|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

SHBA: Festohet Dita e Presidentėve

 
 

 

20 shkurt 2006 /TN

Zėri i Amerikės (20.02.2006) - Sot nė Shtetet e Bashkuara festohet Dita e Presidentėve. Shkurti ėshtė muaji i lindjes i Xhorxh Uashingtonit dhe Abraham Linkolnit.

Pėr herė tė parė Dita e Presidentit u festua nė vitin 1885 pėr nder tė Xhorxh Uashingtonit, Presidentit tė parė tė Amerikės. Por nė shumė shtete amerikanėt filluan tė festojnė nė shkurt edhe ditėlindjen e Linkolnit. Abraham Linkolni u vra disa ditė pas pėrfudnimit tė luftės civile nė vitin 1865, por ditėlindja e tij nuk ishte festė kombėtare.

Nė vitin 1968, Kongresi amerikan miratoi njė ligj qė e bėnte tė hėnėn e tretė tė shkurtit ditėn zyrtare tė festimit tė ditėlindjes sė Xhorxh Uashingtonit. Megjithatė nė kėtė ditė, qė njihet si Dita e Presidentėve, amerikanėt nderojnė si Uashingtonin edhe Linkolnin. //rd//


 

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.