|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Bushek: Zgjidhja e ēėshtjes sė Kosovės do tė kėrkojė kohė dhe perspektiva tė qarta integrimi nė BE

 
 

 

20 shkurt 2006 /TN 

Zėri i Amerikės (197.02.2006), Ardita Simiēia

Koordinatori i Paktit tė Stabilitetit Erhard Busek thotė se pėr Kosovėn beson tė ketė ndonjė zgjidhje qė tė gėzojė mbėshtetjen e Beogradit. Nė njė intervistė qė i dha koleges sonė Ardita Simiēia, zoti Busek foli edhe pėr Shqipėrinė dhe tha gjithashtu se ka ardhur koha qė Pakti I Stabilitetit tė mbyllė gradualisht funksionet e tij.

Zgjidhja e ēėshtjes sė Kosovės nuk ėshtė aq e lehtė sa duan ta prezantojnė disa politikanė, thekson Koordinatori i Paktit tė Stabilitetit. Duke pasur parasysh qėndrimet tejet tė skajshme tė dy palėve nė diskutim, thotė ai, ėshtė e pamundur tė thuhet se ēfarė zgjidhjeje mund tė marrė procesi: "Problemi qėndron nė faktin qė shqiptarėt e Kosovės janė tė bindur se pavarėsia ėshtė fakt i kryer.

Ndėrsa serbėt kėmbėngulin se Kosova ėshtė pjesė e Serbisė, pretendime kėto qė shoqėrohen edhe me njė aureolė tė madhe mitesh. Unė personalisht jam i bindur se nuk ka ndonjė zgjidhje qė do tė gėzojė mbėshtetjen e Beogradit. Ekziston mundėsia e njė 'zgjidhjeje tė pamundur', pra qė Beogradit t’i imponohet njė zgjidhje. Kjo do tė ishte shumė problematike, prandaj duhet qė negociatat pėr statusin e Kosovės t’i ofrojnė Serbisė perspektivėn e duhur."

Zoti Bushek thekson se asnjė politikan serb nuk ėshtė i gatshėm tė marrė pėrsipėr pėrgjegjėsinė e njė zgjidhjeje politike tė statusit tė Kosovės. Por ai u bėn thirrje forcave reformatore nė Beograd tė pėrpiqen me guxim pėr njė zgjidhje qė do tė ishte nė vetė interesin e vendit tė tyre: "Tė gjitha palėt nė Serbi duhet tė ngrenė pyetjen se ēfarė u intereson serbėve tani?

Ata duhet tė kenė parasysh tė ardhmen, zhvillimin dhe prandaj politikanėt duhet tė shohin mė tepėr nga e ardhmja e vendit tė tyre. Unė gjithmonė i pyes: nėse Serbia do vėrtetė ta administrojė Kosovėn, a ėshtė nė gjendje ta bėjė kėtė, apo kjo alternativė do tė krijonte konflikte tė reja. Mendoj se e kaluara e tmerrshme qė pėrjetuam i jep pėrgjigje kėsaj pyetjeje."

Procesi, thekson zoti Bushek, do tė ndihmojė palėt tė pėrgatisin njė plan pune pėr vitet e ardhshme, por ai e shikon si tė pamundur qė tė arrijė brenda vitit 2006 nė njė zgjidhje pėrfundimtare tė statusit tė Kosovės.

Koordinatori i Paktit tė Stabilitetit i hodhi njė vėshtrim tė pėrgjithshėm tė gjendjes nė rajon, duke theksuar se tė gjitha vendet e Evropės Juglindore duhet tė shohin pėrparimin e tyre tė lidhur me mbarėvajtjen e gjithė rajonit, pasi asnjė nga vendet individuale nuk mund tė ecė nė mėnyrė tė pavarur. Nė njė ekonomi tė hapur globale, thekson ai, ėshtė e pamundur tė tėrhiqen investitorė tė fuqishėm nė vende me popullsi dhe fuqi ekonomike aq tė vogėl, sa ē’janė vendet e Evropės Juglindore.

Zoti Bushek vlerėsoi pozitivisht bashkėpunimin e Shqipėrisė me Paktin e Stabilitetit dhe programin e qeverisė sė kryeministrit Berisha nė luftėn kundėr korrupsionit: "Bashkėpunimi me qeverinė e re tė Shqipėrisė duket se po ecėn shumė mirė, veēanėrisht nė lidhjet me Ministrinė e Brendshme dhe tė Drejtėsisė, gjithashtu edhe me Ministrinė e Tregėtisė dhe tė Mbrojtjes." Zoti Busek shtoi se administrata e kryeministrit Berisha ėshtė ende e re dhe se Pakti do t’i ndjekė me kujdes veprimet e saj pėr tė parė sa do tė zbatohet programi i parashtruar.

Niveli ekonomik i vendit, shtoi mė pas zoti Bushek, mbetet problematik. Megjithėse Shqipėria ka pėrjetuar njė rritje ekonomike tė kėnaqshme gjatė viteve tė fundit, ajo u fut nė ekonominė e tregut nga njė nivel tepėr i ulėt, prandaj edhe vazhdon tė ndeshet me probleme mė tė mėdha se vende tė tjera nė rajon. Vendi, shtoi ai, ka nevojė pėr investime tė fuqishme nga jashtė, por kjo nuk ėshtė e lehtė tė realizohet:

"Njė problem i madh ėshtė se nganjėherė, komuniteti i biznesit nė Evropė harron se Shqipėria ekziston. Prandaj po vazhdojmė fushatėn pėr tė sjellė Shqipėrinė nė qendėr tė vėmendjes. Shqipėria ka njė numrė sfidash, disa prej tė cilave mund tė zgjidhen edhe me ndihmėn e Paktit tė Stabilitetit si furnizimi energjetik, njė kusht jetik pėr tėrheqjen e investimeve."

Nė pėrfundim tė diskutimit tė tij, zoti Busek vlerėsoi me nota pozitive rolin e Paktit tė Stabilitetit, duke e cilėsuar atė si njė shembull i bashkėpunimit tė suksesshėm transatlantik. Por ka ardhur koha, tha ai, qė ky Pakt tė mbyllė gradualisht funksionet e tij: "E kam filluar procesin pėr t’i dhėnė fund Paktit tė Stabilitetit. Ideja ėshtė qė pakti tė shkrihet dhe t’u japė vendeve pėrgjegjshmėri individuale. Tani po pėrpiqemi tė krijojmė njė plan pune qė gradualisht vendet individuale tė marrin pėrsipėr pėrgjegjėsitė."

Ky proces, thotė zoti Bushek, shėnon jo vetėm pėrmbushjen me sukses tė funksioneve tė Paktit, por ėshtė gjithashtu tregues i pjekurisė qė kanė arritur vendet e Evropės Juglindore, tė cilat do tė marrin gradualisht pėrgjegjėsitė dhe e kanė provuar se janė tė pėrgatitura tė ecin me kėmbėt e tyre. //ad//


 

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.