|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Legjitimimi i njė ideologjie shtetėrore

 
 

 
20 shkurt 2006 /TN
 
Shkruan: Faton Abdullahu
 
 
M
ultietniciteti dhe nacionalizmi nė Kosovė
 
Cdo njėsi politike territoriale, qoftė shtet-komb, republikė federative apo autonomi, pavarėsisht nga sistemi politik, shkalla e zhvillimit, niveli i demokracisė dhe karakteristikat e tjera shoqėrore, duhet ta ketė tė strukturuar njė tog tė veēantė vlerash, idesh, ligjesh e identitetesh tė pranueshme pėr shumicėn e popullsisė, tė cilat aktivisht qėndrojnė si bazė pėr t'i vėnė nė funksion, por edhe si kahje pėr t'i drejtuar, veprimtaritė e institucioneve shtetrore, si bazė dhe kahje pėr vetė ekzistimin dhe legjitimitetin e tyre, prandaj edhe tė legjitimitetit tė vetė shtetit.
 
Ato janė tė qėndrueshme sepse mbrohen dhe kultivohen nga vetė shteti, ato dinė edhe tė ngurtėsohen pėr kohė tė gjatė, por sado qė ndryshimi dhe plotėsimi i tyre asnjėherė nuk bėhet me lehtėsi dhe pa vėshtirėsi e probleme, ato janė tė ndryshueshme.
 
Zakonisht nė kohėn e lėvizjeve mė tė theksuara politike dhe shoqėrore tė njė vendi, shtrohet nevoja imediate edhe pėr ndryshimin dhe plotėsismin e tyre, me ē'rast vije edhe deri te ajo qė nė shkencat politike ėshtė e njohur si "kriza e legjitimitetit" 1) kurse nė rastin e kthesave tė mėdha krijohet edhe vakumi me efekte paralizuese qė shtron nevojėn pėr legjitimitet plotėsisht tė ri tė institucioneve, prandaj edhe detyra e re politike, kulturore, kushtetuese dhe tjetėr, pėr ristrukturimin e njė togu tė ri, si bazė e re, pėr legjitimitet tė ri shtetror.
 
Qė nga pėrfundimi i luftės sė fundit, Kosova ende nuk po arrin ta legjitimoj - njė tog vlerash dhe idesh tė kthyera nė ideologji aktive funksionale dhe bashkėkohore, si bazė veprimi e orjentimi pėr institucionet shtetrore - tė cilat do tė ishin tė pranueshme pėr tė gjithė qytetarėt e saj, tė pranueshme dhe tė pakontestueshme pėr tė gjithė fqinjėt, dhe pėr tė gjithė faktorėt ndėrkombėtarėt.
 
Kjo nuk do tė thotė se shqiptarėt e Kosovės, as edhe pas luftės sė fundit, nuk kanė mundur ta sendėrtojnė asnjė ideologji pėr ta kthyer atė si bazė nisėse pėr legjitimitet shtetror. Ajo nė njė mėnyrė ekziston nė kėtė vend ėshtė krijuar mė heret dhe frymon e gjallė dhe e bėn jetėn e saj tė veēantė, megjithėkėtė kjo jetė ėshtė jo rrallė gjysmėklandestine. Ajo, sikundėr ka ndodhur tė shpeshtėn nė vendet e ndryshme tė Evropės lindore postkomuniste, burim kryesor ka grupin e caktuar etnik pėrkatėsisht bazohet tek vlerat e caktuara tė njė kombi.
 
Ajo gjithashtu ka karakter mobilizimi dhe rimobilizimi tė vlerave dhe identiteteve tė pajtimit socio-kulturor dhe kocensusit politik dhe nacional pėr shqiptarėt e Kosovės. Mirėpo kjo do tė thotė se e tillė ēfarė ėshtė deri mė tani - ideologji pėr legjtimitet shtetror - nė mėnyra tė ndryshme dhe tash e sa vite, kontestohet por edhe refuzohet, mė sė shumti nga serbėt e Kosovės, pastaj nga Serbia dhe nga njė pjesė jo e vogėl e ndėrkombėtarėve. Pse ėshtė kėshtu?
 
 
Kosova gjithmonė me legjitmitet vlerash dhe identitetesh tė huaja
 
Vėshtruar historikisht, legjitimiteti shtetror i institucioneve tė pushtetit tė atyre shteteve pjesė e tė cilave Kosova ka qenė, kurrė nuk ka qenė i karakterit etnik shqiptar, mė saktėsisht, kurrė nuk ėshtė bazuar nė vlerat dhe identitetet e etnis shqiptare, si vlera qė do tė determinoheshin nga kultura, tradita dhe memorja kolektive shqiptare, nga idetė politike dhe konceptet aspiruese kombėtare, as edhe nga simbolet kombėtare shqiptare, gjuha, mitet apo karakteristika tė tjera tė ngjajshme.
 
Gjithmonė, cilatdo institucione shtetrore qė kanė funksionuar nė Kosovė, nė periudha nga mė tė ndryshme e qė kanė ushtruar pushtet aty ndaj qytetarėve tė Kosovės, nuk kanė qenė tė legjitimuara nga baza etnike shqiptare, nga togu i vlerave dhe idetiteteve shqiptare.
 
P.sh nė Mbretėrinė SKS, sikundėr edhe nė Jugosllavinė e ashtuquajtur e vjetėr, vlerat dhe identitetet pėrkatėse tė asaj kohe, qė bėheshin pikėnisje pėr t’i kthyer ato nė legjitimim shtetror tė institucioneve tė pushtetit, janė bazuar nė 1) “racėn” e njėjtė, atė tė sllavėve tė jugut, pjesė e tė cilės shqiptarėt nuk kanė qenė, pastaj janė bazuar nė 2) gjuhėt e ngjajshme sllave (serbe, kroate dhe sllovene) tė cilat ishin tė njė trungu e tė cilės nuk i takonte shqipja dhe nė 3) vlerat dhe karakteristikat integruese tė mbretėrisė (SKS) tė asaj kohe e cila ka qenė plotėsisht aliene pėr shqiptarėt.
 
Pėr dallim prej serbėve kroatėve dhe sllovenėve, asgjė e etnisė shqiptare, asnjė vlerė apo identitet nuk ėshtė njohur e lėre mė tė merret si njė nga shtyllat e bazės sė legjitimitetit shtetror qysh nga viti 1918 e deri mė 1945. Pėrkundrazi ēdo gjė shqiptare nga tė gjitha institucionet shtetrore ėshtė mohuar, por edhe ndėshkuar.
 
Mė pas nė kuadėr tė Jugosllavisė komuniste, qė ishte gjithashtu shtet multietnik i konstituar prej disa kombeve dhe kombėsive pjesė e tė cilės ishte Kosova, pra edhe shqiptarėt, pėr kohė tė gjatė legjitimiteti shtetėror, konstruktohej mbi ideologjinė komuniste, me titizmin si degė e kėsaj ideologjie dhe me karakteristikat tjera tė veēanta si, vėllazėrim bashkimin, si vlerė moralo politike, vetėqevrisjen si sistem politik, mosinkuadrimin si qasje gjeo-politike ndėrkombėtare.
 
Zyrtarisht, baza e kėsaj ideologjie nuk ishte etnia, por klasa. Pavarėsisht nga ajo se sa e pranonin dhe e ndienin tė veten kėtė ideologji, apo pavarėsisht nga ajo se sa e refuzonin atė, ajo si legjitimitet shtetror funksiononte edhe nė Kosovė. Institucionalisht, ku ishin tė pėrfaqėsuar edhe shqiptarėt, imponoheshin vlerat e LNC, heronjėt e saj partizan, primati i vlerave klasore ndaj atyre etnike, flamujt, stemat, festat shtetrore dhe shumė ēka tjetėr qė shkonte me to.
 
Edhe nė kėtė periudhė etnia shqiptare, vlerat dhe identitetet e ndryshme shqiptare, shpesh janė refuzuar, herė janė keqinterpretuar, herė janė keqpėrdorur e shumė shpesh janė dėnuar dhe atė nė emėr tė ideologjisė klasore dhe pėr kohė tė gjatė.
 
Participimi dhe pranimi i mundshėm i vlerave dhe identiteteve shqiptare (mė hetueshėm pas vitit 1968) nė legjitimimin e institucionet shtetrore nė jugosllavinė komuniste, megjithkėtė ėshtė kufizuar me pozitėn juridike tė Kosovės si autonomi, (posaēėrisht nė periudhėn 1945 -74) por edhe mė pas, pastaj me ideologjinė klasore e cila, trashėgimit dhe vlerat etnike zyrtarisht i kualifikonte si tė rrezikshme, sado qė i matte me kute jo tė njėjta, si dhe nga aspiratat e nacionalizmit serb nė Kosovė i cili ishte i prirur tė bashkėjetonte e bashkėvepronte funksionalisht me ideologjinė komuniste jugosllave.
 
Pas luftrave tė fundit qė shpėrbėn Jugosllavin, sado qė me intenzitetet tė ndryshme tė gjitha kėto karakteristika bashk me komunizmin si bazė u davaritėn, Ato janė refuzuar dhe nuk pranohen tash sa kohė si vlera rentabile mobilizuese pėr kombet dhe shtetet e dala nga kjo shpėrbėrje.
 
 
Kombėtarja nė multietnicitetin kosovar, si fetarja nė vetėqeverisjen jugosllave
 
Pas pėrmbysjes sė komunizmit, nė gjithė Ballkanin dhe mė gjėrė nė Evropėn Lindore, kombėtarja triumfalisht u rikthye nė burim kryesor tė vlerave dhe tė identiteteve tė reja. Ajo e kishte prirjen e nevojshme tė integrimit shumė dimensional, sikundėr edhe forcėn e lėvizjes sė proceseve jo vetėm politike. Kėshtu edhe pas gjysmėshekulli, ideologjia komuniste nė lindje dhe liberalizmi nė perėndim tė Evropės u treguan tė dobėta para forcave shpėrthyese tė identiteteve nacionale, pėrkatėsisht tė nacionalizmave tė kombeve tė ndryshme nė gjithė Evropėn Lindore.
 
Tė dytės, pra liberalizmit demokratik, megjithėkėtė i shkoj pėr dore tė vė raporte stabile dhe funksionuese me jo pak nacionalizma evrolindor, por vetėm pasi qė ato u amortizuan me pėrmbushjen e aspiratave tė veta, nė rend tė parė, krijimit tė shtetit komb dhe pėrmbysjes sė komunizmit. Si rrjedhojė e kėsaj gjendjeje, pas pėrmbysjes sė komunizmit, nga shtetet multietnike, u krijuan shumė shtete kombe.
 
Edhe pėrkundėr raporteve pėr shumė ēka tė ngjajshme dhe jo pak rrjedhave tė njėjta, Kosova nuk u bė shtet, por u kthye nė protektorat ndėrkombėtar. Edhe pse mbeti e tillė, pėr institucionet e reja tė pushtetit nė Kosovė, kėrkoheshin vlera dhe identitete tė reja, thjesht kėrkohej legjitimitet i ri shtetror i dallueshėm prej atij tė mėhershmit. Mirėpo pėrkundėr gjendjes nė terren, ku shqiptarėt janė shumicė me rreth 90%, qasja e pasluftės ndaj realitetit kosovar vazhdon tė jetė si ndaj njė vendi tė cilin pėrqindja etnike e bėn atė multietnike, sikundėr ėshtė Bosnja, Maqedonia, apo ndonjė tjetėr.
 
Nė kėtė qasje tė ndėrkombėtarėve, nga pamundėsia qė t’i njohin shqiptarėt e Kosovės si shumicė shtetformuese, ata i barazojnė tė gjitha etnit e Kosovės, pavarėsisht nga pėrqindja nė komunitete dhe si rjedhojė qė nga paslufta ka njė mospranim deri nė refuzim tė vlerave dhe identiteteve etnike nė tė gjitha institucionet e pushtetit vendor nė Kosovė. Mė ilustrativet nė kėtė kontest janė simbolet kombėtare. Tani nė Kosovė nuk njihet flamuri shqiptarė (as ndonjė tjetėr) i cili faktikisht mund tė valvitet lirshėm kudo nė Kosovė, por jo nė Kuvendin e Kosovės.
 
Nuk intonohet as himni shqiptarė. Nuk mund tė vehen nė koridoret e Kuvendit as edhe muralet qė u hoqėn, as ndonjė fotografi apo bustė e Adem Jasharit apo Fehmi Aganit. Kombėtarja nė multietnicitetin kosovar ėshtė bėrė si fetarja nė vetėqeverisjen jugosllave. Dita e flamurit sot nė Kosovė ėshtė barazuar disi me ditėn e Bajramit dikur.
 
Mund ta festosh ditėn e flamurit, por nuk mund ta ngrehėsh atė nė Kuvendin e Kosovės, ashtu si dikur mund ta festosh nė familje ditėn e Bajramit apo Krishtlindjen, por nuk mund tė ketė ditė pushimi pėr kėtė festė, sepse shteti ishte ateist.
 
Pra nė rastin e parė vlera kombėtare, pra flamuri si simbol, refuzohet sepse institucioni nuk ka bazė etnike nė rastin konkret atė shqiptar, sado qė ajo nuk ndalohet shprehimisht. Nė rastin e dytė vlera fetare, refuzohet sepse shteti ngritet mbi parimet klasore komuniste, dhe fetarja ėshtė inkopatibile me klasoren, sado qė nuk ndalohet shprehimisht.
 
 
Tri arsyet e multietnicitetit
 
Aktualisht multietniciteti ofrohet si vlerė dhe ide qė duhet t’i legjitmmoj institucionet shtetrore tė Kosovės. Ajo ofrohet si bazė-projekt e njė ideologjie nė ndėrtim e veprim, ku tė gjithė duhet tė jenė tė barabartė gjithkund dhe pėr gjithēka, me pėrpjekjen e vazhdueshme, juridike e politike, (Rezolutėn 1244, Korrnizėn Kushtetuese, etj) pėr ti kthyer tė gjithė nė komunitete, varėsisht nga rasti tė vogla apo tė mėdha.
 
Nė kėtė ofertė tė gjithė duhet tė jenė qytetarė tė barabartė dhe tė gjithė pjestarė tė komuniteteve tė barabarta. Qėllimi aspirues ėshtė tė zvogėlohet mundėsia pėr diskriminime dhe mospranimi i raportit komb dhe minoritete. Pra jo mė si dikur nė ish Jugosllavinė e vjetėr shumėetnia e kufizuar vetėm nė tri kombe (SKS), as klasa si nė komunizmin jugosllav, as njė-etnia plus minoritetet si nė shumicėn e vendev evro-lindore ku tashmė kemi relaksim tė raportit shumicė – pakicė, por multietnicitet si pikėsynim dhe si pikėnisje, me shumė veēori unike.
 
Pėr shkak tė pėrshtypjes sė krijuar pėr kohė tė gjatė pėr Ballkanin pėrgjithėsisht, pra edhe pėr Jugosllavinė dhe Kosovėn, si vende tė konflikteve ndėretnike, oferta e ndėrkombėtarėve pėr multietnicitet si predispozitė pėr barazi pėr tė gjithė, ėshtė ngashėryese. Mirėpo nė Kosovėn me mbi 90 pėrqind shqiptarė, cilat janė arsyet pse ofrohet multietniciteti qė zakonisht nė njė vend tjetėr tė Evropės apo gjetiu nuk do tė determinohej nga kjo pėrqindje e etnive qė ka nė Kosovė.
 
E para qė e determinon kėtė zgjedhje ėshtė pamundėsia e marrėveshjes gjeo-politike mes fuqive tė mėdha pėr ta njohur Kosovėn si shtet tė ri nė Evropė. Duket se pėr fuqitė e mėdha ėshtė mė lehtė tė mbahet Kosova me “status quo” sesa tė paguhet ēmimi i mosmarrėveshjeve qė mund tė rilindin ndėrmjet fuqive tė mėdha me rastin e vendosjes pėr statusin e Kosovės.
 
E dyta ėshtė mbetja krejt e veēant juridike dhe tjetėr e Kosovės nėn Serbi, me ē’rast serbėt nuk shihen gjithmon vetėm si minoritet nė Kosovė, por as shqiptarėt vetėm si shumicė me predispozita shtetformuese. Dhe e treta ėshtė pėrpjekja qė me multietnicitet tė mbrohen mė mirė tė drejtat dhe lirit e minoriteteve nė Kosovėn e tillė ēfarė ėshtė pas luftės, sepse nė shtetet kombe tė Evropės juglindore, minoritetet nė asnjė rast nuk kanė kaluar mirė sidomos nė fazat fillestare tė konstituimit tė kėtyre shteteve.
 
 
Autonomia kulturore - ofertė pėr kosovarėt serb
 
Autonomia personale si njė nga format e autonomisė e cila zbatohet nė shumė shtete tė Evropės perėndimore pėr minoritetet, nuk ėshtė e mjaftueshme pėr kosovarėt serb. Autonomia territoriale si formė tjetėr e njohur pėr ushtrimin e tė drejtave tė pakicave, ėshtė shumė vėshtirė e mundshme por edhe shumė e rrezikshme tė zbatohet sepse ajo automatikisht do tė thotė ndarje e Kosovės.
 
Nė anėn tjetėr multietnicieti si ofertė pėr legjitimitet institucionesh tė Kosovės, dhe si qasje pėr t’i mbrojtur minoritetet, thjeshtė pėr shumė ēka ėshtė i hershėm dhe e gjenė krejt tė papėrgaditur ideologjinė shqiptare pėr shtetformim, apo thėnėn mė me saktėsi nacionalizmin shqiptarė nė Kosovė. Pse mund tė konstatohet kėshtu?
 
Shumė nga nacionalizmat nė Evropėn perndimore janė ngjallur duke pasur pėr qėllim ndrimin e pushtetit tė njė shteti p.sh nga monarkia nė republikė pa i ndryshuar kufinjėt dhe pa krijuar shtet tė ri. Ndėrkaq nacionalizmat e Evropės lindore janė ngjallur duke qenė kundėr njė shteti pėrkatėsisht perandorie (Austo-Hungarisė dhe asaj Osmane) me qėllim tė ndryshimit tė kufinjėve dhe krijimit tė njė shteti tė ri, ku forca mobilizuese e identitetit etnik ka qenė vendimtare.
 
Pėr rrjedhojė nacionalizmat evrolindor, posaēėrisht ata juglindor nuk kanė pėrvojė tė bashkėjetesės me vlerat e liberalizmit evroperendimor, ku qytetari pavarėsisht nga etnia e tij bėhet vlerė bazike e ideologjisė sė caktuar nė rastin mė tė mirė tė demokracisė liberale. Nacionalizmi shqiptarė, maqedon, kroat, serb dhe ndonjė tjetėr nė Evropėn juglindore, prijnė me kėtė mangėsi dhe mungesė pėrvoje me liberal-demokracinė.
 
Bazuar nė pėrvojat e deritashme nacionalizmat e Evropės lindore, kanė humbur nga agresiviteti, janė zbutur dhe kanė filluar tė gėrshetohen sukseshėm me liberalizmin dhe demokracinė, atėherė kur u janė pėrmbushur kėrkesat e tyre tė drejta.
 
Shembuj tė mirė janė nacionalizmi qek, sllovak, polak, bullgar, estonian e ndonjė tjetėr. Prandaj nacionalizmi shqiptarė nė Kosvovė do tė ketė mundėsi tė bashkėjetoj me liberalizmin dhe demokracinė funksionalisht dhe do tė zbutet vetėm me bėrjen e Kosovės shtet.
 
Shqiptarėt nė Kosovėn e protektuar edhe po deshėn nuk kanė mundėsi tė nxjerrin ligje kundėr serbėve apo kundėr minoriteteve tjera, por ata kanė mundėsi tė mėdha tė mos i zbatojnė ligjet si duhet nėse mendojnė se ato privilegjojnė minoritetet. Kėshtu do tė jetė pėrderisa vlerat liberale tė cilat bashkėsia ndėrkombėtare po mundohet t’i ofroj pėr Kosovėn me multietnicitet, me decentralizim apo edhe me ligje tė tjera, shqiptarėt mund t’i shohin si pengesa pėr pavarėsinė e Kosovės.
 
Oferta mė e mirė pėr kosovarėt serb duhet tė jetė autonomia e plotė kulturore, krijimi i raporteve shumicė - pakicė sipas modeleve tė shtetit komb nė pjesėt mė tė mėdha tė Evropės lindore.
 
Nga kjo autonomi nė shtetin e Kosovės, serbėt do tė pėrfitojnė mė shumė se qė fitojnė sot nga multietniciteti. Do tė jetė kėshtu thjesht sepse nacionalizmi shqiptarė nė Kosovė do tė amortizohet me pėrmbushjen e qėllimit tė tij, Kosovės sė pavarur dhe do tė jetė kėshtu sepse fuqia e identitetit nacional, do t’ia lėshoj vendin forcės sė padėshmuar ende tek ne, liberalizmit – demokratik.


 

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.