjithėse studimi i tyre u perqendrua nė dallimet apo afrimet midis banorėve tė Maqedonisė dhe atyre tė rajoneve nė shqyrtim, rezultatet treguan se njė pjesė e tyre kishin pėrbėrje tė ngjashme gjenetike me fenikasit.

Shkenca gjenetike ėshtė relativisht e re. Shkencėtaret thonė se rezultatet e studimeve tė tilla nuk duhen trajtuar me naivitet e tė merren  si baza biologjike pėr klasifikime racore. Nė librin e tij "7 bijat e Evės",  Bryan Sykes e krahason gjenetiken e deritanishme me majėn e njė aisbergu nga i cili vjen mesazhi i qartė se gjenet jane trashėgimi nga njerėzit qė kanė jetuar para nesh, se ato thjesht nuk u krijuan me lindjen tonė, por  janė mbajtur para nesh nga miliona individė gjatė mijėra brezave.


 

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.