|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Ēfarė pritet nga bisedimet e Vjenės?

 
 

 

20 shkurt 2006 /TN

Zėri i Amerikės (20.02.2006) - Megjithėse nė bisedimet e Vjenės nuk do tė diskutohet ēėshtja e statusit pėrfundimtar tė Kosovės, qytetarėt e thjeshtė presin qė prej tyre tė ketė njė sinjal pėr pavarėsinė, ndėrsa analistėt presin ballafaqime tė vėshtira mes palėve me qėndrime diametralisht tė kundėrta.

Bisedimet e ndėrmjetėsuara nga Kombet e Bashkuara janė njė pėrpjekje pėr tė zgjidhur njė nga mosmarrėveshjet e fundit mė problematike tė lėna pas luftės sė pėrgjakshme nė Ballkan nė vitet 1990 ndėrsa mbarė rajoni shpreson qė njė ditė tė jetė pjesė e Bashkimit Evropian.

Shqiptarėt qė pėrbėjnė 90 pėrqind tė popullėsisė prej 2 milion banorėsh tė Kosovės kėrkojnė pavarėsi nga Serbia. “Nga bisedimet e Vjenės pres njohjen e pavarėsisė sė Kosovės. Mendoj se kemi vuajtur pėr njė kohė tė gjatė. Pas kaq vuajtjesh ėshtė koha qė tė zgjidhet statusi i Kosovės me pavarėsinė e plotė. Asgjė tjetėr nuk ėshtė e pranueshme pėr ne”, thotė Ise Borovci, pronar i njė stende tregėtare nė Prishtinė.

Serbia megjithatė kėmbėngul qė tė ruajė kontrollin e saj nė disa pjesė tė Kosovės qė ajo e konsideron si pjesė tė vetėn.  Nė fshatin e Graēanicės, Vlasimir Todiē thotė se nuk pret shumė nga bisedimet, por cilido tė jetė rezultati ai ka nė plan tė qėndrojė: “Nuk pres shumė nga kėto bisedime. Amerikanėt, qeveria amerikane ka qėnė dhe ėshtė shumė e qartė pėr atė qė kėrkojnė shqiptarėt. Rezultati do tė jetė ai qė thonė Shtetet e Bashkuara – Pavarėsinė pėr shqiptarėt! Ajo qė kėrkoj unė ėshtė tė jetojė kėtu dhe tė kem njė jetė mė tė mirė dhe kushte tė sigurta jetese”, thotė zoti Todiē.

Analistėt thonė se bisedimet do tė jenė tė vėshtira, megjithėse pritet shumė prej tyre. “Ky ėshtė ballafaqimi i parė midis shqiptarėve tė Kosovės dhe qeverisė serbe nė tė cilin tė dyja delegacionet do tė masin realitetet politike ekzistuese, si dhe ndikimin e tyre dhe tė forcave tė tyre politike”, thotė Dukagjin Gorani.

Tė dyja palėt nuk kanė rėnė dakort lidhur me kompetencat qė duhet t’u lihen vendorėve. Pakica serbe kėmbėngul qė tė ketė kompetenca tė gjera dhe lidhje tė veēanta me Beogradin. Diplomatėt e grupit tė kontaktit kanė rėnė dakort pėr njė seri parimesh mbi tė ardhmen e Kosovės. Kėtu pėrfshihet mos kthimi i vendit nėn regjimin serb, mos ndarja sipas vijave etnike dhe mosbashkimi me asnjė vend tjetėr nė rajon. //RD//


 

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.